Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-05, 17:47
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Unhappy Tetratec Uv 400

Σήμερα εγκατέστησα στο ενυδρείο μου 400 λίτρων την λάμπα UV στην έξοδο του φίλτρου exeim pro ii 2028 , δυστυχώς παρατηρώ πως έχει κοπεί σε μεγάλο βαθμό η ροή του φίλτρου μου είναι αυτο λογικό ή έχω κάνει λάθος κάτι στην σύνδεση?Τα ακροφύσια που ενώνουν την λάμπα με το λάστιχο του φίλτρου έχει 3 διαβαθμίσεις για να μπαίνει η UV σε όλα τα φίλτρα το ένωσα με το φίλτρο χωρίς να κόψω καθόλου τα ακροφύσια λέτε να φταίει αυτό για την μείωση της ροής???????


Παρακαλώ για την βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-05, 17:51
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Και τη ροή μειώνεις και η UV δεν κάνει τίποτα. Θέλει μικρή ροή ούτως ώστε να μένει το νερό κατά το δυνατόν μέσα στη UV και να "καίει" τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-05, 18:19
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Unhappy

George Hmmy ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως δεν χωραει τίποτε αλλό μέσα στο ενυδρείο μου (κυκλοφορητής)για να συνδέσω την UV, μπορεί να μπεί μόνο στο φίλτρο, προτείνεις να την βγάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-05, 20:49
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Να τη βγάλεις δεν έχει νόημα, γιατί την πήρες? Απλά στην ουσία υπολειτουργεί τόσο η UV όσο και το φίλτρο σου. Μετά υπάρχει η λύση ΤΑΦ στην είσοδο νερού στο φίλτρο με ένα μικρό εξωτερικό κυκλοφορητή της τάξης των 300lt/h και επιστροφή κατευθείαν στο ενυδρείο. Να έχεις γενικά υπόψιν σου ότι θέλουμε να μένει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο το νερό μέσα στη UV για αυτό και επιλέγουμε είτε μικρά φίλτρα έτσι ώστε να μπει σε σειρά η UV είτε μικρούς κυκλοφορητές. Τι ενυδρείο έχεις και την έβαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-05, 21:07
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι καθαρό νερό 340 -350 λίτρα το φίλτρο φιλτράρει 1050 λίτρα την ώρα χωρίς UV τώρα πρέπει να έχει πέσει στο μισό .Δέν μπορώ να βάλω κυκλοφορητή γιατί δεν χωράνε τα λάστιχα από την τρύπα λόγω κακής κατασκευής από την αρχή ,φαντάσου από μια μικρή τρύπα στο πίσω μέρος περνάνε τα δύο λάστιχα του φίλτρου ,καλώδιο θερμοστάτη δύο καλώδια από της λάμπες θερμαντικό καλώδιο βυθού σωληνάκι CO2.Έπίσης έκανα και την μαλ...α να κόψω τα ακροφύσια της UV για να χωράνε μόνο στο μεγάλο λάστιχο του 2028 πως να βάλω μικρά σωληνακιά για κυκλοφορητη.Φοβάμαι πώς αν το αφήσω με μειωμένη ροή θα δημιουργηθεί πρόβλημα και έχω μέσα 6 δίσκους.

Αμαααααααααααααννννννν μόλις δίαβασα ένα προηγούμενο post που λέει ότι δεν πρέπει να μπαίνει πλάγια και εγώ την έχω βάλει πλάγια ,νόμιζα πως δέν έχει σημασία κάνει και ένα θόρυβο.
Παιδιά βοηθείστεεεεεεεεεεεε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CENTAUR : 26-11-05 στις 21:12
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-05, 01:23
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Hmmy
Και τη ροή μειώνεις και η UV δεν κάνει τίποτα. Θέλει μικρή ροή ούτως ώστε να μένει το νερό κατά το δυνατόν μέσα στη UV και να "καίει" τα πάντα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Hmmy
Να τη βγάλεις δεν έχει νόημα, γιατί την πήρες? Απλά στην ουσία υπολειτουργεί τόσο η UV όσο και το φίλτρο σου. Μετά υπάρχει η λύση ΤΑΦ στην είσοδο νερού στο φίλτρο με ένα μικρό εξωτερικό κυκλοφορητή της τάξης των 300lt/h και επιστροφή κατευθείαν στο ενυδρείο. Να έχεις γενικά υπόψιν σου ότι θέλουμε να μένει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο το νερό μέσα στη UV για αυτό και επιλέγουμε είτε μικρά φίλτρα έτσι ώστε να μπει σε σειρά η UV είτε μικρούς κυκλοφορητές. Τι ενυδρείο έχεις και την έβαλες?
Αυτό μου φαίνεται εμένα είναι πολύ αυθαίρετο. Τι σημαίνει ότι η UV θέλει μικρή ροή;Κάθε λάμπα UV λειτουργεί με διαφορτική ροή και ανάλογα πάντοτε με την ισχύ της και το τι παθογόνους θέλουμε να καταπολεμήσουμε.
Δηλαδή σε ένα μεγάλο ενυδρείο που αναγκαστηκα θα έχουμε μεγάλη ροή μέσα από τη UV (γιατί αλλιώς θα περνάνε τα όλα λίτρα του ενυδρείου πολύ σπάνια μέσα από τη UV) δε μπορεί να λειτουργήσει η UV;
Η απόδοση της UV εξαρτάται από 3 παράγοντες, την ισχύ της λάμπας, και το χρόνο κατά τον οποίο εκτίθεται στην ακτινοβολία το νερό, συνεπώς και από τη ροή και το μέγεθος του θαλάμου μέσα στο οποίο εκτίθεται η ακτινοβολία.
Για αυτό για διαφορετικές λάμπες μπορούμε να έχουμε διαφορετική ροή. Αυτός είναι ο λόγος που κυκλοφορούν λάμπες με μικρή και λάμπες με μεγαλύτερη ισχύ, ούτως ώστε σε ενυδρεία μεγάλου όγκου, όπου η ροή μέσα από τη UV πρέπει να είναι μεγάλη, να εξακολουθούν να είναι αποτελεσματικές.
Για αυτό κάθε κατασκευαστής προτείνει για τη λάμπα που κατασκευάζει μια συγκεκριμμένη ροή, ή ακόμη καλύτερα μας λέει ποια είναι η απόδοση της λάμπας και κατά ποιων συγκεκριμμένων μικροοργανισμών είναι αποτελεσματκή ανάλογα με τη ροή που θα επιλελέξουμε.
Συνεπώς στη συγκεκριμμένη περίπτωση δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τη λάμπα σου, πόσα Watt είναι και τι ροή προτείνει ο κατασκευαστής.
Όσο για τη μείωση της ροής, αυτό είναι πολύ φυσιολογικό και αναμενόμενο. Αν και δε νομίζω να σου ρίχνει τη ροή κατά 500 λίτρα τη ώρα. Όση μεγαλύτερη αντίσταση συναντά το νερό τόσο μειώνεται η ροή. Ορισμένοι κατασκαυαστές λαμπών UV μαλιστα, δημιουργούν μια ελικωειδή κίνηση του νερού γύρω από τη λάμπα μέσα στο θαλαμο όπου εκπέπεται η ακτινοβολία με σκοπό να αυξήσουν την παραμονή του νερού μέσα στο θάλαμο και έτσι να αυξήσουν την απόδοση της, μειώνοντας όμως τη ροή.
Αν όντως σου ρίχνει τόσο πολύ τη ροή, τότε πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να αυξήσεις τη ροή, ή με ένα κυκλοφορητή ή να τοποθετήσεις τη λάμπα να δουλεύει ανεξάρτητα από το φίλτρο όπως σου είπε ο george hmmy. Το πόσα λίτρα θα περνάνε μέσα από τη UV θα το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τη λάμπα που έχεις. Δε υπάρχει μια στάνταρ χαμηλή ροή για τις λάμπες UV.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 27-11-05 στις 02:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-05, 01:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CENTAUR
ΤΈπίσης έκανα και την μαλ...α να κόψω τα ακροφύσια της UV για να χωράνε μόνο στο μεγάλο λάστιχο του 2028 πως να βάλω μικρά σωληνακιά για κυκλοφορητη.Φοβάμαι πώς αν το αφήσω με μειωμένη ροή θα δημιουργηθεί πρόβλημα και έχω μέσα 6 δίσκους.

Αμαααααααααααααννννννν μόλις δίαβασα ένα προηγούμενο post που λέει ότι δεν πρέπει να μπαίνει πλάγια και εγώ την έχω βάλει πλάγια ,νόμιζα πως δέν έχει σημασία κάνει και ένα θόρυβο.
Παιδιά βοηθείστεεεεεεεεεεεε
Φυσιολογικά εφόσον έκοψες τα ακροφύσια δεν θα πρέπει να εχεις μειωμένη ροή.
Μήπως η μειωμένη ροή προέρχεται απο αλλού?
Μήπως τσάκισε κάπου ο σωλήνας της eheim?
Για δες το.
Ο θόρυβος που λές πρέπει να προέρχεται απο αέρα ο οποίος δεν εχει βγεί.
ΥΓ.
Εχω την ίδια χωρίς κανένα πρόβλημα ροής.
Μπορεί να μπεί και πλάγια ποιος είπε οτι δεν μπορεί
Δες εδώ
http://www.riffaquarium.de/images/Te...20UV%20400.jpg
http://www.george-a.com/gallery/album01/pic5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 27-11-05 στις 01:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tetratec UV sterilizer UV 400 5W leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 25-05-05 12:43
Airpumps: Elite 800 vs. Tetratec AP100 mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 21-05-03 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04905 seconds with 15 queries