Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-08, 08:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Βιολογικο υλικο για μικρης χωρητικοτητας φιλτρα

Βιολογικο υλικο για μικρης χωρητικοτητας φιλτρα. (πχ φιλτρα για μονομαχοενυδρεια)
Μεχρι στιγμης ηξερα οτι τα βιολογικα υλικα siporax κλπ δεν λειτουργουν σωστα σε μικρη ποσοτητα και χωρο και ηταν καλυτερα τα σφουγγαρια.
Αυτο το υλικο το γνωριζετε?
sera siporax® mini
Σε συδυασμο με λεπτη φετα σφουγγαριων απο εξω για μηχανικο καθαρισμο τι λετε?
Το εχει κανεις στο ΜΙΚΡΟ του φιλτρο να μας πει εντυπωσεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-08, 09:06
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Εγω σε καμια δεκαρια μικρα φιλτρα που εχω, χρησιμοποιω substrat pro και δουλευει μια χαρά...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-08, 13:23
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Σπυρο οσον αφορα το συγγεκριμενο θεμα δεν εχει πεισθει καθολου για το εαν ειναι το σφουγγαρι καλυτερο απο το βιολογικο υλικο (siporax, substrat pro) ακομη και σε μικρα η πολυ μικρα φιλτρα, εαν δεν δω μετρησεις με νουμερα δεν θα πεισθω ποτε

παρολα αυτα πιστυεω οτι εαν το siporax μινι ειναι απο το ιδιο υλικο οπως το κανονικο siporax τοτε σιγουρα θα εχει καλυτερη αποδοση γιατι ερχεται πολυ μεγαλυτερη επιφανεια υλικου σε επαφη με το νερο (μιλαω για το εξωτερικο στρωμα του υλικου δεν ξερω εαν το διαπερναει)

αυτο που λες το πρωτο υλικο να ειναι λεπτη στρωση μπλε σφουγγαρι (μαλλον με μεγαλες τρυπες) και μετα το mini μου φαινεται πολυ καλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-08, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σε καμια δεκαρια μικρα φιλτρα που εχω, χρησιμοποιω substrat pro και δουλευει μια χαρά...
Και γω.
Και στη φωτο που δειχνει το mini siporax σαν το substrat μοιαζει (στραγαλι),
Η επιφανεια δεν ξερω μηπως ειναι πιο αποδοτικη ομως.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο οσον αφορα το συγγεκριμενο θεμα δεν εχει πεισθει καθολου....
.....αυτο που λες το πρωτο υλικο να ειναι λεπτη στρωση μπλε σφουγγαρι (μαλλον με μεγαλες τρυπες) και μετα το mini μου φαινεται πολυ καλο
Ουτε εγω εχω πεισθει αλλα λογικα ετσι πρεπει να ειναι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ο καταλληλος χωρος για να μπει αρκετο siporax και να δημιουργηθει στροβιλισμος μεσα στο μακαρονι κλπ.
Το mini siporax ειναι σαν το substrat σχηματικα, απ'οτι διακρινω στη φωτο.
To μπλε σφουγγαρι προτιμω να ειναι ψιλοτρυπο, δεν μου γεμιζει το ματι το χοντρο.
Και στα δυο φιλτρα που το εχει δει το χοντρο (εσωτερικο juwel, εξωτερικο eheim 2026) μονο κατι σκουπιδακια κραταει, απο μουργα τιποτα.
Ενω το ψιλο ειναι γεματο μουργα.
Αν ειναι και ψιλη η "φετα" του σφουγγαριου στο φιλτρακι δεν θα κανει τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-04-08 στις 13:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-08, 13:52
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

στο πρωτο σου ποστ αναφερες οτι θες το σφουγγαρι σαν πρωτο υλικο για μηχανικο καθαρισμα
αν οπως λες βρισκεις εκει μονο μικρο σκουπιδακια και οχι μουργα τοτε κανει την δουλεια του σωστα σαν μηχανικο

το φιλτρο που εχεις τωρα ετσι οπως ειναι με τις μετρησεις που κανεις βλεπεις αμμωνια η no2 στο ενυδρειο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-08, 14:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
στο πρωτο σου ποστ αναφερες οτι θες το σφουγγαρι σαν πρωτο υλικο για μηχανικο καθαρισμα
αν οπως λες βρισκεις εκει μονο μικρο σκουπιδακια και οχι μουργα τοτε κανει την δουλεια του σωστα σαν μηχανικο
Και το ψιλοτρυπο δεν κανει μηχανικο φιλτραρισμα μαζι με το βιολογικο που κανει?
Γιατι να μη προτιμησω τι ψιλο λοιπον που ειναι δυο σε ενα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο που εχεις τωρα ετσι οπως ειναι με τις μετρησεις που κανεις βλεπεις αμμωνια η no2 στο ενυδρειο σου;
Μια χαρα ειναι οι μετρησεις αλλα δεν εχει χωρο για την τυρφη και αναγκαζομαι να την εχω απ'εξω απο το φιλτρο, διαλεγοντας λοιπον ενα φιλτρο με μεγαλυτερη χωρητικοτητα και χαμηλη ροη (αν υπαρχει, ξερει κανεις?) και να τα εβαζα ολα μεσα και την τυρφη και το mini siporax.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-08, 21:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Default πάντως, πολλά μικρά φίλτρα έχουν σφουγγάρι με μικρούς πόρους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανθρακας vs αλλο βιολογικο υλικο Marvin Αρχάριοι γλυκού νερού 5 08-04-08 15:50
ουπα για βιολογικο υλικο. dinos99 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-12-07 15:37
Οικονομικό Υλικο για φιλτρο Zorba_The_Freak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 42 27-10-07 14:08
Ερωτηση για Sacem Marathon φιλτρα Tricky Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 27-07-05 13:44
Βιολογικο υλικο "Substrat" σε εξ. φιλτρο, πιο και mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 30 18-07-03 21:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07251 seconds with 15 queries