Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-06, 16:22
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή Apistogramma Hongsloi !

Καλησπερα σε ολους.. Εφοσον εκανα τα cacatuoides που ειχα να αναπαραχθουν, αποφασισα να παρω και καποιο αλλο ειδος apistogramma, ετσι, εδωσα σε φιλο τα cacatuoides και πριν 2 εβδομαδες αγορασα απο μαγαζι ενα ζευγαρακι Hongsloi.. εχω ψαξει στο διαδυκτιο σχετικα με το ειδος και βρηκα καποιες πληροφοριες .. απλα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο για τις συνθηκες του νερου που πρεπει να εχει το tank. Ειναι ακομη αρκετα μικρα αλλα ο αρσενικος εχει γινει πολυ καταπιεστικος και μολις πλησιαζει την θυληκια κανει καποιες εντονες κινησεις διπλα της και την χτυπαει απαλα με την ουρα του.. οι κινησεις που κανει θυμιζουν πολυ την διαδικασια αναπαραγωγης οπου ο αρσενικος με παρομοιες κινησεις γονιμοποιει τα αυγα.. δεν ξερω τι ακριβως κανει, παντος φαινετε πως η θυληκια ενοχλειτε. Δεκτη καθε γνωμη/συμβουλη ομως να σημειωθει οτι το tank ειναι για αναπαραγωγη με 2 ειδη φυτων, συντομα θα μπουν και αλλα... τροφη εχω ξηρη σε φυλλαρακι, ξηρα bloodwarms-artemia αλλα και κατεξυγμενο σκουλικι..(θα ηθελα πολυ να τους δινω και ζωντανη αλλα δυστυχως δεν εχω βρει σε καποιο μαγαζι μεχρι τωρα.. ξερετε καποιο εσεις στην θεσ/νικη που να πουλαει ?)

Φιλικα Βασιλης
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-06, 17:36
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

ζωντανες καλλιεργειες διαθετει ο συλλογος και τα μελη του.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-06, 01:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
ζωντανες καλλιεργειες διαθετει ο συλλογος και τα μελη του.
Αν μας φερει ο Γιωργος απο την Αθηνα οταν ανεβουνε για την πιτα !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-06, 16:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα φέρουμε και ζωντανές καλλιέργειες από Αθήνα, αλλά πρέπει κι εσείς να φροντίσετε να τις "αυξήσετε".

Όσον αφορά τη συμπεριφορά που παρατηρείς στα A. Hongsloi, φαίνεται ότι ο αρσενικός επιθυμεί να ζευγαρώσει με τη θηλυκιά αλλά εκείνη δεν είναι ακόμη έτοιμη. Για να την "προετοιμάσεις", χρειάζεται συχνό τάισμα με τροφές καλής ποιότητας και μια καλή αλλαγή νερού.
Δεν μας είπες όμως πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο αναπαραγωγής. Αν είναι αρκετά μεγάλο, τότε θα ήταν καλή ιδέα να έβαζες άλλη μια θηλυκιά (εννοείται ότι θα πρέπει να φροντίσεις για περισσότερες σπηλιές) για τον αρσενικό σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-06, 20:20
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Sorry για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα δεν ειχα πολυ χρονο. Ο αρσενικος εχει σταματησει να γινετε τοσο ενοχλητικος αλλα δεν επαψε τελειως, η θυληκια βεβαια παραμενει καπως στρεσαρισμενη, και γι αυτο παρηγγειλα τζαμια για ενα 30ακι οπου θα την βαλω, μεχρι να μεγαλωσει αρκετα για να γεννησει. Τωρα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι σε τι pH kH gH πρεπει να τα εχω για την καλυτερη αναπτυξη αλλα και αναπαραγωγη τους ; Τωρα εχω pH περι το 7 gH 15-16, kH δυστυχως μου τελειωσε θα αγορασω ενα τεστ και θα το αναφερω. Απο φυτα υπαρχει Java moss Cabomba Caroliniana Elodea canadensis τωρα σκεφτομαι να βαλω φυτα πιο αργης αναπτυξης απο τα 2 τελευταια.Απο φωτισμο εχω 2 λαμπες τυπου fluora(?) η μια λειτουργει 10 ωρες η δευτερη για 4 (για να αποφυγω ανεπιθυμητη αλγη). Καθε συμβουλη δεκτη, με ενδιαφερει πολυ να τα δω να γεννανε , εχω την εντυπωση παντος οτι το νερο που εχω ειναι σκληρο για τα συγκεκριμενα ψαρια.

ΥΓ. Αλλη θυληκια δεν ειχε το μαγαζι οπου τα αγορασα (αμαζονιος) ηταν το μονο θυληκο, η αρχικη σκεψη ηταν να μπουν 1 αρσενικο + 2 θυληκα, λογω του οτι το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα περιπου
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-06, 01:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα 110 λίτρα που διαθέτεις είναι μια χαρά για ένα ζευγάρι.
Ιδανικές συνθήκες θεωρούνται πολύ χαμηλή σκληρότητα (~3 dGH) και πολύ όξινο νερό (κάτω από 6 pH).
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η σκληρότητα του νερού, ειδικά εφόσον σκοπεύεις την αναπαραγωγή. Για το ενυδρείο θα έλεγα με σκληρότητα 5-6 dGH και pH~6.5 είναι μια χαρά για μια πετυχημένη αναπαραγωγή. Το νερό που τα έχεις τώρα είναι πολύ σκληρό για να έχεις μια πετυχημένη αναπαραγωγή. Θα πρέπει να φροντίσεις να το φέρεις αργά και σταδιακά στις κατάλληληες συνθήκες.
Τα φυτά που έχεις είναι μια χαρά. Απλά πρέπει να φροντίσεις όταν την ξαναβάλεις στο μεγάλο ενυδρείο, η θηλυκιά να έχει τουλάχιστον 2 σπηλιές για να επιλέξει που θα κάνει την φωλιά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Breeding Apistogramma Cacatuoides newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 07-03-09 20:59
Apistogramma ramirezi Tolis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 28-12-02 04:52
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04749 seconds with 13 queries