Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-09, 15:49
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Υπολογιστής συμβατότητας

Μιας και μου το επιτρέπει η σπουδή που ακολούθησα θα ήθελα να φτιάξω ένα υπολογιστή συμβατότητας για τα ψαρια. Μια σελίδα στα ελληνικά, (και στα αγγλικά αργότερα) που να σου επιτρέπει δωρεάν να κοιτάξεις την συμβατότητα των ψαριών.

Δηλαδή βάση τις επιθετικότητας που εκδηλώνουν, ανάγκες σε τροφή, θερμοκρασίας, σκληρότητας του νερού, μεγέθους να μπορείς να δεις αν κάποιο ψάρι που σε ενδιαφέρει είναι συμβατό με τα ψαρια που ήδη έχεις. Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε ποίες άλλοι παράμετροι καθορίζουν την συμβατότητα των ψαριών

Ήδη έχω webhosting και για να αρχίσω θα ήθελα να μου γράψετε κάποιες σελίδες που γνωρίζετε και έχουν πληροφορίες για διαφορα ψαρια για να αρχίσω να κατασκευάζω την βάση δεδομένων.

Επίσης αν έχετε και φωτογραφίες κάποιων ψαριών που να δέχεστε να τις χρησιμοποιήσω για να μην έχω νομικά προβλήματα με τα πνευματικά δικαιώματα φωτογραφιών που υπάρχουν στο διαδίκτυο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-09, 17:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ας πουμε οτι η εφαρμογη ειναι το ευκολο του θεματος...(που δεν ειναι)
To data entry ποιος θα το κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-09, 19:50
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Η δημιουργία τις εφαρμογής είναι εύκολη.
Το κύριο είναι όπως είπες το data entry για το οποίο μπορώ να γράψω ένα script για να μπούν τα data στην βάση δεδομένων.

Το κύριο όμως είναι ποιοι παράμετροι καθορίζουν την συμβατότητα. Πχ. τα tiger barbs έχουν την τάση να τσιμπολογούν τα πτερύγια άλλων ψαριών.
Τα αρσενικά βέττα εκδηλώνουν επιθετικότητα σε ψαρια που έχουν έντονα χρώματα και μακρυά πτερύγια γιατί συγχύζονται και τα περνούν για αντίπαλα αρσενικά κ.α.
Κάποια ψαρια απαιτούν ζωντανή τροφή. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορείς να έχεις ένα ψάρι να κινείται γρήγορα και να καταναλώνει την τροφή πριν να προλάβει ένα άλλο πιο αργό να φάει.

Βασικά αυτό που ζητω είναι την βοήθεια σας, στο να καθορίσουμε αυτές τις παραμέτρους και στην συνεχεια στην συλλογή των πληροφοριών.
Τα υπόλοιπα, data entry και κώδικας μπορώ πολύ εύκολα να τα διευθετήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-09, 21:42
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Απιστευτο και εψαχνα κατι τετοιο στο Internet ...νομιζω οτι θα κανει θραυση
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-09, 21:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κακως θα κανει (αν κανει) θραυση. Η πληροφορηση για τις αναγκες καθε ειδους ειναι αναγκαια, κι αν δεν ξερουμε πεντε πραγματα για το που ζουν, σε τι περιβαλλον, τι παραμετρους νερου, τι διατροφικες αναγκες εχουν, αν ζουν σε κοπαδι σε ζευγαρι σε τριο η μονα τους, και ποσο επιθετικα ειναι μεταξυ τους και με αλλα ειδη,τοχουμε χαμενο το παιχνιδι και κανενας πινακας δεν θα βοηθησει λεγοντας οτι αυτο με το αλλο ειδος ταιριαζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-09, 22:09
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

συμφωνω με τον τολη υπαρχει μαλιστα καποιο τετοιο ξενο site που βγαζει συμβατοτητες αλλα μαλλον βγαζει οτι να ναι δεν υπαρχουν συγκεκριμενα πραγματα που να μπορεις να τα κωδικοποιησεις για τη συμβατοτητα των ψαριων you have to do it the hard way
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-09, 22:42
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακως θα κανει (αν κανει) θραυση. Η πληροφορηση για τις αναγκες καθε ειδους ειναι αναγκαια, κι αν δεν ξερουμε πεντε πραγματα για το που ζουν, σε τι περιβαλλον, τι παραμετρους νερου, τι διατροφικες αναγκες εχουν, αν ζουν σε κοπαδι σε ζευγαρι σε τριο η μονα τους, και ποσο επιθετικα ειναι μεταξυ τους και με αλλα ειδη,τοχουμε χαμενο το παιχνιδι και κανενας πινακας δεν θα βοηθησει λεγοντας οτι αυτο με το αλλο ειδος ταιριαζουν.
Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι θα ειναι ενας καλος μπουσουλας ωστε να βρεις συμβατα ψαρια μεταξυ τους και μετα αν εισαι ευσυνείδητος να ελέγξεις ακομα περισσοτερο και ποιο λεπτομερος, και καλο θα ηταν το πεδιο να μην ειναι πολυ ανοικτο (με τις ανεκτες) αλλα με βαση της καλες για τα ψαρια τιμες πχ τα guppy μπορουν και σε χαμηλοτερο gh alla ειναι καλυτερο το ποιο ψηλο , το πεδιο λοιπον να ειναι με βαση το τι ειναι τελειο για αυτα και οχι το τι αντεχουν...αν υπηρχε αυτο δεν θα ειχα βαλει Guppy με gourami που με διαβεβαιωσαν απο το pet shop οτι ταιριαζουν απολυτα...θα μπορουσα να το ειχα ψαξει πιο πριν βεβαια αλλα ειναι δυσκολο οταν δεν ξερεις τι ψαρι θα βαλεις οποτε πας στο Petshop και εμπιστευεσαι τους...<<εμπορους>>

Σε ολες τις περιπτωσεις θα αποφθεχουν πολλες <<τυφλες>> αγορες απο οσους θα το χρησιμοποιησουν αφου καποιος θα μπορει να παει στο Petshop με συγκεκριμενες προτιμήσεις και οχι με βαση τι εχει εκει
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-09, 08:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δημιουργία τις εφαρμογής είναι εύκολη.
Το κύριο είναι όπως είπες το data entry για το οποίο μπορώ να γράψω ένα script για να μπούν τα data στην βάση δεδομένων.
Τα υπόλοιπα, data entry και κώδικας μπορώ πολύ εύκολα να τα διευθετήσω.
Ξεκινα την αναλυση και θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο. To πραγμα θυμιζει πολυ fuzzy logic.
Οσο για το data entry θελω να μου στειλεις το script που διαβαζει τον ατλαντα του Baensch απο χαρτι.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-09, 09:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δημιουργία τις εφαρμογής είναι εύκολη.
Το κύριο είναι όπως είπες το data entry για το οποίο μπορώ να γράψω ένα script για να μπούν τα data στην βάση δεδομένων.

Το κύριο όμως είναι ποιοι παράμετροι καθορίζουν την συμβατότητα. Πχ. τα tiger barbs έχουν την τάση να τσιμπολογούν τα πτερύγια άλλων ψαριών.
Τα αρσενικά βέττα εκδηλώνουν επιθετικότητα σε ψαρια που έχουν έντονα χρώματα και μακρυά πτερύγια γιατί συγχύζονται και τα περνούν για αντίπαλα αρσενικά κ.α.
Κάποια ψαρια απαιτούν ζωντανή τροφή. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορείς να έχεις ένα ψάρι να κινείται γρήγορα και να καταναλώνει την τροφή πριν να προλάβει ένα άλλο πιο αργό να φάει.

Βασικά αυτό που ζητω είναι την βοήθεια σας, στο να καθορίσουμε αυτές τις παραμέτρους και στην συνεχεια στην συλλογή των πληροφοριών.
Τα υπόλοιπα, data entry και κώδικας μπορώ πολύ εύκολα να τα διευθετήσω.
Ε, Λεμεσιανέ, έχουν δίκαιο οι φίλοι δαμέ! Τα δεδομένα για το κάθε είδος ψαριού ξεχωριστά είναι τεράστια. Δεν μπορείς με δυο λόγια να το καλύψεις. Θα χρειαστείς χρόνια να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο, πράγμα που θα σε κουράσει και δεν ξέρω αν θα αξίζει τον κόπο στο τέλος. Σχεδόν το κάθε φόρουμ εδώ και στο εξωτερικό έχει προσπαθήσει να οργωνώσει κάτι τέτοιο χωρίς το αναμενόμενο αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές και να φανταστείς ότι έχει γίνει τεράστια δουλειά από πάρα πολλούς φίλους που έχουν και την απαιτούμενη πείρα για το κάθε ψάρι. Για σκέψου ότι εσύ είσαι μόνος σου. Ξέρω για να σου λέω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-09, 09:28
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Το ότι θα πάρει χρόνο δεν αμφιβάλλω.
Αυτό που σκοπεύω να παραμετροποιησω είναι όλες τις πληροφορίες που αναφέρατε.
Τι τρώει, τι σκληρότητα νερό χρειάζεται, θερμοκρασία, αν χρειάζεται φυτά, αν ζει σε ομάδες κ.α.

Αφού δημιουργηθεί ένα data bank που θα μπορεί ο καθένας να βρίσκει πληροφορίες για το κάθε ψάρι, μπορεί μετά να δημιουργηθεί και ο υπολογιστής συμβατότητας βάση όλων των παραμέτρων που αναφέρεται.
Δηλαδή με την βοήθεια σας μπορεί να καθοριστεί ποσο λειτουργικός η ποσο μπάχαλο θα είναι.Αν δεν θέλετε να βοηθήσετε κανένα πρόβλημα. Όσοι θέλετε όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω ψάχνω προφίλ ψαριών και οποιες άλλες πληροφορίες νομίζετε είναι αναγκαίες.
Θα ξεκινήσω με τα πιο κοινά και προσιτά ψαρια στον χομπίστα και σιγά σιγά θα προσθέτω και αλλα ήδη ψαριών.
Έχω ήδη βρει το fishprofile.com αλλα τη ήθελα να μάζευα όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες για κάθε ψάρι καθώς και φωτογραφίες που σας ανήκουν η ξέρετε σίγουρα ότι είναι ελεύθερες να τις χρησιμοποιήσω γιατί δεν θέλω να έχω προβλήματα με πνευματικά δικαιώματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινα την αναλυση και θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο. To πραγμα θυμιζει πολυ fuzzy logic.
Οσο για το data entry θελω να μου στειλεις το script που διαβαζει τον ατλαντα του Baensch απο χαρτι.....
script που να παίρνει τα παιδιά στο σχολειό και να σου χτυπάει frappe θέλεις? Τελοσπάντων στείλε μου τον atlanta του Baensch να δω τι μπορώ να κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-09, 09:31
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

κατι τετοιο δηλαδη?
http://www.fishbase.org/search.php

ποσο ευκολο ειναι να κανεις κατι πιο πληρες?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρήσιμος πίνακας συμβατότητας .......(κιχλίδων) aristomenis Malawi 2 13-04-08 15:53
Υπολογιστής CO2 Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 17-12-06 23:42
Ερώτηση συμβατότητας filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-07-06 21:50
ιστοσελίδες συμβατότητας ειδών tthellas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-06-05 08:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05295 seconds with 13 queries