Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-09, 15:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή "Σπάσιμο" φωτοπεριόδου για καταπολέμιση άλγης;

Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω την άλγη να εμφανίζεται στο ενυδρείο μου, έκανα λίγο διάβασμα, και εκτός από τις γνωστές μεθόδους, έπεσα πάνω σε μια η οποία λέει να _σβύνει_ κανείς τα φώτα για 1-2 ώρες στη μέση της φωτοπεριόδου.
Π.χ. αν θέλω φωτοπερίοδο 10 ωρών, τότε ανάβω για 5 ώρες, σβύνω για 2 ώρες, ανάβω για άλλες 5 ώρες.

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-09, 15:51
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Τον λόγο της εμφάνισής της, τον βρήκες;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-09, 16:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω την άλγη να εμφανίζεται στο ενυδρείο μου, έκανα λίγο διάβασμα, και εκτός από τις γνωστές μεθόδους, έπεσα πάνω σε μια η οποία λέει να _σβύνει_ κανείς τα φώτα για 1-2 ώρες στη μέση της φωτοπεριόδου.
Π.χ. αν θέλω φωτοπερίοδο 10 ωρών, τότε ανάβω για 5 ώρες, σβύνω για 2 ώρες, ανάβω για άλλες 5 ώρες.

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο;
θυμάμαι πως το είχα διαβάσει και εγώ παλαιότερα αυτό το θέμα αλλά δεν θυμάμαι να είχε απαντηθεί εμπεριστατωμένα και φυσικά με αποδείξεις ...
¶ν ανακαλύψεις κάτι περισσότερο ή αν ακόμα καλύτερα το κάνεις πράξη και δεις αποτελέσματα γράψε τις εντυπώσεις σου
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-09, 16:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η λεγομενη "σιεστα" στην φωτοπεριοδο εχει συζητηθει διεθνως πολλες φορες και αν κανεις αναζητηση θα βρεις πολλες συζητησεις που κατεληξαν σε...πληρη διαφωνια.
Εγω δεν το εχω εφαρμοσει ποτε και απ οτι ειδα οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν εχει καποιο δραστικο αποτελεσμα στις αλγες και φρεναρει και τα φυτα.

το πιο σωστο ειναι να ....μην εχεις αλγες
βρες τι φταιει και διορθωσε το.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-09, 18:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ.... άρα αμφίβολου αποτελεσματικότητος, τουλάχιστον με βάση την εμπειρία σας εδώ.

Δεν ξέρω τι φταίει ρε παιδιά, αλλά βασικά σιγά σιγά, το χαλίκι στο κέντρο-μπροστά άρχισε να μαυρίζει. Όχι ομοιόμορφα - μερικοί κόκκοι εδώ κι εκεί διάσπαρτοι, αλλά γενικά έχει αυξητικές τάσεις. Μαυρίζουν επίσης και κάποιες πέτρες που έχω μέσα, όχι ομοιόμορφα, αλλά κυρίως στις γωνίες τους. Από άλλες άλγες δεν έχω σπουδαία πράματα, λίγη πράσινη κάπου κάπου στο τζάμι.

Η μαύρη άλγη δε φαίνεται να είναι κυανοβακτήριο, φεύγει δύσκολα (πρέπει να την ξύσω με το νύχι ή οδοντόβουρτα) αλλά ούτε έχει τη "φούντα" της BBA. Δεν τη βρίσκω στα κλασικά λινκσ με τα διάφορα είδη άλγης.

Υποθέτω ότι μπορεί να είναι BBA που δεν έχει προλάβει να μακρύνει.. παίζει κάτι τέτοιο ;

Εδώ και καιρό διατηρώ PO4=0.5-1, NO3=10-15 μέσω estimative index. Από φωτισμό έχω 9,5 ώρες δύο λάμπες (Juwel 9000K και Arcadia plant pro 6500K) σύνολο 90W+ανακλαστήρες σε 160λίτρα νερού. Με φωτόμετρο μέτρησα γύρω στις 5000lux στο βυθό. Απο κυκλοφορία έχω γύρω στα 600λ/ωρα μετρημένα.
CO2 γύρω στα 25ppm (από μετρήσεις KH=11, Ph=7-7.2).

Προφανώς το φως παίζει ρόλο (οι περιοχές που σκιάζονται από φυτά δεν έχουν πρόβλημα), αλλά έχω εξαντλήσει τα πάντα νομίζω και δεν μπορώ να βρω άκρη...

Σκέφτομαι να αρχίσω υπερδοσολογία Excel μήπως και την ξεφορτωθεί, αλλά προφανώς θέλω να βρω και την αιτία...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-09, 18:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι bba σε αρχικο σταδιο. Οποτε η σιεστα δεν θα κανει απολυτως τιποτε.
Βγαζω κι εγω στο δικο μου, και μονο πανω στις πετρες αν κατι παει λαθος με το CO2. Οποτε κατα κει θα κοιταξεις πρωτα, κι επειτα για καποια ελλειψη.
Εισαι σιγουρος για τα τεστ σου και κατα συνεπεια και για τα ποσοστα διοξειδιου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-09, 19:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ΟΚ - τουλάχιστον ξέρω τι έιναι τώρα!

Για το CO2: μετράω KH=11 με σταγόνες Sera. Για το Ph χρησιμοποιώ υγρό τεστ API, αλλά η χρωματικές διαφορές είναι "λεπτές" και έχω στραβωθεί να το διαβάσω. Κυμαίνεται από 7.2 μέχρι 7.0 Τα αντίστοιχα επίπεδα διοξειδίου είναι
21ppm και 33ppm, οπότε κάπου εκεί ανάμεσα είμαι.

Αναρωτιέμαι ομως για την ακρίβεια των υγρών τεστ γενικά. Αν π.χ. είναι "off" κατά 0,2 μονάδες, το πραγματικό μου CO2 θα ήταν μόνο 13. Δεν ξέρω...

Έχω παραγείλει και ένα μικρό ηλεκτρονικό Ph-μετρο με υγρά καλιμπραρίσματος για να το διπλο-ελέγξω...

Το να βάλω 2χ δόση excel πως το βλέπετε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα: "Ενδιάμεση" παρουσίαση, για σχολιασμό & προτάσεις xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 42 16-10-08 17:33
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04464 seconds with 13 queries