Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-09-03, 14:38
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Reef ενυδρείο για τρελοαφρικάνο

Γεια χαρα παίδες :P .Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου σαν τελικό σκοπό, το οποίο όμως πρώτα θα περάσει από το στάδιο του ζωντανού βράχου + λίγα έως ελάχιστα ψάρια για να μάθω τις απαιτήσεις ενός τροπικού θαλασσινού ενυδρείου γιατί καλή η μελέτη αλλά στην πράξη θα φανούν όλα.
Η ενυμέρωση μου ειναι απο πολυ ψάξιμο στο ιντερνετ,απο 3 βιβλια(μάλλον τόμους...) marine,reef και κλόουν αγγλόφωνα που βρήκα και φυσικα απο το board μας ή αλλιώς απο εσάς.
Το ενυδρείο μου είναι του μέτρου με 180 λίτρα χωρητικότητα νερού, με καπάκι φτιαγμένο από επενδυμένη μελαμίνη χρώματος κερασιάς για να χωρέσει τις λάμπες (3x30wat blue marin) και την κατασκευή για την metal halide ισχύος 150 w, 10.000 κελβιν. Η όλη κατασκευή θα υποστηρίζεται από ένα sump πάνω από το ενυδρείο πιθανόν, καθότι η κατασκευή του ενυδρείου δεν έχει υπερχείλιση, στο οποίο θα είναι όλα εκεί, όπως skimmer,λαμπα UV, θερμοστατης,βιολογικο,και φυσικά φίλτρο άλγης 80 περίπου λίτρων με caulerpa. Η επιστροφή θα είναι μέσω υπερχείλισης.
Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Αναμείχθηκε 9 κιλά ζωντανή άμμο με δική μας άμμο λευκή παρόμοιας διαμέτρου και χρώματος την οποία πήρα από την Ικαρία φέτος που πήγα. Δουλεύει εδώ και ένα μήνα μαζί με 6 κιλά ζωντανό βράχο τροπικό και φωτισμό 1 λάμπα blue marine και 1 λάμπα marine white συνολικά 60 βατ ισχύ για περίπου 2 ώρες την ημέρα μέχρι να στρώσει ο βράχος και η άμμος όπως με συμβούλεψαν από το κατάστημα που με προμήθευσε τα θαλασσινά. Από την πρώτη ημέρα ρίχνω λίγη τροφή με σκοπό να δημιουργήσω και να κρατήσω το βιολογικό σε ετοιμότητα. Η πυκνότητα μου τώρα είναι 1.022 και θα την κρατήσω εκεί καθότι τα είδη που θα βάλω μέσα θα έλθουν από Ινδονησία και τα νερά εκεί έχουν αυτή την πυκνότητα. Σύμφωνα με τον προμηθευτή μου. Βράχος θα προστίθεται κατά καιρούς μέχρι να γεμίσω το ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο φαίνεται τέλειος στρωμένο με μηδέν αμμωνία και νιτρώδεις ρίζες και ευελπιστώ αφού μου λύσετε τις απορίες μου και διορθώστε τα λάθη μου να προχωρήσω σε κάτι σωστά στημένο και για εμένα αλλά και για τους φιλοξενούμενους μου.
Φιλοξενούμενους είχα βέβαια αλλά δεν είχα τύχη καθότι μου έτυχε κάτι παράδοξο μάλλον. Πήρα έναν κλόουν από το Pet city στη γλυφάδα για να έχω και ένα ψαράκι μέσα αφού είχε στρώσει με σκοπό να ανεβαίνει σιγά το βιολογικό φορτίο. Μετά από 10 ημέρες πήρα ένα ακόμα από την Αθηνάς και οι 2 ήταν Ocelaris η αλλιως false percula. Δυστυχώς ενώ από την Αθηνάς ήταν εκτροφής ο από γλυφάδα κύριος μάλλον δεν ήταν γιατί από την επόμενη το πρωί ο εκτροφής μου έβγαλε την νόσο τον κλόουν. Το απόγευμα που γύρισα με το φάρμακο δεν μπόρεσα να κάνω και πολλά γιατί την άλλη ημέρα τον έχασα, ενώ μετά από 3 ημέρες έχασα και τον «παλιό» από την ίδια ασθένεια αλλά στην Αθηνάς που είδα τους άλλους όλοι ήταν ΟK!! Σε μια συζήτηση που είχα μου είπαν πως πιθανόν ο πρώτος κλόουν να ήταν φορέας και αφού ο άλλος εκδήλωσε την ασθένεια έφερε επιδείνωση και σε αυτόν…?
Τώρα είμαι με το ενυδρείο άδειο εδώ και καμία εβδομάδα περίπου, απλά κάθε ημέρα ρίχνω λίγη τροφή.
Στα τεχνικά τώρα, η κυκλοφορία είναι 15 φορές τα λίτρα του ενυδρείου με 2 κυκλοφορητες στις 2 άκρες πίσω και ψιλά να συνδέονται με ένα σωλήνα με τρύπες που κοιτάει ψηλά το νερό με σκοπό να το αναταράσσει και να κάνει κύκλο συνολικών λίτρων 1700 ανά ώρα, με ένα φίλτρο της fluval εσωτερικο 400 λίτρων ανά ώρα με σκοπό να δουλέψει όταν έλθει η ώρα καραντίνα και ένα κυκλοφορητη στο πίσω μέρος σχετικά χαμηλά με 550 λίτρα ανά ώρα για extra κυκλοφορία. Θερμοστάτη 150 βατ της sera και Skimmer αέρα της red sea με δυνατότητα για 350 λίτρα.
Ήδη ο βράχος αρχίζει και βγάζει άλτες και κάτι αλλά διάφορα(?-να μεγαλώσουν για να τα γνωρίσω εάν μπορέσω).
Ετοιμάζομαι στο καπάκι να κομπλάρω την Metal Halide και η λάμπα UV 9w θα έχει ροή 800 λίτρα ανά ώρα και σκέφτομαι να την ανοίγω 12 ώρες την ημέρα. Θα τοποθετηθεί στην αντλια που θα φευγει από το κυριως ενυδρειο στο sump.
Στο μέλλον σκεφτομαι να προσθέσω calcium reactor, να βάζω νερό απο R/O και να φτιάξω και ενα σύστημα αυτοματης στάθμης νερου.
Η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο γιατί τα λεφτά είναι πολλά, πολλά περισσότερα από όσα νόμιζα και σίγουρα θα χρειαστώ και ψυκτική μονάδα από το επόμενο καλοκαιράκι. Αλλά βέβαια προσπαθώ για ότι καλύτερο, καθότι παρολο που οι αφρικάνες μου εχουν κανει μεγάλη ζημιά-βλεπε έρωτας - το θαλλασινό τροπικό εχει την γοητεία των πολλών μορφών ζωής και της ισοροπιας μεταξυ τους. Και με απλά άλλα λόγια είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.
Θα ήθελα να ρωτησω για αρχη περα απο την γνωμη σας για οτι εχω κανει, εαν ειναι φρόνιμo
-να βάλω τον φουλ φωτισμό απο τωρα (σε ενα μηνα λεω)
-αφου ολοκληρωσω την αγορα των βράχων να το κάνω.
-ή αφου ετοιμάσω το φίλτρο άλγης για τραβάει τα θρεπτικα συστατικα κτλ
Φοβάμαι μην πείξω στην άλγη εάν ανοιξω την metal halide ποιο νωρίς.


Κάθε γνώμη και συμβουλή επρόσδεκτη. Φιλικά Μάριος


Υ.Σ. Τις επόμενες ημέρες θα βάλω και φωτογραφίες.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13750 seconds with 12 queries