Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-20, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Αληθως ανεστη!

θα πρεπει να αποφασισεις αρχικα τι γαριδες θελεις να κρατησεις γιατι υπαρχουν πολλα ειδη και ποικιλιες με διαφορετικες απαιτησεις.
καποια βασικα διαβασε τα εδώ.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279 ...και στα αλλα υπομνήματα αλλα και θεματα για να μαθεις τι χρειαζονται αλλα και να αποφασισεις ποιες μπορεις να φιλοξενήσεις.
αν ο βυθος είναι "στρωμενος" είναι κριμα να τον χαλασεις βραζοντας τον ΑΝ είναι κατάλληλος για γαριδες. Το στρώσιμο του παιρνει καιρο...οποτε ισως θελεις να εκμετταλευτεις ένα ενυδρειο που είναι ακομη σε λειτουργια...εκτος αν το εχει αδειασει πλεον.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-20 στις 11:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-20, 00:30
Ελενα Ο χρήστης Ελενα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2019
Περιοχή: Παλλήνη Αττικης
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Έχω διαβάσει κάποια υπομνήματα κ ψάχνω να βρω από που θα ξεκινήσω. Το σίγουρο είναι ότι θέλω κάποιο εύκολο είδος για αρχή τουλάχιστον όπως amano ή red cheery . Έχω ήδη ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα και σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να πάρω μπολι Από αυτό. Έχω διαβάσει ότι πρέπει να μπολιαστεί και ο βυθός.
Το ενυδρείο που θα πάρω δε λειτουργεί εδώ και μερικούς μήνες οπότε δεν έχω βοήθεια από εκεί.Λεπτομερειες για το φιλτρο κ.α θα γνωρίζω σε δυο μέρες λογικά που θα το έχω στα χέρια μου.
__________________
Οταν χαρίζεις χρόνο, κερδίζεις ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-20, 08:56
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καλημέρα, ευρίσκομαι ακριβώς σε παρόμοιο σημείο, θα σου πω τι θα κάνω εγω,
επειδή θέλω μια μικρή φυτομάζα, σκέφτομαι να το κάνω με "γκαζόν" και ένα stem φυτό, δεν ξέρω ποιο.
Οι γαρίδες που θα κατοικίσουν, θα είναι μάλλον είτε cherry, είτε blue velvet, και τα δυο είδη αρκετά εύκολα και "παραγωγικά".
Το περιβάλλον τους θα πρέπει να είναι προς "όξινο" δηλαδή pH κάπου στα μέσα του 6, γύρω στο 6,5 - 6,7. άρα ίσως θα πρέπει να κοιτάξω προς υποστρώματα τα οποία κάνουν το νερό λίγο όξινο, η fluval έχει ένα, αλλά και άλλες εταιρείες.
Αν αποφασίσω να το κάνω χωρίς ειδικό υπόστρωμα, θα κάνω βυθό με ένα στρώμα soil, υπάρχουν διάφορα, αλλά και με φυτόχωμα γίνεται, το οποίο στρώμα, θα καλύψω με μία ψιλής κοκκομετρίας άμμο η χαλίκι, είτε βασάλτικη, είτε χαλαζιακή, υπάρχουν άσπρες μαύρες κλπ...
Αφού λοιπόν βάλω το υπόστρωμα και το χαλίκι /άμμο, μετά θα φυτέψω τα φυτά που έχω επιλέξει... θα το γεμίσω με νερό από το άλλο ενυδρείο, θα γεμίσω και το φιλτράκι του με υλικό από το στρωμένο ενυδρείο, θα βάλω το θερμαντήρα στους 25, η εκει γύρω, εξαρτάται, κάποιοι ερίζουν πως με ψηλότερη θερμοκρασία υπάρχει μεγαλύτερη ζωή και αναπαραγωγές... 24-25 είναι μια χαρά. Θα το αφήσω να τρέξει για δυο εβδομάδες, και παίρνοντας μετρήσεις για νιτρικά-νιτρώδη να είναι χαμηλά, μετα θα βάλω τις γαρίδες μου.
Μην παραλείψω, κατά τη διάρκεια των πρώτων δυο εβδομάδων, πρέπει να ταΐζω τα βακτήρια με κοινή τροφή, δηλαδή να βοηθώ να υπάρχει ελάχιστο έστω φορτίο από αμμωνία που θα μετατρέπεται αμέσως σε τροφή (νιτριτες-νιτράτες τιμες) για τα βακτήρια, να συντηρήσω και ενδυναμώσω το νέο περιβάλλον, αφού το υπόστρωμα θα είναι ακόμα "παρθένο" μέχρι να εποικιστεί και αυτό από τα βακτήρια...
Πολλά έγραψα...
-------------------------
θα πρέπει να βρω ενα ντρόπο να κρατω το pH χαμηλά, που μορει και να σημαίνει diy CO2, αν και έχω μπουκάλα σε άλλο, θα δω, πρέπει να ψαξω πως θα το κάνω με λιπασματα??? με ενα προσθετο τηε seachem? to exel, νομιζω, τα φυτά ειναι τέσσερα πραγματα, φως, υπόστρωμα, λιπάσματα, διοξειδιο και φυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dearangelo : 27-04-20 στις 08:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Και το γαριδαδικο μου kosmas Ενυδρεία με ασπόνδυλα 8 10-04-16 09:47
Νέο γαριδαδικο (CRS) alex3000 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 5 21-04-15 22:56
ΝΕΟ ΓΑΡΙΔΑΔΙΚΟ CHRISTOS13 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 9 21-02-12 09:56
Νεο γαριδαδικο 10 lt nicpapa Ενυδρεία με ασπόνδυλα 33 13-02-12 13:34
Γαριδαδικο irongud Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 23-01-11 23:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04345 seconds with 15 queries