Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-08, 19:08
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Cool Η επέλαση της άλγης

Επειδή γίνεται πολύς λόγος για τις άλγες θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το τελευταίο ενυδρείο 28 λίτρων που έκανα. Το ενυδρείο είναι full φυτεμένο με micranthemum umbrosum, bacopa madegascariensis, ludwigia repens, microsorum pteropus, egeria densa & elodea macrada (ή κάπως έτσι). Βρίσκεται στο μπαλκόνι που σημαίνει ότι ο ήλιος το βλέπει γύρω στις 9 ώρες, έχει ένα μικρό φίλτρο και σύστημα DIY CO2 που προστέθηκε τις τελευταίες μέρες.
Η πρώτη άλγη που με επισκέφτηκε ήταν η bga, μάλλον από το υπόστρωμα. Αυτό είναι το μειονέκτημα όταν αγοράζεις χύμα άμμο από μαγαζιά που έχουν κι άλλα ζώα εκτός από ψάρια. Αντιμετωπίστηκε άμεσα με ερυθρομικίνη (μια και η συσκότιση ήταν αδύνατη λόγω της θέσης του ενυδρείου) και μέσα σε 4 μέρες καθάρισαν τα πάντα.
Αμέσως μετά εμφανίστηκε η καφέ στα τζάμια, η οποία μέσα σε μια εβδομάδα έδωσε τη θέση της στην πράσινη. Σε αυτό το διάστημα προστέθηκε κι ένας μονομάχος οπότε άρχισα να ταϊζω. Αλλαγές νερού πλέον μια φορά την εβδομάδα. Ταυτόχρονα στο μοπάνι που είναι δεμένα τα microsorum pteropus εμφανίστηκε αυτή η άσπρη αηδία σαν μύκητας. Ανησυχητικό στην αρχή αλλά αποφάσισα να δω τι θα γίνει αν το αφήσω έτσι.
Σε 5 μέρες η άσπρη αηδία έδωσε τη θέση σε τριχοειδή, η οποία πλέον έχει εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά (όχι τρελά πράγματα απλά είναι εμφανής) και τώρα ξεκινώ με excel. Σήμερα εμφανίστηκαν και τα κλασικά σπόρια σε ένα τζάμι (αυτά δεν με ανησυχούν καθόλου). Όλα τα παραπάνω έγιναν σε διάστημα ενός μήνα. Η λίπανση μου είναι αστεία, δεν υπάρχει ρουτίνα. Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα 3 σταγόνες flourish, 2 φορές κάλλιο (0.5ml). Τα φυτά είναι γενικώς σε καλή κατάσταση ειδικά το micranthemum umbrosum το οποίο έχω βαρεθεί να κλαδεύω. Εξίσου εντυπωσιακή είναι και η ανάπτυξη του Microsorum pteropus. Αυτό ήταν 4 ρίζες στην κυριολεξία χωρίς κανένα φύλο πάνω τους και τα έδεσα στο ξύλο για να δω τι μπορεί να γίνει. Τώρα έχω 4 ωραιότατα φυτά που αναπτύσσονται με τρελούς ρυθμούς (αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι και αργής ανάπτυξης).
Τελικά μήπως ασχολούμαστε με τις άλγες παραπάνω από όσο χρειάζεται; Είναι κι αυτές μέρος του βιολογικού κύκλου του ενυδρείου. Έρχονται κάνουν τον κύκλο τους και όλα εντάξει μετά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-08, 20:15
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Το μονο σιγουρο φιλε μακ ειναι οτι με το μικρο πειραμα που εκανες απεδειξες οτι το φως του ηλιου δεν μπορει να συγκριθει με καμια απο τις λαμπες που αγοραζουμε δηθεν για τα φυτα μας , οπως και να το κανουμε η φυση εχει το προβαδισμα ακομα μια φορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-08, 20:24
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ενδιαφερον θεμα ανοιξες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μήπως ασχολούμαστε με τις άλγες παραπάνω από όσο χρειάζεται; Είναι κι αυτές μέρος του βιολογικού κύκλου του ενυδρείου. Έρχονται κάνουν τον κύκλο τους και όλα εντάξει μετά.
Ετσι ειναι. Οσο και να το προσεξεις, στην αρχη θα τις εχεις.Και ενα απ τα βασικα που χρειαζεται ειναι η υπομονη που συνηθως δεν υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-08, 01:06
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παντως εγω εκανα 5-6 μηνες για να καθαρισω τελειως απο αλγες.Ειχα απ'ολες!!Απλα υπομονη ,αλλαγες νερου,χρηση οσμωσης και αθανατο και θαυματουργο excel!!!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-08, 15:31
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εγω εκανα 5-6 μηνες για να καθαρισω τελειως απο αλγες.Ειχα απ'ολες!!Απλα υπομονη ,αλλαγες νερου,χρηση οσμωσης και αθανατο και θαυματουργο excel!!!!
Tο excel είναι ικανό να καταστρέψει μια άλγη στην κανονική ποσοτητα ή σε μεγαλύτερη δόση?
Εγώ μπερδεμένος έριξα 1ml στο ενυδρείο του μονομάχου και όλα τα apple snails ανέβηκαν στο τζάμι έξω από το νερό για να αναπνεύσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-08, 00:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

(¶κυρη η ώρα που γράφω βέβαια.. αλλά μόλις χτύπησα μια σταβλίσια μούρλια, και έτσι φουσκωμένος, δε μπορώ να κουνηθώ! Χρύσανθος, γειτόνοι! Μεγαλείο!)

Εγώ διαφωνώ λιγάκι με το τελικό σου συμπέρασμα.. Η άλγη έχει και τα καλά της.. Για παράδειγμα, είχα green spot στο πίσω τζάμι.. Διάβασα κάπου ότι είναι έλλειψη φωσφορικών/περίσσεια νιτρικών.. Και όντως, είχα NO3=10 και PO4=0.1, με αποτέλεσμα να αλλάξω τις δοσολογίες στα λιπάσματα.. Είναι νομίζω κάτι αντίστοιχο με το να βλέπεις π.χ. τρυπούλες στα φύλλα και να λες ότι λείπει κάλιο.. Κάτι σα δείκτης, ότι κάποια ισορροπία δεν είναι σωστή.. Και είναι ωραίο πράγμα αυτό, από φιλοσοφικής άποψης.. Διατηρώντας ένα φυτεμένο ενυδρείο, προσπαθείς επί της σουσίας να προσομοιώσεις κάποια στοιχεία της φύσης, και όπου κάνεις λάθος στην προσομοίωση, το ενυδρείο αντιδρά με τον αντίστοιχο τρόπο.. Καλώς κάνουμε λοιπόν και ασχολούμαστε με τις άλγες.. Αν μή τι άλλο, μαθαίνουμε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-08, 10:32
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ο ενδοιασμός μου με το πόσο ασχολούμαστε με τις άλγες έγκειται στο ότι ψάχνουμε να βρούμε χίλιους δυο τρόπους να τις εξαφανίσουμε από το ενυδρείο. Σαφώς και είναι ένας δείκτης των παραμέτρων του νερού μας. Επίσης μην ξεχνάς ότι δεν είναι όλες οι άλγες green spot
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-08, 17:47
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ρε παιδια ενα ποστ με τα ειδη αλγης που ειχε και φοτο που υπηρχε καπου που ειναι και με εχει πιασει η στραβομαρα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Αυτό έλεγες Κωστή...?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15972
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-08, 17:57
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εισαι γατος
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-08, 12:07
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή γίνεται πολύς λόγος για τις άλγες θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το τελευταίο ενυδρείο 28 λίτρων που έκανα. Το ενυδρείο είναι full φυτεμένο με micranthemum umbrosum, bacopa madegascariensis, ludwigia repens, microsorum pteropus, egeria densa & elodea macrada (ή κάπως έτσι). Βρίσκεται στο μπαλκόνι που σημαίνει ότι ο ήλιος το βλέπει γύρω στις 9 ώρες, έχει ένα μικρό φίλτρο και σύστημα DIY CO2 που προστέθηκε τις τελευταίες μέρες.
Η πρώτη άλγη που με επισκέφτηκε ήταν η bga, μάλλον από το υπόστρωμα. Αυτό είναι το μειονέκτημα όταν αγοράζεις χύμα άμμο από μαγαζιά που έχουν κι άλλα ζώα εκτός από ψάρια. Αντιμετωπίστηκε άμεσα με ερυθρομικίνη (μια και η συσκότιση ήταν αδύνατη λόγω της θέσης του ενυδρείου) και μέσα σε 4 μέρες καθάρισαν τα πάντα.
Αμέσως μετά εμφανίστηκε η καφέ στα τζάμια, η οποία μέσα σε μια εβδομάδα έδωσε τη θέση της στην πράσινη. Σε αυτό το διάστημα προστέθηκε κι ένας μονομάχος οπότε άρχισα να ταϊζω. Αλλαγές νερού πλέον μια φορά την εβδομάδα. Ταυτόχρονα στο μοπάνι που είναι δεμένα τα microsorum pteropus εμφανίστηκε αυτή η άσπρη αηδία σαν μύκητας. Ανησυχητικό στην αρχή αλλά αποφάσισα να δω τι θα γίνει αν το αφήσω έτσι.
Σε 5 μέρες η άσπρη αηδία έδωσε τη θέση σε τριχοειδή, η οποία πλέον έχει εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά (όχι τρελά πράγματα απλά είναι εμφανής) και τώρα ξεκινώ με excel. Σήμερα εμφανίστηκαν και τα κλασικά σπόρια σε ένα τζάμι (αυτά δεν με ανησυχούν καθόλου). Όλα τα παραπάνω έγιναν σε διάστημα ενός μήνα. Η λίπανση μου είναι αστεία, δεν υπάρχει ρουτίνα. Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα 3 σταγόνες flourish, 2 φορές κάλλιο (0.5ml). Τα φυτά είναι γενικώς σε καλή κατάσταση ειδικά το micranthemum umbrosum το οποίο έχω βαρεθεί να κλαδεύω. Εξίσου εντυπωσιακή είναι και η ανάπτυξη του Microsorum pteropus. Αυτό ήταν 4 ρίζες στην κυριολεξία χωρίς κανένα φύλο πάνω τους και τα έδεσα στο ξύλο για να δω τι μπορεί να γίνει. Τώρα έχω 4 ωραιότατα φυτά που αναπτύσσονται με τρελούς ρυθμούς (αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι και αργής ανάπτυξης).
Τελικά μήπως ασχολούμαστε με τις άλγες παραπάνω από όσο χρειάζεται; Είναι κι αυτές μέρος του βιολογικού κύκλου του ενυδρείου. Έρχονται κάνουν τον κύκλο τους και όλα εντάξει μετά.
mpla mpla mpla mpla κοκκινα εσώρουχα...mpla mpla mpla φυτά.....mpla mpla mpla... θάλλασσα...διακοπές..mpla mpla mpla mpla mpla mpla mpla mpla
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-08, 17:28
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Στο παρελθόν είχαμε κάνει μιά συζήτηση με αφορμή αυτό το ενυδρείο :
http://www.trebol-a.com/2006/02/04/o...-tank-article/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγγάρια - Η επέλαση των jcalvs Αρχάριοι γλυκού νερού 11 06-08-07 18:24
Βοηθούν οι αλλαγές νερού στην καταπολέμηση της άλγης? abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 09-01-07 10:51
Λάμα κοπιδιού για καθάρσμα της άλγης ??? qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 05-12-05 23:38
Εσκεμμένη πρόκληση άλγης, και πιθανότητες ελέγχου της.... Dimopoulos_d Γλυκό νερό - Γενικά 5 28-09-05 10:23
Οι ιδιότητες του άχυρου για την καταπολέμηση της άλγης lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 07-03-05 16:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05771 seconds with 13 queries