Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 04:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Plants in a rift lake tank

--------------------------------------------------------------------------------
Title: A plant in a rift lake tank
Post by: tolibra on 11/06/01 at 12:06:18
--------------------------------------------------------------------------------
Η Μαρία έγραψε:

Ίσως να γίνομαι κουραστική αλλά είμαι απλώς... αρχάρια! ???Έχω ένα πολύ όμορφο και υγιέστατο φυτό στο ενυδρείο μου, (δώρο ενός καλού Αθηναίου) για το οποίο όμως δεν γνωρίζω τίποτα (shame on me! :-X). Θα μπορούσε αυτός ο καλός Αθηναίος να με διαφωτίσει περαιτέρω, μιας και θα ήθελα να ξέρω αρχικώς τι φυτό έχω, και με ποιο τρόπο θα το διατηρήσω στην καλύτερη κατάσταση, δεδομένο ότι το έχω σε ένα ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες και οι παράμετροι του νερού δεν γνωρίζω αν είναι οι καταλληλότερες για το συγκεκριμένο φυτό. ???
Ευχαριστώ! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/06/01 at 12:57:00
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΑΥΤΟ ??? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/06/01 at 12:58:00
--------------------------------------------------------------------------------
Υποθέτω οτι ο καλος Αθηναιος ειμαι εγω... :P
Λοιπον, το φυτο που εδωσα στην Μαρια ειναι το Microsorium pteropus, var. "Windelow" . Το κοινο του ονομα, Java fern. Στην ποικιλια "Windelow", οι ακρες των φυλλων ειναι κατσαρες.
Το φυτο ειναι απο τα πιο ευκολα που υπαρχουν. Δεν χρειαζεται πολυ φως, ουτε τακτικο λιπασμα νερου (αν του τα δωσεις ομως αναπτυσσεται πιο γρηγορα). Συνηθως το βαζουμε πανω σε πετρες η σε ξυλα, στερεωνοντας το καπως με λαστιχακι η πετονια, τα οποια μπορουμε να βγαλουμε σε μερικες βδομαδες, οταν οι ριζες του γραπωσουν το ξυλο η την πετρα. Επισης μπορουμε να το "φυτεψουμε" στο χαλικι η στην αμμο, αλλα η μονη προσοχη που θελει, ειναι -σε περιπτωση που το φυτεψουμε- να φυτευτουν μονον οι λεπτες καφε ριζες του, (που χρησιμοποιουνται μονο για να το κρατουν κατω, δεν τρεφεται απ' αυτες) και οχι το υπολοιπο μερος του φυτου.
Παρεπιπτοντος, τα ιδια ισχυουν και για anubia, java moss, και Bolbitis heudelloti (african fern).

Με τις παραμετρους του νερου για αφρικανες δεν θα εχει κανενα προβλημα. Θεωρητικα, δεν θα εχει και κανενα προβλημα με τις αφρικανες τις ιδιες, θεωρειται απ' τα πολυ δυσκολοφαγωτα φυτα. Για το τελευταιο ομως δεν μπορω να εγγυηθω....(βλεπω τον polleni να ερχεται με απαντηση επι του θεματος...)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/06/01 at 13:06:38
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω παντως που το εχω μαζι με τα pseudotropheus δεν το εχουν φαει ακομη : : :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/06/01 at 13:09:44
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο, το κανονικο Microsorum pteropus ειναι αυτο:

και η ποικιλια "windelov" που εδωσα στην Μαρια, ειναι:






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/07/01 at 04:35:53
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω το κανονικο εχω, και απο τις μαυρες κηλιδες που εχει στα φυλλα βγαζει αλλα μικροτερα( ετσι πολλαπλασιαζεται σωστα??)
Αλλα ειναι αργης αναπτυξης ετσι δεν ειναι??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/07/01 at 08:42:18
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστα. Καλο ειναι να αφηνεις το μωρο-φυτο πανω στο φυλλο εως οτου μεγαλωσει αρκετα ωστε να μπορεις να το τοποθετησεις αλλου. Η "μητερα" φυλλο συνηθως μαυριζει και χαλαει οσο το μωρο μεγαλωνει.
Ο αλλος τροπος πολλαπλασιασμου του φυτου, ειναι, οσο αυτο μεγαλωνει και μακραινει το ριζωμα του, απ' οπου πεταει καινουρια φυλλα, να κοβεις ενα κομματι (με τουλαχιστον δυο φυλλα απανω) και να το μεταφυτευεις.
Δυστυχως στη ποικιλια Windelov δεν εχω δει τον πρωτο τροπο πολλαπλασιασμου με τα μωρα-φυλλα...
Και ναι, ειναι αρκετα αργο φυτο, αν και στο δικο μου ενυδρειο με ολο το φως και το CO2 παει αρκετα γρηγορα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/08/01 at 02:56:06
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο κανω και εγω Τολη ,αλλα σε ποιο μηκος πρεπει να φτασει το <<μωρο>> φυτο για να το βγαλουμε απο το μητρικο??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/08/01 at 10:08:09
--------------------------------------------------------------------------------
4-5 εκατοστα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/09/01 at 15:49:01
--------------------------------------------------------------------------------
Οποτε καλα τα εκοψα εστω και κατα τυχη
τωρα εχω αλλη μια ερωτηση που την εβαλαν στο LIVEBEARERS
Καποιος ειδε σε ενα μαγαζι( για ευνοητους λογους δεν λεω ονομα) ενα φυτο που ειχε επανω στα φυλλα κατι σαν μπαμπακι αυτο ειναι καποια αρρωστια ??? ??? ??? παραπανω πληροφοριες δεν εχω να σου πω, εμενα κατι τετοιο δεν μου εχει τυχει???
Και τελος εχω ενα ECHINODORUS BLELENI (φαινεται και στην φωτο στο site Τακη το οποιο εχει βγαλει ενα <<μπουμπουκι>> :-X :-/ :-/ απο το οποιο πολλαπλασιαζεται το φυτο απο οτι διαβασα πως ακριβως γινεται αυτο ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/09/01 at 18:34:40
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειμαι σιγουρος για ποιο Echinodorus μιλας, αλλα απ'οτι ειδα στη φωτο, ειναι απ'τα μεγαλα...συνηθως ξεκινουν με ενα κοτσανι που βγαζει 2-3 μπουμπουκια, ετσι: http://users.otenet.gr/~tolibra/ECHSTA1.jpg και μολις αυτα φτασουν στην επιφανεια, ανθιζουν , και μετα γινονται μωρα φυτα, ετσι: http://users.otenet.gr/~tolibra/117-1729_IMG.jpg

Οταν οι ριζες των μωρων γινουν αρκετα μακριες για να μπορουν να φυτευτουν, κοψε τα , και κοψε και το κοτσανι οσο πιο κοντα στη ριζα μπορεις, γιατι κλεβει ενεργεια απο το φυτο-μαμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/10/01 at 15:24:05
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο που εχω ειναι απο τα μεγαλα ECHINODRUS η φωτογραφιες ηταν κατατοπιστικοτατες
Εχεις δει πουθενα καποιο απο τα CRINUM ??? απο οτι διαβασα ειναι φυτα που μπορουν να μπουν μαζι με κιχλιδες θα με ενδιεφερε να βαλω τετοια στο αλλο ενυδρειο που εχω ???
Κοιταξες αυτο που σε ρωτησα <<για το μπαμπακι στα φυλλα??
Thanks for your time


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/10/01 at 20:32:18
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν εχω ακουσει-διαβασει για μπαμπακοειδη πραγματα πανω σε φυτα... : ...μια πιο λεπτομερης περιγραφη θα βοηθουσε ισως...το μονο που μου περναει απ'το μυαλο ειναι ενα ειδος αλγης πολυ λεπτης ποθ πολλες φορες ειναι ασπρη και αν δεις το φυλλο κοντρα στο φως φαινεται λιγο σαν βαμβακι...

Crinum natans, το λεγομενο κρεμμυδι...αν εχει ενα αρκετα βαθυ και πλουσιο υποστρωμα και medium φως, παει αρκετα καλα...

O polleni θα κατερριπτε την θεωρια των διαφορων φυτων που "δεν τρωγονται" απο κιχλιδες, σε λιγα λεπτα...
Η οποια θεωρια λεει οτι καποια φυτα, Vallisneria, anubias, ferns, ναι, και το crinum natans, ειναι ανθεκτικα για τα δοντια τους...εγω , επηρεασμενος απο τον polleni, δεν το εγγυωμαι...αλλα εξαρταται κατα πολυ και απο το ειδος των κιχλιδων, και απο το αν ειναι μικρα ακομη...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/11/01 at 15:50:53
--------------------------------------------------------------------------------
:-/ Και την ιδια γνωμη εχω (( καποιο ειδος αλγης))
περισοτερες πληροφοριες δεν εχω γιατι το φυτο αυτο απο οτι μου ειπαν την μια μερα ηταν εκει και την αλλη εξαφανιστηκε??
Για τα φυτα αυτα που σου ειπα αν τα βρω θα δουμε στην πραξη αν αντεχουνε μαζι με τις ΚΙΧΛΙΔΕΣ!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: zincfree on 11/13/01 at 00:37:29
--------------------------------------------------------------------------------
May be Polleni will say that any plant can be food for m'bunas, but it is known that Microsorium species are poisonous ferns and well fed fishes do not mess with them.
As far as I know his m'bunas destroyed some of his ferns sometimes. Generally they do not eat it. Although it is sure that any plant can be unrooted from any spawning cichlid species, if an individual has space problems with plants.
I want to say something (although it is not the right place to be said) about a petshop at Moschato. The guy sets beautiful planted tanks and he trades Tropica's plants too. Pay a visit at his place, it worths it!
He is on the main road of Moschato (I do not remember the name of the road, but it is easy to find it).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/13/01 at 17:44:15
--------------------------------------------------------------------------------
Εκείνο που είναι ιδιαίτερα σημαντικό με τα φυτά σε ενυδρείο με αφρικάνες είναι να είναι φυτεμένα σε σημεία που δεν εμποδίζουν τα ψάρια. Μια λύση που έχουν βρει πολλοί, είναι να φυτεύουν τα φυτά σε γλαστράκια στερεωμένα ανάμεσα στις πέτρες. Είναι ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα βρεθούν κάποια μέρα με τις ρίζες έξω από το χαλίκι. Όσο για την περίπτωση να τα φάνε, αυτό δεν αποκλείεται ποτέ. Και βέβαια καλό είναι να επιλέγουμε τι φυτά θα βάλουμε γιατί κάποια από αυτά δεν ανέχονται τις συνθήκες νερού που φτιάχνουμε για αυτά τα ψάρια.
Εγώ είχα μέχρι κάποια εποχή Valisneria gigantea και πολλαπλασιαζόταν σε σημείο ενοχλητικό!!! Ξαφνικά, μετά από πολύ καιρό, άρχισε να χαλάει. Σάπιζε η βάση των φύλλων και ξεκολλούσαν το ένα μετά το άλλο, μέχρι που τα φυτά εξαφανίσθηκαν τελείως. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήταν αυτό που έκανε αυτή την αλλαγή.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: tia_k88 on 11/19/01 at 14:40:44
--------------------------------------------------------------------------------
Παντος οσο αφορα το μπαμπακη ξερω καποια αρρωστια η οποια ενφανιζεται συνηθως στα πευκα ή σε παρομοια ειδη φυτων και προκαλειται απο καποιο μικροβιο που υπαρχει στον αερα ,αλλα για μπαμπακι σε φυτο του νερου δεν εχω ακουσει,εχω δει ομως κατι παρομοιο (σε ντοκιμαντερ) στα νουφαρα (στις ριζες) και αν θυμαμε καλα ωφειλετε στο νερο και στην θερμοκρασια του. ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/21/01 at 05:55:53
--------------------------------------------------------------------------------
Πόσο πιθανό είναι να φταίει η αντλία που έβαλα (2000 l/h) στο γεγονός ότι τα (λίγα) φυτά μου δεν πάνε τόσο καλά όσο πριν; Νομίζω ότι από τότε χάλασε και η Valisneria.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/21/01 at 06:03:21
--------------------------------------------------------------------------------
Εκτος κι αν τα παιρνει σβαρνα, δεν νομιζω οτι φταιει η αντλια, στα φυτα αρεσει λιγο ρευμα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/21/01 at 08:59:19
--------------------------------------------------------------------------------
Σκέφτομαι ότι ίσως με την μεγάλη κυκλοφορία του νερού, το λίγο CO2 που παράγεται στο νερό αποβάλλεται γρήγορα, με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ καθόλου λίπασμα. Τον πρώτο καιρό είχα και αέρα στην έξοδο της αντλίας, αλλά τώρα την έχω καταργήσει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/21/01 at 09:31:24
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι, ειναι πολυ πιθανο η αντλια να σου διωχνει διοξειδιο...Το κακο μ'αυτα τα πραγματα ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις και τα δυο...Θα μπορουσες να στρεψεις την εξοδο της αντλιας προς τα κατω ωστε να μην δημιουργειται μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια, αλλα αυτο θα αναιρουσε τον λογο για τον οποιο την εβαλες...εκτος αν την εβαλες μονο για να μην εχεις dead spots κι οχι για παραπανω οξυγονωση. Anubias και Java fern δεν θα εχουν προβλημα παντως...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/21/01 at 15:32:20
--------------------------------------------------------------------------------
Ουσιαστικά έβαλα την αντλία για μεγαλύτερη κυκλοφορία νερού και όχι για οξυγόνωση. Είδα διαφορά στη διαφάνεια του νερού και βέβαια αν δεις τα σφουγγάρια της αντλίας θα καταλάβεις τι δουλειά κάνει! Είναι γεμάτα με αποικίες βακτηριδίων σε μεγάλη συγκέντρωση. Ουσιαστικά μου χάλασε η Valisneria και ένα άλλο φυτό (μοιάζει με κάποιο είδος Cryptocoryne) που ήταν πολύ ωραίο. Αυτό προσπαθεί να ξαναπετάξει αλλά χωρίς επιτυχία!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/22/01 at 18:00:58
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχουν καποιες ταμπλεττες στην αγορα, που τις σπρωχνεις κατω απ'τις ριζες...η Tetra νομιζω εχει την οικονομικοτερη συσκευασια...Αν το φυτο σου ειναι Cryptocoryne , η τουλαχιστον μοιαζει (μεγαλες ριζες, φυλλα που ξεκινουν σε rosette σχημα) , τοτε τρεφεται κατα κυριο λογο απ'τις ριζες, και μια τετοια ταμπλεττα θα το βοηθουσε πολυ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: zincfree on 11/23/01 at 13:12:03
--------------------------------------------------------------------------------
May be Tetra fertilizer tablets are cheap but Aqualine are far better.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/23/01 at 16:17:23
--------------------------------------------------------------------------------
Θα δοκιμάσω κάποιο λίπασμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μέχρι τότε που έβαλα την αντλία πήγαινε μιά χαρά! Τα φύλλα του όταν ήταν μεγάλα είχαν ένα χρώμα προς το κόκκινο, ενώ μικρά είναι σχεδόν πράσινα. Τώρα το παλεύει να ξαναπετάξει, αλλά μάταια!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/24/01 at 16:01:22
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω παντως δεν νομιζω οτι φταιει η αντλια ???
ξεκινοντας το ενυδρειο με τις κιχλιδες που ειχα πει Τακη εκανα ενα πειραμα εβαλα μεσα 1 elodea, 1 microsorium,και3 anubia nana,και αφου κλαδεψα καποια φυλλα μεγαλα απο το echinodoruw bleheri τα εβαλα και αυτα να δω τι θα γινει??( αυτα τα ειχα βεβαια στο ενυδρειο με τα livebearers)
Σε αυτο το ενυδρειο εχω 2 εσ. αντλιες και υπαρχει 8.2 ph--kh ειναι 18 .CO2 δεν εχω βαλει απλα συμπληρωνω το υγρο λιπασμα τις sera σε καθε αλλαγη νερου.
τα φυτα αυτα δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα και αναπτυσονται καλα!!
τωρα αν θα πρεπει να προσθεσω co2 θα μας το πει ο Τολης,παντως οπως ειπα και στην αρχη δεν νομιζω οτι φταιει η αντλια???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 11/24/01 at 17:27:27
--------------------------------------------------------------------------------
There is a mathematic equation which gives the amount of CO2 you can have at any given pH / KH combination. In short, at the pH you have (8.2) - despite the high KH which helps - you need to go below pH 7.4 to have enough dissolved CO2 in your water. Moreover, this pH fluctuation is too much for an every day routine (0.8 is toooooo much for your fish). You can read more at http://www.malawicichlidhomepage.com...nfo/index.html (click on KH to see the tables).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Takis on 11/24/01 at 18:36:34
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι πολύ πιθανό, αν ρίξω λίπασμα να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά λέω για την αντλία και τον ρόλο που έπαιξε χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Τώρα βέβαια όπως είναι τα πράγματα ίσως χρειαστεί να ρίξω κάτι. Ουσιαστικά οι μερικές MICROSORΙUM PTEROPUS που έχω στο ενυδρείο μου είναι αρκετές. Απλά, αφού υπάρχει και το άλλο φυτό δεν χρειάζεται να το πετάξω (τουλάχιστον μέχρι να βεβαιωθώ τι είναι!!!). Γι' αυτό δεν μπαίνω και σε σκέψεις για CO2...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: Tolis on 11/24/01 at 21:00:29
--------------------------------------------------------------------------------
Yes zincfree, Aqualine Buschke's line of products, along with Dupla and Seachem in the US are considered the best for plants...but they are more expensive too...(kind of like "signed" clothes)..Takis only needs to give a little boost in this plant's roots, so in my opinion a cheaper product would do the job...If we knew this some weeks ago I would give him some tablets (Aqualine's parakalo!) when we met...

Τακη, αν το φυτο ειναι οντως cryptocoryne, (απ'την περιγραφη μαλλον ετσι ειναι), δεν ειναι καθολου περιεργο που "τα εφτυσε" με την αντλια...οι crypts ειναι πολυ ευαισθητες σε οποιαδηποτε αλλαγη του περιβαλλοντος που εχουν συνηθισει...πολλες φορες δεν αντεχουν ουτε μια αλλαγη λαμπας...απ'την αλλη, το μονο που σθνηθως παθαινουν ειναι να λιωσουν τα φυλλα τουε και να πεταξουν άλλα, προσαρμοσμενα στις καινουργιες συνθηκες. Δωστου λιγο καιρο.
(Αυτο που ουτε εγω καταλαβαινω ομως ειναι γιατι τα επαιξε η valisneria).

Μανθο μην μου πεις οτι και τα φυλλα του Echinodorus πανε καλα ???
Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να προσθεσεις CO2.. η προτεραιοτητα σου για το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι τα ψαρια. Οχι οτι δεν γινεται, ο polleni το εκανε επιτυχως παλια, αλλα με συντομες δοσεις και με αυστηρο monitoring των παραμετρων... Το pH/KH chart ειναι ακριβες, αρκει να μην χρησιμοποιουνται στο νερο χημικα οπως pH-up η pH-down...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/25/01 at 14:58:30
--------------------------------------------------------------------------------
Τολη τα εχω δει τα διαγραματα και ξερω οτι το co2 ειναι ελαχιστο για αυτο και αναρωτηθηκα κατι τετοιο?
Τα φυλλα παραδοξος πανε καλα ??? βεβαια δεν περιμενω να κρατησουν πανω απο 1 μηνα, ποιο πολυ τα εβαλα να δω αν τα συγκεκριμενα ψαρια που εχω (3 τον αριθμο P.S) θα τα ετρωγαν η" θα τα ξηλωναν και ακομα δεν τα εχουν πειραξει,( βεβαια τα εχω σφηνωσει αναμεσα σε πετρες και οχι σε χωμα).
Θα δουμε τι θα γινει στην συνεχεια???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 11/25/01 at 15:28:00
--------------------------------------------------------------------------------
Sometimes, east african cichlids will not eat the leaves, they will just play with them. After 2 years, when my Cryptocorine had become a beauty, I started to feed my Haps with sinking pellets. After two months, there is no Crypt any more. They have digged it out. A C.moorii used to remove the leaves, let them in the stream and then chase them.. All in all, a planted tank with East African Rift Lake cichlids will never become a Dutch aquarium. You will see the green but the leaves will be sometimes eaten, some plants uprooted etc...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/25/01 at 15:46:50
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα με τρομαξες πραγματικα ;D ;D
Δεν περιμενω να γινει ολλανδικο το ενυδρειο απλα ελπιζω να καταφερω να κρατησω καποια φυτα εκει μεσα ζωντανα και απειραχτα ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 11/25/01 at 16:43:46
--------------------------------------------------------------------------------
My advice is very simple: try a number of plants, see which of them survive and then fill your tank with them. You CAN have a planted tank, take my word for it. Nothing to be afraid of. However, what the books say has nothing to do with reality. In my tanks (pH=8.5-8.6, GH=12, KH=14) many plants WOULD thrive. However, I have noticed that the species I keep will destroy even Microsorium pteropus, despite what the books say !! In contrast, Hygrophila corymbosa really thrives !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/26/01 at 09:43:41
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks.
Αυτο το πειραμα δοκιμαζω και θα δουμε τι θα γινει στην συνεχεια ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 11/26/01 at 10:37:18
--------------------------------------------------------------------------------
Vallisneria gigantea is also a good option but needs a rather big tank !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/27/01 at 16:17:41
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω δυστηχως ακομα δεν εχω καταφερει να στησω το ενυδρειο( 500 λιτρα και πανω ) που θα μπορεσει να φιλοξενησει τετοια φυτα καιφυσικα ποιο πολλα ψαρια ( απο τα 3 που εχω τωρα στο 80αρι)
Εν αναμονη λοιπον!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 11/27/01 at 16:52:09
--------------------------------------------------------------------------------
It may sound crazy but my son (11 years old) managed to grow a Vallisneria gigantea from 20 cm to 150 cm (yes, correctly, 150 cm) in his 45 liter tank !!! Of course all the light was blocked by the leaves of the plant which crossed the tank's length 3 times. It was an amazing sight.

Conclusion. You can definitely grow a V.gigantea in an 80 liter tank. Especially if you combine it with plants that need little light (anubias, cryptocorines etc.). Just give it a try. After all you will only need one plant. It will also make your tank look more "FULL" despite the three fish !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 11/28/01 at 04:08:17
--------------------------------------------------------------------------------

Θα το δοκιμασω να εισαι σιγουρος, ισως να αποδειχτει καλη λυση, και δειχνει πολυ καλυτερα το ενυδρειο με ενα τετοιο φυτο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: polleni on 12/04/01 at 18:28:13
--------------------------------------------------------------------------------
Some points to consider. My son grew this pant without any some liquid fertilizer (every time we remembered to add it), one lamp across his tank (full spectrum - you will need two of them - at least - for your tank !!) no CO2 and no special care. pH was about 8.9 (as it usually is in his tank) and that's all !! So you simply HAVE to go for it !! Keep us posted..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: A plant in a rift lake tank
Post by: ASCCO1 on 12/05/01 at 14:52:38
--------------------------------------------------------------------------------
Το φως που θα υπαρχει τωρα ειναι 2 λαμπες 15 watt true light( 30 w συνολο) οποτε απο αυτη την πλευρα ειμαστε Ο.Κ Λιπασμα εχω απλα ακομα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα γιατι εστηνα ενα ακομα 80χ40χ40 γιανα μεταφερω εκει τα μωρα livebearers, και bettas babies που εχω απο ενα 20 λιτρο που ειχα γιατι δεν ηταν αρκετο για να μεγαλωσουν. μολις βρω ευκαιρια θα ασχοληθω και με αυτο.
Λεω να φυτεψω ενα echinodrus bleheri μικρο μιας που απο το μεγαλο που εχω εχουν βγει 3 μπουμπουκια και υπαρχει περισευμα( τα φυλλα που εχω βαλει δοκιμαστικα δεν τα εχουν πειραξει ακομα) και βλεπουμε???/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07361 seconds with 12 queries