Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
@kwstas original
1. Δεν μπορώ να ακούω εκπροσώπους. Μιλάμε για να ξεκινήσουμε κάτι καινούργιο (άσχετα αν χρησιμοποιήσουμε ένα υπάρχων σχήμα) που να δούμε τι θέλουμε να κάνουμε. Αν θέλεις να εκπροσωπείς κάποιους κάνε το αργότερα.
Στην μεση συμφωνω απολυτα.
Για τα υπολοιπα, καλως η κακως εκπροσοπω μια κοινοτητα, ένα φορουμ και μια ομαδα ανθρωπων, τους οποιους μπριζονομαι να βαλω σε μια διαδικασια…
Πρεπει να είμαι καλλημενος αλλιως μπορει να εκτεθω.Να βοηθησουμε παμε, μην τα ακουσουμε κι από πανω…
Δεν ζητησα και κανενα συμβολαιο, και δεν ειμαι και κανενας κυβερνητικος εκπροσωπος!
2. Ασχετα αν και εγώ μετέχω αλλού δεν άνοιξα το θέμα και δεν θα το κάνω. Όποιος θέλει να το ανοίξει όπου θέλει δικαίωμά του.
Για να συμμετεχεις μαλλων ψαχνεις να βρεις έναν σωστο τροπο να το κανεις, γιατι κατά βαθος το θελεις, όπως και εγω…

3. Οι διαφορές δεν είναι δυνατό και δεν μπορούν να παραμερισθούν. Αυτά θα πρέπει να τα σκεφθούμε ΑΦΟΥ ξέρουμε τι πάμε να κάνουμε. Επίσης ιδανικές συνθήκες δεν μπορούν και δεν θα υπάρξουν ποτέ. Απλά αυτή τη φορά θα πρέπει να κρατήσουμε επίπεδο υποχρεωτικά. Αλλο προσωπικές αντεκλήσεις αλλο βρίσιμο. Στο βρίσιμο κάποιος πρέπει να φύγει είτε υποχρεωτικά είτε εθελοντικά.
Σωστα όλα.Τιποτα δεν θα παραμεριστει, πρεπει απλως να συνηπαρξουμε ολοι Με οποιονδηποτε τροπο, αλλα και να εχουμε λογο.. η θα γινει, η δεν θα γινει τιποτα.
4. Βάζεις όρους και προυποθέσεις. Αν μιλάμε για μια παρέα που πίνει καφέ και οργανώνει παραγγελίες δεν βλέπω γιατί να το κάνεις.
Δεν βαζω ορους ουτε προϋποθεσεις, απλα δεν μπορω να αφιερωσω χρονο, κοπο και χρημα σε μια προσπαθεια η οποια στο τελος ισως και να με φτυσει καταμουτρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kωστα σωστη και τιμια η θεση σου.

Αλλα δεν νομιζω πως μπορει καποιος να σου απαντησει ακομα,ειμαστε στην φαση του "να μετρηθουμε να δουμε αν αξιζει τον κοπο να ξεκινησουμε κατι..."
Το τι ακριβως θα ειναι αυτο το "κατι" μαλλον θα το μαθουμε οταν αυτοι που μαζευτουν θα εκθεσουν τις αποψεις τους για το πως θα ηθελαν να λειτουργησει αυτος ο Συλλογος.
Οι πολλοι θα αποφασισουν Κωστα...

Το σιγουρο ειναι οτι ολοι θα εχουν το βημα για να πουν τι θα ζητανε απο αυτον το νεο -αν υπαρξει τελικα - Συλλογο.

Βημα - βημα λοιπον...
Θα υπαρξει κατι σιγουρα και αξιζει τον κοπο αν γινει σωστα ακομα πιο σιγουρα.
Ακομη και 100 να ενδιαφερθουν, τι θα τους πεις?
Δεν ειμαστε 300 ελαχιστο και δεν βγαινει?
Θα προσαρμοσουμε τον νέο συλλογο στις αναγκες.
Όπως προσαρμοζουμε την ζωη μας ολοκληρη και την καθημερινοτητα μας σε ολες τις συγκυριες της εποχης.
Και μετα θα είναι στο χερι του νεου συγχρωνου συλλογου να κερδιζει συνεχως νεα μελη.
Μελη όμως τα οποια οποια συνδρομη και να πληρωνουν θα εχουν καποια οφελη (και δεν μιλαω για κλαδεματα)…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-12, 14:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιας και υπαρχει το θεμα θα πω κιεγω τις σκεψεις μου (σε ετουτο το θεμα και οχι στο αλλο,για διαφορους λογους),αν και δεν ειχα ποτε θεση στο συλλογο στο παρελθον.

κατα τη γνωμη μου,οπως ειπανε και αρκετοι παραπισω (συμπεριλαμβανομενου και του ιδιοκτητη του φορουμ) πρεπει η οποια προσπαθεια γινει, να γινει με την πρωτοβουλια και διαθεση των νεων στο χομπυ και στο χωρο.αυτο θα φερει και τα κινητρα και τη διαθεση για να γινει οτι πρεπει να γινει και να στηθει κατι τετοιο σωστα και απροβληματιστα αυτη τη φορα.

την οποια "ατμοσφαιρα" τη δημιουργουν τα ατομα(εστω και αν αυτο ειναι ακουσιο).

τα παλια μελη του παλιου συλλογου,κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι "απλοι" αφανεις υποστηρικτες της νες προσπαθειας,και αυτο γιατι ειναι ανθρωπινως αδυνατο να εξαλειφθουν τα αισθηματα καχυποψιας,φοβου,προσωπικου εγωισμου,κλπ,κλπ.τουλαχιστον στην αρχη...φοβαμαι οτι τετοια αισθηματα θα υπονομευσουν την προσπαθεια...

καλως η κακως,τα παλια μελη του συλλογου χασανε την ευκαιρια που ειχανε με τα λαθη που κανανε και δεν εξαιρω κανεναν.κρινω μονο εκ του αποτελεσματος και γιαυτο αποκλειεται να φταινε μονο ενας η δυο ανθρωποι, ασχετως απτο ποσα "επεισοδια" δεν εχω δει...

μια τετοια προσπαθεια και με αυτες τις προυποθεσεις(της υπαρξης "υγειους ανταγωνισμου" με το υποβαθρο ομως της ευγενους αμιλας)θα δεχομουνα κιεγω να τη στηριξω χρηματικα η οπως αλλιως θα μπορουσα,εστω και χωρις να ειμαι μελος.

το "ζουμι" αυτων που θελω να πω ειναι: αφηστε το παρελθον,την καχυποψια και τον εγωισμο σας κατα μερος και στηριξτε ανευ ορον (σε λογικα πλαισια)μια προσπαθεια νεων χομπιστων για σωστη οργανωση στο χομπυ στην ελλαδα.

προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει.αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω.απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-12, 17:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Με ενδιαφέρον διαβάζω αυτές τις μέρες σε ψαροφόρουμ αντίστοιχα θέματα για το σύλλογο… παραθέτω εδώ σε γενικές γραμμές και αναφορικά τις απόψεις μου, για ότι αξίζουν, απόψεις που στο παρελθόν έχω αναπτύξει δημόσια…

Σύλλογος με μέλη από όλη την Ελλάδα πολύ δύσκολα να επιβιώσει. Έχει περισσότερα πράγματα που λειτουργούν κατά του παρά υπέρ.

Χρήματα θα χρειαστούν και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο οργανωμένο σχήμα χωρίς αυτά. Τα ποσό των 50 ευρώ π.χ. η συνδρομή του ΠΣΦΕ δυσανασχέτησε πολλούς σε βαθμό να μην ξαναγραφτούν. Πρέπει να βρεθεί-εξασφαλιστεί τρόπος εισροής χρημάτων.

Χρειάζονται ενεργά μέλη. Το ερώτημα που τίθεται στο καθένα μας είναι τι θα κερδίσω ΕΓΩ από την εγράφη μου στο σύλλογο. Απαντήσεις του τύπου ότι ο σύλλογος προάγει το χόμπι δεν είναι απάντηση στο ερώτημα… πρέπει να δοθεί απάντηση στο τι θα κερδίσει ΑΥΤΟΣ το νέο μέλος. Αν η μόνη διαφορά με κάποιον που δεν είναι μέλος είναι ότι αυτός πληρώνει ενώ ο άλλος όχι τότε γιατί να γραφτεί. Όταν ένας σύλλογος αποκτήσει πολλά μέλη τότε κάποια από αυτά θα είναι και ενεργά.

Πιστεύω ότι η δημιουργία τοπικών συλλόγων, club ή ομάδων ενυδρειόφιλων π.χ. κιχλίδων, δίσκων, ασπόνδυλων κλπ. αποτελούν τη βάση όχι για ένα πανελλήνιο σύλλογο αλλά για μια πανελλήνια ομοσπονδία ενυδρόφιλων.

Η συλλογική προσπάθεια σε τοπικό ή εξειδικευμένο αντικείμενο πιστεύω πως θα δημιουργήσει τελικά πιο πολλά ενεργά άτομα στο σύνολο της χώρας.

Το κάθε club λειτουργεί όπως θέλει και μπορεί με τα μέλη του και ως club συμμετέχει στην ομοσπονδία.

Το κάθε club μπορεί να προάγει πραγματικά το χόμπι στο τόπο του ή στο είδος του και η ομοσπονδία να οργανώνει τα μεγάλα events που θα αγκαλιάζουν όλους ή θα υποστηρίζει αξιόλογες δραστηριότητες συλλόγων.

Το παραπάνω σχήμα λειτουργεί σε πολλές χώρες και μπορεί να υιοθετηθεί ως μοντέλο και εδώ. Αν κινηθεί θέμα π.χ. για τη δημιουργία συλλόγου Αττικής θα εμφανιστούν αργά η γρήγορα σε αυτόν περισσότερα άτομα απότι για πανελλήνιο σύλλογο καθώς και άτομα που δεν συμμετέχουν σε φόρουμ και άλλες δραστηριότητες του διαδικτύου.

Αυτά φίλοι μου προς σκέψη και καλή επιτυχία σε ότι τελικά προχωρήσει… αν και όπως έγραψα είμαι υπέρ τοπικών συλλόγων θα συμβάλω στο μέτρο που μπορώ και σε πανελλήνιο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει. αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω. απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
Τώρα είδα τη θέση του kgf12345... οπότε δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 14-10-12 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-12, 02:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Συμφωνώ με αυτά που λες Γιαννη, και σίγουρα υπαρχουν και "club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις." Το θέμα είναι ποιο; Στα Γιαννενα υπαρχουν καμια 20αρια ατομα (και ισως να λεω πολλα) που ασχολουνται με τα ενυδρεία περα απο την γυαλα με το χρυσοψαρο. Οι μισοί απο αυτους μπαίνουν στα φορουμ, και ο καθένας είναι με τα δικά του. Ο ενας αφρική, ο αλλος αμαζονιο κτλκ. Αρα, καλλιστα μπορουμε αν ιδρύσουμε συλλογο "Ο Γιωργος", συλλογο "Ο Μιχαλης" και παει λεγοντας! Στη Φλωρινα π.χ. φανταζομαι θα είναι ακομα λιγότεροι

Απο την αλλη, αν δημιουργηθει π.χ. Πανελληνιος Συλλογος Κιχλιδων δεν βλεπω πως θα είναι διαφορετικος απο τον ΠΣΦΕ. Δηλαδή, θα υπαρχουν μερικά περισσότερα μελη στην Αθηνα, και οι υπολοιποι, είτε είναι είτε δεν είναι δεν θα εχει διαφορα... Και να θελουν, πως θα ανταλλαξουν ψαρια ενας κρητικός με εναν θρακιωτη για να αλλαξουν τα αιματα.

Που θελω να καταλήξω. Ειμαστε πολύ λίγοι για τοπικά σωματιά και πολύ αραιοί για πανελληνιους υπο-συλλογους. Μπορεί να εχουν στο εξωτερικό πολυ καλα οργανωμένους τοπικους συλλογους, αλλα οταν η μικρή πολη εχει μισο εκατομμυριο κατοίκους, που να συγκριθεί με τη μικρή ελληνική πολη;

Εγω είμαι σίγουρος οτι θα υπαρξουν παλι τα ιδια θεματα του παρελθοντος, αλλα απο την αλλη, οταν σκεφτεσαι και την μπλουζα που θα παρεις, γιατι να δίνεις και 10¤ ετσι για "πλακα"; Θα πρεπει να βρεθει καποιος τροπος για να εχουν κατι όλοι.
Π.χ. απο ενα φιλο που ειναι στον πτηνοτροφικό συλλογο, περνουν δαχτυλίδια για την πιστοποιηση των αναπαραγωγών τους. Αυτο όμως δεν υπαρχει σε εμας. Όπως εχω δηλωσει είμαι διατεθιμενος να βοηθησω στην αναγεννηση, αλλα αν δεν εχει καποιο αντικτυπο ή αποτελεσμα ή καποιο οφελος δεν θα κρατήσει για πολυ...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λέω να περάσω απο τον Σύλλογο Filotas Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 06-01-08 11:46
Εγγραφή στον σύλλογο Filotas Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 5 30-08-07 00:51
Επίσκεψη στον Σύλλογο bakogiannisd Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 02-04-07 13:18
Εντυπώσεις απο το σύλλογο nikolas87 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 12-03-07 17:03
Καμία απάντηση από το σύλλογο! panvagil Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 6 12-06-05 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06401 seconds with 14 queries