Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-12, 14:06
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Τελικά εντόπισα 3 τουλάχιστον γαριδάκια στο ενυδρείο μου .

Αλλά μια αυγωμένη βρεθηκε νεκρή χθες. Βρήκα κάποιες οδηγίες, μήπως και καταφέρω να σώσω τα αυγά, έκανα την "επέμβαση" και περιμένω μήπως και έχω αποτέλεσμα.
  #2  
Παλιά 14-08-12, 22:24
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Ψάχνω να βρω το σχετικό άρθρο. Νομίζω εδώ μέσα το είχα δει σε μια αναζήτηση. Εν ολίγοις ο τύπος έλεγε ότι το δύσκολο είναι να ξεκολλήσεις τα αυγά από την θυληκιά. Μετά, με τούλι και αερόπετρα, μέσα σε μισό μπουκάλι. Όπως βγαίνει και η αρτέμια αν δεν κάνω λάθος.

Οι μετρήσεις μου είναι ΟΚ. Αμμωνία μηδέν και νιτρικά 20. Ίσως και λίγο πιο κάτω. Από τη στιγμή που έβαλα τις γαρίδες κάνω αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα, 10 - 15%. Μαζί έχω ένα χαρέμι ξιφοφόρους, κάμποσες γκαπίνες, έναν πλέκο και μπόλικα ramshorn.
  #3  
Παλιά 14-08-12, 22:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ο πλεκο αν ειναι ο κοινος πλεκο δεν ταιριαζει εκει μεσα, ειναι ψαρακι που θελει πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και πολυ μεγαλο ενυδρειο.

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα αυγα, αλλα πρεπει να κανεις κανονικη εγχειριση για να τα παρεις...
Το μονο που δεν εχω κανει μεχρι τωρα ειναι εγχειρισεις
Οντως και η αρτεμια γαριδα ειναι τελικα
Και με την αεροπετρα εκολαπτονται κανονικα? καλα θα τρωνε ΤΟ στρεςς τα γαριδακια που γενιουνται και ειναι εκει μεσα πλυντηριο, αλλα τουλαχιστο αν επιζουν δεν πειραζει και τοσο
  #4  
Παλιά 16-08-12, 07:30
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Έχω φάει τον τόπο, αυτό το θέμα δεν το βρίσκω πουθενά Έτσι χάνω ένα σωρό πληροφορίες που βρίσκω γμτ γμτ

Ο τύπος έλεγε ότι τα αυγά είναι καλά κολλημένα επάνω στο σώμα της γαρίδας, κάτι που δεν ίσχυε στην δική μου περίπτωση. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν αρκετή ώρα νεκρή (πιθανώς να πέθανε το βράδυ και εγώ να την βρήκα το επόμενο μεσημέρι). Τες πα. Εγώ το επιχείρησα και την... εγχείρησα.
Είχα βάλει όλη την κατασκευή (μισό μπουκάλι, μέσα πυκνό τούλι, από κάτω αερόπετρα) μέσα στο ενυδρείο και τα αυγά.... εξαφανίστηκαν!!!! Δεν μπορούσε να μπει τίποτα μέσα, αλλά δεν πέρνω και όρκο ότι αν εκκολάφθηκαν δεν θα μπορούσαν να φύγουν τα μικρά. Θέλω να πιστεύω ότι σκάσανε τα αυγά και την κάνανε για την Moss τα μικρά.

Νίκο, ο πλέκο είναι ο κοινός. Είναι το μόνο λάθος που μου έχει μείνει από την "Προ GAB" εποχή μου και δεν μου πάει καρδιά να τον διώξω.
  #5  
Παλιά 24-11-12, 17:49
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίξω νέο.

Μεταφέρω ήδη τις γαρίδες στο νέο μου γαριδάδικο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65508
Έχω μπολιάσει τον βυθό με άμμο από το παλιό ενυδρείο (άσπρη άμμος, πάνω σε μαύρο χαλίκι Ευτυχώς βυθίζετε σιγά-σιγά).

Παρατήρησα το εξής: Οι γαρίδες που μπήκαν στο νέο ενυδρείο, με συγκάτοικους ΜΟΝΟ ramshorn και malaisian trumpet, έχουν δημιουργήσει ήδη σέλα, μέσα σε διάστημα 1-2 εβδομάδων. Στο μεγάλο ενυδρείο που υπάρχουν γκάπυ και ξιφοφόροι, δεν είδα ούτε βλέπω καμία σέλα, παρόλο που στήνομαι κάθε μέρα και κοιτάζω. Νεαρούδια σκάζουν μύτη συνεχώς, αλλά σέλα ή αυγωμένη πουθενά.

Και λέω τώρα. Μήπως υπό το φόβο των ψαριών, οι έτοιμες προς αναπαραγωγή κρύβονται ή φυλάγονται;;;
Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;;;
  #6  
Παλιά 20-12-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λογικα σε αυτο με τα ψαρια κρυβονται απο ενστικτο και δεν τις βλεπεις ...

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 26-03-16 στις 18:52
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή Cherry Barbs GiWrGoS198 Γλυκό νερό - Γενικά 0 02-01-12 16:06
Γενικά θέματα syphon Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 30-08-10 12:14
Θέματα Topic Iann_is Greek Aquarist's Boards 2 25-03-08 09:43
Παλεύοντας με τα κύματα chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 27-01-08 16:40
νέα διακόσμηση και αναπαραγωγή cherry barbs Lsourtzo Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-11-05 10:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06889 seconds with 15 queries