Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-08-15, 20:40   #1
ερωτησεις αρχαριου
george79
Member
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος 19-08-15, 20:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και απο εμενα,ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι απο Θεσσαλονικη.Μετα απο πολλα χρονια που ηθελα να ασχοληθω με το χομπυ επιτελους αποκτησα δικο μου χωρο και ειπα να κανω μια αρχη.Και το θεμα ξεκινησε στραβα!!!!
Για αρχη γνωστο μου εδωσε τον κυβο της dennerle 30ltr.ειχε μεσα κινεζικο φιλτο σφουγγαρι σκετο του 10ευρου,θερμαντηρα και μια κινεζολαμπα led.επισης ειχε και μια μαυρη αμμο που δεν ηξερα καταγωγη της.επειδη δεν μπορεσα να το στησω αμεσως επλυνα φιλτρα κτλ (το ενυδρειο ετρεχε με γαριδες) και στεγνωσα την αμμο σε ενα ταψι στον ηλιο.
μετα απο 3-4 μηνες πηρα την μεγαλη αποφαση.επλυνα την αμμο,εβαλα και 2-3 πετρς που ειχε μεσα,νερο,αντιχλωριο,φιλτρο και το αφηα ετσι να τρεχει για 20 μερες!!!!μετα μου ειπαν να βαλω λιγη τροφη μεσα και στον μηνα να μετρησω n02-n03.αλλα οχι αμμωνια.περνω και εγω τα στικ σαν αρχη και μετραω μηδεν.Χαρα πολυ που εστρωσε το ενυδρειο!!!Παω σε pet-shop του εξηγω τι ενυδρειο εχω και μου λεει οτι ανετα μπορω να βαλω 2 μικρα αγγελοψαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στην πορεια ειπα να παρω και υγρα τεστ και πηρα της API αμμωνια που δεν ειχα.μετραω αμμωνια 0.5.αμεσα αλλαγη νερου και σε αλλο μαγαζι για πληροφοριες.πιο ευγενικος και με διαθεση να μετρησει με δικα του υγρα.μετραει αμμωνια 0,25 και καθολου Ν02-Ν03 οποτε δεν ειχε αρχισει ποτε ο κυκλος.Προτινει toxivec και βακτηρια.για 15 μερες το κανω με 2 αλλαγες ενδιαμεσα να κρατησω χαμηλα αμμωνια.το ενυδρειο συνεχιζει να μην στρωνει.κραταει αμμωνια και μηδενικα νιτρωδη-νιτρικα.κατα τυχη μετραει φωσφορικα με υγρα και ειναι εκτος κλιμακας!!!απλα δεν φαινοταν απεναντι τιποτα απο το μπουκαλακι.εξηγω πως ξεκινησε με στεγνωμα της αμμου και μου λεει ο ανθρωπος οτι ισως ειναι απο εκει καποια μολυνση.περνω καινουργιο χαλικακι,πεταω την αμμο πλενω το ενυδρειο ξανα και βαζω καινουργιο χαλικακι.και επιπλεον παρνω και ενα εξωτερικο φιλτρο (δικη μου επιλογη αυτο) το hydor prime 10.Με σκπτικο οτι σχετικα συντομα θα παω σε ενα κανονικο ενυδρειο και οχι αυτη την γυαλα.
αυτο το ιστορικο μεχρι τωρα.και στην συνεχεια οι ερωτησεις!!
-------------------------
τα ψαρακια ειναι ευτυχως ενταξει μεχρι τωρα.μετραω καθε μερα αμμωνια την κραταω μεγιστο μεχρι 0.2 και ταιζω μια την μερα λιγο.το φιλτρο το πηρα προχτες και τρεχει απο τοτε μαζι με βακτηρια μια δοση της easy-life easystart.
εχω και ενα καινουργιο μπουκαλι stresszyme.να συνεχισω με το πρωτο η να αλλαξω στο API??
μπολι δυστυχως δεν μπορω να βρω εδω γιατι δεν εχω καποιον γνωστο.
Εβαλα μια κρυπτοκορινα.ειναι σε σκετο χαλικακι.θα χρειαστει τιποτα απο λιπασμα κτλ???ψαχνω μια πιο καταλληλη λαμπα και εχω εναν χρονοδιακοπτη σε 8 ωρες φωτισμου.
και μια φωτο για να εχετε μια ιδεα.Πολλα λαθη,υποτιθετε ακουσα γνωστες.τωρα προσπαθω να συμμαζεψω τα πραγματα σιγα-σιγα.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george79 : 19-08-15 στις 20:40. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3720
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-15, 21:07
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες
ολοι ετσι ξεκινησαμε οποτε μη στεναχωριεσαι
αυτο το ενυδρειο μπορει να γινει υπεροχο γαριδαδικο.τα σκαλαρια πρεπει να φυγουν αμεσα!
γενικα πρεπει να εχεις καταλαβει 5 πραγματα.η σειρα ειναι 1ον στρωσιμο και 2ον σωστη επιλογη κατοικων.
αν τα λαβεις υποψην δεν υπαρχει καποιο προβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-15, 21:14
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

την σειρα την καταλαβα πλεον.οι γαριδες με εντυπωσιαζουν μονο σαν σαγανακι στο πιατο μου.τα αμεσα σχεδια ειναι ενα αρκετα μεγαλυτερο να μπορεσω να φιλοξενησω τα σκαλαρια μολις στρωσω το φιλτρο και σταθεροποιηθει λιγο.Για τα σκαλαρια θα ελεγα οτι εκανε μια καλη πωληση ο πετσοπας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-15, 21:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αμα μπορεις να κανεις μεγαλυτερο ενυδρειο δεν το συζηταμε καν..
κοιτα για τα σκαλαρια να εχει αρκετο υψος.

οσο για τον πετσοπα ειναι συνιθισμενο..απλα πουλανε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-15, 22:43
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

για τα φυτα ειναι υποχρεωτικο να βαλω υποστρωμα?αυτα π.χ που εχω τωρα θα αντεξουν καθολου με το σκετο χαλικι?θα θελουν καποιο λιπασμα?
λαμπα παμε σε 0,5βατ ανα λιτρο?και τι χρωμα ειναι καλυτερο για τα ψαρια και τα φυτα???σε ποιο φασμα του ψυχρου η του θερμου????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-15, 05:06
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς για τα φυτά σου, κάνη και το χαλικάκι. Από άποψης λιπασμάτων για την ποσότητα που έχεις μισή ταμπλέτα βυθού για να έχεις το κεφάλι ήσυχο.
Διάβασε για τα φυτά που έχεις τη απαιτήσεις έχουν μέσα εδώ.
Αν θέλεις να Βάλης ψαράκια υπάρχουν στην αγορά που γίνονται Μάξιμου 3 cm αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο και στα μαγαζιά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-15, 08:54
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Θελω να αλλαξω και τον φωτισμο με μια λαμπα φθορισμου.Να διαλεξω με ψυχρο η θερμο η ψυχρο φωτισμο;με τον θερμο φαινονται πιο ομορφα ο βυθος και τα χαλικακια.αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστος για τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-15, 09:45
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Εγώ παλιότερα είχα περίπου στα λίτρα σου ένα ενυδρείο με ένα φωτιστικό 11w με λάμπα για ενυδρεία που είχε το λευκό χρωματισμό 6400k.
Δέσε στο ξύλο επάνω μια anubias mini κοντά στην επιφάνια για να απλώσουν η ρίζες και βάλε ένα κλαδάκι να επιπλέει Cardamine lyrata.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-15, 10:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Για αρχη, θα ελεγα να δεις τι κανεις με τα ψαρακια και μετα τα βλεπεις ολα σιγα σιγα για να γινουν σωστα. Δυστυχως, αν τα αφησεις για πολυ στο συγκεκριμενο ενυδρειο, θα αρχισουν τα προβληματα και ειναι κριμα.

Απο εκει και περα, ορεξη φαινεται να εχεις και θα γινουν ολα, αρκει να εχεις υπομονη και διαθεση για διαβασμα.

Υ.Γ. Αν ενδιαφερεσαι για μπολι και περασεις απο ανω πολη, υπαρχει αρκετο. Επικοινωνια με πμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-15, 11:28
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σου εστειλα π.μ για το μπολι.Οπως ειπες το βασικο τωρα ειναι να δω τι θα κανω με τα ψαρακια και να στρωσω το φιλτρο πριν καμια ατυχια.Δυο ερωτησουλες,υγρα οπως το stresszyme χρησιμοποιω;;;μου εδωσαν ενα μπουκαλι για αυτο ρωταω.και πηρα ενα φωτιστικο γραφειου με απλη βιδωτη λαμπα.ποσα watt να βαλω και θερμη η ψυχρη;;;απο οτι καταλαβα παμε προς ψυχρο π.χ 6000K και οχι τις θερμες 3000-3500Κ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-15, 12:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απαραιτητο δεν ειναι. Για εμενα εντελως περιττο θα ελεγα. Αλλα αφου το εχεις, ακολουθησε την προτεινομενη δοσολογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-15, 12:39
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Αν πας 3000-3500 k ευδοκιμεί πολύ την άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-15, 16:16
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Φτου-φτου μακρια απο εμας.πηρα μια 6500Κ 8w για δοκιμη και βλεπουμε για πιο πολυ.επειδη τα watt ειναι λιγο περιεργος αριθμος προσδιορισμου φωτεινοτητας.Για τα λιτρα μου ποσα ,lumen θα ηταν σωστα για φυτεμενο χωρις ιδιαιτερα φυτα και να μην ενοχλει τα ψαρια που διαβασα δεν τους αρεσει πολυ φως.480lm βγαζει αυτη η λαμπιτσα της philips.Εμφανη η διαφορα με την πρωτη φωτο πιστευω.Μονο μην ενοχλει το πολυ φως.Η θωλουρα στο νερο ειναι απο την καμερα του κινητου.ειναι καθαρο και διαυγες.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-15, 05:18
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Βλέπω ότι είσαι μια χαρά .τώρα όσο για τα lumen εξαρτάτε το βάθος π.χ αν είχες να κάνη με ένα βάθος 50 cm και ήθελες να κάνης ένα χαλί από δύσκολο φυτό πρέπει να εκπέμπει αυτό 1500-1600 lumen και είναι συνάρτηση με πόσα w λαμπτήρα έχεις.
Κοίταξε αν έχεις χρόνο μια για ενυδρεία και θα καταλάβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-08-15, 10:13
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σιγα-σιγα μαθαινουμε.επισης να ρωτησω θελω να κοψω 2-3 κιτρινισμενα τρυπημενα φυλλαρακια απο τις κρυπτοκορινες.κατι διαβασα οτι βγαζουν τοξικα.υπαρχει προβλημα;πως δλδ τις κλαδευουμε;και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βουλιαξε το ξυλο μου.ενυδριακη ριζα ειναι.εκτος απο καλο ξεπλυμα προσεχω κατι αλλο η μπλουμ μεσα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-08-15, 11:15
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Κλαδεύεις το φιλαράκι στην βάση του φυτού πολύ κοντά στο χαλίκι με ψαλίδι.
Δώσε πρώτα χρόνο στο φυτό να προσαρμοστεί 1-2 εβδομάδες να πετάξει καινούρια φύλα και μετά κόβεις τα χαλασμένα πριν χαλάσουν τελείως.
Όσο για το ξύλο εγώ το ξέπλυνα με καυτό νερό από θερμοσίφωνα και ο.κ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-08-15, 21:41
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ακομα δεν σας επρηξα???Συνεχιζω τοτε!!
αφαιρεθηκε η λαμπα που ειχα βαλει.Ενω φαινοταν πολυ ομορφα τα ψαρια,ηταν συνεχως στρεσσαρισμενα,κολυμπουσαν σε πολυ μικρη περιοχη,σχεδον ακινητα.Μια προσπαθεια που εκανα να την κουνησω για να βαλω ενα φυτο το ενα ψαρακι ξαφνικα αρχισε να χτυπιεται και κοντεψε να πηδηξει εξω.Με την μικρη led ειναι και παλι φυσιολογικα και κολουμπουν ηρεμα.θα δοκιμασω να προσθεσω ακομα μια,πιο πολυ για τα φυτα να δω τι συμπεριφορα θα εχουμε.Μπηκε και ενα δευτερο φυτακι το οποιο προχειρα το εβαλα με το γλαστρακι και αυριο θα το δεσω στο ξυλο.Anubia heterophylia.Μου το εδωσαν σαν ευκολο φυτο χωρις πολυ φως.
και η ερωτηση,στην φωτο φαινεται η εξοδος του φιλτρου.ειναι ενταξει?πιο ψηλα?πιο χαμηλα?εχω κοψει την ροη βεβαια με το βανακι της εξοδου γιατι εκανε μεγαλη αναταραξη και μαλλον δεν ηταν και πολυ καλο σε τοσο μικρο ενυδρειο.



Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-08-15, 05:20
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Τα ψάρια σου είναι στρεσαρισμένα από τον χώρο. Δεν κάνουν για τόσο μικρό ενυδρείο αν μπορείς να τα δώσεις. Τα συγκεκριμένα είναι για κοπάδι 6+ και ενυδρείο με μήκος 1,5m.
Το φυτό καλά είναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια σου είναι στρεσαρισμένα από τον χώρο. Δεν κάνουν για τόσο μικρό ενυδρείο αν μπορείς να τα δώσεις. Τα συγκεκριμένα είναι για κοπάδι 6+ και ενυδρείο με μήκος 1,5m.
Το φυτό καλά είναι.

Τώρα το πρόσεξα η anubia δένετε με πετονιά ψιλή και δεν φυτεύεται θα σου χαλάσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη planetgeo7 : 24-08-15 στις 05:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-08-15, 09:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει κόσμημα, αλλά όχι με αυτά τα ψάρια, τα ταλαιπωρείς, και στο τέλος θα κουραστείς και εσύ. Τα συγκεκρμμένα ψάρια θέλουν κοπάδι τουλάχιστον 8 ατόμων για να μετριαστεί η επιθετικότητα τους, ύψος πάνω από 50-55 πόντους και μήκος για να μπορεί να απομονωθεί κάποιο ζευγάρι αν γεννήσουν. Μπορείς κάλλιστα να βάλεις γαρίδες ή ένα μονομάχο και με τα φυτά και τη διακόσμηση που θα βάλεις μπορεί να γίνει ένα διαμάντι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος με ερωτησεις Gandalf Αρχάριοι γλυκού νερού 10 08-01-15 23:13
ερωτησεις αρχαριος malawi puntakias22 Malawi 17 22-06-14 12:33
ΠΙΟ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 31 29-08-10 21:23
αρχαριος ,ερωτησεις για μονομαχους Leo Bettas 1 12-08-09 16:17
Αρχαριος-Ερωτησεις για φυτα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 02-04-07 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18094 seconds with 15 queries