Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-16, 19:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

υπομονή φίλε μου, μόνο υπομονή. θα κάνει τον κύκλο της η άλγη και θα φύγει από μόνη της. όσο το παλεύεις με διάφορα χημικά τόσο αλλάζεις τις παραμέτρους και το πας πάλι από την αρχή. υπομονή και τουμπάνιασμα με CO2.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-16, 04:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε ένας εξωτερικός ριάκτορας για το co2.. Κινέζικος μεν αλλά λογικά δεν θα κάνει καλύτερη δουλειά από το ποτηράκι; Πρέπει να αλλάξω τα λάστιχα του φλούβαλ για να μπορέσω να τον εγκαταστήσω και να ξεκινήσω την διάχυση με αυτόν.

Το τριχωτό αυτό διάτομο καλά κρατεί Αλλά το κούρασα και εγώ μωρέ.. Όλο αλλαγές νερού , αλλάζουν οι παράμετροι kh, ph καθώς και η συγκέντρωση co2 δεν θα καταφέρει να ηρεμήσει και να σταθεροποιηθεί.. Θα περιοριστώ σε 1 μεγάλη αλλαγή νερού την εβδομάδα 50-60% και νομίζω αρκεί.. Θα έχω έτοιμο και το βαρέλι αν χρειαστεί 2η στην ανάγκη αλλά θα προσπαθήσω να περιοριστώ στην 1α.
2 εβδομάδες τώρα κάνω 3 την εβδομάδα μεγάλες..και μάλλον απορρυθμίζεται αντί να συντονιζεται

Το έχω πάρει απόφαση πως ότι και αν είναι, αν είναι όλα σε ισορροπία θα με αφήσει.. Ίσως αργήσει αλλά θα το κάνει :P
-------------------------
Έχω τον φόβο μήπως οι osram daylight που έχω πάρει από το ηλεκτρολογίο συμβάλλουν αρνητικά στο πρόβλημα μου..

Θα δοκίμαζα τις arcadia που είναι εγγύηση αλλά πολύ ακριβές ρε γαμώτο.. Έχετε καμία ιδέα πάνω σε αυτό; Δεν είναι καλές λάμπες οι όσραμ;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 06-07-16 στις 04:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-16, 09:04
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε ότι αφορά την Osram δεν νομίζω να πάρεις μια απάντηση που να καλύπτει απόλυτα το τι ισχύει. Μπορεί να έχει μέρος ευθύνης μπορεί και όχι. Θα διαβάσεις δεκάδες απόψεις περί φωτισμού στα φυτεμένα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα φυτεμένα οι daylight λειτουργούν αποδοτικότερα όταν είναι συμπληρωματικός φωτισμός και όχι κύριος. Σε όσα φυτεμένα είχα daylight χρησιμοποιούσα μόνο όταν λειτουργούσα πάνω απο 2 λάμπες. Οι πρώτες δύο ήταν ειδικές για φυτά και την daylight την έβαζα με την μικρότερη φωτοπερίοδο στο pick της "ημέρας".

Λάμπες για φυτά φτηνές και πάρα πολύ καλές είναι η Sylvania Grolux και η Osram Fluora. Η Grolux ειδικά είναι απο τις κορυφαίες λάμπες που μπορείς να βάλεις σε φυτεμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-16, 15:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Tώρα εμένα τρέχει λίγο αντίθετα. 2 daylight και 1 για φυτά. Αλλά ανάπτυξη βλέπω δεν μπορώ να πω...

Την grolux την είχα! Απλά ήταν πολύ έντονη ροζ και δεν μου άρεσε! Αυτό βέβαια σε setup Με 2 . Mε 3 λάμπες αλλάζουν τα πράγματα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα συμφωνω ότι πρέπει να μειώσεις την ένταση του φωτός. Επίσης μερικά φυτά επιφάνειας θα βοηθούσαν την κατάσταση. Βλέπω ότι έχεις fluval φίλτρο. Έτσι όπως έχεις το μπαστούνι δεν έχεις την καλύτερη κυκλοφορία σε όλες τις γωνίες του ενυδρείου και αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό σε ένα high tech φυτεμένο.
Mπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις καλύτερη διάταξη για το φίλτρο;
Είχα την αίσθηση πως ο τρόπος που τα έχω τοποθετήσει δημιουργεί μία καλή κυκλική κυκλοφορία!

Ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 06-07-16 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-16, 15:55
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ποιο fluval εχεις? Εγω δουλευω με spraybar (μπορεις να φτιαξεις ενα μονος) και εχω στα 60 λιτρα fluval 204 με ονομαστικη ισχυ 750 l/h. Σε φυτεμενο high tech θελουμε μεγαλη κυκλοφορια. Δες εδω πως σου προτεινω να το κανεις.
Water flow in the planted aquarium?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-16, 16:19
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο fluval εχεις? Εγω δουλευω με spraybar (μπορεις να φτιαξεις ενα μονος) και εχω στα 60 λιτρα fluval 204 με ονομαστικη ισχυ 750 l/h. Σε φυτεμενο high tech θελουμε μεγαλη κυκλοφορια. Δες εδω πως σου προτεινω να το κανεις.
Water flow in the planted aquarium?
Ωραία κατάλαβα.

Επειδή θα αλλάξω τους σωλήνες του fluval 206 για να μπορέσω να βάλω τον ριάκτορα του διοξείδιου, θα μπορέσω να βάλω και το spray bar και να φτιάξω τέτοια ροή!

Επίσης, σκέφτομαι να σοβαρά να πάω σε λάμπες arcadia. Τώρα έχω osram και μία για φυτά eheim. Δεν ξέρω μήπως οι όσραμ έχουν κάποιο φ΄;ασμα που δημιουργεί προβλήματα... Έχεις μήπως καμία εμπειρία πάνω σε αυτές;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-16, 20:18
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα , να ρωτήσω κάτι άσχετο με την άλγη.

Στο ενυδρείο έχω 9 cardinal tetra. Στην αρχή είχα βάλει 7 , δεν χάσανε καθόλου το χρώμα τους και ζουν και βασιλεύουν.

Πριν (νομίζω) από 2 εβδομάδες προσέθεσα άλλους 2. Αυτοί έχασαν και οι 2 το χρώμα τους με τον ένα να το βρίσκει εντός μισής ώρας ενώ ο άλλος μέχρι και σήμερα δεν το έχει ανακτήσει. Του λείπει η νέον γραμμή στο σώμα. Κόκκινος κάτω λευκός πάνω.
Τρώει κολυμπάει τα πάντα.

Παίζει να έχει κάτι ή απλά με υπομονή θα το βρει με τον καιρό;

Μέθοδος προσαρμογής πάντα σταγόνα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τριχοειδής άλγη.. KenJiNx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-03-12 22:55
Η τριχοειδής άλγη aquatropic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 26-07-11 19:51
Τριχοειδής άλγη magman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 25 29-12-10 07:46
Τριχοειδής άλγη xontros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 20-03-08 14:48
Τριχοειδής άλγη Gandalf72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 16-03-05 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04960 seconds with 15 queries