Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-11-15, 20:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω κατόχους ξύλινων να γράφουν και ανησυχώ
όλα θα τα αναλύσετε
αλλά το βασικό ερώτημα μου δεν βλέπω να απαντιέται.
Πόσο αντέχουν σε βάθος χρόνου (έχω γυάλινο diy ενυδρείο του '90~) και τι προβλήματα παρουσιάζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-11-15, 21:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τακη εισαι χρονια χομπιστας και νομοζω οτι ξερεις τι γινεται. ολοι εχουμε χτυπησει στο ενυδρειο ενα βραχο η κατι αναλογο απο απροσεξια ή κατι παρομοιο....
Το οτι το ξυλο ειναι πιο ελαστικο δεν κανει το ενυδρειο ακαμπτο.
Κιλια κανει καο το τζαμι.
Το τζαμι πάνω από 5 χιλιοστα κουρμπα, αν δεν σπασει θα σου σκισει τις σιλικονες, το ξύλο θα ανησυχεις μετα τα 10-15 χιλιοστα, λιγα λεω, για να μη πω παραπάνω.
Ενα κοντρα πλακε πόσο πρέπει να λυγισει για να σπασει ;
Και δεν είναι το σπασιμο Σακη, το ξύλινο δεν θα σπασει, στο λεω, βαρέλι θα γίνει αλλά δεν θα σπασει.
Στο γυάλινο ενα χαλικάκι να υπάρχει από κατω μπορει να γίνει κομμάτια, το ξερεις αυτο, στο γυαλινο αν δεν το αλαφδιασεις μειωνεται η αντοχη, το ξυλινο χαμπαρι. Αλλα τώρα πιασαμε τα άκρα, δεν συμβαινουν καθε μερα αυτά, ειναι σπανια.
Το ξύλινο ειναι να μη βραχει, αν δεν βραχει το ξεχνας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα θα τα αναλύσετε
αλλά το βασικό ερώτημα μου δεν βλέπω να απαντιέται.
Πόσο αντέχουν σε βάθος χρόνου (έχω γυάλινο diy ενυδρείο του '90~) και τι προβλήματα παρουσιάζουν?
Ελα ντε βρε Κλεόβουλε, χρόνια να μιλαμε για τα υπερ και τα κατα, αν δεν μπουν να μας πουν αυτοι που έχουν ξύλινα, δεν θα μάθουμε ποτε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 10-11-15 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-11-15, 21:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

επειδη κι εγω ενδιαφερομαι για κατασκευη ενυδρειου,ειναι ενα πολυ χρησιμο θεμα!!
θεωρητικα απο αυτα που εχω δει δεν θα εμπιστευομουνα το ξυλινο απο πλευρα στεγανοποιησης και οχι απο πλευρα αντοχης..αρα η εικονα μεσα στο μυαλο μου με τον τροπο του Τακη που στην ουσια ειναι 2 ενυδρεια το ενα μεσα στο αλλο φανταζει ιδανικη!!εχουμε το εξωτερικο που σαν ξυλινο μπορουμε να το δεσουμε αρκετα πχ βιδωμα,κοντρες,τσερκια,γωνιες και μεσα βαζουμε ενα πλεξιγκλας που σιγουρα θα μας δωσει πληρη στεγανοποιηση.

αρα πρακτικα ειναι εφικτο και με αποδειξεις..
στο ερωτημα πολλων για το ποσα χρονια μπορει να λειτουργει δεν υπαρχει απαντηση παρα μονο θεωριες απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο παλιο ξυλινο για μελετη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-11-15, 21:23
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη κι εγω ενδιαφερομαι για κατασκευη ενυδρειου,ειναι ενα πολυ χρησιμο θεμα!!
θεωρητικα απο αυτα που εχω δει δεν θα εμπιστευομουνα το ξυλινο απο πλευρα στεγανοποιησης και οχι απο πλευρα αντοχης..αρα η εικονα μεσα στο μυαλο μου με τον τροπο του Τακη που στην ουσια ειναι 2 ενυδρεια το ενα μεσα στο αλλο φανταζει ιδανικη!!εχουμε το εξωτερικο που σαν ξυλινο μπορουμε να το δεσουμε αρκετα πχ βιδωμα,κοντρες,τσερκια,γωνιες και μεσα βαζουμε ενα πλεξιγκλας που σιγουρα θα μας δωσει πληρη στεγανοποιηση.

αρα πρακτικα ειναι εφικτο και με αποδειξεις..
στο ερωτημα πολλων για το ποσα χρονια μπορει να λειτουργει δεν υπαρχει απαντηση παρα μονο θεωριες απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο παλιο ξυλινο για μελετη.
α γεια σου φιλε μου..αυτο λεω και εγω.ετσι θα κανω και εγω το μεγαλο...και με μεγαλο κερδος σε λευτα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-11-15, 21:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη κι εγω ενδιαφερομαι για κατασκευη ενυδρειου,ειναι ενα πολυ χρησιμο θεμα!!
θεωρητικα απο αυτα που εχω δει δεν θα εμπιστευομουνα το ξυλινο απο πλευρα στεγανοποιησης και οχι απο πλευρα αντοχης..αρα η εικονα μεσα στο μυαλο μου με τον τροπο του Τακη που στην ουσια ειναι 2 ενυδρεια το ενα μεσα στο αλλο φανταζει ιδανικη!!εχουμε το εξωτερικο που σαν ξυλινο μπορουμε να το δεσουμε αρκετα πχ βιδωμα,κοντρες,τσερκια,γωνιες και μεσα βαζουμε ενα πλεξιγκλας που σιγουρα θα μας δωσει πληρη στεγανοποιηση.

αρα πρακτικα ειναι εφικτο και με αποδειξεις..
στο ερωτημα πολλων για το ποσα χρονια μπορει να λειτουργει δεν υπαρχει απαντηση παρα μονο θεωριες απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο παλιο ξυλινο για μελετη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
α γεια σου φιλε μου..αυτο λεω και εγω.ετσι θα κανω και εγω το μεγαλο...και με μεγαλο κερδος σε λευτα.
Τι έγινε βρε παιδιά ; σας εβαλα σε μπελαδες ε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-11-15, 21:54
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έγινε βρε παιδιά ; σας εβαλα σε μπελαδες ε
δεν πιστευω οτι ειναι μπελας.στην σημερινη εποχη νομιζω οτι ειναι θεμα οικονομιας.αν ειχα τα λευτα να το κανω σε γυαλι θα το εκανα...ασε που για εμενα το ξυλο ειναι πολυ πιο ωραιο..και ουσιαστικα δεν μιλαμε για ξυλινο...μιλαμε για γυαλι η πλεξι...οποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-11-15, 22:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μπελαδες οχι..η χαρα της δημιουργιας ναι!!
σιγουρα αξιζει μελετη παντως.εμενα με ενδιαφερει πολυ το τελικο βαρος που θα γλυτωσω.εστω και 100 κιλα ελαφρυτερο να βγει ενα ξυλινο με συμφερει πολυ..οικονομικα δεν γνωριζω ακομα που φτανει και δεν με πολυενδιαφερει αλλα νομιζω στα ιδια παιζει ξυλινο με γυαλινο.θα δειξει η πορεια..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-11-15, 22:08
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπελαδες οχι..η χαρα της δημιουργιας ναι!!
σιγουρα αξιζει μελετη παντως.εμενα με ενδιαφερει πολυ το τελικο βαρος που θα γλυτωσω.εστω και 100 κιλα ελαφρυτερο να βγει ενα ξυλινο με συμφερει πολυ..οικονομικα δεν γνωριζω ακομα που φτανει και δεν με πολυενδιαφερει αλλα νομιζω στα ιδια παιζει ξυλινο με γυαλινο.θα δειξει η πορεια..
σε λιγες μερες θα γραψω στο θεμα μου τον τροπο που θα το κανω.και θα δεις οτι και οικονομικα αλλα και για αλλους λογους,βαρως ρευμα.ειναι καλο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-11-15, 22:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να ακούσουμε όμως και άλλους που έχουν ξύλινα,
μπορεί να βιάζομαι αλλά δεν ακούω παρατηρήσεις από άλλους που έχουν και ανησυχώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-11-15, 08:40
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κάναμε στρογγυλά οι δεξαμενές νερού είναι ιδανικές, χωρίς πλάκα.
¶λλο η διαρροή και άλλο το σκάσιμο, το ξύλινο μπορεί να γίνει σαν μπαλόνι και να μη σκάσει, αν βραχεί όμως θα σαπίσει και θα σπάσει, εκεί είναι το ευαίσθητο σημείο, το σάπισμα από το νερό. Δεν εχει διαφορα σχεδον καθολου και τα δυο προληματα ειναι.... για σκασημο ενυδρειου εχω να ακουσψ πολυ καιρο.
Και το βάρος και η θερμομόνωση παίζει ρόλο Σάκη, και πολύ μεγάλο. Δεν μένουν όλοι σε ισόγειο. εγω ειμαι σοφητα οποτε το ξερω καλα και επιδι ειμαι απο δραμα ακομα καλυτερα!
Για τη θερμομόνωση θα σου φέρω παράδειγμα το δικό μου, πέρσι το Χειμώνα, θερμοκρασία έξω 0, το ενυδρείο 17, ένας θερμαντήρας Jager 200w, το ενυδρείο 300 λίτρα, ο STC , όχι ο θερμαντήρας, άναβε 10 λεπτά την ώρα για να κρατήσει αυτή η θερμοκρασία, δίπλα είναι ο κύβος, 55 λίτρα , με dow , θερμαντήρας jager 150w, ο STC άναβε 40 λεπτά την ώρα για να κρατήσει 18 βαθμούς, με διπλά τζάμια 50 λεπτά την ώρα.εδω θα μπορουσα να σου πω οτι κατι δεν μας λες καλα αλλα δεν θα το κανω.... ισα ισα θα σε ρωτησω γιατι δεν προτηνεις να κανουν μονοσης στα σπιτια αντι για dow με κοντρα πλακε?
Το ξύλο, αν δεν βραχεί, είναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μονωτικό υλικό, καλύτερο και από πολυουρεθάνη. Πόσο ρεύμα θα έκαιγε το ξύλινο αν δεν είχε αυτή τη μόνωση ;
Βάλε τώρα ένα δισκάδικο που θέλει 28-29 βαθμούς συνέχεια να δεις πόσο πιο λίγο θα έκαιγε.
Να σου πω το δικό μου και το καλοκαίρι, να σου πω η θερμοκρασία έχει συνέχεια το ξύλινο ; 24 -25 και εκεί έχει 36 (το ενυδρείο είναι έξω ε) και έχει 3 120αρια , δίπλα ο κύβος έχει 2 120αρια, θερμοκρασία 28 όταν έχει 36 ο χώρος, το ξύλινο 12 βαθμούς χαμηλότερα από το περιβάλλον. Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές.
Στο βάρος επίσης θα γλυτώσεις αρκετά, ένα γυάλινο 200 κιλά, σε ξύλινο θα είναι 50-70. μονο το τζαμι του ξυλινου θελεις να πεις ????
Το δικό μου το γύρναγα μόνος μου, αν ήταν γυάλινο 2 άτομα δεν θα το κάναμε καλά, και αυτά τα κιλά γιατί να μη τα κάνεις σαμπ ή πιο μεγάλο ενυδρείο ; δλδ καθε τρις και λιγο το πηγαινες βολτες το ενυδρειο?Για τι εγω οσα ειχα παντα ειχαν της θεσης τους και ιδικα οταν μηλαμε για λιτρα!
Όλα παίζουν ρόλο Σάκη, αν στο ξύλινο λύσεις το πρόβλημα υγρομόνωσης δεν συγκρίνεται , σε όλα, και αν το κανεις επιπλο λύνεις και το αισθητικό, αν δεν σου αρεσει το σκετο ξύλο
Εδω απλα επιδι οι αποψης διαφερουν και ξεπερναει το υγειες της ανταλαγης αποψεων εγω σταματαω.
1 δεν εχω δει ουτε ενα σοβαρο ενυδρειο τον τλευταιο καιρο να ειναι ξυλινο μιλαμε για μεσα σε σαλονι.....
2 μεχρι και μια εταιρια που εβλεπα στο FB να κανει διαφημηση τα ξυλινα πλεον δεν την βλεπω πουθενα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-11-15, 09:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω θα μπορουσα να σου πω οτι κατι δεν μας λες καλα αλλα δεν θα το κανω.... ισα ισα θα σε ρωτησω γιατι δεν προτηνεις να κανουν μονοσης στα σπιτια αντι για dow με κοντρα πλακε?
Είναι απλό Σάκη,
λόγω κόστους,
λόγω βάρους,
λόγω εύκολης διαχείρισης
και ότι το ξύλο λόγω υγρασίας κάποια στιγμή θα σαπίσει,
αυτά σκέφτηκα στα γρήγορα

Τώρα γιατι δεν βλέπουμε ξύλινα ; Γιατί λίγοι DIYηδες έχουν ασχοληθεί στη Ελλάδα, στο εξωτερικό, τα χειροποίητα μεγάλα έως τεράστια είναι ξύλινα

δες εδώ
https://www.google.gr/search?q=plywo...IVoVRyCh1FzAOH

καλα είδα αυτο και τρελλάθηκα



Το θέμα μας είναι εδω τι κάνουμε
και όσοι εχουν ξύλινα να μας πουν τι γίνεται ,
πως πάνε ;
τι προβλήματα έχουν ;
πως είναι αισθητικά ;
Δεν μιλάνε όμως
Μόνος μου μιλάω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-11-15, 13:12
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Hεταιρια που λες στο fb εχει και φυσικη εδρα,μπορεις να περασεις και να δεις σε λειτουργεια ξυλινο ενυδρειο αλλα και δυο ακομα1000+ λιτρων υπο κατασκευη.Μπορεις να δεις και αρχειο με φωτο απο ενυδρεια πελατων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-11-15, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δημήτρη , όντως υπάρχουν όμορφα ξύλινα ενυδρεία, αλλά θα ήταν καλό να ακούσουμε απόψεις απο αυτούς που τα έχουν , και τα θετικα και τα αρνητικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-11-15, 14:07
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ειπα εγω το αντιθετο?Αληθεια ποσοι εχουν ξυλινο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-11-15, 14:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα εγω το αντιθετο?
Οχι βρε, δεν είπα κάτι τέτοιο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια ποσοι εχουν ξυλινο ενυδρειο?
Από όσο ξέρω , εκτός από εμένα , έχει ο billarist που το αγόρασε , και είπε πως είχε προβλήματα, , o kouman έχω διαβάσει πως έχει φτιάξει για κάποιον, ο Θανάσης στη Σύρο αλλά το διάλυσε, κάτι είπες πως έχεις και εσύ,

δεν έχω ακούσει για άλλους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-11-15, 14:30
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Τo ξύλινο κατά την ταπεινή μου άποψη χωλαινει στο εξής: γιατί κανείς να έχει οπτική μόνο από τη μια πλευρά ενός ενυδρείου? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω κανένα θετικό, ούτε καν της χαμηλότερης τιμής. Είναι σα να κάνει κανείς έρευνα αγοράς για μαυρόασπρη τηλεόραση επειδή δε του βγαίνουν τα λεφτά για έγχρωμη 3D.

Τάκη, αν σε τρώει το χέρι σου για νέα κατασκευή, να σου δώσω διαστάσεις για ξύλινη βάση και πλαστικό καπάκι για μια γυαλα που βρήκα?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-11-15, 14:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τo ξύλινο κατά την ταπεινή μου άποψη χωλαινει στο εξής: γιατί κανείς να έχει οπτική μόνο από τη μια πλευρά ενός ενυδρείου? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω κανένα θετικό, ούτε καν της χαμηλότερης τιμής. Είναι σα να κάνει κανείς έρευνα αγοράς για μαυρόασπρη τηλεόραση επειδή δε του βγαίνουν τα λεφτά για έγχρωμη 3D.
Οταν το δεις απο κοντά μπορεί να αλλάξεις γνώμη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-11-15, 14:33
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ναι εχω και γω,δεν το εχω στησει ακομα για αλλους λογους.Μαλιστα το εβαλα αγγελια γιατι εχω μπλεξει με αναπαραγωγες και ειναι κριμα να καθεται.
Απο αυτα που εχω δει με τα ματια μου μια χαρα ειναι τα ξυλινα για μεγαλες κατασκευες.Το δικο μου να φανταστεις το σηκωνουμε δυο ατομα.Αν ηταν γυαλινο δεν ξερω ποσοι θα χρειαζονταν για να το μεταφερουν.Οσο για την αντοχη αυτο δεν στο απαντησει κανεις με σιγουρια.Παιζει ρολο η ποιοτητα των υλικων και ο τροπος κατασκευης.Αν καποιος εκανε μια πρωτη προσπαθεια κατασκευης ξυλινου και ειχε προβληματα δεν πιστευω οτι ευθυνονται τα υλικα αλλα αυτος που τα τοποθετησε.Και εγω αν κατσω και κολλησω ενα γυαλινο ενυδρειο ενω ειμαι ασχετος και μου ανοιξει στο πρωτο γεμισμα φταιει το γυαλι?
Σωστο feedback θα εχεις μονο απο σελιδες του εξωτερικου που υπαρχουν πολλες ξυλινες κατασκευες τεραστιων διαστασεων.
Και εδω ξεκινησε μια κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 4000 λιτρων αλλα δυστηχως δεν ολοκληρωθηκε ποτε λογω διαφορων θεματων που ειχε ο ιδιοκτητης και μελος του φορουμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-05-16, 23:08
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

1 κατασκευη ξυλινη 2.5 τονους που εχω κανει μπορω να πω πως μετα 3 χρονια ειναι κομπλε .. εαν αξιζει τωρα,... αξιζει μονο σε πολυ μεγαλα ενυδρεια πιστευω 1000 λιτρα+ γιατι εχει πολυ κοπο κατασκευης,,,, συγουρα εχει πολυ καλητερη θερμομονιση... απο κοστολογικης αποψης οσο μεγαλυτερο τοσο πιο φτηνο συγκριτικα με το γυαλινο... αλλα ακομη πιο φτηνη κατασκευη σε μεγαλα ενυδρεια ειναι απο μπετο και η προσοψη κανονικα με γυαλι... οταν μιλαμε για κατι μονημο ενοητε,, οτι αποριες εχετε στο θεμα θα προσπαθησω να σας βοηθησω..
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-05-16, 23:48
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Φρεσκοστημενο ξυλινο ενυδρειο σε καταστημα στην Αγια Παρασκευη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  w1.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  37,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  w2.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  36,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  w3.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  25,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  w4.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  28,9 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος...παρατηρήσεις για βελτίωση alexkotsis Χρυσόψαρα 303 29-01-18 23:20
Συμβουλές καιι παρατηρήσεις kokacy10 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 19-07-07 21:18
Περιμένω τις παρατηρήσεις σας sifo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 18-06-06 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07946 seconds with 16 queries