Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-16, 22:19
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή Συζητήσεις για Διατήρηση Ψαριών σε λίμνη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη του έχω δώσει φυτά εννοείται και πάλι θα του δώσω το ξέρει και εκείνος Απλά με τα μηχανήματα που έχει τώρα δεν θα γίνει δουλειά και όλη να την γεμίσω με φυτά
Δεν θα συμβούλευα σε κανέναν να παίρνει φυτά απο ποτάμι γιατι ποτέ δεν ξέρεις με τι άλλο θα "συνοδεύονται"
Εγω όλα τα φυτά που παίρνω τα κάνω και μια απολύμανση με υπερμαγγανικό κάλιο πρίν τα βάλω για πρώτη φορά στις λίμνες μου .
Οι λιμνες δεν ειναι ενυδρεια αρτεμης....με φυτα μονο , μια χαρα θα κανει δουλεια, εγω και ο Νικος πως τα καταφερνουμαι; συμφωνω οτι διαφωνουμαι σε ολα παντως στις λιμνες )) που θα παει, θα σε κανω να αλλαξεις γνωμη, να σταματησεις να ξοδευεις λεφτα και να βασιστεις.....στην φυση ))) ξερει καλυτερα την δουλεια της απο τα μηχανηματα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-16, 22:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα βρε Γρηγόρη δεν με έχεις καταλάβει ακόμα ?? εγω δεν μπορώ να αφήσω τίποτα στην φύση και στην τύχη έτσι είμαι γενικότερα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-16, 22:33
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λιμνες δεν ειναι ενυδρεια αρτεμης....με φυτα μονο , μια χαρα θα κανει δουλεια, εγω και ο Νικος πως τα καταφερνουμαι; συμφωνω οτι διαφωνουμαι σε ολα παντως στις λιμνες )) που θα παει, θα σε κανω να αλλαξεις γνωμη, να σταματησεις να ξοδευεις λεφτα και να βασιστεις.....στην φυση ))) ξερει καλυτερα την δουλεια της απο τα μηχανηματα!
Τι μου θύμησες τώρα !!!!!!!
Για όποιον δεν θυμάται μου θύμησες τις Ομηρικές διαφωνίες (μάχες) μεταξύ του φίλου μου Βασίλη in the pond και του επίσης φιλου Γιαννουσαβα οχι μόνο εδω αλλα σε ολα τα φορουμ μια διαμάχη που δεν τελείωσε ποτε και κατα την γνωμη μου δεν εχει τελος γιατι και οι δυο αποψεις ειναι σωστες αναλογα με το πως τις βλεπει ο καθε ενας
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-16, 22:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιάννη μου , εγω παραδέχομαι ότι είμαι όπως είμαι στηρίζομαι πάντα στον σωστό εξοπλισμό και δέν περιμένω τίποτα απο την φύση . Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγαπώ την φύση εεεε τούμπανο την έχω την λίμνη στα φυτά και ποτέ δεν λέω όχι σε καινούριο
Καλό είναι να υπάρχουν όλες οι απόψεις και εγω τα δέχομαι όλα και έχω μάθει να ακούω πολύ καλά γιατι μαθαίνω καινούρια πράγματα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-16, 22:48
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ποιος είπε το αντίθετο ;
Απλα θυμήθηκα λίγο τα παλιά τότε που γυριζαν τα σκυλιά με τα λουκάνικα που λέει και το τραγούδι χε χε χε
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-16, 22:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κανείς Γιάννο μου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-16, 00:27
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παιδια...σε ενα κλειστο κυκλωμα οπως ειναι οι τεχνητες λιμνες μην περιμενετε πολλα πραματα μονο απο την φυση, αλλα να δωσουμε εμεις στο κλειστο κυκλωμα τον σωστο τροπο λειτουργειας της φυσης........Καλησπερα Χωρκανε!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-16, 00:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-16, 08:32
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Σταύρο,
θα πρότεινα να βάλεις αρκετά φυτά επιφανείας
για να σου κάνουν και σκιά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-16, 09:17
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια...σε ενα κλειστο κυκλωμα οπως ειναι οι τεχνητες λιμνες μην περιμενετε πολλα πραματα μονο απο την φυση, αλλα να δωσουμε εμεις στο κλειστο κυκλωμα τον σωστο τροπο λειτουργειας της φυσης........Καλησπερα Χωρκανε!!!!
Ανδρο εσυ εχεις απο οτι θυμαμαι και τα 2 ειδη. Μπροστα στο σπιτι σου με τα κοι με φουλ εξοπλισμο, και στην πιο μικρη με τα χρυσοψαρα και φουλ φυτα, εχεις τιποτα απο μηχανηματα; γιατι αγραφεις ,να μην βασιζομαστε αποκλειστικα στην φυση, αν και στην πραξη βλεπουμε οτι ειναι επαρκεστατη η "φιλτρανση-οξυγονωση"" που μας προσφερουν τα φυτα; ενα σταθερο συστημα, χωρις μηχανηματα δεν ειναι το ιδανικο απο καθε αποψη, αφου αποκλειουμαι και την περιπτωση βλαβης του εξοπλισμου; 'η ακομη και ασθενειας δικης μας, γιατι καθε εξοπλισμος θελει και την συντηρηση του.....στο δικο μου το μυαλο, λιμνη βασισμενη σε πανακριβα στην αγορα αλλα και χρηση μηαχανηματων , δικαιολογειται μονο στην περιπτωση ,που δεν μας αρεσουν τα φυτα! Αν καποιος του αρεσει να βλεπει μονο κοι και καθολου φυτα, τοτε το καταλαβαινω να τα σκασει χοντρα σε μηχανηματα αλλα λαι καθε μηνα στην Δεη!

Μεταξυ των 3 πια σας αρεσει περισσοτερο?

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1456989307345.jpg
Εμφανίσεις:  721
Μέγεθος:  70,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1456989326358.jpg
Εμφανίσεις:  678
Μέγεθος:  118,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1456989348792.jpg
Εμφανίσεις:  686
Μέγεθος:  23,0 KB

Εμενα με διαφορα η 3, την 2 την θεωρω πολυ ομορφη ,ενω την 1.....θα την κρατουσα για εμενα να βουταω!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-16, 09:52
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Από την πολύ μικρή μου εμπειρία πιστεύω
ότι η ισορροπία έρχεται σε μια λίμνη και με τους δύο παράγοντες,
μηχανήματα και φυτά.
Στην λιμνούλα μου, ούτε 500 λίτρα έχω μια αντλία 4.500 λ/ω
και αρκετά φυτά, δεν θα τολμούσα να αφαιρέσω ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Αρχές Μαρτίου έχουμε και η άλγη έχει ξεκινήσει
να δείχνει τα δόντια της
Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι τα φυτά επιφανείας λειτουργούν καλύτερα
για 2 λόγους, δεν έχουν γλάστρες που μαζεύουν βρομιά και επιπλέον
κάνουν σκιά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-03-16, 12:39
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξυ των 3 πια σας αρεσει περισσοτερο?
...
Αν είχες ΚΟΙ των $60000 η απάντηση για το ποιο είναι η ποιο ωραία λίμνη είναι προφανές. Αν σου αρέσουν τα φυτά και θες να επενδύσεις εκεί πάλι μπορεί κάποιος να καταλάβει ποια θα είναι η επιλογή σου. Και οι 2 επιλογές / γούστα είναι θεμιτά.

Από την άλλη ακόμα και η 2η φωτογραφία που έχεις βάλει βάζω στοίχημα ότι από πίσω κρύβεται δυνατή φίλτρανση όπως και αεραντλία. Δίπλα από το νούφαρο βλέπω τις μπουρμπουλήθρες από την αεραντλία.

Καλός η κακός δεν μπορείς να έχεις ΚΟΙ σε λίγα λίτρα χωρίς να επενδύσεις σε φίλτρανση και να περιμένεις να τα κάνει όλα η φύση από μόνη της. Δεν μπορείς να πεις, ααα ωραία θα βάλω άλλα 5 ΚΟΙ και θα αναβαθμίσω την γλάστρα με τον πάπυρο από 5 στα 7 εκατοστά διάμετρο.

H 3η λίμνη μπορεί να δουλέψει μόνο με την υποστήριξη από την φύση, αλλά κάποιος θα πρέπει να "θυσιάσει" μεγάλη επιφάνεια και να έχει λίγα λίτρα.

Γούστα είναι αυτά. Το ωραίο είναι αντικειμενικό. Εξαρτάται από τον χώρο που έχεις, τα λεφτά που θες να διαθέσεις, που θες να επενδύσεις κτλ. Δεν μπορείς όμως να πεις σε κάποιον ότι αν φτιάξει την 1η λίμνη μπορεί μόνο με φυτά να την υποστηρίξει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-16, 12:59
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη πόσο σύμφωνη με βρίσκεις δεν μπορείς να φανταστείς
όλα αυτα που ήθελα να πώ , τα είπες
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-16, 17:03
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχες ΚΟΙ των $60000 η απάντηση για το ποιο είναι η ποιο ωραία λίμνη είναι προφανές. Αν σου αρέσουν τα φυτά και θες να επενδύσεις εκεί πάλι μπορεί κάποιος να καταλάβει ποια θα είναι η επιλογή σου. Και οι 2 επιλογές / γούστα είναι θεμιτά.

Από την άλλη ακόμα και η 2η φωτογραφία που έχεις βάλει βάζω στοίχημα ότι από πίσω κρύβεται δυνατή φίλτρανση όπως και αεραντλία. Δίπλα από το νούφαρο βλέπω τις μπουρμπουλήθρες από την αεραντλία.

Καλός η κακός δεν μπορείς να έχεις ΚΟΙ σε λίγα λίτρα χωρίς να επενδύσεις σε φίλτρανση και να περιμένεις να τα κάνει όλα η φύση από μόνη της. Δεν μπορείς να πεις, ααα ωραία θα βάλω άλλα 5 ΚΟΙ και θα αναβαθμίσω την γλάστρα με τον πάπυρο από 5 στα 7 εκατοστά διάμετρο.

H 3η λίμνη μπορεί να δουλέψει μόνο με την υποστήριξη από την φύση, αλλά κάποιος θα πρέπει να "θυσιάσει" μεγάλη επιφάνεια και να έχει λίγα λίτρα.

Γούστα είναι αυτά. Το ωραίο είναι αντικειμενικό. Εξαρτάται από τον χώρο που έχεις, τα λεφτά που θες να διαθέσεις, που θες να επενδύσεις κτλ. Δεν μπορείς όμως να πεις σε κάποιον ότι αν φτιάξει την 1η λίμνη μπορεί μόνο με φυτά να την υποστηρίξει.
Παναγιώτη Συμφωνώ απόλυτα με ότι γραφείς! Τα γούστα και η ορεξη καθενός είναι διαφορετικη, ευτυχώς δηλαδή, για να βλέπουμε διαφορετικές λίμνες ! Και παλαιότερα είχα γράψει ακριβώς σχεδόν τα ίδια, ρηχές λίμνες , μεγαλη ποικιλια καιοξυγωνοτικα φυτά,καταρακτης, μικρό βιοφορτιο, συνθήκες με τις οποίες κανείς αποφεύγει τον πανάκριβο εξοπλισμό.

Τα επαναλαμβάνω όμως ώστε να ξέρουν κάποιοι ,ότι μπορούν να αποφύγουν τα μηχανήματα και να στήσουν μιαα πανέμορφη λιμνη, ξοδεύοντας ελάχιστα χρήματα!
Άρτεμη χαίρομαι που επιτέλους συμφωνεις και μαζί μου ))

Απλά θέλω κάποιος επιτέλους να μου πει με στοιχεία ,διαδυκτιακα-εκτως αν μου σκαναρει σελίδες από βιβλία που το γράφουν ξεκάθαρα γιατί , για το ιδιο βιοφορτιο, τα κοί είναι δυσκολότερα στην διατήρηση από τα χρυσόψαρα.....


ΥΓ αν υπάρχουν κοί των 60000€ όντως......νομίζω ότι έχει χαθεί ή μπάλα και σε αυτό χόμπι!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-16, 17:22
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ Γρηγόρη πές αλήθεια τωρα , επίτηδες το κάνεις ?? Που συμφώνησα μαζί σου και δεν το κατάλαβα πέρα απο το γεγονός ότι μου αρέσουν τα φυτά ??
Λοιπόν δεν θα βάλω καμία σελίδα απο κανένα βιβλίο (βαριέμαι να ψάχνω) , ξέρεις το ψάρι μου που είναι 48 εκ. ,βάρους 1.500 γραμ. και 2 ετών αυτό που ζεί τους τελευταίους 4 μήνες σε δεξαμενή 500 λίτρα εεε ???
Καθαρίζω το κάθε επίπεδο φίλτρανσης 1 φορά την εβδομάδα θέλεις να δείς τι βγάζει τώρα που δεν έτρωγε κιόλας επειδή είναι χειμώνας ??
Κόι υπάρχουν και 200.000 χιλ. ευρώ το θέμα είναι ποιός τα αγοράζει...
Δες :
Kαι μετά σκέψου να ήταν καλοκαίρι και να το ταίζα 3 με 5 φορές την ημέρα ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12788592_1030770533636195_1919571752_o.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12810281_1030770430302872_208027685_o.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  70,1 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-03-16, 17:30
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Μα δεν ειναι λογικο τα κοι να εχουν μεγαλυτερες αναγκες απο την στιγμη που ενα κοι ειναι ισα με 3 4 χρυσοψαρα?

Περυσι το κοι μου εκανε κουραδακια στο ιδιο μεγεθος με τα χρυσοψαρα.. Ενταξει, φετος μεγαλωσανε τα χρυσοψαρα και υπαρχει μια διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-03-16, 17:35
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

χαχαχχαχα βρε Μιχάλη Παραστατικότατος
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-03-16, 17:49
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Γράφω το ίδιο βιοφορτιο! Ένα κοί = 5 χρυσόψαρα πχ....


ρε Άρτεμη αφού συμφώνησες με τον Παναγιώτη, που έγραψε παρόμοια πράγματα με αυτά που είχα γράψει σε άλλο θέμα ,αλλά τότε διαφωνούσες! Πες την αλήθεια....θέλεις απλά να διαφωνείς μαζί μου ))) είμαι σίγουρος ότι ή τρίτη λίμνη σου αρέσει αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτεις ς ))
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-03-16, 17:56
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Βρε Γρηγόρη θα μας τρελάνεις όλους βρε
Δεν αντέχω άλλο πραγματικά .... Εγώ παραιτούμαι . Θα σου τα πώ απο κοντά κάποια στιγμή
Για να ξέρεις αυτα που υποστηρίζεις μπορούν να σταθούν μέχρι ένα σημείο απο εκει και μετα ξεκινάνε τα δύσκολα και δεν τα λέω στην θεωρία , και ο πατέρας μου την ίδια αποψη είχε με έσενα και απέτυχε πανηγυρικά . Μετά ξεκίνησε να διαβάζει και να ακούει αυτα που του έλεγα και μπόρεσε να κρατήσει τα ψάρια του . Τα ίδια μηχανήματα με εμένα δεν έχει απλά εγω ήθελα την ευκολία μου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-03-16, 19:00
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Γρηγορη καλα τα λες αλλα μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια τη λιμνη σου και τα ψαρια σου???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-03-16, 21:00
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγορη καλα τα λες αλλα μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια τη λιμνη σου και τα ψαρια σου???
Εχω θεμα εδω με την λιμνη, δεν το εχεις δει;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γρηγόρη θα μας τρελάνεις όλους βρε
Δεν αντέχω άλλο πραγματικά .... Εγώ παραιτούμαι . Θα σου τα πώ απο κοντά κάποια στιγμή
Για να ξέρεις αυτα που υποστηρίζεις μπορούν να σταθούν μέχρι ένα σημείο απο εκει και μετα ξεκινάνε τα δύσκολα και δεν τα λέω στην θεωρία , και ο πατέρας μου την ίδια αποψη είχε με έσενα και απέτυχε πανηγυρικά . Μετά ξεκίνησε να διαβάζει και να ακούει αυτα που του έλεγα και μπόρεσε να κρατήσει τα ψάρια του . Τα ίδια μηχανήματα με εμένα δεν έχει απλά εγω ήθελα την ευκολία μου
Φωτο απο την λιμνη του πατετα σου δεν μας δειχνεις ομως; ρε μηπως ειναι πιο ομορφη απο την δικη σου και μας την κρυβεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 03-03-16 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-16, 21:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αν θέλει ο μπαμπάς μου να κάνει εγγραφή και να ποστάρει θα τον βοηθήσω Πάντως μας διαβάζει .
Η δικιά του σιγουρα δεν θα σου αρέσει δεν έχει κανένα φυτό μεσα στα Κόι , 2 νούφαρα του έβαλα με το ζόρι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-16, 22:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρο εσυ εχεις απο οτι θυμαμαι και τα 2 ειδη. Μπροστα στο σπιτι σου με τα κοι με φουλ εξοπλισμο, και στην πιο μικρη με τα χρυσοψαρα και φουλ φυτα, εχεις τιποτα απο μηχανηματα; γιατι αγραφεις ,να μην βασιζομαστε αποκλειστικα στην φυση, αν και στην πραξη βλεπουμε οτι ειναι επαρκεστατη η "φιλτρανση-οξυγονωση"" που μας προσφερουν τα φυτα; ενα σταθερο συστημα, χωρις μηχανηματα δεν ειναι το ιδανικο απο καθε αποψη, αφου αποκλειουμαι και την περιπτωση βλαβης του εξοπλισμου; 'η ακομη και ασθενειας δικης μας, γιατι καθε εξοπλισμος θελει και την συντηρηση του.....στο δικο μου το μυαλο, λιμνη βασισμενη σε πανακριβα στην αγορα αλλα και χρηση μηαχανηματων , δικαιολογειται μονο στην περιπτωση ,που δεν μας αρεσουν τα φυτα! Αν καποιος του αρεσει να βλεπει μονο κοι και καθολου φυτα, τοτε το καταλαβαινω να τα σκασει χοντρα σε μηχανηματα αλλα λαι καθε μηνα στην Δεη!

Μεταξυ των 3 πια σας αρεσει περισσοτερο?





Συνημμένο Αρχείο 77352

Συνημμένο Αρχείο 77353

Συνημμένο Αρχείο 77354

Εμενα με διαφορα η 3, την 2 την θεωρω πολυ ομορφη ,ενω την 1.....θα την κρατουσα για εμενα να βουταω!

Καταρχας να πω οτι στα 9 χρονια που ασχολουμαι με λιμνες και τα οσα ειδα,ακουσα και διαβασα απο χομπιστες και ξενα φορουμ θεωρω αδιανοητο μια λιμνη με κοι να μην εχει τουλαχιστον τον βασικο εξοπλισμο για την σωστη της λειτουργια. Το κλειδι της επιτυχιας σε ενα κλειστο κυκλωμα ποιο ειναι?? Σε τι πρεπει να εστιασουμε περισσοτερο...η μαλλον παντα??? Ευκολη ερωτηση την οποια θελω να μου πειτε εσεις παιδια ποια ειναι η απαντηση... Κατι το οποιο μια λιμνη μονο με φυτα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει στα ψαρια αυτο που πρεπει.....

Και αυτο φιλε μου ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου για μια λιμνουλα που εχω χιλιων λιτρων περιπου με χρυσοψαρα η οποια ναι μεν ειναι μονο με φυτα....αλλα δυο φορες την εβδομαδα κανω μεγαλες αλλαγες νερου οπως και καθε τοσο καθαριζω τον βυθο απο την βρωμια......αυτος ο τροπος λειτουργιας της λιμνουλας φυσικα ειναι μεν λαθος αλλα λογο μεγεθους για μενα ειναι ευκολος ο τροπος συντηρησης. Εαν την αφησω στο ελεος της φυσης...αστα να πανε......

Οσοι χομπιστες εχουν λιμνες κοι με φυτα (οσους ξερω) ολοι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο....εαν θελεις να συνδιασεις και τα δυο.....κανενα προβλημα.....μονο με φυτα....μεγαλο προβλημα.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-03-16, 22:23
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γρηγόρη θα μας τρελάνεις όλους βρε
και ο πατέρας μου την ίδια αποψη είχε με έσενα και απέτυχε πανηγυρικά . D


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά του σιγουρα δεν θα σου αρέσει δεν έχει κανένα φυτό μεσα στα Κόι , 2 νούφαρα του έβαλα με το ζόρι
Άρα χωρίς φυτά ,πως γίνεται να έχει την ίδια άποψη με εμένα; Αν την είχε τιγκαρει με φυτά, και δεν την φορτώσει με κοί και γριβαδια δεν νομίζω να αποτυχαίνει! Ή συνταγή Άρτεμης είναι, ρηχή, μεγάλη επιφάνεια, ρυακι-καταρακτης, πολλά φυτά επιφάνειας και οξυγωνοτικα στον πάτο, όχι υπερβολικό βιοφορτιο....ένα συστατικό να λείπει και δεν ν πετυχαινει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας να πω οτι στα 9 χρονια που ασχολουμαι με λιμνες και τα οσα ειδα,ακουσα και διαβασα απο χομπιστες και ξενα φορουμ θεωρω αδιανοητο μια λιμνη με κοι να μην εχει τουλαχιστον τον βασικο εξοπλισμο για την σωστη της λειτουργια. Το κλειδι της επιτυχιας σε ενα κλειστο κυκλωμα ποιο ειναι?? Σε τι πρεπει να εστιασουμε περισσοτερο...η μαλλον παντα??? Ευκολη ερωτηση την οποια θελω να μου πειτε εσεις παιδια ποια ειναι η απαντηση... Κατι το οποιο μια λιμνη μονο με φυτα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει στα ψαρια αυτο που πρεπει.....

Και αυτο φιλε μου ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου για μια λιμνουλα που εχω χιλιων λιτρων περιπου με χρυσοψαρα η οποια ναι μεν ειναι μονο με φυτα....αλλα δυο φορες την εβδομαδα κανω μεγαλες αλλαγες νερου οπως και καθε τοσο καθαριζω τον βυθο απο την βρωμια......αυτος ο τροπος λειτουργιας της λιμνουλας φυσικα ειναι μεν λαθος αλλα λογο μεγεθους για μενα ειναι ευκολος ο τροπος συντηρησης. Εαν την αφησω στο ελεος της φυσης...αστα να πανε......

Οσοι χομπιστες εχουν λιμνες κοι με φυτα (οσους ξερω) ολοι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο....εαν θελεις να συνδιασεις και τα δυο.....κανενα προβλημα.....μονο με φυτα....μεγαλο προβλημα.....
Άνδρο ή δικιά μου μόνο με φυτά, με έναν πολύ μικρό κυκλοφορητή που δουλεύει 7 μήνες μόνο, πάει τέλεια. Οπότε δεν μιλάω στον αέρα, αλλά πλέον εμπειρικά. Το αστα να πανε που γραφεις για την φυση, δεν ισζυει σε καμια περιπτωση!Ή "συνταγή" που περιγραφω παρα πάνω στην Άρτεμης, προσφέρει μεγάλη επιφάνεια για ννα αποικίσει με νιτροποιητικα βακτήρια, οξυγόνωση του νερού από το καταρακτης ,τα οξυγωνοτικα φυτά αλλά και την μεγάλη επιφάνεια και το μικρό βάθος , και απόμαρυνση των θρεπτικών μέσω των φυτων. Όλα όσα εσείς πτυχαιμετε με μηχανήματα!

Στην δικιά μου δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού στα 4 χρόνια, πέραν της φυσικής υπερχείλισης από εντομές βροχοπτώσεις και πάει τέλεια. Με τον ίδιο τρόπο φίλος κρατάει κοί μπορεί και για 15 χρόνια! Οπότε όσα λέω δεν είναι λόγια του αέρα αλλά επιβεβαίωση της θεωρίας στην πράξη. Ή "συνταγή" που περιγραφω είναι δοκιμασμένη, και δενν τομπαιζω "τσαμπα μαγγας"!

Όλα αυτά τα γράφω για να υπάρχει και ένας αντίλογος γιατί και εγώ όταν εστηνα και διάβαζα το φορούμ, αν δεν ειχα την εικόνα της λίμνης του κολητου, θα ξοδευομουν τζαμπα! Παλιά τα έγραφε βέβαια ο Γιάννος αλλά μπαναρισθηκε, και έμεινε μόνο ή άποψη του βαρύ εξοπλισμού. Ασ γνωρίζουμε λοιπόν ότι υπάρχει και άλλος δρόμος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 03-03-16 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-03-16, 22:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εαν θεωρεις οτι αυτο που εχεις ειναι σωστο ποιος ειμαι εγω να σε πεισω για το αντιθετο....
Υποψην σου ο Γιαννος επειδη μιλαμε... εχει φτιαξει αλλη λιμνη 10000 λιτρων με ολο τον εξοπλισμο, εβγαλε τα κοι απο την παλια λιμνη και τα εβαλε στην καινουργια....καποια απο τα κοι του εγιναν πραγματικα κοι....στην παλια εχει μονο χρυσοψαρα....

Ανεβασε φωτο απο την λιμνη σου....θα ηθελα πολυ να την δω.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-03-16, 22:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξέρεις αυτα που υποστηρίζεις μπορούν να σταθούν μέχρι ένα σημείο απο εκει και μετα ξεκινάνε τα δύσκολα και δεν τα λέω στην θεωρία , και ο πατέρας μου την ίδια αποψη είχε με έσενα και απέτυχε πανηγυρικά . Μετά ξεκίνησε να διαβάζει και να ακούει αυτα που του έλεγα και μπόρεσε να κρατήσει τα ψάρια του . Τα ίδια μηχανήματα με εμένα δεν έχει απλά εγω ήθελα την ευκολία μου
Γρηγόρη αυτό που σου έγραψα μάλλον δεν το είδες , εεεε μετά απο αυτα κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να τα κρατήσει έτσι τα Κόι .
Όσο για τον Γιαννο , είχε φίλτρανση και διαβάζω το φορουμ απο παλιά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-03-16, 23:12
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Α. Ποιος είναι ο γιαννος ??
Β. Τα φυτά επιφάνειας ποια είναι ???
Εμένα η λιμνη μου είναι περίπου 3,3 Χ 1,7 Χ 1 βάθος. Και έχει στη μία μεριά ένα μικρό σκαλί που έγινε περισσότερο για να μην είναι η αντλία τέρμα κάτω, για λόγους ασφαλείας δλδ. Εκεί ίσως μπορέσει να μπει κάποιο φυτό αλλά νομίζω ότι οι 70 πόντοι είναι βαθιά για φυτό. Τι λέτε?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-03-16, 23:14
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν θεωρεις οτι αυτο που εχεις ειναι σωστο ποιος ειμαι εγω να σε πεισω για το αντιθετο....
Υποψην σου ο Γιαννος επειδη μιλαμε... εχει φτιαξει αλλη λιμνη 10000 λιτρων με ολο τον εξοπλισμο, εβγαλε τα κοι απο την παλια λιμνη και τα εβαλε στην καινουργια....καποια απο τα κοι του εγιναν πραγματικα κοι....στην παλια εχει μονο χρυσοψαρα....

Ανεβασε φωτο απο την λιμνη σου....θα ηθελα πολυ να την δω.....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71556

Το ενυδρείο στην αυλη του Γιάννο, το έχω δει, φυσικό να έχει βναλει όλο τον εξοπλισμό εκεί αφού δεν έχει φυτά. Τινσουνεγραψα λαθοςμομως Άνδρο δεν μου έγραψες! Τη "συνταγή" που βλέπεις να χωλαινει;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη αυτό που σου έγραψα μάλλον δεν το είδες , εεεε μετά απο αυτα κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να τα κρατήσει έτσι τα Κόι .
Όσο για τον Γιαννο , είχε φίλτρανση και διαβάζω το φορουμ απο παλιά .
Άρτεμη τελικά ο μπαμπάς είχε φυτά , έχει φυτά , μάλλον ούτε να συνενοηθουμαι μπορουμαι! )

Και από σεναμπεριμενω να μουμπεις αν χωλαινει κάπου ή "συνταγή" στα 4 συγκεκριμένα σημεία πουνσουνανεφερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 03-03-16 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-03-16, 23:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Ποιος είναι ο γιαννος ??
Β. Τα φυτά επιφάνειας ποια είναι ???
Εμένα η λιμνη μου είναι περίπου 3,3 Χ 1,7 Χ 1 βάθος. Και έχει στη μία μεριά ένα μικρό σκαλί που έγινε περισσότερο για να μην είναι η αντλία τέρμα κάτω, για λόγους ασφαλείας δλδ. Εκεί ίσως μπορέσει να μπει κάποιο φυτό αλλά νομίζω ότι οι 70 πόντοι είναι βαθιά για φυτό. Τι λέτε?
1.Ο Γιάννος είναι ένα παιδι που έγραφε παλιά στο φορουμ Σταυρο .
2 . https://www.google.gr/search?newwind...45.IKimOekf_Ks
Eιχα απο αυτα τα φυτά και μόλις ήρθε το φθινόπωρο μας χαιρέτησαν όλα .
Θα σου δώσω εγω φυτά για παντού μην σκάς και για 1,50 μέτρο έχω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-03-16, 23:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71556

Το ενυδρείο στην αυλη του Γιάννο, το έχω δει, φυσικό να έχει βναλει όλο τον εξοπλισμό εκεί αφού δεν έχει φυτά. Τινσουνεγραψα λαθοςμομως Άνδρο δεν μου έγραψες! Τη "συνταγή" που βλέπεις να χωλαινει;
-------------------------

Άρτεμη τελικά ο μπαμπάς είχε φυτά , έχει φυτά , μάλλον ούτε να συνενοηθουμαι μπορουμαι! )

Και από σεναμπεριμενω να μουμπεις αν χωλαινει κάπου ή "συνταγή" στα 4 συγκεκριμένα σημεία πουνσουνανεφερα
Φιλε μου καλε....επειδη εκανα μεγαλη αποχη απο το φορουμ δεν εχω δει ακομα ολα τα θεματα. Ειχα την εντυπωση οτι μιλουσα με καποιον ο οποιος εχει μια λιμνη με κοι χωρις φιλτρα κ.λ.π και τελικα βλεπω οτι εχεις μια λιμνουλα 250 λιτρων με χρυσοψαρα....δεν πιστευω να εχεις κοι εκει μεσα ετσι???? Λοιπον....να χαιρεσαι την λιμνουλα σου και ναι..δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο αυτο που εχεις αν και εγω στην θεση σου αλλαγες νερου θα εκανα...η ολη συζητηση εχει να κανει με τις σωστες αναγκες των κοι και με εμπειριες χομπιστων που φιλοξενουν στις λιμνες τους κοι!!!! Εσυ (χωρις παρεξηγηση) μετα απο αυτο που ειδα με εστειλες......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 04-03-16 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κλοπή Ψαριών Από Λίμνη bill123 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 18-11-13 16:37
Διατήρηση καθαριότητας. Lunatic7 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 05-12-09 17:25
Θέμα συζητήσεις : θερμοκρασία ενυδρείων POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 20-05-09 13:38
Διατήρηση εύκολων φυτών aquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 29-03-09 12:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10623 seconds with 16 queries