Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 25-11-05, 10:12
Το avatar του χρήστη Captain Kirk
Captain Kirk Ο χρήστης Captain Kirk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Χαιδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Που είναι τα αυγά....ΟΕΟ!!

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου θέμα στο forum.

Όπως και άλλοι στο forum, χτες είδα τα δυο σκαλάρια να περιφρουρούν ένα πλατύ φύλλο από τα φυτά μου μην αφήνοντας να πλησιάσει τίποτα. Μου έκανε εντύπωση το πόσο επιθετικά ήταν και βλέπω ένα φύλλο γεμάτο αυγά κίτρινα. Τα σκαλάρια μια το ένα μια το άλλο περνάγανε τα πτερύγια τους πάνω από τα αυγά αερίζοντας τα. Επίσης ξεχώρισα από κάτω τους μια μικρή κύστη. Είναι τα γεννητικά όργανα;

Δεν το περίμενα γιατί οι πιθανότητες με δυο σκαλάρια να γίνει ζευγάρι είναι μικρές. Σήμερα το πρωί, ξυπνάω νωρίς λόγω δουλειάς 05:50, βλέπω στο σκοτεινό ενυδρείο τα σκαλάρια στη θέση τους στη σκοπιά να κυνηγάνε τα άλλα ψάρια αλλά τα αυγά από το φίλο άφαντα! Είχαν μείνει μόνο 4-5 άσπρα, προφανώς χαλασμένα.

Διαβάζω καιρό, πολύ πριν γραφτώ, το forum. Έχω διαβάσει τα βασικά και ξέρω τις πιθανές αιτίες. Μπορώ να ελπίζω ότι κάπου τα πήγαν ή να τα ξεχάσω; Τα σκαλάρια γιατί φύλαγαν το άδειο φύλλο;

Όπως και να έχει, καταλαβαίνω ότι θα ξαναγεννήσουν. Σωστά;

Εάν ναι, θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος. Λοιπόν συγχωρήστε μου όλες τις απορίες αλλά συνοψίζω για να μου πείτε αν είναι σωστά τα παρακάτω:

1. Τα αυγά σκάνε την επόμενη μέρα;
2. Πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο από ότι καταλαβαίνω. Όμως στο σπίτι υπάρχει χώρος μόνο για ένα πολύ μικρό ενυδρειάκι και αυτό δύσκολα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις γεννήστρες που μπαίνουν μέσα στο μεγάλο ενυδρείο; Τι προτείνετε;
3. Τις πρώτες 3 εβδομάδες ταΐζουμε με αρτέμια. Που βρίσκω αυγά και πως τις καλλιεργώ; Υπάρχει κάποιο άλλο εύκολο έτοιμο υποκατάστατο;
4. Μετά την τρίτη εβδομάδα αρχίζω και ψιλοτριμμένα flakes.

Έχω μεγαλώσει στο παλιό μου ενυδρείο μόνο ζωοτόκα αλλά και άσχετος το κάνει πανεύκολα με μερικά πυκνά φυτά. Προσπάθησα να μην σας κουράσω με ερωτήσεις που τις βρήκα, αλλά αν μου ξέφυγε κάτι δείξτε κατανόηση.

Δεύτερος χρόνος που ασχολούμαι με τους ψάρακες και το λατρεύω. Όταν πλησιάζω το ενυδρείο και μαζεύονται όλα μπροστά ή βάζω το χέρι μου για να κλαδέψω τα φυτά και τα δύο RAM έρχονται και κάθονται πάνω του (αλήθεια!), τρελαίνομαι. Έχει κανείς παραδείγματα από τέτοιες συμπεριφορές;

Σας έπρηξα! Ευχαριστώ προκαταβολικά και θα τα ξαναπούμε!
__________________
"We're just two lost souls swimming in a fish bowl..."
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
To Q&A του dph.nl (κάποιο μέρος του δηλαδή) Fonamstel Δίσκοι 0 19-02-05 20:37
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48
Oscar newfish Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 22-12-02 19:26
Glyptopterichthys gibbiceps newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04775 seconds with 14 queries