Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-18, 15:14
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μονομαχίνες δεν μου πείραξαν ποτέ άλλο ψαράκι.. Μόνο μεταξύ τους έπεφτε κυνήγι στην αρχή.. Ούτε γαρίδες πείραξαν.. Απλα πλησίαζαν πολύ κοντά και τις παρατηρούσαν.
Ο μονομάχος πριν μπουν οι μονομαχίνες πήγε να κάνει επίθεση αλλά κι αυτό μόνο την 1η μέρα.. Μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.. Επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν, προτίμησε εξ αρχής να βάλεις ψάρια που έχουν λιγότερες πιθανότητες να δεχθούν επίθεση.
οκ τέλεια οπότε μπορώ να βάλω 2-3 μονομαχίνες με μερικά guppy (πόσα λες?) σε 60-70 λίτρα από όσο καταλαβαίνω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-18, 22:39
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Γκαπακια δεν έχω βάλει ποτέ..για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να βάλω ή μόνο γκαπυ ή μονομαχίνες με κάποιο μικρό κοπαδοψαρο.
Αν παρ αυτά θέλεις να το επιχειρήσεις ή γνώμη μου είναι να μη βάλεις πολλά γκαπυ.. Πχ 3-4...
Σκεψου το..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-18, 23:19
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Είμαι έτοιμος, προμηθεύτηκα το νέο μου ενυδρείο (83 λίτρα αλλά πραγματικό πρέπει να είναι κοντά στα 70) και ξεκινάω την δουλειά.

Θα το "απολυμανω" με διάλυμα από ξύδι και νερο και καλό ξέπλυμα μετά με νερό, και θα αρχίσω το στήσιμο του, καταρχήν με φυσικές πέτρες, λέω για 3 κιλά στο σύνολο (συνδυασμό φυσική πέτρα λάβας και φυσικής πετρας dragonstone), μια ρίζα ξύλου για τα λίτρα αυτα και εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται φύτευση (πόσα λέτε σε αριθμό είναι ιδανικά για τα λίτρα αυτά?), και μετά θα βάλω τα ψαράκια, γκάπυ, λίγα Ramshorn και κάνα γατόψαρο σαν γλυφτης μικρός (νομίζω έτσι λέγεται γιατί είδα σε ένα τοπικό πετ από κάτι πολύ μικρά τύπου πλεκο). Ταιριάζει αυτή η ψαροσυνθεση σωστά; Γατόψαρο μπαίνει και ένα η πάνε ζευγάρι η δεν έχει σημασία;

Έχω μπόλι από το άλλο μου μικρό ενυδρείο οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στο φίλτρο και θα χρησιμοποιήσω το αρχικό του εσωτερικό του φιλτρο.

Προμηθευτηκα και ένα βαρέλι τροφίμων για τις αλλαγές νερού το οποίο επίσης θα απολυμανω με ξύδι και νερο και θα προμηθευτώ έναν θερμαντήρα για το βαρέλι και έναν κυκλοφορητη η αντλία νερού και ένα λάστιχο για την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά κυκλοφορητη και αντλίας νερού. Θα αλλάζω γύρω στα 30λιτρα και στα δύο ενυδρειακια κάθε φορά. Μπορείτε να μου πείτε σαν κυκλοφορητη η αντλία νερού τι χρειαζομαι στα λίτρα αυτά; ίσως και να μην χρειάζομαι στα λίτρα αυτά αλλά θέλω να στήσω την υποδομή έτσι όπως πρέπει να γίνεται.

Ότι άλλες προτάσεις/ενστάσεις μπορεί να έχετε παρακαλώ θα χαρώ να τις ακούσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-18, 10:49
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καθαρισμα - οκ
Υποστρωμα?
Πετρες, ξυλα - οκ
Φυτα - εξαρταται. Αν βαλεις τον μονομαχο που ελεγες θελεις πολλα. Θες και φυτεμενα στο υποστρωμα. Θες και επιφανειας.
Ψαρια - εδω βλεπω θεμα. Αν βαλεις μονομαχο με τα γκαπυ θα εχουν προβλημα. Επισης δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το γατοψαρο. Οποιο και να ειναι ομως δεν νομιζω να μπαινει ΚΑΙ αυτο. Νομιζω πως πρεπει να καταληξεις στην ψαροσυνθεση σου πρωτα για να ξερεις τι θα κανεις και με το φυτεμα...
Τα υπολοιπα - οκ

Καλη αρχη!
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-18, 13:15
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρισμα - οκ
Υποστρωμα?
Πετρες, ξυλα - οκ
Φυτα - εξαρταται. Αν βαλεις τον μονομαχο που ελεγες θελεις πολλα. Θες και φυτεμενα στο υποστρωμα. Θες και επιφανειας.
Ψαρια - εδω βλεπω θεμα. Αν βαλεις μονομαχο με τα γκαπυ θα εχουν προβλημα. Επισης δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το γατοψαρο. Οποιο και να ειναι ομως δεν νομιζω να μπαινει ΚΑΙ αυτο. Νομιζω πως πρεπει να καταληξεις στην ψαροσυνθεση σου πρωτα για να ξερεις τι θα κανεις και με το φυτεμα...
Τα υπολοιπα - οκ

Καλη αρχη!
Δεν θα βάλω μονομαχο τελικά, μόνο γκαπις, σαλιγκάρια και κάνα γατόψαρο τύπου https://misirlis-aquarium.gr/50-zont...nze-3-4cm.html που μου φάνηκαν από μέγεθος οι για τα γκάλοπ και ο τοπικός πετσοπας το είχε Μ;ζι με γκαπυ και ζήλεψα. Υπόστρωμα έχω ήδη λευκή άμμο αρκετή οπότε αυτή θα βάλω. Για φυτά λέω 4 στο σύνολο, κανένα φυτεμένο γιατί δεν με ψήνουν τα φύτεματα για την ωρα, μόνο ανουμπιες και preropus που πρότεινε και ο κλεοβουλος παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-18, 08:29
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ψαρια - οκ...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-18, 11:52
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαρια - οκ...
μπορείς να με βοηθήσεις συμβουλευτικά στο θέμα βαρέλι, αλλαγή νερού και εξοπλισμός που χρειάζομαι? γιατί έχω μπερδευτεί και δεν βγάζω άκρη. εδώ σε ένα υπόμνημα λέει ότι χρειάζομαι και κυκλοφορητή και αντλία νερού, αλλού μου λένε ότι αυτά είναι το ίδιο και τελικά δεν ξέρω τι πρέπει να προμηθευτώ. εγώ αυτό που θέλω είναι να κάνω την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου headhunt3r Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 43 15-06-17 22:36
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Στήσιμο νέου ενυδρείου-Υπόστρωμα CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-03-06 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06583 seconds with 15 queries