Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-13, 20:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Θελω την αποψη σας...

Επειδη δεν κατεχω το αθλημα, ψαχνω για ρατσα σκυλου που θα εχει το ρολο του φυλακα.
Ποια ρατσα ειναι η καλυτερη γι'αυτην την δουλεια?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-13, 20:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Γερμανικος ποιμενικος,ροτβαιλερ,ντοπερμαν
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-13, 21:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ντοπερμαν προτεινω και εγω.

Σωστο,ησυχο,σταθερο.συνεργασιμο,καθαρο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-13, 21:21
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντοπερμαν προτεινω και εγω.

Σωστο,ησυχο,σταθερο.συνεργασιμο,καθαρο...
Εαν ολο αυτο το πακετο το εχει ενα Ντοπερμαν τοτε κλεισαμε!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-13, 21:43
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

και καλη εκπαιδευση σε όποιο διαλέξεις
όπως υπαρχουν βιβλιογραφιες με τις αναγκες του καθε ζωου να δεις κ τι σου ταιριαζει
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-13, 21:57
ktmas990 Ο χρήστης ktmas990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα η ντοπερμαν η πιτμπουλ προσωπικα ειχα ντοπερμαν και ηταν πολυ καλος φυλακας ,τωρα εχω ενα rednose pitbull και ειναι και αυτος καλος φυλακας απαραιτητη εκπαιδευση και στα δυο το κακο με το πιτμπουλ ειναι οτι αμα αρπαξει κλεφτη μπορει να μην σταματα και στο λεω γιατι πριν ενα χρονο εκανε το λαθος να μπει ενας στην αυλη .....χαχχαχα απο εκει και περα επιλογη σου φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-13, 22:33
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

με ολο το θαρρος πληρωσε καλο συναγερμο ο σκυλος φυλακας και ποιο πολλά θα σου κοστιση και θελει πολυ μα πολυ δουλεια για να ειναι σωστος και αυτος αλλα θες και εσυ πολύ δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-13, 22:39
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

να ξερεις οτι ο σκυλος θα ειναι ενα μελος της οικογενειας σου. εχει απαιτησεις και θα πρεπει να προσαρμοσεις τον τροπο ζωης σου συμφωνα με αυτον, αν εισαι ετοιμος για αυτη την αλλαγη στη ζωη σου τοτε προχωρα και θα αποκτησεις τον καλυτερο σου φιλο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-13, 22:42
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ktmas990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου προτεινα η ντοπερμαν η πιτμπουλ προσωπικα ειχα ντοπερμαν και ηταν πολυ καλος φυλακας ,τωρα εχω ενα rednose pitbull και ειναι και αυτος καλος φυλακας απαραιτητη εκπαιδευση και στα δυο το κακο με το πιτμπουλ ειναι οτι αμα αρπαξει κλεφτη μπορει να μην σταματα και στο λεω γιατι πριν ενα χρονο εκανε το λαθος να μπει ενας στην αυλη .....χαχχαχα απο εκει και περα επιλογη σου φιλικα
τα πιτ δεν ειναι φυλακες παντως και δεν προτεινονται για σκυλοι φυλακες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-13, 22:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω για φυλακα για σπιτι(και εννοειται και γενικως αν διαλεγα σκυλι τωρα),θα επαιρνα μονο γερμανικο ποιμενικο.
τα ντοπερμαν μου κανουν λιγο για μαντρα αυτοκινητωνετσι τοχω συνδιασει

αν και αποτι εχω διαβασει ειναι και αρκετα παρεξηγημενα σκυλια,παρολαυτα δεν τα συμπαθω ιδιαιτερα.αλλα,περι ορεξεως

θα χρειαστει πολυ εκπαιδευση ομως,και ισως ακομη περισσοτερη εσυ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-13, 22:55
ktmas990 Ο χρήστης ktmas990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ειχες ποτε πιτ;μιλαω απο προσωπικη εμπειρια μιας και εχουν περασει απο τα χερια μου καμια 10αρια ......επισης λενε πως τα πιτ ειναι τα πιο κακα αγρια σκυλια ακαταληλα για οικογενεια ενω ουσιαστικα αν το ψαξεις περισσοτερα λαμπραντορ εχουν επιτεθει σε παιδια παρα πιτ και πιστευω πως ολο αυτο ειναι ενας μυθος ο οποιος πρεπει να παψει να υπαρχει αφου το σκυλι σαν μελος της οικογενεις συμπερηφερεται οπως το μαθεις και για αυτο κανεις καλη και σωστη εκπαιδευση βασισμενη στον χαρακτηρα του σκυλου σου ....εγω τα θεωρω πολυ καλους φυλακες χωρις να θελω να τα προβαλω μιας και τα ντοπερμαν ειναι καλα και τα ροτ ....επιλογες ειναι αυτες εγω για παραδειγμα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τα πιτ γιατι τα εχω δει σε πολλες καταστασεις φιλικα παντα: )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-13, 08:09
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Φίλε Andros αρχικα μπες εδω και διαβασε

www.dogforum.gr πολύ καλό φορουμ με ψαχμενα άτομα

Να σου πω εγω την άποψη μου για τον σκύλο φύλακα

Ειναι μακρυ και δυσκολο ταξίδι με ποιο πολλές πιθανότητες αποτυχίας παρά επιτυχίας και θα σου πω τους λόγους ...

Πάμε στα ευκολο κομμάτι ...

Πρέπει να αποφασίσεις τι φυλακα θες απλά να κάνει τον συνεγερμό να γαυγιζει το κανουν όλα τα σκυλια τι θα φυλαει χώρο , εσένα την οικογένεια σου . Να πω εδψ οτι ο σκυλος φυλάει μόνο μέσα στο σπίτι και πουθενα αλλού όποιος θέλει εξουδετερώνει ενα σκύλο που ειναι σε αυλή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα . Αφού διαβασεις τα προφίλ των φυλών που σε ενδιαφέρουν και ταιριαζουν με τον χαρακτήρα σου αλλά και των μελων της οικογενείας σου επιλεγης την φυλή . Εδω αρχίζει το ψάξιμο σιγουρα θες καλό εκτροφέα ( εδω θέλει ψαξιμο πολύ υπάρχουν πολλοί απατεωνες ) , για μένα ψαξε σε ομαδες ανθρωπων που δουλευουν τα σκυλια του και κατεβαινουν σε αγωνες ( clubs) θα σε βοηθησουν πολύ και θα γλιτωσεις αρκετό χρόνο ... Καλά μέχρι εδώ τα έχεις κάνει όλα αυτα ... έχεις βρει και εκτροφέα που ξέρει τι θές και ξέρει τι σκύλο θα σου δώσει για αυτά που θες . Αντε να βρεις την γεννα μπορει να περιμενεις και κανα 6μηνο ...
Πείρες το κουταβι το έχει πληρωση καλά 1000-1500 μιλάμε για σκύλο όπως τιν θέλουμε και χωρίς συμβιβασμους έτσι μην μου αρχίσει κανενας μα μπορω να βρω φτηνότερα

Εχεις μιλησει με εκπαιδευτη για να σου πει πως να συμπεριφέρεσαι εσύ και η οικογενεια σου στο νέο μέλος ( μην ξεχνας πάμε για σκύλο εργασίας , φύλακα ) και δεν πρέπει να κάνουμε λάθη στο μεγάλωμα . Ξεκινας βασικη υπακοή με πολύ καλό εκπαιδευτη ... ασχολείσαι και εσύ καθημερινά . Μιλάμε για καλη βασική έτσι παμε για σκύλο φύλακα όταν θα λέμε κατω θα μένει στο κάτω μεχρι να του πεις να σηκωθεί μετά τους 14 μήνες σε αλλους σκύλους τους 18 μήνες , εξαρταται τον χαρακτήρα θα ξεκινησεις την εκπαιδευση για φύλακα που κραταει για μια ζωή ουσιαστικά δεν σταματας να τον εκπαιδευεις και να εκπαιδευεσαι . Το κόστος για όλα αυτα όπως καταλαβαινεις είναι μεγάλο και σε χρήματα αλλά περισσότερο σε χρόνο . Ειναι περισσότερο τρόπος ζωής και ενασχόλησης ....

Αυτα το όλιγα από εμενα διάβασε , ψάξε πολύ φίλε Andros για να γλιτωσεις τις κακοτοπιες .

Προς τον φίλο ktmas990 η συμπεριφόρα που περιγραφεις ότι κάποιος μπήκε στην αυλή και ο σκύλος δεν το άφηνε δεν τον κάνει σκύλο φύλακα ... μπορει να εμπαινε ενα παιδί που του έπεσε η μπάλα είσαι σε θέση να δώσεις εντολή και απλά να κοκκαλώσει ο σκύλος σου μάλλον όχι . Αρα δεν είναι σκύλος φύλακας για μένα προσωπικά . Πιτ δεν έιχα ,ειχα αλλα σκυλια και εχουν πολλοί φίλοι μου πιτ που τα εχουν για agility και γενικά ασχολούνται πολύ . Τα πίτ δεν κάνουν γιατί είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά ( αγαπανε τους ανθρωπους πολύ ) για αυτο και δεν προτείνονται από εκπαιδευτες

Εχω την χαρά και την τιμή να έχω πρώτο ξάδερφο ένα από τους καλυτερους εκπαιδευτές στην Ελλαδα με σπουδες πάνω στο σκύλο πολλές εργασίες πάνω στην συμπεριφορά των σκυλιών σε διαφορα Πανεπιστημια και υπευθυνο στην Αεροπορία για την εκπαιδευση σκύλων .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-13, 08:27
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

σχετικά με τους εκτροφείς δες ποια ράτσα θες και ίσως μπορώ να σε κατατοπισω από που να το πάρεις.πάντως μακρυά από πετ σοπ.είχα ανοίξει κι ένα άλλο θέμα αλλά ίσως δεν το είχες δει οπότε Ψάξε για puppy mills για να δεις από που παίρνουν σκυλιά όλα τα πετ σοπ...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-13, 08:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν ολο αυτο το πακετο το εχει ενα Ντοπερμαν τοτε κλεισαμε!!
δεν ειχα ποτε ντοπερναμ και δεν ξερω αλλα αν διαλεξεις ενα ροτβαιλερ, εισαι σουπερ!!!! το ειχα και ξερω.
υπακουος, σουπερ φυλακας, χωρις να χρειαζεται να του το μαθεις.
φιλικος στις βολτες, εξω απο τον χωρο που φυλαει.
δηλαδη πας για καφε, για μπανιο, βολτα, δεν ενοχλει τιποτα και κανεναν.
ειναι πανεξυπνα και με την ελαχιστη εκπεδευση θα εχεις εναν πληρες σκυλο.... βασικα και μονο που θα τον βλεπουν δεν θα κανουν καν κινηση για τον χωρο που φυλαει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-13, 09:06
Το avatar του χρήστη Peggy
Peggy Ο χρήστης Peggy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
kgf12345 τα ντοπερμαν μου κανουν λιγο για μαντρα αυτοκινητωνετσι τοχω συνδιασει
Χα χα χα μια από τα ίδια..

Για μένα καλύτερη επιλογή είναι ο ποιμενικός Καυκάσου,παρά τον όγκο τους είναι ιδιαίτερα ευκίνητα,(και το μέγεθος τους φοβίζει αρκετά..)ιδανικοί φύλακες και η εκπαίδευση τους είναι σχετικά εύκολη.Επίσης δένεται πάρα πολύ με την οικογένεια.
__________________
A baby FISH asked her MOM: "Mamma why can't we live on EARTH?"
Mother FISH replied:"Earth is NOT the place for FISH..its made only for SELFISH..."
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-13, 11:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν θες σκυλο, ξεκινα απο τις ζωοφιλικες οργανωσεις.
Ειναι απιστευτο το τι μπορεις να βρεις εκει...
Ενα ακριβό σκυλι ράτσας μπορει να θελει να το φυλας μη στο κλεψουν... :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-13, 11:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
με ολο το θαρρος πληρωσε καλο συναγερμο ο σκυλος φυλακας και ποιο πολλά θα σου κοστιση και θελει πολυ μα πολυ δουλεια για να ειναι σωστος και αυτος αλλα θες και εσυ πολύ δουλεια
ή πάρε εμένα τρώω από το φαί σας, δεν λερώνω, είμαι υπάκουος, δεν έχω πρόβλημα αν πάτε διακοπές, δεν χρειάζομαι κλουβί, έχω κάνει όλα τα εμβόλια...και άλλα πολλά προτερήματα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-13, 14:18
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Peggy Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα μια από τα ίδια..

Για μένα καλύτερη επιλογή είναι ο ποιμενικός Καυκάσου,παρά τον όγκο τους είναι ιδιαίτερα ευκίνητα,(και το μέγεθος τους φοβίζει αρκετά..)ιδανικοί φύλακες και η εκπαίδευση τους είναι σχετικά εύκολη.Επίσης δένεται πάρα πολύ με την οικογένεια.

Ο ποιμενικος καυκασου δεν ειναι και ο καλυτερος σκυλος για εναν αρχαριο.Ειναι οπως λες μεγαλος σκυλος,δεν ειναι ιδιαιτερα πειθαρχημενος,εχει πολυ ανεπτυγμενο το αισθημα της προστασιας πραγμα οχι και τοσο καλο για εναν σκυλου μεγαλου μεγεθους.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-13, 14:33
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οπως ειπαν και υπολοιποι παραπανω πρεπει πρωτα να δεις τι ακριβως διαθετεις απο χρονο χορο κλπ και μετα να δεις την ρατσα!
Σαν πρωην πλεον εκτροφεας μην πας σε καλμπ σκυλων οπως ειπαν ποιο πανω για να παρεις γνωμες για εκτροφεις θα σε βαλουν σε ενα κακο τρυπακι!
Το θεμα ειναι τι φυλακα ζητας?Σωματοφυλακα ή χωροφυλακα?
Γιατι αν καθησεις και διαβασεις θα καταλαβεις πολλα πραγματα!
Το rotwailer πχ ειναι σωματοφυλακας και σκυλος φυλαξης ζωων(τσομπανοσκυλο και το αρχαιοτερο καθως σαν ρατσα υπαρχει απο την ρωμα'ι'κη εποχη)
Το πιτμπουλ που λεν ποιο πανω δεν θα το συνιστουσα για φυλακα με τιποτα ειναι σκυλος φτιαγμενος για αλλα πραγματα(οχι κυνομαχιες) και γερνει ποιο πολυ στην φαση του σωματοφυλακα
Δες τις απαιτησεις του σκυλου τι θες να <<φυλαξει>> τι μπορεις να κανεις εσυ γι αυτον τον σκυλο και μετα διαλεγεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-13, 15:16
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Εγω προτινω γερμανικο ποιμενικο διοτι ειναι πολυ ομορφο εξυπνο δυνατο κ.α., δεν συστινω το ροτβαιλερ ουτε ντομπερμαν γιατι αυτα τα σκυλια εχουν πολη δυνατα δοντια και γρηγοραδα και πολυ βιακαλυτερα κατα την αποψη μου ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ!!!αυτη ειναι η δικη μου Α-ΠΟ-ΨΗ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ktmas990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου προτεινα η ντοπερμαν η πιτμπουλ προσωπικα ειχα ντοπερμαν και ηταν πολυ καλος φυλακας ,τωρα εχω ενα rednose pitbull και ειναι και αυτος καλος φυλακας απαραιτητη εκπαιδευση και στα δυο το κακο με το πιτμπουλ ειναι οτι αμα αρπαξει κλεφτη μπορει να μην σταματα και στο λεω γιατι πριν ενα χρονο εκανε το λαθος να μπει ενας στην αυλη .....χαχχαχα απο εκει και περα επιλογη σου φιλικα
με το ντομπερμαν ειμαι οκ(βεβαια ειπα την αποψη μου)αλλα με το πιτμουκ σε καμια περιπτωση
γερμανικος ποιμενικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LAKI : 19-06-13 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-13, 15:25
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ή πάρε εμένα τρώω από το φαί σας, δεν λερώνω, είμαι υπάκουος, δεν έχω πρόβλημα αν πάτε διακοπές, δεν χρειάζομαι κλουβί, έχω κάνει όλα τα εμβόλια...και άλλα πολλά προτερήματα
αν κρατας και ντουφεκι σε περνω εγώ θα αναλαβω και τα ζευγαρώματα σου με θυληκες συμφωνα με το πρότυπο σου και με σωστα πετ ντιγκρι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-13, 16:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κρατας και ντουφεκι σε περνω εγώ θα αναλαβω και τα ζευγαρώματα σου με θυληκες συμφωνα με το πρότυπο σου και με σωστα πετ ντιγκρι
τι λέμε τώρα...έκλεισε...
(έχω μια αλλεργία στους δίσκους αλλά αν έχεις πάνω από 3 ενυδρεία το ξεπερνάω κι αυτό )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-13, 18:45
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αν θες να το βλεπουν και να μην πλησιαζουν εδω εισαι http://www.youngwolf.com/ τωρα πως θα βγει αγνωστο, ο Χρηστος Π εχει πολυ δικιο σε αυτα που λεει συμφωνω απολυτα αν και πιστευω ο Κλεοβουλος συμφερει καλυτερα πινεις και μια μπυρα βρε παιδι μου (με ολο τον σεβασμο)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-13, 18:50
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν θες κατι πιο ακραιο:http://www.youtube.com/watch?v=WdMpxkJ2Yi0
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-13, 19:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τον τελευταιο καιρο στην γειτονια μας εχουν γινει πολλες ληστειες με αποκορυφωμα το περασμενο Σαββατο γυρω στις 4 το πρωι καμια 200αρια μετρα μακρια απο το σπιτι μου να γινει σαματας οταν ενας ποιμενικος απετρεψε ληστεια σε διπλανο σπιτι παρακαλω, το οποιο ειχε και συναγερμο, ελειπαν και οι ιδιοκτητες (μαλλον παρακολουθουσαν τις κινησεις τους οι κλεφτες) αλλα με το λυσσαλεο γαυγισμα του σκυλου ξυπνησε ο ιδιοκτητης του (καταλαβε οτι κατι δεν πηγαινε καλα) και ειδε απο το μπαλκονι του να τρεχουν δυο τυποι κακην κακως φευγωντας και χωρις να παρουν τιποτα...

Το μονο που καταφεραν ηταν να παραβιασουν την εισοδο του σπιτιου αλλα ο ταρζαν (ονομα του σκυλου) τους πηρε χαμπαρι και εγινε χαμος....

Μετα απ'αυτο το συμβαν προβληματιστηκα πολυ και μου καρφωθηκε στο μυαλο ενας σκυλος

Ο συναγερμος αποδειχτηκε μουφα...

Ακουσαμε πολλες ιστοριες οπου οι κλεφτες εξουδετερωνουν συστηματα συναγερμων οποταν και μετα απ'αυτο που εγινε εγω τουλαχιστον προσωπικα το ξεχναω.

Μετα απ'αυτο οπως καταλαβαινετε και ασχετα αν δεν κατεχω το θεμα ο Γερμανικος ποιμενικος ηταν στα υποψην γι'αυτο ανοιξα το θεμα για να ακουσω κι'αλλες αποψεις ισως και εμπειριες απο καποιους γνωστες του αντικειμενου.

Για χωροφυλακα θελω τον σκυλο εχω ορεξη να κανω οτι χρειαστει, εκπαιδευση κλπ κλπ και οτι βγει παιδια....
Ζουμε σε δυσκολους καιρους και με τον ενα η τον αλλο τροπο θα πρεπει να κανουμε κατι για να σωσουμε οτι σωζετε....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-13, 19:16
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Υπαρχουν και συστηματα συναγερμου που δουλευουν με μπαταριες και εχουν μεγαλη αυτονομια σε διακοπες ρευματος,σου στελνουν μηνυμα στο κινητο σε περιπτωση ληστειας και μπορουν να σηκωσουν στο ποδι ολοκληρες γειτονιες και πιστευω οτι το κοστος ειναι πολυ μικροτερο απο αυτο ενος σκυλου.
Αν παρ ολα αυτα εισαι ανενδοτος,ψαξε τις ρατσες των σκυλιων δες ποια σου ταιριαζει βρες, εναν σωστο εκτροφεα και εναν καλο εκπαιδευτη και εισαι ενταξει.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-13, 19:34
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Να πω κι εγώ ότι υπάρχουν ανιχνευτές κίνησης εξωτερικού χώρου που συνδέονται στο συναγερμό κανονικά και έχουν δύο ζώνες που ανιχνεύουν κίνηση μία στο έδαφος και μια σε ύψος πάνω απο 30, 50cm κλπ. ανάλογα το μοντέλο και όταν ανιχνεύσουν και στα δύο ενεργοποιείται ο συναγερμός. Τώρα αν εσύ θες σκύλο οκ, απλώς το θέμα είναι ότι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
...ο σκυλος φυλάει μόνο μέσα στο σπίτι και πουθενα αλλού όποιος θέλει εξουδετερώνει ενα σκύλο που ειναι σε αυλή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-13, 20:15
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δεν εχετε αδικο και θα πρεπει να ψαξω καλα το πραμα πριν αποφασισω.
Εχω ηδη ενα πουτολ (μεγαλη εμπειρια ) και δεν θα ελεγα οχι να παω σε μια πιο μεγαλη προκληση
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-13, 20:16
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχετε αδικο και θα πρεπει να ψαξω καλα το πραμα πριν αποφασισω.
Εχω ηδη ενα πουτολ (μεγαλη εμπειρια ) και δεν θα ελεγα οχι να παω σε μια πιο μεγαλη προκληση

Πουτολ?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-13, 20:21
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ή πάρε εμένα τρώω από το φαί σας, δεν λερώνω, είμαι υπάκουος, δεν έχω πρόβλημα αν πάτε διακοπές, δεν χρειάζομαι κλουβί, έχω κάνει όλα τα εμβόλια...και άλλα πολλά προτερήματα
Το μονο προβλημα που ισως να υπαρχει στην περιπτωση σου ειναι το φαι
Αν τρως πολυ προτιμω να σε ντυνω παρα να σε ταΐζω
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θελω την αποψη σας... Andros Γλυκό νερό - Γενικά 9 10-04-13 14:51
Την αποψη σας-Νεο 120αρι! latremena Αρχάριοι γλυκού νερού 15 09-07-12 15:55
Την αποψη σας manthos333 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-11-10 12:37
ΤΙΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ... stavrospraf Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-05-10 19:57
Ποια η αποψη σας Ηλίας Γλυκό νερό - Γενικά 18 30-03-09 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09371 seconds with 13 queries