Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-12, 18:31
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή "Πειραματιζοντας" τις Γαριδες!

RED CHERRY + WHITE REARL
Εκανα ενα ενυδρειο για να δω αν οι γαριδες υβριδιζουν και τι χρωματα θα εβγαιναν οι απογονοι τους.Μιας και ολοι λενε οτι οι γαριδες του γενους Νeocaridina υβριδιζουν με το ιδιο γενος εγω ειμαι αρνητικος οτι δεν υβριδιζουν! Πριν 1 μηνα+ σε ενα ενυδρειο εβαλα 2 αρσενικες+2 θηλυκες γαριδες white pearl και εριξα και 3 θηλυκες γαριδες red cherry! Οι white pearl αναπαραγωνται κανονικα, oi cherry απο την αλλη, απ'οταν τις εβαλα στο ενυδρειο κουβαλανε τα αυγα στην πλατη αλλα δεν τα κατεβαζουν στα ποδια. Μηπως δεν υβριδιζουν επειδη ειναι λιγες γαριδες μεσα στο ενυδρειο? Μηπως αν υπηρχαν αρκετες cherry και white τοτε θα υβριδιζαν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-12, 21:06
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Δεν είναι απόλυτο ότι πάντα θα διασταυρώνονται ατομα δύο συγγενικών ειδών μεταξύ τους, άρα να υβριδίζουν... π.χ. καρδερινοκάναρα υπαρχουν... δεν είναι εύκολο όμως, πρεπει να σου κάτσει το ζευγάρι.

Υπάρχουν αναφορές για υβριδισμού μεταξύ RED CHERRY + WHITE ΡEARL.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-12, 23:08
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

δεν εχω προβλημα για το τι θα ειναι οι απογονοι! απλα θα φιλοξενουνταν σε ενυδρειο ξεχωριστο! δεν εχω σκοπο να βγαζω υβριδια ! απλα ηθελα να δω τα χρωματα των απογονων! λετε να ζευγαρωσουν καποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-12, 23:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υβριδιζουν και οι απογονοι ειναι γονιμοι. Ειναι πολυ συγγενικα ειδη.

Δεν βλεπω το λογο να το κανεις, αλλα απο τη στιγμη που δεν θα χαρισεις ή θα πουλησεις σε αλλους, δεν υπαρχει προβλημα να δοκιμασεις αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σου αρεσουν. Αν περιμενεις χρωματα θα απογοητευτεις, Ειναι σαν την αγρια μορφη ..γκριζο-καφε.
Εκτος αυτου θα χασεις και τις 2 μορφες με τον καιρο και θα επικρατησουν τα υβριδια.
Ειχα βρει καποτε μια φωτο σε ενα γαλλικο site με το εν λογω υβριδιο αλλα οσο κι αν ψαχνω δεν μπορω να το ξαναβρω..

Δες κι αυτο το βιντεακι... οι 2 καφετιες μετα το 00:40 ειναι υβριδια.
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 00:31
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει πριν καιρό μια συζήτηση όπου Ισπανός χομπίστας ανέφερε πως οι απόγονοι είναι στείροι... ένας αμερικανός αναφέρει ότι κατάφερε να μεγαλώσει υβρίδια και να αναπαράγει από αυτά οπότε οι απόγονοι είναι γόνιμοι, αν και παρουσιάζουν πρόβλημα με τα αυγά, μεγάλωσε δύο γενιές. Όλοι συμφωνούν πως δεν αξίζει το κόπο και πως οι απόγονοι είναι "άσχημες" γαρίδες!!!

http://www.shrimpnow.com/forums/show...fertile+hybrid

http://www.shrimpnow.com/forums/show...fertile+hybrid
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 00:35
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Raven, δεν εχω σκοπο να κανω αναπαραγωγες υβριδιαων γαριδων! μολις ομως κατεβασει καποια απο τις cherry τα αυγα στα ποδια θα μπει σε ενα 20λιτρο ενυδρειο οπου θα μεινει εκει με τα μικρα τις. αυτο θα γινει μονο μια φορα και δεν θα γινει παλι. απλα αυτο το ενυδρειο θα εχει υβριδια που δεν θα δωθουν σε κανεναν! θα τα εχω εκει και θα βλεπω την εξελιξη τους!
Πως μπορουμε δηλαδη να ξερουμε οτι ή ηδη υπαρχων γαριδες που εχουμε στα ενυδρεια μας δεν ειναι υβριδιες???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-12, 12:05
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

τελικα δεν αβγωσαν οι γαριδες και αποφασισα να τις βγαλω το ενυδρειο και να τις βαλω ξανα στο ενυδρειο με τις υπολοιπες cherry.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τάισμα "γρήγορων" και "αργών" ψαριών filebox Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-11-11 21:39
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03791 seconds with 15 queries