Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-05, 16:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Προταση για UV

Τελικα το πηρα αποφαση και θα αγορασω UV για το 400λιτρο δισκοενυδρειο μου. Εχω βρει στη Θεσσαλονικη μια πολωνικη αγνωστη μαρκα 5W με 78€ και μια 11W με 108€. Στο ακουαριστικ εχει της tetra 5W με 80€ και De Bary UV sterilizer AN-11 των 11W με 119€. Εχετε να προτεινετε κατι καλο και οικονομικο; τα 5W ειναι αρκετα;;;; Και η πολωνικη και η τετρα χρησιμοποιουν την ιδια λαμπα της philips. ΠΑρατηρησα οτι αν και η TETRA ειναι 4w και η de bary 11, τις προτεινουν για 400 lit. max. Γιατι;

De Bary
http://www.aquaristic.net/AQf1d1417d...800+1102167513


TETRA
http://www.aquaristic.net/AQf1d1417d...800+1102167513
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-05, 18:03
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Η αποτελεσματικοτητα μιας UV εγκειται σε δυο παραγοντες
1) ισχυ της
2) ποσοτητα νερου που περναει απο το σωληνα ανα μοναδα χρονη δηλ. ροη.

Η tetra με λαμπα philips υποστηριζει ότι μπορει με ροη 1000λτ να αρκεσει για 400λτ. Η γνωμη μου ειναι ότι για αποτελεσματικοτερη δραση της UV καλο θα ηταν να αγορασεις μια μεγαλυτερη ισχυος λαμπα π.χ 11W με αποτελεσμα να επαρκει χαμηλη ροη νερου μεσα απο τον σωληνα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-05, 20:34
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Νίκο εγώ έχω την De Bary 15Watt με ηλεκτρονικό ballast που ο κατασκευαστής λέει ότι αυξάνει την απόδοσή της στα 18Watt.
Μπορείς να έχεις μικρότερη ροή από την προτεινόμενη. Αυτό μόνο καλό κάνει. Όσο αυξάνεις το χρόνο παραμονής του νερού στο θάλαμο που δέχεται την ακτινοβολία τόσο μεγαλύτερη δόση ακτινοβολίας δέχεται με αποτέλεσμα να σκοτώνονται και παθογόνοι οργανισμοί που με μικρότερη ροή δε θα πάθαιναν τίποτε. Και αν θυμάμαι καλά αυτά που μας βασανίζουν κυρίως εμάς τους δισκάδες (τα εσωτερικά παράσιτα) χρειάζονται μεγάλη δόση ακτινοβολίας για να πεθάνουν.
Ρίξε μια ματιά στο MCH
http://www.malawicichlidhomepage.com.../uv_greek.html
Αναφέρει τη δόση ακτινοβόλίας χρειάζεται ο κάθε παθογόνος οργανισμός για να πεθάνει.
Αν θυμάμαι καλά η De Bary σε prospectus που βρήκα στο internet έχει διαφορετική προτεινόμενη ροή ανάλογα με το τι μικροοργανισμούς θέλεις να καταπολεμήσεις.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τη De Bary και αν μπορείς να πάρεις τη 15άρα ακόμη καλύτερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-05, 21:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

θελω να παω και διακοπες .....Πρεπει να μεινει κανενα € και για μας γιατι ολα μας τα τρων τα ψαρια Λετε να αρρωσταινουν απο τα ευρω που τρωνε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-05, 22:20
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τώρα είδα τις τιμές. Έχεις δίκιο.
Εγώ τότε θα πρότεινα την 11άρα De Bary.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-05, 07:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για 15watt δες και την HW.. εχει καλυτερη τιμή..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-05, 16:18
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Μεγαλο ρολο παιζει και η διατομη του γυαλινου σωληνα της λαμπας , οσο πιο μεγαλη διατομη εχει τοσο πιο μικρη η ταχυτητα που εχει το νερο μεσα του .
Το ιδιο ισχυει και για τους σωληνες συνδεσης .
Εαν λοιπον εχεις ενα μεγαλο κυκλοφορητη αλλα και μεγαλους σωληνες τοτε και μεγαλη κυκλοφορια θα εχεις (λιτρα ανα ωρα) αλλα και μεγαλυτερη παραμονη θα εχεις μεσα στην λαμπα.
Γι΄αυτο καποιες εταιρειες δινουν στα ιδια Watt διαφορετικα λιτρα καλυψης ενυδρειου.
Γνωμη μου ειναι εαν μπορειτε ψαχτε τις διατομες του γυαλινου σωληνα και εαν στις μουφες συνδεσης της UV μπορουν να συνδεθουν με ολες τις διατομες σωληνα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-05, 17:14
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μεγαλο ρολο παιζει και η διατομη του γυαλινου σωληνα της λαμπας , οσο πιο μεγαλη διατομη εχει τοσο πιο μικρη η ταχυτητα που εχει το νερο μεσα του .
Έχεις δίκιο σε αυτό Σωτήρη. Μερικές UV όμως που έχουν μικρή διατομή έχουν κυκλική κυκλοφορία του νερού (το νερό γυρνά 3-4 φορές γύρω από τη λάμπα πριν βγει έξω) με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο χρόνος παραμονής του νερού στο θάλαμο που δέχεται την ακτινοβολία αλλά να μειώνεται κάπως η ροή από τη μεγαλύτερη αντίσταση.
Το καλύτερο είναι να υπολογίσουμε την απόδοση που έχει η κάθε UV σε σχέση με συγκεκριμένη ροή για να είμαστε πιο σίγουροι για την επιλογή μας.
Κάποια στιγμή είχα βρει ένα αρχείο pdf της De Bary που έδινε την απόδοση της λάμπας σε μW•s/cm² ανάλογα με τη ροή που θα επιλέξεις να έχεις. Θα ψάξω να το βρω και θα το βάλω εδώ.
Παράθεση:
Γνωμη μου ειναι εαν μπορειτε ψαχτε τις διατομες του γυαλινου σωληνα και εαν στις μουφες συνδεσης της UV μπορουν να συνδεθουν με ολες τις διατομες σωληνα
Αυτή που έχω εγώ σου δίνει 2 μούφες (για 16/22 και 12/16).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-05, 17:55
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παιδες οι διατομες των σωληνων εισοδου των UV ειναι συγκεκριμενες. Ειναι ειτε 12//16 ειτε 16/22.
Αυτο οφειλεται λογω των διατομων που χρησιμοποιουνται στα εξωτερικα φίλτρα και στις αντλιες οι κατασκευαστες παιζουν με στανταρ διατομες.
Αρα οι δυο μεταβλητες ειναι ειτε η ισχυς της λαμπας ειτε η ροη του νερου που σχετιζεται με τον χρονο παραμονης του νερου εντος του σωληνα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-05, 19:30
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εδω μπορει κανεις να δει τις "μούφες" συνδεσης που μπορει να δεχθουν τουλαχιστον 3 διαστασεις (εφοσον κοπουν αναλογα).

Δεν ξερω εαν αλλες μαρκες παρεχουν αυτη την δυνατοτητα μιας και δεν εχω δει αλλες απο κοντα .
Παντως ειναι ενα θεμα (η διατομη) που δεν ειχε ακουστει καθολου , και γι΄αυτο το αναφερω , στο κατω κατω 3 διατομες σωληνα υπαρχουν ολες και ολες .
Σαφως και ισχυουν και ολα τα παραπανω που γραψατε .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04460 seconds with 12 queries