Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-06, 20:32
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Exclamation Πρόγραμμα Πάχυνσης Δίσκου

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από μία θεραπεία για εσωτερικά παράσιτα που έκανα στα ψάρια μου, ένας από του Δίσκους έχει αδυνατίσει. Τον απομόνωσα για να του κάνω ειδική διατροφή. Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Πόσες φορές τη μέρα πρέπει να τρώει. Ποιές τροφές, σε τι ποσότητες και συνδυασμούς; Οι διαθέσημες τροφές είναι: αιματοσκούληκα, αρτέμια (αν και δεν την πολυτρώει) ξηρή τροφή σε κόκκους της σέρα και σκουλήκια γκρινταλ.

Ευχαριστώ πολύ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-06, 20:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω θα προτεινα,εκτος απο τα γκρινταλ,να δωσεις μοσχαροκαρδια,μαζι με συχνες αλλαγες νερου,αρκετα συχνες θα ελεγα,το βραδι αεραντλια,και αυξηση θερμοκρασιας.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-06, 21:14
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Την καρδιά δεν την τρώει ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Όταν τη βάζουμε στο νερό επιπλέει;
Αλλαγή του νερού κάνω μια φορά τη μέρα 30%. Η αεραντλία γιατί χρειάζεται το βράδυ;
Η θερμοκρασία είναι στους 30.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-06, 21:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από John T
Την καρδιά δεν την τρώει ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Όταν τη βάζουμε στο νερό επιπλέει;
Αλλαγή του νερού κάνω μια φορά τη μέρα 30%. Η αεραντλία γιατί χρειάζεται το βράδυ;
Η θερμοκρασία είναι στους 30.
δεν την τρωει..?εισαι σιγουρος οτι του δινεις καρδια...?(η καρδια βουλιαζει γρηγορα....)η αεραντλια χρειαζεται,γιατι οσο ανεβαζεις θερμοκρασια,μειωνεται το οξυγονο μεσα στο νερο...τωρα οσο αναφορα για τους 30..ανεβασε την για 48 ωρες και στους 32.μην φοβασαι οι δισκοι δεν παθαινουν τιποτα.τι θεραπεια τον εχεις κανει..? η τον κανεις ακομα..?ομοιωπαθητικη με αλατι..?η flagyl κλπ...?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-06, 21:34
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Είμαι σίγουρος ότι του δίνω καρδιά γιατί το μοσχάρι από το οποίο προέρχεται ήταν δικό μου. Βέβαια η σφαγή του έγινε τα Χριστούγενα και όλο αυτό το διάστημα ήταν κομμένη σε μικρά κυβάκια στην κατάψυξη. Γι' αυτό ρωτάω αν επιπλέει γιατί μπορεί να έχει χαλάσει. Του είχα κάνει θεραπεία με φλατζίλ. Αυτός ο δίσκος ήταν ανέκαθεν αδύνατος (δεν ήταν πολύ διεκδικητικός στο φαί) αλλά τώρα παράγινε.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-06, 22:59
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Δες τι προτιμάει και τάιζέ τον με αυτό 2-3 φορές τη μέρα.
Μια φορά τη μέρα δίνε του και κάτι άλλο.
Αν η θεραπεία έχει πετύχει και οι συνθήκες του ενυδρείου είναι "οκ", κατά πάσα πιθανότητα θα αρχίσει με το καιρό να τρώει οτιδήποτε του δίνεις, όσες φορές τη μέρα κι αν του ρίχνεις τροφή - και θα φαίνεται μονίμως πεινασμένος...

ΥΓ: Τον απομόνωσες που ?
Υποθέτω σε κάποιο ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα, φυτά (εξαιρείται το κερατόφυλλο, από αυτό βάλε πολύ!) κλπ, 50 λίτρα ας πούμε... ε ?
Αν είναι έτσι, "αραίωσε" λίγο τις αλλαγές νερού (δυο φορές τη βδομάδα 30% καλά είναι - αλλαγή νερού σημαίνει στρες ειδικά σε "ασθενικά" ψάρια...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 04-06-06 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-06, 07:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από John T
Είμαι σίγουρος ότι του δίνω καρδιά γιατί το μοσχάρι από το οποίο προέρχεται ήταν δικό μου.
Την καρδιά την έχεις επεξεργαστεί σωστά πριν την δώσεις? Ή κόβεις κομμάτι και δίνεις?
Πρέπει να την καθαρίσεις, να την κάνεις σχεδόν κιμά και να προσθέσεις και άλλα υλικά πριν την δώσεις.
Ψάξε λίγο στο forumκαι θα βρεις αρκετές συνταγές….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-06, 18:08
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
ΥΓ: Τον απομόνωσες που ?
Υποθέτω σε κάποιο ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα, φυτά (εξαιρείται το κερατόφυλλο, από αυτό βάλε πολύ!) κλπ, 50 λίτρα ας πούμε... ε ?
Ακριβώς έτσι αλλά χωρίς κερατόφυλλο γιατί δεν έχω και όσες φορές έχω ψάξει γι αυτό δεν έχω βρεί σε μαγαζιά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Πρέπει να την καθαρίσεις, να την κάνεις σχεδόν κιμά και να προσθέσεις και άλλα υλικά πριν την δώσεις.
Την καθάρισα καλά και την έκοψα σε μικρά κομμάτια. Τι άλλα υλικά πρέπει να προσθέσω;
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-06, 08:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πριν κάνεις οτιδήποτε μόνος σου είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις λίγη κατεψυγμένη καρδιά και να δοκιμάσεις αν τρώει ο δίσκος σου. Αν τρώει μετά είναι εύκολο να φτιάξεις σωστή τροφή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-06, 08:10
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Συνταγές

Δες εδώ έχει πολλές συνταγές.

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8904
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-06, 17:56
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6911

εχω μια συνταγη την οποια την εγραψα ακριβως μετα την δοκιμη στα δικα μου ψαρια....τα οποια δεν ειχαν ξαναδοκιμασει πριν....αν παλι δεν φανε τα δικα σου μην τα ζοριζεις ασε να τρωνε αυτο που προτιμουν,,,,,
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-06-06, 13:13
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά.
Είναι αλήθεια ότι δεν μπήκα στον κόπο ούτε καν να διαβάσω τις συνταγές σας γιατί έχω πολύ δυσάρεστα νέα. Δεν τρώει καθόλου. Του ρίχνω και ζωντανές τροφές και κατεψυγμένες και του εμπορίου. Τίποτα! Ειδικά μετα την πτώση της θερμοκρασίας από 32 στους 24 λόγω διακοπής για ώρες.
Η τροφή πέφτει, αυτός πηγαίνει κοντά, κάνει μια προσπάθεια να τη δαγκώσει, αυτή απομακρίνεται και τα παρατάει. Μάλιστα εκείνη τη μέρα (της διακοπής) είδα τα πτερίγιά του να γίνονται σαν ιστός αράχνης που έχει σκιστεί απ' τον αέρα (μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω). Έχει χάσει το χρώμα του (από πορτοκαλί σε... να το πω εκρου/μπεζ). Τελευταία κίνηση που έκανα ήταν να τον ξαναβάλω στο ενυδρείο με την ελπίδα να παρασυρθεί από τους άλλους και να φάει αλλά ούτε αυτό απέδωσε. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω στεναχωρηθεί πολύ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-06-06, 13:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

..δυσκολα τα πραγματα..αλλα μην το βαζεις κατω.εγω θα σου ελεγα να τον απομονωσεις ξανα,με θερμοκρασια 32,να βαλεις το βραδι αεραντλια να δουλευει,δοκιμασε να αγορασεις flagyl των 500,απο φαρμακειο,να διαλυσεις μεσα σε ενα μπρικι με ζεστο νερο 2 χαπακια φλατζιλ(την σκονη μονο που περιεχουν),και να το ριξεις στο ενυδρειακι με το ψαρι....συχνες αλλαγες νερου,να παρατηρεις το ψαρι συνεχεια,και ολα αυτα με συνδιασμο μπανιου σε αλατι εξω σε κουβα(ανατρεξε στο αρθρο(αλατι και αγιος ο θεος για τη δοσολογια)...προσοχη μονο για τον χρονο εκθεσης του ψαριου στο αλατι...μιλαω για 2-3 λεπτα,και μολις το ψαρι γυρισει οριζοντια ,το βγαζεις γρηγορα εξω...!!!...υπαρχουν βεβαια και οι θεραπειες με bactopour direct+bactopour...αλλα το ψαρακι σου ηδη δεν ειναι πολυ καλα,και δεν ξερω αν θα αντεξει τη χημεια,μαζι με το στρες....σε τετοια κατασταση,εγω προσωπικα,και εχω γιατρεψει-σωσει ψαρια,αλλα εχω χασει κιολας....ολα θα εξαρτηθουν και απο το ιδιο ψαρι,και το ποσο στρεσαρισμενο-αρρωστο ειναι...καλη επιτυχια...αληθεια πως επεσε τοσο η θερμοκρασια σου...??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-06, 13:43
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

αεραντλία του έβαλα αλλά διαπίστωσα ότι τον στρεσάρει και την αφαίρεσα.
να ξανακάνω θεραπεία με φλατζιλ; Το αλάτι σε τι θα βοηθήσει;
Η θερμοκρασία όπως έγραψα παραπάνω έπεσε από διακοπή ρεύματος το βράδυ. Εγώ κατάλαβα το τι είχε συμβεί το πρωϊ όταν είδα το θερμόμετρο.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-06, 13:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από John T
αεραντλία του έβαλα αλλά διαπίστωσα ότι τον στρεσάρει και την αφαίρεσα.
να ξανακάνω θεραπεία με φλατζιλ; Το αλάτι σε τι θα βοηθήσει;
Η θερμοκρασία όπως έγραψα παραπάνω έπεσε από διακοπή ρεύματος το βράδυ. Εγώ κατάλαβα το τι είχε συμβεί το πρωϊ όταν είδα το θερμόμετρο.
να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.το ψαρι ηταν αρρωστο,και το γεγονος οτι εγινε και αυτο, τα χειροτερεψε τα πραγματα.επειδη λοιπον ειναι αρρωστο σταματησε να τρωει....εχει παρατηρηθει και δισκος που εχει να φαει πανω απο 40 μερες.....στο θεμα μας τωρα.το ψαρι πρεπει να επανελθει(τουλαχιστο να ερθει στο χρωμα του) στις νορμαλ συνθηκες..(αληθεια σε τι συνθηκες νερου το εχεις..?με τι μετρησεις..?).η αερανλια ειναι το τελευταιο που το στρεσαρει,αφου ειναι χρησιμη στην οξυγονωση του νερου οταν υπαρχουν μεγαλες θερμοκρασιες...για το αλατι αν ανατρεξεις στο ποστ που σου ειπα τα εξηγει ολα..βαλε λοιπον μια αρχη σε ολα τα παραπανω,και οργανωσου.εχεις δει διαφανα κοπρανα στο ψαρι τις τελευταιες μερες..?εχει αδυνατισει αρκετα...?φαινεται δηλαδη οτι το κεφαλι του ειναι λεπτοτερο(μοιαζει σαν να ρουφηξε τα μαγουλα του?).....αν οντως βλεπεις τα 2 τελευταια λυπαμαι αλλα μαλλον τα πραγματα ειναι τελεσιδικα,και πλεον ειναι θεμα χρονου για το μοιραιο.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-06, 14:02
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Το κεφάλι δεν είναι τόσο αδυνατισμένο όσο το υπόλοιπο σώμα (διακρίνεται η ραχοκοκαλιά του). Ούτε φαίνεται να έχει ρουφήξει τα μάγουλά του. Συνθήκες απο άποψη αμμωνίας, νιτρικών και νιτροδών είναι όλα μηδέν. Υπόλοιπες μετρήσεις δεν έχω. Το νερό είναι αυτό του δικτύου (χωρίς επεξεργασία Α.Ο.). Τα κόπρανά του μέχρι χθες ήταν κανονικά
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-06, 14:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από John T
Το κεφάλι δεν είναι τόσο αδυνατισμένο όσο το υπόλοιπο σώμα (διακρίνεται η ραχοκοκαλιά του). Ούτε φαίνεται να έχει ρουφήξει τα μάγουλά του. Συνθήκες απο άποψη αμμωνίας, νιτρικών και νιτροδών είναι όλα μηδέν. Υπόλοιπες μετρήσεις δεν έχω. Το νερό είναι αυτό του δικτύου (χωρίς επεξεργασία Α.Ο.). Τα κόπρανά του μέχρι χθες ήταν κανονικά
.οι δισκοι χρειαζονται συνθηκες που απο οτι καταλαβα δυστυχως δεν τους παρεχεις....μιλαμε για πεντακαθαρο μαλακο νερο με χαμηλο PH(PH τουλαχιστο7,GH 2-8 τουλαχιστο)....εκτος και αν το νερο βρυσης σου ειναι πολυ μαλακο.οπως καταλαβες θα ηταν θεμα χρονου,να αντιμετωπισεις τετοια προβληματα......πρεπει να εχεις οποσδηποτε υγρα τεστ για PH,GH,KH,εκτος των αλλων που εχεις για να ξερεις τι σου γινεται,και εννοειται οτι η χρηση οσμωσης ειναι μονοδρομος για τους δισκους.αν δεν μπορεις να εξασφαλισεις ολα τα παραπανω,εγω θα σου προτεινα να τους δωσεις τους δισκους σου,γιατι οπως προανεφερα,θα βρεις μπροστα σου,και αλλα προβληματα,ιδια και χειροτερα ισως απο το τωρινο....
φιλικα klaz.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-06-06, 17:50
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Το ψάρι τα 'χει παίξει...

Μια λύση απελπισίας που χρειάζεται υπομονή, προσοχή, λεπτούς χειρισμούς και κυρίως τύχη:

Πάρε μια σύρριγγα 2 ml και βγάλε/πέτα τη βελόνα.
Πάρε και τροφή για fries ( πχ liquifry ).
Αν είσαι απολύτως σίγουρος οτι ο δίσκος χρειάζεται Flagyl η άλλο φάρμακο... πάρε κι απ'αυτό.

Ανακάτεψε 1 μέρος σκόνη Flagyl (η άλλο φάρμακο) με 2 μέρη τροφής και ρίχτα σε 3 μέρη νερό.
Εναλλακτικά, μόνο τροφή και νερό μισό-μισό.

Βάλε το μίγμα στη σύριγγα.

Πιάσε το ψάρι και βάλτο πάνω σε μια μαλακή, υγρή (πολύ υγρή - να στάζει) πετσέτα.

Βάλε με τη σύριγγα προσεχτικά το φαΐ στο βάθος του στόματος του ψαριού (όχι φυσικά όλο... μια "μερίδα") και άσε το ψάρι στη πετσέτα για 15-20 δευτερόλεπτα πριν το ξαναβάλεις στο ενυδρείο.

Υπάρχει πιθανότητα να δείς οτι το ψάρι θα "ξεράσει" τη τροφή, η ακόμα να βγεί από τα βράγχια... δεν πειράζει.

Αν την άλλη μέρα το ψάρι ζει ακόμα, σημαίνει οτι δεν το τραυμάτισες θανάσιμα με τη σύριγγα. Επαναλαμβάνεις το ίδιο (τροφή-πετσέτα-σύριγγα κλπ)

Αν μετά από μερικές μέρες το ψάρι ζει ακόμα, σημαίνει οτι "το 'πιασες το κόλπο" με τη σύριγγα και μπορείς πλέον να το ταΐζεις 2 φορές τη μέρα.

Αν όλα πάνε καλά και το ψάρι δείξει σημάδια βελτίωσης, μπορείς να σταματήσεις το τάισμα με τη σύριγγα και να του ρίχνεις τροφή στο ενυδρείο.

Αν δεν είσαι τέρας ψυχραιμίας, ξέχνα όλα τα προηγούμενα και διάβασε τι συνθήκες χρειάζονται οι δίσκοι, μάζεψε λεφτά για Α.Ο.... γενικά φτιάξε το σπίτι σύμφωνα με τις ανάγκες των ενοίκων, για να μην...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
... βρεις μπροστα σου,και αλλα προβληματα,ιδια και χειροτερα ισως απο το τωρινο....
φιλικα klaz.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-06, 14:33
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/AQ32c42a57...000+1147163546
Γενικα τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλα...... Αν το ψαρι αδυνατισε τοσο πολυ ωστε να φαινεται η ραχοκοκκαλια ειναι στα τελευταια σταδια..... Πολυ καλο για εσωτερικα παρασιτα tapeworms (γιατι κατα 90% αυτο εχει το ψαρι) ειναι το Aquarium Muenster dactymor. Θα το βρεις στα περισσοτερα καταστηματα..... Απομονωσε το ψαρι σου στα σιγουρα..... Ανεβασε θερμοκρασια στους 30-32 και βαλε αεραντλια (φως μην αναβεις) ...... Προσεχε να εχεις στρωμενο φιλτρο μεσα στο ενυδρειο....Κανε τη θεραπεια συμφωνα με τις οδηγιες.... H λυση του Κωστα ειναι εξεζητημενη και δυσκολα θα την αντεξει τοσο αδυναμο ψαρι.....Οταν τελειωσει η θεραπεια και αν ολα πανε καλα συχνες μικρες αλλαγες νερου και πολυ λιγο ταισμα....... Οσο αφορα τις συνθηκες που εχεις , δυσκολα θα κρατησεις δισκους με νερο δικτυου.....Πολυ πολυ δυσκολα........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-06, 18:33
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

υπαρχουν βεβαια και οι θεραπειες με bactopour direct+bactopour..................οπως ειπε ο κλαζ.........................Γενικα τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλα...... Αν το ψαρι αδυνατισε τοσο πολυ ωστε να φαινεται η ραχοκοκκαλια ειναι στα τελευταια σταδια..... εσωτερικα παρασιτα ...............συμφωνω με το pritani ...........ακολουθησε τις οδηγιες εξπρες απο τα χαπια bactopour direct μαζι με αεραντλια για λιγα λεπτα....το αλατι μονο θα το ταλαιπωρησει το ψαρι σε αυτο το σταδιο,,,,,,,αν ζει το ψαρι θα σωθει εγω το ειχα καταφερει αλλα δυστηχως οι φωτο δεν υπαρχουν .....ειναι αυτοι απο το αβαταρακι και ειχαν μελανιασει εντελως.....επανελαβε την θεραπεια για 3 μερες και βλεπεις ....ανεβασε θερμοκρασια και βρε λιγο νερακι μαλακο καλη τυχη.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 13-06-06 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-06-06, 19:24
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

¶σχημα τα νέα!
Δυστυχώς, αν και ήταν αναμενόμενο, ο δίσκος πέθανε.
Όσο για τους υπόλοιπους, ακολούθησα τη συμβουλή του klaz όχι από άποψη συνθηκών αλλά γιατί μείναν δύο και μετά από αυτό δεν προτείθεμαι να αγοράσω άλλον. Αργότερα ίσως ξαναπροσπαθήσω αλλά τότε θα έχω φροντίσει και για συνθήκες.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.

Γιάννης
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το "τελικό" πρόγραμμα για τους υπολογισμούς Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-05-04 17:20
Πρόγραμμα υπολογισμών για ενυδρεία Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-05-04 15:17
Δίσκος Vs Θερμοστάτη Husky_Jim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 20-02-04 00:08
Εξασθένιση χρώματος δίσκου thediscusman Δίσκοι 24 15-05-03 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09900 seconds with 13 queries