Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-14, 08:57
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή full project octanias λιμνη

καλημερα σε ολους σας

μετα απο μεγαλη απουσια ποσταρισματος ηρθε η ωρα για τις μεγαλες αλλαγες.
σε 2 μηνες πηγαινω επιτελους στην δικια μου μονοκατοικια και γλεντια.
πρωτο προζεκτ 1 εσωτερικο ενυδρειο 1+τονου (επιτελους να ανεβουμε απο τα 350) και 2 προτζεκτ λιμνη.
Ναι εχω μπει στην μπριζα αγρια και αν και δεν την ειχα μανια θα γινει.

απο εδω και περα θα χρειαστο την βοηθεια σας και τις γνωμες σας και εννοειται μεσα απο αυτο το ποστ θα υπαρχει πληρες φωτογραφικο ρεπορταζ.

καταρχην δεν εχουμε θεμα χωρου.4στρεμματα κηπος υπαρχει οτι θελουμε κανουμε
η βασικη μου σκεψει ειναι να γινει ενας μικρος καταρρακτης ο οποιος μεσα απο ενα ρυακι 3-4 μετρων θα πηγαινει στην κυριως λιμνη.
εχω βρει liner 6χ8 μετρα στα 180€ με παχος 0,5 και θα ηθελα και την γνωμη σας αν ειναι καλη η τιμη.(προφανως με αυτο το λινερ δεν μπορει να γινει και η λιμνη και το ρυακι οποτε μαλλον θα χρειαστη ενωση με αλλο κομματι το οποιο για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω ποσο εμπιστοσυνη πρεπει να το εχω)

σαν διαστασεις υπολογιζω οτι η λιμνη θα μου βγει γυρω στο 3χ5 μετρα αλλα τα λιτρα μου βγαινουν αρκετα!!!
οχι οτι δεν μαρεσει αλλα σιγουρα θα χρειαστει και δυνατα φιλτρα-κυκλοφοριτες πραγμα το οποιο σημαινει υψηλο κοστος και αγορας και τις ΔΕΗ.

θελω να κανω προσπαθεια να κανω την λιμνη να δουλευει με φωτοβολταικα αλλα θα φανει στην πορεια αναλογα με το ποσες απαιτησεις θα εχει το συστημα.
για τετοια λιτρα εχετε να προτεινετε κατι σε φιλτρο/κυκλοφορητες?
παροτι θελω να βαλλω ΚΟΙ το κοστος φιλτρανσης συνητηρησης με αποτρεπει.
οποτε το βλεπω για χρυσοψαρα.

Ενα αλλο βασικο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι το εξης.
την λιμνη θελω να την βαλω διπλα ακριβως στο κιοσκι.
αν και εχω διαβασει διαφορες αποψεις υπαρχει θεμα με κουνουπια κτλ?
οκ προφανως το νερο δεν θα ειναι στασιμο για να μαζευονται αλλα θα ηθελα και την αποψει σας.

εχω πολλες αποριες αλλα δεν θελω να τα βαλω ολα απο το πρωτο ποστ.
θα ειναι μεγαλο ουτως η αλλος.......

για να παρετε λιγο τι εχω στο μυαλο μου θελω να κανω κατι τετοιο σε λιγο μικροτερη κλιμακα βεβαια.





παρακαλω ριξτε ιδεες και αποψεις.
και ευχαριστω για το χρονο σας και την υπομονη σας γιατι ξερω οτι η ερωτησεις μου σε πολλους θα φανουν χαζες
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλά εσύ θες να γίνεις χόμπιτ!

Πέρα από την πλάκα από την στιγμή που υπάρχει ο χώρος με υπομονή και αρκετή δουλειά νομίζω είναι εφικτό.

Καλή αρχή!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-14, 11:03
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

πολυ ωραια θα γινει.
καλη υπομονη σου ευχομαι
οσο για τα κουνουπια σιγουρα θα εχεις αλλα μπορεις να βαλεις και λιγα κουνουποψαρα μεσα για αυτο το σκοπο.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-14, 22:24
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Καλησπερα,και γω ενα τετοιο προτζεκτ εχω για το κοντινο μελλον, καλη συνεχεια στα σχεδια σου, και καλη επιτυχια.Εγω σκεφτομαι να κανω κατι με δυναμο αυτοκινητου, μπαταριες κτλ,για το ρευμα να τον γυρναει φτερωτη, ο αερας δηλαδη, αν το καταφερω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-14, 23:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!! ... και χαιρομαι που σε ξαναδιαβαζω εδω...
αλλα εκτος απο αυτο......θελω δεσμευση οτι θα κερασεις καφε στο σπιτι σου οταν τελειωσεις με το καλο....αλλιως να ξερεις...ματιαζω ασχημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-14, 08:45
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

σας ευχαριστω όλους για τα καλά σάς λόγια.
Φυσικά είμαστε ακόμα στην αρχή.
Hobbit γινόμαστε χαλαρά.λογο δουλειά τις συζύγου οτιδήποτε έχει σχεση με γκαζόν λουλούδια δέντρα είναι ολα δικά μας αφου υπάρχει φυτώριο.
Θα ήθελα την γνωμη σας για φίλτρο και αν το liner είναι καλο λογο πάχους 0,5.θελω να παρω ολο τον εξοπλισμό προτού πάω στο σπίτι έτσι ώστε να αρχίσω να στήνω αμέσως μόλις πάω.
Επίσης μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα θα πρέπει να καταλήξω στο σχήμα μιας και θα μπει φάγανα στο χωρο οπότε θέλω να μου σκαψει τουλάχιστον το χοντρό κομμάτι.υπολογίζω γύρω στους 80-90 πόντους βάθος.
Δεν ξέρω κατά ποσο είναι εφικτό αυτό που σκεφτηκα δηλαδή καταρακτης-ρυάκι-λιμνη η μήπως είναι προτιμότερο καταρακτης κατευθείαν στην λιμνη.

Εγώ κιχλιδας ήμουνα και κοιτα που μπλεξαμε

Όλες οι προτάσεις δεκτες μιας και είμαι νεουδι στις λίμνες.
Πανο εννοείται ότι για καφέ είσαι και εσύ και όλοι ευπρόσδεκτοι.
Αρκεί φυσικά να πάω εγω πρώτα
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-14, 08:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από octania246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κιχλιδας ήμουνα και κοιτα που μπλεξαμε
Καλά να πάθεις και καλά ξεμπερδέματα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-14, 09:37
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το λινερ που πήρα έδινε 40 χρόνια εγγύηση. Κάπου αλλού διάβαζα ότι καλό είναι να έχει πάχος ~1,0 και ότι αυτό που διαλέγεις είναι πολύ λεπτό. Μην ξεχάσεις να πάρεις και γεωύφασμα για να βάλεις κάτω από το λινερ.

Μπορείς να κάνεις λίμνη και ρυάκι. Πάρει 6χ9 μέτρα. Κόψε 1χ6 μέτρα και κάντο ρυάκι. Στην “ένωση” πρέπει να υπάρχει διαφορά ύψους οπότε να μην έχεις φόβο για απώλειες.
Το ρυάκι έχει και τα θετικά και τα αρνητικά. Θετικό ότι θα μαζέψεις όλη την πανίδα της περιοχής. Αρνητικό ότι θα σου πιάσει πολύ χώρο (έχεις βέβαια) και ότι θα είναι ένα θέμα και το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα. Το καλοκαίρι θα έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση και τον χειμώνα τον φόβο με τα χιόνια μην παγώσει όλο το ρυάκι και….

Χοντρικά πας για 15 κυβικά λίμνη. Μπόλικα λίτρα !!! Θα χρειαστείς ένα κυκλοφοριτή στα 30.000 λίτρα /ώρα. Φίλτρα ? Άρχισε να βρίσκεις μεγάλα βαρέλια και θα βρούμε πως θα τα γεμίσεις. Πάντως τόσα λίτρα με ΚΟΙ θα είναι απίθανο το αποτέλεσμα. Εγώ θα άρχιζα με π.χ. 3 ΚΟΙ και μικρή φίλτρανση και σταδιακά, με τα χρόνια, θα αύξανα τα φίλτρα αλλά και τα ΚΟΙ.

Όπου υπάρχει πράσινο ή όπου υπάρχει νερό εμφανίζονται και κουνούπια. Βέβαια και στις πολυκατοικίες έχει κουνούπια…. Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή το νερό δεν θα είναι στάσιμο δεν θα μπορούν να γεννήσουν Ακόμα και αν γεννήσουν, είναι πάρα πολύ καλώς μεζές για όλο το είδος των ψαριών. Άσε που δεν κυκλοφορούν όλο το διάστημα του χρόνου.

Έχεις καθόλου σκιά? Έχει μεγάλη ηλιοφάνεια? Φαντάζομαι ότι είναι ανοιχτός χώρος. Καλό είναι να κρύβεται πίσω από κανένα αειθαλές δέντρο. Την UV δεν σε βλέπω να την αποφεύγεις.

Καλή αρχή !!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-14, 08:28
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λινερ που πήρα έδινε 40 χρόνια εγγύηση. Κάπου αλλού διάβαζα ότι καλό είναι να έχει πάχος ~1,0 και ότι αυτό που διαλέγεις είναι πολύ λεπτό. Μην ξεχάσεις να πάρεις και γεωύφασμα για να βάλεις κάτω από το λινερ.

Μπορείς να κάνεις λίμνη και ρυάκι. Πάρει 6χ9 μέτρα. Κόψε 1χ6 μέτρα και κάντο ρυάκι. Στην “ένωση” πρέπει να υπάρχει διαφορά ύψους οπότε να μην έχεις φόβο για απώλειες.
Το ρυάκι έχει και τα θετικά και τα αρνητικά. Θετικό ότι θα μαζέψεις όλη την πανίδα της περιοχής. Αρνητικό ότι θα σου πιάσει πολύ χώρο (έχεις βέβαια) και ότι θα είναι ένα θέμα και το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα. Το καλοκαίρι θα έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση και τον χειμώνα τον φόβο με τα χιόνια μην παγώσει όλο το ρυάκι και….

Χοντρικά πας για 15 κυβικά λίμνη. Μπόλικα λίτρα !!! Θα χρειαστείς ένα κυκλοφοριτή στα 30.000 λίτρα /ώρα. Φίλτρα ? Άρχισε να βρίσκεις μεγάλα βαρέλια και θα βρούμε πως θα τα γεμίσεις. Πάντως τόσα λίτρα με ΚΟΙ θα είναι απίθανο το αποτέλεσμα. Εγώ θα άρχιζα με π.χ. 3 ΚΟΙ και μικρή φίλτρανση και σταδιακά, με τα χρόνια, θα αύξανα τα φίλτρα αλλά και τα ΚΟΙ.

Όπου υπάρχει πράσινο ή όπου υπάρχει νερό εμφανίζονται και κουνούπια. Βέβαια και στις πολυκατοικίες έχει κουνούπια…. Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή το νερό δεν θα είναι στάσιμο δεν θα μπορούν να γεννήσουν Ακόμα και αν γεννήσουν, είναι πάρα πολύ καλώς μεζές για όλο το είδος των ψαριών. Άσε που δεν κυκλοφορούν όλο το διάστημα του χρόνου.

Έχεις καθόλου σκιά? Έχει μεγάλη ηλιοφάνεια? Φαντάζομαι ότι είναι ανοιχτός χώρος. Καλό είναι να κρύβεται πίσω από κανένα αειθαλές δέντρο. Την UV δεν σε βλέπω να την αποφεύγεις.

Καλή αρχή !!!
καλημερα σας και ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.

λινερ δεν εχω καταφερει να βρω σε παχος 1mm.
εαν αγορασω αυτο που βρηκα δεν κανει?και αν το βαλω διπλο δηλαδη παρω 2 και μπει το ενα πανω απο το αλλο?
εδαφοπανα υπαρχουν οσα θελουμε μιας και οπως ειπα εχουμε φυτωριο οποτε ειναι δικα μας.μπορω να βαλω και 2 και 3 μαζι.και αρχικα εννοειται οτι θα μπει και μια στρωση αμμου.

σκια στο σημειο δεν υπαρχει καθολου.αλλα και αυτο δεν ειναι προβλημα μιας και λογο τις δουλειας μπορω να βαλω κατευθειαν ετοιμα μεγαλα δεντρα 3-4 μετρων οποτε και εκει ειμαστε οκ

15000τονοι τρομαζουν.οχι για τους τονους αλλα για την συντηρηση και την αγαπη μας στην δεη.επισης οπως ειπα θα ηθελα να την κανω να δουλευει με φωτοβολταικα αλλα μαλλον το βλεπω χλωμο γιατι στο τελος για να καλυφθηνουν ολες αυτες οι απαιτησεις θα πρεπει να δωσω 3000+€ μονο για το φωτοβολταικο.αλλα αυτο θα το δουμε στην πορεια.
Θελω την λιμνη βασικα να την βγαλω γυρω στα 7 με 8000λιτρα.
μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη για τα φιλτρα που εχω βρει η αν εχετε κατι αλλο υποψιν να μου προτεινετε?

http://www.quiko.gr/ED377805.el.aspx αυτο ειναι τις sacem τους ιδιοκτητες τους γνωριζω καλα οποτε μενει αν ειναι καλο και αν μας καλυπτει.

http://www.petsupermarket.gr/4526/%C...ll-filter.html
μου φαινεται πολυ καλο και δυνατο και πρεπει να κανει ωραιο καταρακτη αν κρινω απο το ανοιγμα που εχει.επισης εχει καλες κριτικες οπου και αν το εχω δει αν και σε τιμη τσιμπαει οπως και τις sacem

γενικα δεν ειμαι πολυ το diy αν και πολλες φορες δουλευουν καλυτερα απο τα ετοιμα και εργοστασιακα.
απλα λογο χρονου θα προτιμουσα σε καποιο ετοιμο φιλτρο και ας βγαινει λιγο πιο ακριβο.......
__________________

Malawi biotope.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη octania246 : 22-05-14 στις 11:18 Αιτία: προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-14, 00:41
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Κόστος

Καλησπέρα. Το κόστος συντήρησης της λίμνης είναι ανάλογο με τα λίτρα. Αλλά κυρίως με τήν ιχθειοφόρτωση .Πάντως, αν αγαπας τα Κοι δώστους λίτρα . Αφου ούτος η αλλος το κάνεις και μπαίνεις στα έξοδα ,γιατι να μήν το κάνεις σωστά.Η λίμνη πού φιλοξενή ΚΟΙ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ............Αλλιώς θα έχεις σοβαρά προβλήματα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-14, 07:10
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους.
Οπως ειπα και πριν θα ηθελα να βαλω koi αλλα το κοστος συντηρησης και εξοπλισμου με αποτρεπει.
και καθοτι ειμαι στο ξεκινημα και πρωτη φορα με λιμνες δεν θα ηθελα απο τωρα να παω σε κατι τετοιο.
οποτε ξεκιναμε με απλα χρυσοψαρα και στο μελλον βλεπουμε.
για να φανταστητε ξεκινησα με το να παρω μια ετοιμη λιμνη των 1000λιτρων.
μετα ειπα ας παω σε κατι λιγο πιο μεγαλο γιατι θα το μετανιωσω και εψαξα για ετοιμη λιμνων 2000λιτρων.ολο και ολο βρηκα 1 ετοιμη λιμνη fiberglass 2000λιτρων αλλα μολις εμαθα την τιμη 1000€ ειπα οκ θα παω σε liner παροτι ΔΕν ηθελα να το χρησιμοποιησω.Ειμαι λιγο πιο πολυ του ετοιμου απο τις κατασκευες.

liner ακομα δεν εχω καταφερει να βρω σε 1mm.
αν τελικα βαλω διπλο του 0,5 ειναι κακο?υπερβολη?ισως με παραπανω εδαφοπανα αντι του διπλου?

επισης εχετε καποιο φιλτρο-αντλια να μου προτεινετε για περιπου 8000λιτρα?

Σας ευχαριστω θερμα και συγνωμη που σας ζαλιζω με ερωτησεις που ισως να εχουν χιλιοαπαντηθει
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-14, 09:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην καλη επιτυχια.ελπιζω να καταφερεις να τη φτιαξεις οπως θες για να δουμε φωτο

να σου πω την αληθεια,δεν τα ξερω τα φιλτρα για λιμνες πολυ καλα και δεν μπορω να σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο μοντελο για τοσα λιτρα,αλλα επειδη τα λιτρα ειναι πολλα και προκειται για λιμνη που μαζευει αρκετη βρωμα απεξω,φυλλα που πεφτουνε κλπ,πιστευω πως δυσκολα θα βρεις ετοιμο φιλτρο που να σε καλυπτει.

στη θεση σου θα εφτιαχνα φιλτρο diy ειτε με βαρελι(αυτες τις οθογωνιες δεξαμενες γεματο με σφουγγαρι και ελαφροπετρα) ειτε σε στυλ bakki, περιμετρικα η ορθιο(με ζαρντινιερες).

κανε μια αναζητηση εδω μεσα αν θελεις για bakki shower,θα βρεις αρκετα θεματα.

πιστευω πως αυτες οι λυσεις θα βγαινανε πολυ πιο οικονομικα και θα καλυπτανε πολυ καλυτερα τα λιτρα σου.

καποια στιγμη πριν κανα δυο-τρια χρονια,σε μια εκθεση που ειχα παει στο ελληνικο,(δε θυμαμαι τι εκθεση ητανε)υπηρχανε περιπτερα εταιρειων με φιλτρα επεξεργασιας λυμματων (ορθογωνια πλαστικα) με σφουγγαρια κλπ.
δεν μπορω να θυμηθω ονομασιες,αλλα θυμαμαι πως σκεφτομουν πως θα ητανε οτι πρεπει για λιμνη.ψαξτο λιγο αν θες...

για το Liner,αν θυμαμαι καλα εψαχνε και καποιος αλλος και αναγκαστηκε να φερει απεξω τελικα.
πιστευω πως με διπλο του μισου χιλιοστου θα ησουνα ενταξει,αλλα καλυτερα περιμενε να σου απαντησουν τα παιδια εδω στις λιμνες που εχουν πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-14, 09:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και εγώ θα σου πρότεινα φίλτρο diy που θα σου έρθει ποιο οικονομικό με καλύτερο αποτέλεσμα.

Για λινερ ποιο χοντρό θα πρέπει να παραγγείλεις από έξω. Ούτε έγω είχα βρει στην Ελλάδα ποιο χοντρό λινερ από 0,5.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-14, 10:46
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

ωραιο το bak shower αλλα ρε παιδια που να το κρυξεις ολο αυτο το συστημα.
θελω να πω οτι ναι μεν αλλα.εκτος αν παω στην λυση βαρελι με αντλια και να μπει πισω απο τον καταρακτη οποτε το κρυψο καπου εκει.
θα δω δεν εχω αποφησει ακομα μιας και θελω δω το τελικο μεγεθος που θα βγει.
αυριο και θα παω και σε ενα συνεργαζομενο φυτωριο τις γυναικας μου που φερνει λινερ να δω αν το δικο του ειναι 1mm η οχι.

εχετε μηπως καποιο λινκ απο που εχετε παρει το δικο σας?
η εστω με pm αν καποιος δεν θελει εδω?

ευχαριστω θερμα
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-14, 23:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Φιλε μου οπωσδηποτε το λαινερ θα πρεπει να ειναι 1χιλ. τουλαχιστον. Το 0.5 δεν κανει σε καμια περιπτωση...

Οταν καταληξεις στα τελικα λιτρα που θες τοτε θα μιλησουμε και για τον εξοπλισμο. Παντως πληροφοριακα θα σου πω οτι αν δεν θα φτιαξεις ενα DIY φιλτρο το powerflo της laguna ειναι ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φιλτρο... αλλα περαν τουτου αυτο που εμενα μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι το γεγονος οτι ειναι το μονο φιλτρο απο οσα εχω δοκιμασει που μαζευει τις πρωτεινες του νερου σε πολυ μεγαλο βαθμο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-14, 22:36
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

καταρχην θελω να σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας μεσα απο αυτο το ποστ και μεσω τον pm.

λοιπον εχουμε και λεμε.
βρηκα λινερ σε 1.2mm παχος
το οποιο σε διασταση 9χ7 βγαινει ουτε λιγο ουτε πολυ στα 700+€!!!

η αγορα του λινερ θα γινει απο αγγλια εχω μιλησει με το καταστημα και αν και δεν δινει δυνατοτητα μεσω site να παραγγειλω ειπε οτι μπορει να μου το στειλει.
επειδη οπως ειπα δεν θα ηθελα να παω σε dyi φιλτρο μιας και θα παραγγειλω και το liner απο εκει λεω να παραγγειλω και το φιλτρο μαζι αν δεν μου πει κατι τρελλο για τα μεταφορικα.
παρακαλω τις αποψεις για τα παρακατω που βρηκα ουτως ωστε να φυγει η παραγγελια αμεσα.
λιτρα λιμνης ετσι οπως παει η δουλεια θα ειναι γυρω στα 10000λιτρα.
ΚΟΙ OXI τουλαχιστον οχι τωρα.στο μελλον ισως.....

παρακαλω τις αποψεις στα παρακατω μιας και δεν ξερω για αυτα τα λιτρα τι αντλια χρειαζεται..

http://www.pondkeeper.co.uk/hozelock...500-pump/p2213

μου φαινεται καλο αλλα δεν ξερω αν η αντλια ειναι ικανη για λιμνη γυρω στα 10000λιτρα.παρολαυτα η καταναλωση ειναι μολις 50w για 6500l/h

http://www.pondkeeper.co.uk/pond-kit...5000-set/p1961

αυτο ειναι ενα κιτ ετοιμο.λινερ-φιλτρο-αντλια- ολα.η τιμη ειναι προσιτη το λινερ ειναι στις διαστασεις μου με την διαφορα οτι στο πακετο αυτο κερδιζω 130λιρες σε σχεση με το να τα παρω ξεχωριστα.επισης η αντλια του ειναι στα 95w

http://www.pondkeeper.co.uk/pond-kit...ush-6000/p1338

και αυτο ειναι κιτ πανω κατω στις ιδιες διαστασεις αλλα με πιο απλο φιλτρο και αντλια απο οτι αναφερει βεβαια μονο για χρυσοψαρα.

γενικα εχω διαβασει τοσα πολλα αυτες τις μερες που αντι να ξεκαθαριζουν τα πραγματα πιο πολυ εχω μπερδευτη

pls τα φωτα σας και την υπομονη σας.απο εβδομαδα θα αρχισει και το φωτογραφικο υλικο με τον χωρο και τα σκαψίματα...
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-14, 15:11
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Εγω θσ εβρισκκα ενσ καλουπι προκατ πισινας κσι θα την εκανα απο μπετον και με φιλτρο τυπου δσμπ στο πλαι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-14, 17:34
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους.

Προχωραμε αργα αλλα σταθερα.
Εγιναν ολες οι παραγγελιες οποτε περιμενουμε.

-λινερ 8χ6 μετρα(+το υποστρωμα του για αποκατω) με 40χρονια εγγυηση
που μπορει να δωσει 15000λιτρα.
(την δικια μου την υπολογιζω να βγει γυρω στα 10000λιτρα.)

-αντλια ζητησα να μου στειλουν την παρακατω
http://www.pondkeeper.co.uk/-pondxpe...ump-8000/p2159
8000λιτρα με 70w.
εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποσο θα επαρκει αλλα θα δειξει.ξεκιναμε με αυτη και βλεπουμε.

-φιλτρο παρηγγειλα το παρακατω.
http://www.pondkeeper.co.uk/lotus-cl...ge-filter/p987


θεωρητικα καλυπτη εως και 18000λιτρα και λεει για 10000λιτρα με κοι.
ο θεος και η ψυχη του.με 25w uv

γενικα επειδη ολα τα πηρα σετ με σωληνωσεις και τα παντα πιστευω οτι βγηκε σχετικα καλα λεφτα.
Παρολαυτα επειδη ο αγγλος δεν μου τα εχει στειλει ακομα αν καποιος εχει καποια γνωμη η αποψη ας την αναφερει.προλαβαινω να αλλαξω αν χρειαζεται κατι.ηθελα να βαλω και ενα σκιμερ αλλα βγηκα λιγο εκτος μπατζετ οποτε με την πρωτη ευκαιρια θα μπει και αυτο.
__________________

Malawi biotope.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη octania246 : 02-06-14 στις 17:35 Αιτία: συμπληρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-14, 09:38
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα φίλτρα δεν τα γνωρίζω. Η μόνη ένσταση που έχω είναι για την αντλία. Για μια λίμνη 10 κυβικά θα έβαζα αντλία 20.000λτ/ώρα. Δηλαδή το διπλάσιο από τα λίτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-14, 17:43
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους με ενα μικρο update.

μιας και επεσα σε ενα clearance που εκανε ο αγγλος αλλαξα εντελως την παραγγελια.ευτυχως δεν ειχαν φυγει τα πραγματα......

liner 9χ7 μετρα που δινει ουτε λιγο ουτε πολυ 28000λιτρα
(ουτως η αλλος δεν θα γινει τοση)

φιλτρο το παρακατω
http://www.pondkeeper.co.uk/-pondxpe...d-filter/p1298
οπου και αν εχω δει review ειδικα amazon λενε τα καλυτερα.
μακαρι να βγει ετσι.θεωρητικα καλυπτη μεχρι 30000λιτρα.

-αντλια-ο αγγλος ειχε στο πακετο μια με 15000λιτρα.
εγω την αλλαξα και εβαλα μια τον 10000λιτρων.
ναι δεν ειναι μεγαλη αλλα το σκεπτικο μου ειναι το εξης......

θεωρητικα τα φιλτρα αυτα δεν κανουν για κοι οποτε παει καποιος σε dyi.
προτιμησα λοιπον να ξεκινησω με πιο μικρη αντλια η οποια θεωρητικα παντα θα μπορει να ψιλοκαληψει μικρη ιχθυοφορτιση απο χρυσοψαρα και και αν δω οτι δεν με καλυπτει αργοτερα παμε και σε δευτερη αντλια.
προτιμω να εχω 2 αντλιες των 10000w απο το νο εχω 1 των 20000w.
ισως να κανω και λαθος βεβαια....
η αντλια που ειχε στο πακετο εκαιγε 180w ενω αυτη που πηρα καιει 90w.
τα πραγματα φευγουν αυριο οποτε τωρα ειμαστε stand by

και το καλυτερο?κοστος........
οσο 1 ενυδρειο 200λιτρων με την βαση του!!!!
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-06-14, 07:39
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

καλημερα σας

χθες ειχα τις πρωτες παραλαβες.αψογος ο αγγλος μιας και τα πραγματα ηρθαν σε 9μερες με dhl αν και παραξενευτηκε οτι αργησαν τοσο.
το μονο κακο ειναι οτι ηρθαν τα 2 απο τα 3 δεματα και απο οτι μου ειπαν να περιμενω μεχρι τελος τις εβδομαδας και λογικα θα ερθει και το αλλο





γομαρακι δεν την περιμενα τοσο μεγαλη.ειναι 10000λιτρα και ισως αργοτερα να μπει και δευτερη



2μπουκαλια black foam πηρα για τον καταρακτη.δεν ξερω αν φτασει οποτε θα δειξει.



το κιτ περιελαμβανε τα παντα οπως σωληνωσεις κλιπς κτλ





επισης γομαρακι και το φιλτρο.δειτε πως φαινεται η καρεκλα σε αναλογια

θεωρητικα καλυπτει μεχρι 30000λιτρα-25000λιτρα με χρυσοψαρα και 15000λιτρα με κοι.θα δειξει στην πραξη.

επισης ηρθε και το λινερ 9χ7 μετρα και η κουτα που δεν ηρθε ειναι με το underliner.επισης σημειωση οτι τα 40χρονια εγγυηση δεν καλυπτονται αν δεν βαλεις το δικο τους underliner απο κατω.οποτε σε αναμονη.
η αρχη εγινε αλλα το σκαψιμο δεν εγινε καθολου μιας και το σπιτι εχει παει λιγο πισω και περιμενω ακομα να μου αδειασουν την αυλη απο ολα τα μπαζα ξυλα κτλ.

μια πρωτη προχειρη φωτογραφια του σημειου ειναι αυτη.η λιμνη θα γινει περιπου στο σημειο που εχει τραβηχτει η φωτογραφια.

__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-06-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλοριζικο και το σπιτι και η λιμνη!!Να διαμορφωσεις και τον περιβαλλοντα χωρο να γινει εκει παραδεισος...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-06-14, 22:31
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ενσταση για το φιλτρο φιλε μου.....

Γενικα τα φιλτρα πιεσεως δεν κανουν γι'αυτη την δουλεια. Προφανως υπαρχουν σφουγγαρια μεσα ετσι? Οτι χειροτερο για ενα φιλτρο λιμνης ειδικα αν αυτα υπαρχουν σε ενα φιλτρο πιεσεως.......και δεν υπαρχει περιπτωση να καλυψει 30000 λιτρα οπως λεει αλλα πολυ φοβαμαι ουτε πολυ ποιο κατω σε βαθος χρονου. Ενα καλο φιλτρο ροης οπως πχ το Laguna θα μπορουσες να παιξεις με οτι υλικα θελεις και μηχανικα και βιολογικα και....θα ησουν αρχοντας περα απο το γεγονος οτι θα σε καλυπτε υπο καποιες προυποθεσεις και με κοι.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-14, 07:33
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο και το σπιτι και η λιμνη!!Να διαμορφωσεις και τον περιβαλλοντα χωρο να γινει εκει παραδεισος...
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.ο χωρος εξω εννοειται οτι θα γινει.αλλωστε ειναι και η δουλεια τις γυναικας αυτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενσταση για το φιλτρο φιλε μου.....

Γενικα τα φιλτρα πιεσεως δεν κανουν γι'αυτη την δουλεια. Προφανως υπαρχουν σφουγγαρια μεσα ετσι? Οτι χειροτερο για ενα φιλτρο λιμνης ειδικα αν αυτα υπαρχουν σε ενα φιλτρο πιεσεως.......και δεν υπαρχει περιπτωση να καλυψει 30000 λιτρα οπως λεει αλλα πολυ φοβαμαι ουτε πολυ ποιο κατω σε βαθος χρονου. Ενα καλο φιλτρο ροης οπως πχ το Laguna θα μπορουσες να παιξεις με οτι υλικα θελεις και μηχανικα και βιολογικα και....θα ησουν αρχοντας περα απο το γεγονος οτι θα σε καλυπτε υπο καποιες προυποθεσεις και με κοι.
φιλε Andros.συνφωνω απολυτα μαζι σου.ασχετα με τα χαρακτηριστικα του φιλτρου και εγω δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να καλυψει κατι ιδιαιτερο αυτο το φιλτρο.
(παρολαυτα απο αρκετες κριτικες που βρηκα στο amazon ολοι ειναι πολυ ευχαριστημενοι και μαλιστα αρκετοι το εχουν με κοι με καλα αποτελεσματα.τωρα βεβαια αυτες οι κριτικες μπορει να ειναι και 'φτιαχτες'')
το θεμα ειναι το εξης.το φιλτρο δεν το πληρωσα.θελω να πω οτι στο αρχικο πακετο που ειχα παραγγηλει με μικροτερο λινερ-ιδια αντλια-filtro box-uv-σωληνωσεις κτλ μου εβγαινε το συνολο σχεδον 300€+.
καθοτι εκανε ο αγγλος το clearance πηρα ιδια-αντλια-μεγαλυτερο λινερ που ηθελα και για τον καταρακτη ιδιας ποιοτητας-φιλτρο με την uv 300€+ φθηνοτερα.οποτε καλιστα μπορω αν θελω να παρω τωρα και ενα filtro box η το laguna.αλλωστε καθοτι ολοι μου λετε οτι μια αντλια 10000 λιτρων ειναι μικρη για μια λιμνη 10000 θεωρησα δεδομενο οτι θα παω καποια στιγμη και σε δευτερη αντλια με 2 εισαγωγες ομως για να μπορεσω να συνδεσω και ενα σκιμερ.απλα προτιμησα να εχω 2 αντλιες απο 1.
οποτε εχουμε 2 επιλογες τωρα.
πρωτη βαζουμε το pressurized να καταληγει σε ενα ρυακι 3 μετρων περιπου και να καταληγει στην λιμνη και κοιταω και για φιλτρο box για τον καταρακτη

ή ξεκινω με αυτο το πακετο και αναλογα με το πως παει βλεπουμε.
παρακαλω την γνωμη σας και αν το σκεφτομαι σωστα η λαθος

καθοτι το σπιτι γινετε τωρα οπως καταλαβαινετε ολο το budgετ πηγαινει εκει και τρελλο ανοιγμα συνεπαγεται τρελη γκρινια

επισης απο την εμπειρια σας μπορει καποιος να μου πει για τι καταναλωση ρευματος μιλαμε?αν εχει μετρησει καποιος εστω στο περιπου για να ξερουμε τι μας περιμενει..........

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-14, 09:54
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωραίος χώρος και ωραίο σπίτι.
Να είσαι γερός να τα χαίρεσαι φίλε μου, κοίτα να απολαύσεις τη διαδικασία.

Περιμένω με αγωνία να δω το τελικό αποτέλεσμα, πιστεύω ότι θα γίνει πολύ όμορφο και είναι το όνειρο πολλών από δω μέσα.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-14, 11:57
Το avatar του χρήστη tanale
tanale Ο χρήστης tanale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Μπράβω, και περιμένουμε φώτο για την εξέλιξη!

Εάν σκεφτεσαι να βάλεις κοι ποτέ θα σε βοηθήσει και ένα bottom drain. Το λέω γιατί μετά είναι δυσκόλο να μπεί...Και έμεις άρχισαμε με ένα τετοίο φίλτρο πιέσης , και δεν άντεξε, μολίς άρχισαν να μεγαλώσουν… Για χρυσόψαρα δεν ξέρω, παραπάνω βρωμιά απο τα κοι αποκλειέται να κάνουν
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-14, 08:24
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος χώρος και ωραίο σπίτι.
Να είσαι γερός να τα χαίρεσαι φίλε μου, κοίτα να απολαύσεις τη διαδικασία.

Περιμένω με αγωνία να δω το τελικό αποτέλεσμα, πιστεύω ότι θα γίνει πολύ όμορφο και είναι το όνειρο πολλών από δω μέσα.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους.
\

σε ευχαριστω φιλε μου.να σαι καλα.πλεον δεν αντεχα την θεσσαλονικη.ωρα για αποκεντρωση και ηρεμια πλεον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβω, και περιμένουμε φώτο για την εξέλιξη!

Εάν σκεφτεσαι να βάλεις κοι ποτέ θα σε βοηθήσει και ένα bottom drain. Το λέω γιατί μετά είναι δυσκόλο να μπεί...Και έμεις άρχισαμε με ένα τετοίο φίλτρο πιέσης , και δεν άντεξε, μολίς άρχισαν να μεγαλώσουν… Για χρυσόψαρα δεν ξέρω, παραπάνω βρωμιά απο τα κοι αποκλειέται να κάνουν
botton drain ε?ξερω οτι θα το μετανιωσω μετα μιας και θα με γλυτωνε απο συντηρηση τυρανια χρονο και φυσικα ποιοητα νερου αλλα και μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να τρυπησω το λινερ εκει κατω..........
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-06-14, 10:39
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Προχωράς πολύ δυναμικά.

Περιμένουμε τις εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-15, 07:27
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους σας
Μετα απο απραξια μηνων μιας και δυστηχως δεν εχω μετακομισει ακομα στο νεο σπιτι λογο παιδιων/σχολειων επιτελους τελος του μηνα ξεκιναω σκαψιματα ετσι ωστε μεχρι τον ιουνιο που μετακομιζω να ειμαι ready.
μιας και θελω να παραγγειλω και μια δευτερη αντλια εκτος απο αυτη που εχω ειδη παρει θελω λιγο τα φωτα σας.
Εχω δει τις 2 παρακατω αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας
http://www.ebay.co.uk/itm/Taiyo-High...item19cee2c314

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Tube-P...45149972&rt=nc

Η απορια μου ειναι η εξης
-απο οτι καταλαβαινω αυτες η 2 αντλιες ειναι βυθιζομενες μεσα στο νερο σαν αυτη που εχω παρει-αν και εντελως διαφορετικη σχεδιαση.
η εξοδο ομως που εχουν για το νερο ειναι πολυ μεγαλυτερης διατομης (75mm-100mm) σε σχεση με αυτη που εχω παρει.
Αυτες η αντλιες πως μπορουν να συνδεθουν σε καποιο φιλτρο?'η δεν μπορουν?
θελω να πω οτι αν ξεκινησεις απο την μεγαλη διατομη και σιγα σιγα την μικραινεις για να μπορεσεις να το συνδεσεις σε καποιο φιλτρο του εμποριου δεν θα υπαρχει φοβος για την αντλια?θα μπορουσε μια τετοια αντλια να δουλεψει σε καποιο dyi φιλτρο πχ βακι λογο του οτι βλεπω οτι δινουν μεγιστο υψος τα 2,5 οταν για παραδειγμα αυτη που εχω αγορασει ανεβαζει εως 5 μετρα?
Παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχει κολλησει το μυαλο μου και θελω να προχωρησω στην παραγγελια αλλα προσπαθω να φανταστω πως θα το συνδεσω
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-15, 12:54
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Καλημερα σας

Τελικα μετα απο πολυ σκεψη παρηγγειλα μια αντλια τις jebao με 16000λιτρα.
οποτε συνολο κυκλοφοριας θα ειμαστε στα 26000λιτρα.δεδομενου οτι η λιμνη θα βγει γυρω στα 12000λιτρα πιστευω οτι μας καλυπτει.
για φιλτρο εκτος απο το pressurise σκεφτομαι να κανω και μια προλιμνη με φυτα.
-τι μεγεθος πρεπει να εχει η προλιμνη σε αναλογια δηλαδη για αυτα τα λιτρα λιμνης?
επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα αν η προλιμνη ειναι χαμηλη γυρω στους 50ποντους υψους.
Το ρωταω γιατι εχω 2 προβληματα.
1ο το σημειο που θα μπει ολος ο εξοπλισμος δεν ειναι σε καποιο τοιχο(θα ειναι σε εντελως ανοιχτο χωρο) με αποτελεσμα να φαινεται ασχημα απο εξω.
2ο-η αντλια που παρηγγειλα ανεβαζει μεν το νερο μεχρι 3 μετρα αλλα χανεις πολη ροη.οποτε σκεφτηκα σε μια προλιμνη χαμηλη η μειωση τις θα ειναι πολυ μικροτερη.μην πανε χαμενα 16000l/h

επισης αντι να την χτίσω-η με λαινερ σκεφτηκα να παρω ετοιμη ανοιχτη δεξαμενη και να προσαρμοσω εκει την υπερχειλιση στον καταρακτη/ρυακι.

παρακαλω γνωμες/αποψεις για σωστα βηματα.
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
full planted sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 05-03-10 22:51
full planted golf4470 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 13-06-09 14:09
Παρουσιαση Full Planted Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 57 09-08-08 01:23
Φωτισμος για full planted 80 lit Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 17-09-07 12:51
Full Planted Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 32 18-07-07 12:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12549 seconds with 14 queries