Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-08, 04:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή "Προχωρημενες" Αγγελιες

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται με καποιο τροπο να κανουμε στις αγγελιες του φορουμ (τουλαχιστον για τα ζωντανα) αυτο που ζητανε πολλοι να γινεται στα πετσοπ.
Δηλαδη υποχρεωτικα, ενημερωση απο τον πωλητη για τις απαιτησεις του ζωντανου που πουλαει, για το περιβαλον, τις συνθηκες νερου και κυριως για το μινιμουμ ενυδρειο που χρειαζονται καθως και για το τελικο μεγεθος του.
Ειτε με Links (και επιτηδες links στο πληθυντικο γιατι καποια προφιλ στο ιντερνετ δεν ειναι και πολυ "ακριβη") ειτε με απευθειας περιγραφη απο τον πωλητη υπευθυνα τουλαχιστον για τα βασικα που ειπα.
Το συζηταμε φυσικα τι πρεπει να γραφεται και πως. Εκτος κι αν φτιαχτει και μια μικρη φορμα για να συμπληρωνεται.

Ας δωσουμε το παραδειγμα για την προοδο του χομπυ μας.

Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-08, 08:02
Το avatar του χρήστη Jeepas
Jeepas Ο χρήστης Jeepas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: Αιγάλεω-Νέα Αρτάκη
Μηνύματα: 132
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Jeepas
Προεπιλογή

Καλημέρα. Δεν έχεις και άδικο Σπύρο. Γνώμη μου είναι ότι μόνο θετικά έχει η πρότασή σου. Μια φόρμα (όσο το δυνατόν απλούστερη) θα βοηθούσε και τις 2 πλευρές
Από την άλλη, θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και υπευθυνότητα από μέρους του κάθε χομπίστα, ειδικά αφού πρόκειται για ζωντανούς οργανισμούς...
Όμως για τον άπειρο, για τον νέο...αλλά και γι'αυτόν που δεν είναι γνώστης το θεωρώ σημαντικό να υπάρχει στην αγγελία και μια περιγραφή, ένα τουλάχιστον link και ορισμένες πληροφορίες.
Από εκεί και πέρα, ορισμένα στοιχεία μπορεί και να είναι σχετικά...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24809 πχ για συνθήκες νερού, ph κλπ. Μπορούν όμως να παραθέτουν τις ας πούμε ιδανικές τιμές που χρειάζεται ο οργανισμός. (¶λλωστε φαντάζομαι ότι θα καταλήξουν όλοι σε έτοιμες φόρμες, ένα απλό copy/paste δλδ είτε στη φόρμα είτε στα links)
Επίσης θα αποφευχθούν και οι πολλές, συνεχόμενες απορίες/εξηγήσεις και κόντρα εξηγήσεις...αφού η κάθε αγγελία θα είναι αρκετά πιο διαφωτιστική.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Φιλικά, Χρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-08, 08:34
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

+ σε όλα αυτά καλό είναι να αναφέρεται και το περιβάλλον του ψαριού στην παρούσα φάση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-08, 09:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ετσι οπως το εγραψες "προχωρημενες", σκεφτηκα "εχει πλακα, να εννοει "ροζ"" χαχαχαχαχα
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-08, 09:41
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Εγώ από την άλλη πιστεύω πως ο αγοραστής οφείλει να ξέρει τις απαιτήσεις του ζωντανού που πάει να αγοράσει ...
Τόσα και τόσα ποστ υπάρχουν εδώ με "κράξιμο" ακόμα και σε νέους χομπίστες που πήγαν να αγοράσουν ενυδρείο/ψάρια και δεν είχαν ενημερωθεί καλά για τις απαιτήσεις τους..

Ψηφίζω λοιπόν υπέρ της λιτής αγγελίας και το βάρος να πέφτει στον αγοραστή ...
Φυσικά και αν κάποιος έχει στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν τον αγοραστή μπορεί να τα γράφει και να βοηθάει την κατάσταση.... αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πώς πρέπει να γίνει must το να γράφεις πολλά για να πουλήσεις λίγα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-08, 09:58
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Τασομαι υπερ με το Σπυρο.Φυσικα ομως το φορουμ δεν μπορει να υποχρεωσει το καθε εναν μας να κανει λεπτομερη περιγραφη του καθε ειδους,οποτε ειναι ουσιαστικα μια φιλοσοφια που πρεπει να υιοθετησουμε.Ισως αν και ο Σπυρος γινοταν μοντερεητορ στις αγγελιες να βοηθουσε η κατασταση
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-08, 10:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως αν και ο Σπυρος γινοταν μοντερεητορ στις αγγελιες να βοηθουσε η κατασταση
Δια της βίας δεν μπορείς να πετύχεις πολλά πράγματα ..
Αν αυτό εννοείς φυσικά .... απλά κάποιος μπορεί να το πάρει και έτσι ..
λανθασμένα μέν ... αλλά μπορεί !
Ας μην παρεξηγηθώ από το ποστ αυτό ... αλλά ο καθένας μπορεί να το δει όπως θέλει ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-08, 10:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σαν "παθων" θα ηθελα να πω κι εγω τη γνωμη μου.....καταρχην οι αγγελιες αυτες ονομαστικαν μικρες αγγελιες ακριβως για το λακωνικο τους περιεχομενο και οχι γιατι ειναι μικρες στην ηλικια..
οπως τα ενοικιαστηρια..τα πωλητηρια....ετσι και για ενυδρειακα θεματα...μηχανηματα αλλα και ζωντανα...ο υποψηφιος αγοραστης πρεπει να μπορει να διαβασει πολλες αγγελιες σε συντομο διαστημα κι οχι κατεβατα ολοκληρα....αν το ειδος τον ενδιαφερει υπαρχει το πμ η το τηλεφωνο για συννενοηση....με αυτη την λογικη εγω βαζω συντομες αγγελιες οποτε βαζω...εννοειται οτι εχω ολη την καλη διαθεση να ενημερωσω για οτι γνωριζω πανω στο θεμα....
ΟΜΩΣ επειδη καταληγουμε να κανουμε τις αγγελιες μπαχαλο (λογικο ειναι )..νομιζω πως μια φορμα συμπληρωσης στοιχειων δε θα ηταν ασχημη ιδεα....βεβαια τη συμπληρωνει οποιος θελει.....ισως να εκανε και την αγγελια του να ξεχωρισει και να πετυχει την πωληση-αγορα-δωρεα πιο συντομα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-08, 11:39
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Φιλτράροντας τις γνώμες των προλαλήσαντων που ΙΜΟ είναι όλες σωστές ίσως από διαφορετικές βέβαια οπτικές, θα παραθέσω και εγώ την άποψή μου :

1) Σχετικά με την "υποχρεωτική" ενημέρωση δεν τα πήγα ποτέ καλά με την συγκεκριμένη λέξη οπότε το ξεπερνώ.

2) Για την περίπτωση φόρμας δεν συμφωνώ γιατί η κατάσταση εμπλέκεται πχ σε περιπτώσεις αγγελιών εξοπλισμού ή σε περιπτώσεις αγγελιών εξοπλισμού ΚΑΙ φυτών ΚΑΙ ψαριών θα πρέπει να συμπληρώνεται μια διαφορετική φόρμα ή τρεις διαφορετικές φόρμες κλπ.

3) Σίγουρα είναι καλό ο πωλητής να ενημερώνει αλλά ΚΑΙ ο αγοραστής να αναζητεί τις κατάλληλες πληροφορίες τις απαιτησεις, το περιβαλον, τις συνθηκες νερου και κυριως για το μινιμουμ ενυδρειο που χρειαζονται καθως και για το τελικο μεγεθος του.

Κατόπιν αυτών :
α) θεωρώ ότι 1-3 links κάτω από την αγγελία είναι εύκολο να τα τοποθετήσει ο πωλήτής και βοηθάει ιδιαίτερα στην περίπτωση που ο αγοραστής είναι αρχάριος ώστε όπως λέει ο Jeepas να αποφευχθούν - όχι όλες αλλά - ΠΟΛΛΕΣ, συνεχόμενες απορίες, διευκρινήσεις, εξηγήσεις.

β) Επίσης μια φωτογραφία στις περισσότερες περιπτώσεις βοηθάει, ενώ βοηθά και αυτό που λέει ο Ronnie21 (να αναφέρεται και το περιβάλλον του ψαριού στην παρούσα φάση) αν και ένας έμπειρος αγοραστής πιθανόν δεν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο, γιατί μέσω κατάλληλης προσαρμογής μπορεί να το ξεπεράσει (με εξαίρεση τραγικές περιπτώσεις όπου θα χρειασθεί μακρόχρονη προσαρμογή).

Βέβαια όλα αυτά προυποθέτουν μια υπευθυνότητα από τους δύο ή περισσότερους εμπλεκομένους, που δυστυχώς κάποιες φορές δεν υπάρχει, αλλά όπως λέει και ο Σπύρος μπορούμε σιγά-σιγά να δώσουμε οι περισσότεροι να δώσουμε το παραδειγμα.

Με την ευκαιρία να πω και 2-3 πράγματα ακόμη σχετικά με τις αγγελίες :

1) Σε αποστολές (πώληση-χάρισμα-ανταλλαγή) φυτών ΜΗΝ βάζετε νερό στην σακούλα, φθάνει ένα κομμάτι βρεγμένο βαμβάκι, δεν υπάρχει έτσι κίνδυνος να φύγει νερό και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ, αν μιλάμε για πολλά κλαδέματα, πληρώνετε λιγότερα μεταφορικά!

2) Μην λέτε ΠΟΤΕ στην courier τι περιέχει το κουτάκι γιατί δεν θα το πάρουν (δεν αναλαμβάνουν ευθύνη κλπ - κλπ). Αν σας πούνε γιατί ακούγονται υγρά να τους πείτε ότι είναι σφραγισμένα μπουκάλια με υγρά φρένων .

3) Για τον τρόπο αποστολής ψαριών έχουν γραφεί αρκετά post. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι αυτό που πολλές φορές μου έχουν απαντήσει σε περιπτώσεις που ήθελα να αγοράσω ψάρια. "Δεν μπορώ να τα στείλω τόσο μακριά θα ταλαιπωρηθούν". Σκεφθείτε λίγο από που ήρθαν αρχικά τα περισσότερα από αυτά τα ψαράκια (Ασία, Αμερική, Γερμανία, Ολλανδία κλπ) οπότε το να στείλεις κάπου εντός Ελλάδας (εννοείται με κατάλληλη συσκευασία και σε χομπίστα που αποδεδειγμένα θα το φροντίσει) θα είναι η πιο "ευχάριστη" ταλαιπωρία τους.
Ακόμη αναρωτηθείτε ΠΩΣ εμείς στην επαρχία πέρνουμε τα ψάρια από τα καταστήματα της πρωτεύουσας και της συμπρωτεύουσας;

4) Το να στείλεις σε άλλη πόλη κάτι δεν είναι δύσκολο από την στιγμή που ετοιμάσεις το δεματάκι. Αν είναι δύσκολο να το πας στην courier μπορείς (αφού συννενοηθείς με τον αγοραστή και το δεχθεί) να είσαι σπιτάκι σου με τις πυτζάμες, να πάρεις τηλέφωνο την courier να έρθει σπίτι σου να παραλάβει το δέμα και να πεις "με χρέωση παραλήπτη". Τίποτα άλλο.

PS : Προς Θεού, μην βάλετε τον Σπύρο μοδεράτορα στις αγγελίες! Φαντάζεστε αγγελία :
"ζιταο θιλοικο γκαλαχαιρ για να κανοι παραια στο αρσαινεικο μου στο 80αρι ενιδροιο μου"
Φωτιά που τον έκαψε τον τυπάκο
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-08, 14:29
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ειμαι συμφωνος με τον crazyio
ο αγοραστης ωφειλει να ψαξει, να ρωτησει σχετικα με αυτο που θελει να αγορασει και να αποφασισει εαν του ταιριαζει

δεν ειμαστε μικρα παιδια να ριχνουμε συνεχεια αλλου τις ευθυνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-08, 00:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω αυτός που πουλάει κάτι μέσω αυτού του forum, που θεωρητικά και ουσιαστικά παρέχει την καλύτερη, πληρέστερη και αφιλοκερδή ενημέρωση, στο χομπίστα κι όχι μόνο, να είναι τουλάχιστον ειλικρινής απέναντι στον υποψήφιο αγοραστή.
Διαφορετικά δε θα διαφέρουμε περισσότερο από τους κακούς επαγγελματίες pet-shopαδες, που όλοι μας κατακρίνουμε, γιατί προσπαθούν να πουλήσουν οτιδήποτε σε οποιονδήποτε αδιαφορώντας για τα πάντα.
Αυτοί βέβαια έχουν το άλλοθι ότι με αυτές τις πωλήσεις ζούνε, ταΐζουν τα παιδιά τους κ.λ.π
Εμείς δεν έχουμε κανένα άλλοθι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-08, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
....Αυτοί βέβαια έχουν το άλλοθι ότι με αυτές τις πωλήσεις ζούνε, ταΐζουν τα παιδιά τους κ.λ.π
Διαφωνω καθετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-08, 02:04
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν εχω καταλαβει γιατι θεωρειται οτι οποιος ασχολειται με το χομπι σε αυτο το forum εχει τα απειρα χρηματα οποτε οτι πουλαει το δινει σε μια συμβολικη τιμη αφου δεν το θελει αλλο γιατι αυτη τη γνωμη εχω σχηματισει
αυτοι<πετσοπ> προσπαθουνε να βγαλουνε τα προς το ζην πολλοι απο μας προσπαθουνε να πουλησουνε τα αχρηστα οχι για να τα φανε στους καφεδες αλλα για να μπορεσουνε να συντηρισουνε υπαρχοντα ενυδρεια η να κανουν κατι νεο οχι για κερδοσκοπια συνεπως ο καθενας που πουλαει για τετοιο λογο θελει να πουλησει στην καλυτερη τιμη που μπορει φυσικα χωρις να κοροιδεψει ως προς την ποιοτητα κτλ η να εξαπατησει αλλα στα ορια του να βλαψει τον αλλον

πολλοι απο σας μπορει να μην το καταλαβαινεται αυτο γιατι τα 10-20-30ε να τα μην τα θεωρειται σημαντικα αλλα εχω περασει 10 μερες με 30ε οπως και πολλοι αλλοι φοιτητες εδω μεσα φανταζομαι για να παρω ενα μηχανημα η κατι αλλο για το ενυδρειο μου και οχι μια και δυο

σκευτειται λοιπον πως θα ενοιωθα αν πουλουσα κατι για το οποιο εχω κανει καποιες θυσιες με σκοπο να παρω κατι αλλο και να μου ριχνε ενα λινκ απο ebay καποιος με φτηνοτερη τιμη και επιβλητικο υφος οτι παω να κοροιδεψω τον νεο ανυποψιαστο χομπιστα...


ολα αυτα μπορει να μην εχουν αμεση σχεση με το θεμα του ποστ και να γυρναω παλι πισω σε παλιες συζητησεις αλλα βλεπω ολο τραγικες σκηνες στις αγγελιες τελευταια

ασχοληθειτε με κατι αλλο παιδια δεν θα φτιαξουνε οι αγγελιες το χομπι με το να κανουμε τους ντεντεκτιβ οι αλλοι σε οποιον πουλαει κατι και να τον κραζουμε μαζικα δεν προσφερουμε κατι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-08, 06:44
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοι<πετσοπ> προσπαθουνε να βγαλουνε τα προς το ζην
παρενθεση βγαινω λιγο εκτος θεματος και λεω οτι αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια...εκτος ελαχιστων περιπτωσεων, οι περισσοτεροι πετσοπάδες "φτιαχτηκαν" τα τελευταια 3 χρονια. επεκτειναν τα μαγαζια τους αγορασαν αυτοκινητα και μηχανες εκατομμυριων(porche, mercedes κτλ) βγάζοντας τα προς το ζειν. γιατι τα τελευταια 3 χρονια εγινε μοδα το χομπυ. δεν μπορει εγω ως απλος καταναλωτης να βρισκω το χ προιον 30 Ε και το πετσοπ να το πουλα 70 Ε(χωρις υπερβολες και ισως να λεω και λιγα) που ειναι και εμπορος και σιγουρα θα μπορει να το παρει φθηνοτερα. προς θεου δεν λεω να πεθανουν απο την πεινα...να βγαλουν λεφτα...αλλα να μην πεθανουμε εμεις απο την πεινα (ενταξει το παρακανα λιγο, αλλα καταλαβατε τι θελω να πω). κλεινω την παρενθεση.
καλημερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-08, 07:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για τις αγγελιες, το να υποχρεωσεις ειναι μια κουβεντα, η εφαρμογη της ομως εχει θεματα. Θεωρητικα θα μπορουσε να φτιαχτει ηλεκτρονικη φορμα εντος του φορουμ οποτε αν δεν συμπληρωθει, δεν ανεβαινει η αγγελια...
Αλλα, το αποτελεσμα ειναι μικρο μπροστα στον κοπο, και εχω και αλλες δουλειες τα βραδια

Να θυμισω το συχνο φαινομενο του χρηση με 1 ποστ που πουλαει 2 shilver shark 3 pagasius και 5 παπαγαλοψαρα...
Να τους κανουμε ban αυτοματως? Μην εχουμε αυταπατες, τετοια ψαρια εδω μεσα γενικως δεν εχουν καμμια τυχη..

Τωρα για τους petshopαδες με τις ferrari, μαλλον τα παραλλες.
Μπορει να ασχολειται περισσοτερος κοσμος (που δεν ειμαι και πολυ σιγουρος) αλλα αυτο περιμενε για να "φτιαχτει" ?
Αμα εισαι καλος επαγγελματιας μπορεις να το κανεις ασχολουμενος με σκυλους και γατες που εχουν απειρως μεγαλυτερο κοινο εδω και παρα πολλα χρονια.
Και επειδη τυχαινει να το ξερω το θεμα λιγακι απο μεσα, υπαρχουν απο ολα.
Απο μπατιρηδες μεχρι πετυχημενους... Αλλα Ferrari δεν εχει κανεις.
Γενικοτερα ευτυχως που υπαρχει το Internet που επιβαλει καποιο πλαφον στις τιμες...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-08, 07:31
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

σωτηρη δεν ειπα για φεραρι αλλα σιγουρα μιλαω για ακριβα οχηματα. και σιγουρα δεν ειπα ολοι. οσοι ηταν εξυπνοι (πολλοι) πιασανε την καλη. μιλωντας για πετ σοπ δεν εβγαλα στην απεξω ερπετα, τραποδα κτλ. απλως τα ψαρια αποτελεσαν ενα εξτρα εσοδο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-08, 09:12
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Θεωρητικολογόντας αυτό είναι σωστότατο.
Πρακτικά απλά δεν ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-08, 09:34
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Εγώ από την άλλη απορώ γιατί θέλετε να κάνετε την ζωή σας πιο δύσκολη από ό,τι είναι .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-05-08, 10:15
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη. Προκυπτει ομως το θεμα που αναφερει ο Netblues (2 shilver shark 3 pagasius και 5 παπαγαλοψαρα).

Επειτα θα συμφωνησω με τον crazyio.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-08, 11:08
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω. Μια προερετική φόρμα θα είναι οκ... Καλό είναι όλοι να την συμπληρώνουν αλλά αν κάποιος δεν το κάνει δεν θα τον σκοτώσουμε.

Επίσης πιστεύω πως ο χομπίστας που έχει μεγαλώσει κάποιο ψάρι από μικρό θα πεί από μόνος του τις συνήθειες του, χωρίς φόρμα. Όπως φυσικά κάνουν και αρκετοί εδω μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-08, 11:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θεμα της φορμας που εθεσα το ανεφερα για τα ζωντανα, που δεν ειναι δυσκολο απο τα τοσα προφιλ που υπαρχουν στο νετ να κανουμε μια περιληψη απο τα βασικα (συνθηκες ενυδρειου και νερου, μινιμουμ λιτρα και συμβιωσης, τελικο μεγεθος ψαριου)
ή ακομα πιο απλα 2-3 λινκ.
Αν ισχυε οτι δεν χρειαζεται να το κανουμε γιατι ολοι ξερουμε εδω για τα ψαρια και οτι οφειλει ο αγοραστης να ξερει κλπ, το ιδιο θα μπορουσε να πει και ο πετσοπας.
Οποτε μην εχουμε απαιτησεις απο τους επαγγελματιες και εμεις ειμαστε χειροτεροι.
Επαναλαμβανω μιλαω για τα ζωντανα.

φιλικα Δελτα

ΥΓ δεν κανω την προταση μονο για τα ψαρια, αλλα και για τους χομπυστες που ερχονται σε δυσκολη θεση, οταν καταλαβουν τα λαθη που εχουν κανει και δεν μπορουν να τα διορθωσουν.
Και ενταξει εγω θα βρω (?) να δωσω ενα κλοουν που γινεται 25-30 ποντους και ενα πλεκο που γινεται 30-35.
Ενας με ενα pangasius ή ενα Pacu κλπ τι θα το κανει?
τηγανητο?
ή θα περιμενει να κερδισει το λοττο και να φτιαξει πισινα?
Εκτος και αν δεχεται να τα εχει στην "απομονωση" και τρελλαμενα και παραμυθιαζεται οτι τους παρεχει "καλες συνθηκες" και τα χαιρεται.
Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του χομπυ μας?
Πολλοι αρχαριοι (και εγω οταν ημουν) οταν παιρνουν ενα ψαρι νομιζουν οτι θα μεινει ετσι για παντα αντε να μεγαλωσει λιγο ακομα.
Δεν ξερει οτι αγοραζει μωρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
... Καλό είναι όλοι να την συμπληρώνουν αλλά αν κάποιος δεν το κάνει δεν θα τον σκοτώσουμε.....
Φυσικα
Αλλα αν καποιος (αν δεν προλαβαινει ο mod) εχει την καλη διαθεση να το κανει γι'αυτον, να το δεχτουμε και να μη θεωρησουμε το ποστ του ως "χαλαστρα"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-05-08 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-08, 11:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Mε αφορμή αυτό να πω και 2-3 λόγια παραπάνω.
Οι αγγελίες είναι στο χέρι του πωλητή να τις συντάξει όπως θέλει και δεν θα υποχρεώσουμε κανέναν να γράψει πέρα από τα βασικά που υποχρεούται βάση των κανονισμών.
Μπορείτε να ρωτήσε σε κάθε αγγελία ότι θέλετε, για αυτό έχει το κουμπί post reply.
Όχι όμως να βάζουμε ψεύτικες αγγελίες και υποτιθέμενες-ψεύτικες διευκρινήσεις.

Δυστυχώς, το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν γίνει πεδίο αντιπαραθέσεων και βήμα για ειρωνίες και χλευασμό.
Πέφτει γκρίνια για την συμπεριφορά απέναντι σε νεαρά μέλη, αλλά οι ίδιοι δουλεύουν ψιλό γαζί άλλον χρήστη για την πώληση ψαριών.
Όπως και το γιατί το πουλάς τόσο αφού στο e-bay το βρίσκω λιγότερο.
Δεν μπορεί να σταματήσει η προκλητική συμπεριφορά ?

Αρκετές ημέρες τώρα δεν αντιδρώ να δω που θα φτάσει το ζήτημα.
Βασικά περίμενα να ξεφουσκώσει αυτή η κάκιστη και παιδαριώδης συμπεριφορά, αλλά μόνο αυτό δεν γίνεται.
Βλέπω ότι δέχομαι και "υποδείξεις" να μην τα σβύσω......λαμπρά.
Η ελαστικότητα μετατρέπει τα συμβάντα σε ασυδοσία και εδώ δεν είμαστε για να λέμε βάλε σωστή επικεφαλίδα μόνο, αλλά και να προστατεύουμε τα μέλη μας.
Δεν είναι αμελητέοι σε αριθμό όσοι προτίμησαν την φυγή ή την σιωπή λόγω τέτοιων ζητημάτων, καθώς δεν θέλουν να έρθουν σε αντιπαράθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-08, 02:28
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων


Αρκετές ημέρες τώρα δεν αντιδρώ να δω που θα φτάσει το ζήτημα.
Για να είμαι ειλικρινής δε κατάλαβα τις θέσεις σου αγαπητέ halvas69. Χωρίς να θέλω να σε θίξω μου φάνηκε ότι τα έγραψες κι έτσι και γιουβέτσι
Γιαυτό θα σε παρακαλούσα να αντιδράσεις και να πάρεις ξεκάθαρη θέση σαν mod που είσαι.

Παίρνοντας σαν δεδομένο ότι αυτός που γράφει μια αγγελία θέλει πραγματικά να πουλήσει μέσω του gab κάτι (συνήθως ενυδρειακό είδος), έχω διαπιστώσει ότι κάποιοι (πωλητές) δίνουν υψηλή τιμή προφανώς λόγω της υπερτιμημένης αξίας που έχουν στο μυαλό για το αντικείμενο.
Αυτό, θέλω να πιστεύω ότι συμβαίνει είτε γιατί το έχουν αγοράσει ακριβά και κατόπιν έπεσε η τιμή και ίσως να μη το ξέρουν, είτε γιατί είναι δεμένοι συναισθηματικά μαζί του και πιστεύουν ότι αξίζει παραπάνω κ.λ.π

Σε αυτές τις περιπτώσεις δε θα πρέπει να ενημερώσει κάποιος αν όχι ο mod? γιατί ένα από τα δύο πράγματα θα συμβούν: ή δε θα το πουλήσει τελικά, ή θα τη κάποιος άσχετος.
Θα μου πεις όλα μες στη ζωή είναι, όλοι μας έχουμε φάει "τάπες" αλλά το gab πιστεύω και το έχει αποδείξει ότι προστατεύει τα νέα μέλη και ενημερώνει τους μη γνώστες γιατί φυσικά σε κανένα δε περισσεύουν χρήματα, έτσι όπως έχει η οικονομία σήμερα, ούτε στους πωλητές αλλά ούτε και στους αγοραστές.

Βλέπω λοιπόν σε αγγελίες κάποια μέλη να επαινούν για διάφορους λόγους ένα προϊόν που πουλάει ένας άλλος χομπίστας και καλά κάνουν. Και από φιλική διάθεση να το κάνουν καλά κάνουν.
¶ρα κάποιος που έχει να πει κάποιο "αρνητικό" σχόλιο και να το τεκμηριώσει είναι λάθος;

Τώρα ποιο είναι αρνητικό και ποιο θετικό σχόλιο για μια αγγελία είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά νομίζω ότι όλοι που διαβάσατε τα παραπάνω καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-08, 11:09
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Eίναι σαφές ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα, καθώς εστίασες μόνο στο παράδειγμα με την τιμή.
Το οποίο μπήκε απλά στην λίστα "παραπόνων" μαζί με όλα τα άλλα.
Ξαναδιάβασε το χωρίς το παράδειγμα με τις τιμές γιατί έχασες την ουσία.
Μιλάω για συμπεριφορές για να σε διευκολύνω.

Θα σου πω πάντως την γνώμη μου για τις τιμές.
Την τιμή την ορίζει ο πωλητής και ο αγοραστής άμα θέλει και του κάνει με τα δικά του κριτήρια, αγοράζει.
Έρευνα αγοράς όλοι πρέπει να κάνουμε όταν ψάχνουμε να αγοράσουμε κάτι.
Έτσι δουλεύουν παντού οι αγγελίες, ακόμα και στις εφημερίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-05-08, 14:14
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό, θέλω να πιστεύω ότι συμβαίνει είτε γιατί το έχουν αγοράσει ακριβά και κατόπιν έπεσε η τιμή και ίσως να μη το ξέρουν, είτε γιατί είναι δεμένοι συναισθηματικά μαζί του και πιστεύουν ότι αξίζει παραπάνω κ.λ.π

Σε αυτές τις περιπτώσεις δε θα πρέπει να ενημερώσει κάποιος αν όχι ο mod? γιατί ένα από τα δύο πράγματα θα συμβούν: ή δε θα το πουλήσει τελικά, ή θα τη κάποιος άσχετος.
αν οντως γινεται γιαυτο φιλε μου η παρατηρηση απο καποιον για να θυμισει κατι που ξεχασε η αγνοησε ο αλλος σε σχεση με την τιμη τοτε μπορει να γινει διαμεσου πμ οχι με τη μορφη της δημοσιας παρατηρησης με καχυποπτο βλεμα η ειρωνιας οπως γινεται συνεχως ακομα και εντελως ασκοπα
με αποτελεσμα να υπαρχουν συνεχως διαμαχες και απογοητευσεις και αντι να επικεντρονομαστε σε αυτο που μας ενωνει ολους και ειναι λογος που ειμαστε εδω το χομπι
και παρολαυτα ο πωλητης σε αγνοησει απο εκει και περα ειναι απλα στο χερι του αγοραστη να κανει ερευνα αγορας και να επιλεξει το σωστο προιον γιατι και αυτος που κανει την αγγελια εχει δικαιωματα και ελευθεριες

να πω οτι δεν υπηρχαν ποστ εδω μεσα παντου για τα γκαλαχερ η τα αλλα ακαταλληλα ψαρια να πω οτι δεν γινονταν μαζικες δεν υπηρχαν λινκ απο ολα τα eshop και σχολια να πω οτι δεν υπηρχαν οι προσφορες απο τα μαγαζια οκ ! στα χερια του αγοραστη ειναι εδω μεσα ολες οι πληροφοριες λοιπον και οφειλει και αυτος να κανει ερευνα αγορας δεν θα τον πιασουμε απο το χερακι να του πουμε αυτη ειναι καλη αγγελια αυτη οχι


εγω αντιθετα θα εβρισκα καλλη την ιδεα με αιτημα του πωλητη η αγγελια να μπορει να κλειδωθει απο το μοντ και οποιος θελει κατι με πμ η ελευθερια αυτη νομιζω δικαιωματικα πρεπει να ανηκει στον πωλητη

εκνευριζομαι πραγματικα γιατι εχουμε φτασει να κατηγορουμε και απο πανω mod που κανουν αριστα τη δουλεια τους ελεος
εχω την εντυπωση οτι γενικα σε ολα τα forum οποιουδηποτε ενδιαφεροντος η δουλεια του μοντ στις αγγελιες δεν ειναι να βαζει μια σταμπα σε καθε αγγελια κακη η καλλη
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-05-08, 14:39
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

αν δεν απαγορευτεί βάση κανονισμού το να "πετάγεται" ο κάθε ένας και να σχολιάζει την τιμή δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσει αυτό το κουσούρι "φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν"..

Όσο αφορά τους mod, όχι μόνο δεν είναι η δουλειά τους το να βάζουν ταμπέλα "καλή τιμή - κακή τιμή" αλλά δεν έχουν και το δικαίωμα να το κάνουν.
¶ρα και δεν φταίνε και την ακούνε ...
Τυχερούληδες !!!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-05-08, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπενθυμιζω, οτι δεν εθεσα το θεμα αυτο, με σκοπο να κρινουν οι mod τις τιμες
Αλλα να δινουν οι πωλητες μια πληροφορηση για τα ζωντανα τουλαχιστον που πουλανε.
Τα αψυχα υλικα δεν τα "παντρευεσαι" ουτε με νοιαζει τοσο αν πεσει και λιγο απατη στην τιμη.
Αυτον που την "εκανε" με τετοια πωληση θα τον καταλαβουν καποια στιγμη και θα την πληρωσει αργα ή γρηγορα.
Τι κανεις ομως οταν καταλαβεις οτι εχεις τρια elephant nose σε ενα 120αρι μαζι με δυο κοπαδια τετρα κλπ?
ή δεν χρειαζεται να παμε στα χοντρα (pangasius κλπ), ας πουμε για τα clown loaches που παιρνει καποιος 3-4 και τα βαζει στο 60αρι του για να το καθαρισει απο τα σαλιγγαρακια του ή τους "μικρους" γλυφτες για να καθαριζουν τα τζαμακια, και σε λιγο καιρο δεν μπορουν ουτε να στριψουν μεσα στα ενυδρεια.
Αν γινει μια δημοσκοπηση εδω στο φορουμ με θεμα αν "πρεπει στις αγγελιες, να ενημερωνει δημοσια ο πωλητης, για τα ζωντανα που πουλαει?" και βγει το αποτελεσμα "οχι", χαρας ευαγγελια για τα πετσοπ.
Καθε φορα που καποιος κανει παραπονα αργοτερα, θα του πεταει στη μαπα το λινκ της δημοσκοπησης και "αντε γεια".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-05-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Για κάποια ζωντανά δεν χρειάζεται επιπλέον πληροφόρηση, απο αλεπάλληλα πόστ ξέρουν πλέον όλοι συγκεκριμένα για κάποια ψάρια τα βασικά, οι περισσότεροι ξέρουν τι ψάχνουν. Επίσης υπάρχει και το 'μαγικό κουμπί' Αναζήτηση οπου μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί πληροφορίες για το ψάρι που θέλει, αλλιώς υπάρχει και το google που θα σου βγάλει όχι 1 αλλά δεκάδες link. Οι αγγελίες πρέπει να είναι ακριβής και σύντομες, τα υπόλοιπα λέγονται και με π.μ. και με mail και τηλεφωνικώς. Επειδή τυχαίνει να έχω αγγελία ενεργή με τα έρημα τα pangasius που τόσο μελετιούνται τελευταία, δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω το ψάρι σε άτομο που δεν έχει τα κατάλληλα λίτρα, γι'αυτό και τα δίνω άλλωστε γιατί δεν μπορώ πλέον να τα συντηρήσω, και μερικοί που ενδιαφερθήκανε αλλά δεν είχαν αρκετά λίτρα δεν τα έδωσα.
Για τα υβρίδια το καταλαβαίνω οτι πρέπει να απαγορεύεται η πώλησή τους, για τα υπόλοιπα όμως καθαρόαιμα ψάρια τα οποία φθάνουν σε κάποιο Α μέγεθος, εφόσον κάποιος διαθέτει τα Χ λίτρα μπορεί να τους εξασφαλήσει μιά καλύτερη ζωή απο αυτή της γυάλας στο πετ-σοπ, γιατί για να σταματήσει η εισαγωγή μεγάλων ψαριών δύσκολο, κάπου πρέπει να καταλλήξουν απο την στιγμή που έρχονται εδώ. Επίσης η τιμή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, τα λεφτά σε τροφές το διάστημα που ο ιδιοκτήτης είχε το ψάρι και το τάιζε ίσως είναι πολλαπλάσια της τιμής που το δίνει, το έχει σκεφτεί ποτέ κανείς αυτό, ορισμένα καταναλώνουν 'ποσότητες'. Ακόμα, αν ένα τέτοιο ψάρι βρεθεί σε πετ-σοπ η τιμή του θα είναι απλησίαστη, αρκετές ήταν οι φορές που είδα τέτοια.
Τέλος πιστεύω πως οι συντονιστές και οι δημιουργοί αυτού του forum ξέρουν αν πρέπει να μπεί πλατφόρμα στις αγγελίες ή όχι, οι υποδείξεις από εμάς που απλά συμμετέχουμε είναι περιττές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-05-08, 18:24
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν γινει μια δημοσκοπηση εδω στο φορουμ με θεμα αν "πρεπει στις αγγελιες, να ενημερωνει δημοσια ο πωλητης, για τα ζωντανα που πουλαει?" και βγει το αποτελεσμα "οχι", χαρας ευαγγελια για τα πετσοπ.
Καθε φορα που καποιος κανει παραπονα αργοτερα, θα του πεταει στη μαπα το λινκ της δημοσκοπησης και "αντε γεια".
φιλε δελτα με το να ειρωνευεσαι καποιους που βαζουν αγγελιες και να κανεις τοσο ασχημα κοληματα σε διαφορα παιδια εκει θα φτασουμε να στραφουν ολοι στην αλλη ακρη και να ειναι φανατικα κατα της οποιας παρεμβασης

τωρα τι σχεση εχουν τα μαγαζια με τις αγγελιες δεν το πολυκαταλαβα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-05-08, 19:26
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

"Πωλειται ενυδρειο 60 λιτρων καταληλο για δισκους στην τιμη των 250 ευρο"

Αμα μια τετοια αγγελια ,(ακραια μεν αλλα..) κανει την εμφανιση της στο φορουμ ,φυσικα και εχουμε το δικαιωμα και την υποχρεωση να ποσταρουμε και να σχολιασουμε το οτι οι δισκοι δεν μπορουν να μπουν σε 60 λιτρα !!!! αλλα οσον αφορα την τιμη ,να ποσταρουμε και να πουμε οτι στο ταδε μαγαζι για 250 ευρο μπορω να παρω ενυδρειο 200 λιτρα ειναι τελειως ασκοπο ολοι μας εχουμε μυαλο και μπορουμε να κανουμε μια ερευνα αγορας πριν παρουμε κατι . (αμα μας φαινετε κατι πολυ ακριβο απλα μην το παρουμε , δεν ειναι αναγκη να ποσταρουμε για να σχολιασουμε την τιμη)
Ο δελτα 66 ανοιξε αυτο το ποστ οπως διευκρινισε και ο ιδιος καποια ποστ ποιο πανω , μονο και μονο για τα ζωντανα και για τις συνθηκες στις οποιες θα πρεπει να φιλοξενουνται και το αν θα πρεπει να υπαρξει στο μελον καποια φορμα αγγελιων οσον αφορα τα ψαρια (θερμοκρασιες , σκληροτητες κ.ο.κ.)Πιστευω σαν ιδεα ειναι πολυ καλη αλλα δυσκολα πραγματοποιησιμη , αν λαβουμε υποψη αυτο που ειπε και ο σερ ( η αγγελια του χρηστη με 1 ποστ που πουλαει παγγασιους και σιλβερ σαρκ.....)ο οποιος δεν ξερει ουτε τα λατινικα ονοματα των ψαριων που εχει ουτε τις απαιτησεις τους, πως μπορεις να περιμενεις απο ενα τετοιο ατομο να ξερει να συμληρωσει μια οποιοδηποτε φορμα πανω σε αυτο το θεμα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθήκες στις "τροφές για ψάρια" του Pani Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-01-06 11:36
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
"Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο Simpethera Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 22-09-03 14:50
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11217 seconds with 13 queries