Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-05, 23:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Αναδιαταξη

Σκεφτομαι εδω και καιρο να κανω μια αλλαγη στο aquascaping του ενυδρειου μου.
Οταν το ειχα κανει με ικανοποιουσε το αποτελεσμα...τωρα...αφου διαβασα...εμαθα...ειδα...καιρος ειναι να κανω κατι αλλο.

Βεβαια η παλια καλη συνταγη...βραχια...βραχια και παλι βραχια δεν αλλαζει...δεν μπορω να κανω και κατι διαφορετικο.

Το προβλημα ειναι το εξης.
Οι πετρες ειναι κολλημενες με σιλικονη.
Σκεφτομουν να αδεισω το 80% του ενυδρειου...να ξεκολλησω τις πετρες...να τις ξαναφτιαξω...και μετα να ξαναγεμισω.

Τα ψαρια...θα τα παιξουν. Αν κλεισω τα φιλτρα δεν υπαρχει προβλημα για 1-2 ωρες ή και παραπανω.

Αν ξανακολλησω τις πετρες ... η σιλικονη ... σε ποση ωρα στεγνωνει για να ξαναγεμισω το ενυδρειο με νερο ;;

Τωρα μην μου πειτε το αυτονοητο...παρε ενα μεγαλο βαρελι...ριξε μεσα νερο απο το ενυδρειο..βαλε και τα ψαρια (ελατε εσεις να τα πιασετε) ...βαλε και μεσα τα φιλτρα να δουλευουν...και κανε με την ησυχια σου την δουλεια.Αυτο το ξερω αλλα δυσκολα γινεται.

Αλλες ιδεες υπαρχουν ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-05, 09:17
O Souidos Ο χρήστης O Souidos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: KAVALA
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Σκεφτομαι εδω και καιρο να κανω μια αλλαγη στο aquascaping του ενυδρειου μου.
Οταν το ειχα κανει με ικανοποιουσε το αποτελεσμα...τωρα...αφου διαβασα...εμαθα...ειδα...καιρος ειναι να κανω κατι αλλο.

Βεβαια η παλια καλη συνταγη...βραχια...βραχια και παλι βραχια δεν αλλαζει...δεν μπορω να κανω και κατι διαφορετικο.

Το προβλημα ειναι το εξης.
Οι πετρες ειναι κολλημενες με σιλικονη.
Σκεφτομουν να αδεισω το 80% του ενυδρειου...να ξεκολλησω τις πετρες...να τις ξαναφτιαξω...και μετα να ξαναγεμισω.

Τα ψαρια...θα τα παιξουν. Αν κλεισω τα φιλτρα δεν υπαρχει προβλημα για 1-2 ωρες ή και παραπανω.

Αν ξανακολλησω τις πετρες ... η σιλικονη ... σε ποση ωρα στεγνωνει για να ξαναγεμισω το ενυδρειο με νερο ;;

Τωρα μην μου πειτε το αυτονοητο...παρε ενα μεγαλο βαρελι...ριξε μεσα νερο απο το ενυδρειο..βαλε και τα ψαρια (ελατε εσεις να τα πιασετε) ...βαλε και μεσα τα φιλτρα να δουλευουν...και κανε με την ησυχια σου την δουλεια.Αυτο το ξερω αλλα δυσκολα γινεται.

Αλλες ιδεες υπαρχουν ;;

Φιλε, δυστηχος εγω δεν εχω καμια αλλη ιδεα, το πιο σοστο ειναι να κανεις αυτο που δε θες να κανεις. Για να μην παθουν κε τιποτα τα ψαρακια.
Γιατι κολας τις πετρες? Εγω τις εχω ετσι κε τις βαζω μια πανω στην αλλη με καλο τροπο οστε να μη μπορουν να πεσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-05, 09:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από O Souidos
Γιατι κολας τις πετρες? Εγω τις εχω ετσι κε τις βαζω μια πανω στην αλλη με καλο τροπο οστε να μη μπορουν να πεσουν.
Mα για να μην πεσουν
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-05, 14:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τo πρακτικοτερο θα ηταν, να βγαλεις ολες τις πετρες χωρις να αδειασεις νερο, και να αφησεις το ενυδρειο και τα φιλτρα του κλπ να δουλευουν κανονικα για οσες μερες τις δουλευεις. Μερες, γιατι θελουν ξεκολλημα, καλο στεγνωμα για να πιασει ξανα η σιλικονη, και τουλαχιστον 3 24ωρα να στεγνωσουν. Η σιλικονη στεγνωνει σε 48 ωρες κανονικα, αλλά μιας και θα μπουν οι πετρες ξανα σε νερο με ψαρια κατευθειαν, καλο θα ειναι να τις αφησεις μια εξτρα μερα να στεγνωσουν, και να τις εβαζες και μια δυο μερες σε κουβαδες με νερο να τραβηξουν και λιγο ακομα.
Οταν τις ξαναβαλεις μπορεις να αδειασεις το νερο μεχρι και τα 2/3α για να δουλευεις πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-05, 22:36
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Επειδη καποια στιγμη την ψιλο πατησα με την ριμαδα την σιλικονη με αποτελεσμα να βγαλω νεκρα ολα τα ψαρια του ενυδρειου (και εκ τοτε λαμβανω τα μετρα μου) συνιστω να μεινουν οι ''φρεσκο-κολλημενες'' πετρες για πανω απο 5 μερες σε ζεστο και χωρις υγρασια μερος, ακομη και εκτεθειμενες στον ηλιο σε καποιο μπαλκονι ή ταρατσα! Σε διαφορετικη περιπτωση θα τις αφηνα να στεγνωσουν για πανω απο μια εβδομαδα προτου τις ξαναβαλω στο ενυδρειο! Ειναι αυτο που λενε οτι αμα καεις απο χυλο.....
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04174 seconds with 12 queries