Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-09, 23:29   #1
καινούργιο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα.HELP.
birdy
Junior Member
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-09, 23:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλήσπέρα,

είμαι καινούργιος στη φάση αυτή με τα ενυδρεία.η αφορμή ήταν πριν μια βδομάδα ένα δώρο δυο χρυσόψαρων. έτσι πήγα βιαστικά και αγόρασα ένα ενυδρείο 60L με δικό του φωτισμό και φίλτρο. τα έβαλα εκει΄μέσα.μετά από δύο μέρες έβαλα 5kgr από χαλίκι(μεγάλο σχετικά διότι μου είπαν από το μαγαζί ότι τα χρυσόψαρα το "μασουλάνε" και το ξαναφτύνουν όπότε είναι καλό να μην είναι πολύ μικρό).ακόμα έβαλα 2 πλαστικά φυτά, μία πλαστική γέφυρα και μία σπηλιά(μάλλον πέτρινη). όλα από μαγαζί με ενυδρεία.
μετά από αυτά δηστυχώς πέρασε από το μυαλό μου να βρω πληροφορίες για καλύτερη δουλειά πάνω στα ψάρια από το δίκτυο.πέρα από καποια βασικά λάθη που αντιλαμβάνομαι ότι έκανα(όπως τα πλαστικά φυτά)θα ήθελα κάποιες συμβουλές στο τι ακρβώς μπορώ να πράξω τώρα εκ των υστέρων για να καλυτερέψω τη ζώή τους και να αποφύγω άσχημες καταστάσεις σε αυτά(ασθένειες..).
Εμφανίσεις: 4086
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-09, 23:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες
Ξεκίνησε διαβάζοντας εδώ :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-09, 23:44
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

βασικά μόλις το διάβασα και από εκέι βρήκα και το forum.
-------------------------
οπότε έχω κάποιες απόρίες επειδή αντιλαμβάνομαι ότι το έστησα λίγο γρήγορα και παράλληλα δεν μπορώ να κάνω κάποια πράγματα?όπως πχ.κάποιο υπόστρωμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη birdy : 25-04-09 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-09, 00:01
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από birdy Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικά μόλις το διάβασα και από εκέι βρήκα και το forum.
-------------------------
οπότε έχω κάποιες απόρίες επειδή αντιλαμβάνομαι ότι το έστησα λίγο γρήγορα και παράλληλα δεν μπορώ να κάνω κάποια πράγματα?όπως πχ.κάποιο υπόστρωμα.
καλως ηρθες και απο μενα.εγω προσωπικα δεν εχω βαλει υποστρωμα ριχνω υγρο λιπασμα και ειναι ολα μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-09, 00:08
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ευχαριστώ και τους δύο για την απόκρισή σας.
Διονυσία μπορείς να γίνεις λίγο που λεπτομερείς. έαν ξέρεις το ενυδρείο το έχω ακριβώς 3 μέρες. είναι καλό να το αφήσω για λίγο καιρό όπως έιναι τώρα ή να του βάλω και κανένα φύτό τώρα.θα το ωφελείσει σαν οικοσύστημα στη φάση που βρίσκεται τώρα. και πως ακριβώς θα πρέπει να το βάλω το φυτό με τον τρόπο που μου προτείνεις?Sorry αν σε ζαλίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-09, 00:31
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

δεν με ζαλιζεις καθολου θα σου πω ακρειβως τι εκανα εγω με της συμβουλες των παιδιων.κι ολα ειναι μια χαρα μεχρι τωρα αν πας και στης παρουσιασης θα δης το ενυδρειο και λεπτομερειες.τα φυτα τα εβαλα απο την αρχη και το στρωσειμο κρατησε 3 εβδομαδες βεβαια εβαλα και μπολη απο το αλλο το ενυδρειο και εστρωσε πιο καλα.της βαλισνεριες της φυτεψα κανονικα και της ανουμπιες της εδεσα στο ξυλο γιατι δεν πρεπει να φυτευτουν βαθεια πρεπει η ριζα να ειναι εξω. ειναι ορισμενα φυτα γιατι τα χρυσοψαρα τα τσιμπανε.
-------------------------
τωρα για το στρωσιμο του ενυδρειου καλυτερα να σου πουν τα παιδια γιατι κι εγω αρχαρεια ειμαι και μην τα πω λαθος
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysia : 26-04-09 στις 00:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-09, 00:34
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

είδα κομμάτι από της παρουσιάσεις.πολύ καλό!!!
ένα από τα βασικά λάθη που ίσως έκανα είναι ότι τα ψάρια βρίσκονται ήδη μέσα στο ενυδρείο μαζί με όλα τα υλικά που προαναφέρω. οπότε το στρώσιμο μάλλον δεν γίνεται με ορθόδοξο τρόπο. υπόθέτω ότι μαλλον είναι εφικτό να βάλω σε αυτό το στάδιο φυτά και ίσως απο αυτά που διάβασα η ανούμπια να είναι η κατάλληλη.λίγο η διαδικάσία του πως μπορώ να τη βάλω σε αυτή τη φάση με μπερδεύει.αν μπορείς στο σημείο αυτό να βοηθήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-09, 00:46
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

τωρα που υπαρχουν μεσα τα ψαρια δεν ξερω ποσο κακο ειναι και πως θα γινει το στρωσειμο με τα ψαρια μεσα.γιατι καποια στιγμη κι εγω βιαστηκα και εβαλα το χρυσοψαρο το πρωτο και αρρωστησε αλλα με τη βοηθεια απο εδω το εκανα καλα.οσο για την ανουμπια ειχα αγορασει ξυλο απ το πετ αφου το ειχα μια εβδομαδα στο νερο μια κρυο μια ζεστο ειναι για να μη βγαλει χρωμα μεσα στο ενυδρειο την κιτρινιλα. πριν το βαλω μεσα της εδεσα με μπετονια και το εβαλα μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-09, 00:48
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλός ηρθες κιόλας
1.. Κοιτά μπορείς να στρώσεις με μπόλι από άλλο φίλτρο (δανική βιολογία από στημένο ενυδρείο) κάτι που δε θα το έκανα Εγώ. Γιατί ποτέ γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει από μικρόβια και να σου μολύνει και το δικό σου ενυδρείο.
2.. Κύκλο του αζώτου είναι καλύτερο και ποιο ασφαλές μέθοδος.
3.. πόλοι στρώνανε τα φίλτρα με χρυσόψαρα που είναι ανθεκτικά ψαριά.

Μια και τα έβαλες τα ψαριά μέσα όλα είναι ψιλό να χαμέ να λέγαμε .
Έτσι πως τα έκανες λόγω απειρίας (όλοι στην αρχή τέτοια κάναμε) θα πρωτινά να κανείς συχνές αλλαγές με αντιχλωριο και υπομονή να στρώση το ενυδρείο .
Λόγω συγκεκριμένες κατάστασης αυτά.
Αν δεν είχες πάρει τα ψαριά θα τα λέγαμε αλλιώς.
¶σε λίγο καιρό να προσαρμοστούν τα ψαριά σου και να συνηθίσουν και εσένα και μετά βαλέ φυτά δεν υπάρχει λόγος να τα αγχώσουμε παραπάνω.
Οπός προ είπα όλα αυτά είναι συμβουλές λόγω καταστάσεις και όχι σωστός τρόπος στησίματος .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-09, 00:51
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

δεν ειναι δυσκολο και ειναι ωραιο φυτο και βαλισνεριες ειναι καλες και δεν τα πειραζουν τωρα εχει ανθειση εμενα και η μια ανουμπια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-09, 01:05
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

μετά απο της πληροφορίες που διάβασα στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
για φυτά,φωτισμούς,φίλτρα,αζωτα,βακτήρια... και ιστορίες κατάλαβα ότι θα είναι δύσκολο το στρώσιμο ύστερα από όσα έκανα.
τελικά αυτό που σκέφτομαι είναι να τα αφήσω όπως είναι για να ηρεμήσουν για κανα δυο μήνες.
πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τα πρώτα μου βήματα με βοηθήσατε..
καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-09, 01:11
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

μη σε στεναχωρη εγω εκανα πιο πολλα λαθη υπομονη και θα πανε ολα καλα.κι εγω απελπιστικα και μου φαινοντουσαν βουνο ολα αυτα τα βασικα κανω λεπτομερειες μου ειναι δυσκολο.
καλο βραδυ να εισαι καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-09, 05:37
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από birdy Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά απο της πληροφορίες που διάβασα στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
για φυτά,φωτισμούς,φίλτρα,αζωτα,βακτήρια... και ιστορίες κατάλαβα ότι θα είναι δύσκολο το στρώσιμο ύστερα από όσα έκανα.
τελικά αυτό που σκέφτομαι είναι να τα αφήσω όπως είναι για να ηρεμήσουν για κανα δυο μήνες.
πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τα πρώτα μου βήματα με βοηθήσατε..
καλό βράδυ.
Αμα τα αφησεις για κανα δυο μηνες δεν θα ηρεμησουν, θα ψοφησουν.

Αφου δεν μπορεις να τα δωσεις-δανεισεις κάπου αλλου τα δυο ψαρια μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου, να κάνεις αλλαγες νερου 30% καθε 1-2 μερες (με αντιχλωριο), να πάρεις τεστ για αμμωνια, NO3, N02, και να κανεις καθημερινα μετρησεις ωστε να ξερεις σε ποιο σημειο βρισκεται το στρωσιμο.

Το ιδανικοτερο θα ηταν να πάρεις μπολι απο ενα άλλο υγιες ενυδρειο. Αυτο που ειναι το βασικο τωρα είναι να στρωσει το ενυδρειο. Ταυτοχρονα μπορεις να βαλεις και μερικά ευκολα φυτα, δεν θα υπαρξει προβλημα, ουτε χρειαζεσαι λιπασματα-υποστρωματα κτλ. Καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-09, 17:14
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

μπόλι δεν παίζει από κάποιο άλλο ενυδρείο διότι απλούστατα δεν έχω κανένα στον κύκλο μου που να ασχολείται με ενυδρεία.οπότε ούτε να τα δανείσω γίνεται κάπου.
για την αλλαγή του νερού σκεφτόμουνα να την κάνω κάθε 2 εβδομάδες.αν όμως νομίζεις ότι θα τα οφελείση να την κάνω ανα 2 ημέρες ευχάριστως και να το κάνω.
για τα τέστ πιστέυω να βρω λίγο χρόνο απο εβδομάδα και να τα αγοράσω.εάν κάποιο αποτέλεσμα δεν βγει καλό τότε πως μπόρώ να διορθώσω την κατάσταση?
πρότεινε μου τα εύκολα φυτά που αναφέρεις διότι δεν γνωρίζω ποια είναι.και σε τι ακριβώς θα ωφελήσουν το παρών οικοσύστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-09, 17:30
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αφου δεν μπορεις να βρεις μπόλι ή να δωσεις προσωρινα κάπου τα ψαρια, δυστυχως θα πρέπει να στρωσει το φιλτρο με τα ψαρια. Οι συχνες αλλαγες νερου θα εχουν σαν αποτελεσμα να απομακρυνεις εσυ χειροκινητα και να μειωνεις τα επιπεδα της αμμωνιας και αργοτερα του NO2 απο το νερο τα οποία είναι τοξικά για τα ψαρια.

Τα τεστ πρέπει να τα αγορασεις αμεσα ωστε να ξέρεις σε τι επιπεδα βρίσκονται αμμωνια, νιτιρικά και νιτρώδη ωστε να αποφυγεις δυσαρεστα γεγονοτα. Ουσιαστικά συμφωνα με τα τεστ θα βλέπεις αν πρεπει να κάνεις αλλαγη νερου και σε ποια συχνοτητα. Και φυσικά θα σου δειξουν πότε θα εχει ολοκληρωθει το στρωσιμο του φιλτρου, δηλαδη όταν μηδενισουν NH3/NH4 και NO2.

Τα αληθινά φυτα πέρα του οτι είναι πιο ομορφα βοηθούν και ολοκληρωνουν το οικοσυστημα του ενυδρειου. Παραγουν οξυγονο και καταναλωνουν διαφορες ουσιες βλαβερες για τα ψαρια με φυσικό τροπο.

Μια λίστα με ευκολα φυτα έχει εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Δες κι ΕΔΩ μια λίστα με φυτα γενικά και βρες αυτα που προτείνονται στο πιο πάνω λινκ ωστε να δεις και την εικονα τους αλλα και γενικότερα χαρακτηριστικά τους, ωστε να εχεις μια ιδεα και πως είναι εξωτερικά (αν σου αρεσουν δηλαδη).

Αυτα τα λίγα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-09, 17:53
birdy Ο χρήστης birdy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

πολλοί χρήσιμα όσα μου είπες.άρχισα ήδη να κοιτάω την ιστοσελίδα με τα φυτά.κάτι άλλο για τα φίλτρα.έχω ένα εσωτερικό φίλτρο.να το αλλάζω κάθε μήνα ή τώρα που δεν έχω κάνει στρώσιμο να το αλλάζω ποιο συχνα;από το μαγαζί μου δώσανε ένα κουτί με activated carbon.διάβασα διάφορα για αυτό σε κάποιο site.τελικά να το αλλάζω το φίλτρο αδειάζωντας το παλιό και βάζωντας απο αυτό;επίσης έχει και ένα μπλέ σφουγγαράκι μέσα που μου πρότειναν από το μαγαζί να το αλλάζω κάθε τρείς μήνες.με αυτό τι να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-09, 18:05
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Το φίλτρο σου και τα σφουγγαρια που εχουν μεσα δεν θα τα πειραξεις καθόλου. Ούτε χρειάζεται να τα αλλάζεις καθε τρεις μηνες. Το πότε θα χρειαστει αλλαγη κάτι από το φίλτρο θα σου το δειξει από μόνο του. Αυτο που μπορείς να καθαρίζεις είναι ο υαλοβάμβακας που έχει (το άσπρο δηλαδή) ωστε να απομακρύνεις τις χοντρες βρωμιές. Κι αυτο να το κάνεις μόνο οταν βλέπεις οτι η ροή του φίλτρου έχει πέσει αισθητα.

Βασικά τα σφουγγαρια μας τα ξεπλένουμε. ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα σφουγγαρια του φίλτρου τα ξεπλένουμε ελαφρα ΜΟΝΟ με νερό που έχουμε πάρει από το ενυδρείο και ΟΧΙ με νερο βρύσης. Αλλιώς θα καταστραφούν οι οφέλιμες αποκιες βακτηρίων, με αποτελεσμα να ξαναεχουμε ένα άστρωτο φίλτρο.

Οταν αργοτερα ερθει η στιγμή να άλλαξεις κάποιο απο τα σφουγγαρια, αλλάζουμε πάντα ενα κομμάτι από τα σφουγγαρια και όχι όλα μαζι. Δηλαδή τμηματικά. Αλλά αυτό δεν πρέπει να σε αποσχολέι από τωρα. Είναι πολύ νωρίς. Επίσης ενεργο ανθρακα δεν είναι απαραιτητο να χρησιμοποιήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το καινούργιο μου ενυδρείο DYI. dfoust Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 05-02-14 02:06
καινούργιο ενυδρείο παπαε Αρχάριοι γλυκού νερού 17 24-01-08 16:23
Καινούργιο ενυδρείο ψαρια και ψαρια Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-09-07 00:01
Καινούργιο ενυδρείο thediscusman Δίσκοι 31 16-08-04 11:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06012 seconds with 15 queries