Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-07, 23:04
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το ζεστό καλοσόρισμα.
Εχω πολλά πράγματα να σας ρωτήσω και δεν ξέρω απο που να αρχίσω. Η αλλήθεια είναι πως είμαι λίγο πελαγωμένη με όσα έχω διαβάσει σε διάφορα site αλλά και εδώ. Πολλές τεχνικές λεπτομέριες που με κάνουν να σκέφτομαι μήπως τελικά δεν τα καταφέρω να έχω ένα υγιές ενυδρείο.

Λοιπόν πως άρχισε η όλη ιστορία. Καταρχίν να πω ότι δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με ψαράκια, αν εξαιρέσουμε τις 2 ή 3 φορές που έχω αγοράσει γυάλα με χρυσόψαρα... με την γνωστή κατάληξη Τα δολοφόνησα κανονικά!!!!
Πριν 5 μέρες πήγαμε στο pet shop της γειτονιάς μου μαζί με την κορη μου για να αγοράσουμε χελωνιέρα (Να σημιώσω εδω οτι στο σπίτι έχουμε 1 σκυλο, 1 γατα, 2 καναρινια, 2 χελωνάκια) και τότε είδε τον μονομάχο, μέσα σε ένα ποτήρι. Το ζήτησε να της το αγοράσω αλλά της είπα όχι, γιατι ψοφάνε και στεναχωριόμαστε. Την άλλη μέρα ξαναπήγα μόνη μου και ρώτησα για τον μονομάχο και μου είπαν ότι είναιπολύ ανθεκτικό ψάρι. Κι έτσι το αγόρασα για να κάνω έκπληξη στην κόρη μου. Ο μονομάχος ήρθε στο σπίτι σε μια μικροσκοπική γυάλα.
Και μετά την πρώτη χαρά της κόρης μου ήρθε η στενοχώρια. Είναι ευτυχισμένο? Μήπως δεν του αρέσει να βρίσκετε σε μια τόσο μικροσκοπική γυάλα? Το αποτέλεσμα ήταν την άλλη μέρα να βρεθούμε σε ένα μεγάλο pet shop και να ρωτάμε για ενυδρεία.
Για να μην πολυλογώ αγόρασα ένα τετρα 60 λίτρων με φίλτρο, θερμοστάτη και μια λάμπα. Μου εξήγησαν πώς να στρώσω το ένυδρείο.
Τοποθέτησα λοιπόν αμέσως το ενυδρείο με όλο τον απαραιτητο εξοπλισμό. Πήρα και 1 ζωντανό φυτο το οποίο το χώρισα στα 3 και το φύτεψα σε 3 σημεία μέσα στο ενυδρείο. Αγόρασα και μία ρίζα, την οποία τοποθέτησα χωρίς καμιά προεργασία. Γέμισα το ενυδρείο νερό. Έριξα αντιχλωριο, λίπασμα για τα φυτά, ταμπλέτες για τροφή των φυτών, και άρχισα το στρώσιμο του εβυδρέιου με βακτήρια. Ειχα ρωτήσει στο pet shop αν μπορώ να βάλω τον μονομάχο αμέσως στο ενυδρίο και μου είπαν να τον βάλω. Μου φάνηκε λογικό γιατι μέσα στην μικροσκοπική γυάλα του μου φάνηκε οτι δεν θα ζούσε για πολυ. Έτσι μετά απο μερικές ώρες τον έβαλα στο ενυδρείο. Τωρα έχουν περάσει 4 μέρες και όλα είναι μια χαρα με τον μικρό μονομάχο. Εγώ συνεχίζω να ρίχνω 6ml βακτήρια την μέρα και θα συνεχίσω για 10 συνεχόμενες μέρες για να στρώσει το ενυδρίο. Και αφού γίνει αυτό έχω σκοπό να πάρω κι άλλα ψάρια. Όλες αυτές τις οδηγίες μου τις δώσαν από το pet shop. Το μόνο προβλημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι η ρίζα έχει αναπτυξει μυκητες. Είναι ένα στρώμα σαν γλοιώδες ζελέ σε μπέζ χρώμα.
Πήτε μου την γνώμη σας καθώς και παρατηρήσεις αν έκανα κάτι λάθος ή αν παρέληψα να κάνω κάτι βασικό.
Ουφ πολλά έγραψα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-07, 23:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αφου εχεις ηδη ψαρακι σε ΑΣΤΡΩΤΟ ενυδρειο χρειαζεται προσοχη...
τεστ υγρο αμμωνιας,συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο,ειναι μερικες απο τις κινησεις που πρεπει να γινουν......
καλη συνεχεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-07, 23:27
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου εχεις ηδη ψαρακι σε ΑΣΤΡΩΤΟ ενυδρειο χρειαζεται προσοχη...
τεστ υγρο αμμωνιας,συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο,ειναι μερικες απο τις κινησεις που πρεπει να γινουν......
καλη συνεχεια.....
Πες μου λίγο για τις αλλαγές νερου. Πόσο νερό να βγάλω? Είναι 60 λίτρα.
Αν ας πουμε αδειάσω τα 30 λίτρα, και πρέπει να συμπληρωσω 30 λίτρα με νερό βρύσης το αντιχλώριο πως θα το βάλω? μέσα στο ενυδρείο? Γιατι θα χρησιμοποιήσω έναν κουβα ο οποιος χωράει περίπου 10 λίτρα και θα τον γεμίσω 3 φορές. Το αντιχλώριο να το βάλω 1 ωρα πριν στον πρώτο κουβα και οι άλλοι 2 θα προστεθούν χωρίς αντιχλώριο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-07, 23:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μην μπερδευεσαι καθολου.αν πχ βγαλεις 30 λιτρα,θα ριξεις κατευθειαν στο ενυδρειο ,αντιχλωριο ΜΟΝΟ για τα νεα 30 λιτρα που θα βαλεις...ετσι απλα.μετα θα προσθεσεις τα 30 σου λιτρα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-07, 23:36
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
μην μπερδευεσαι καθολου.αν πχ βγαλεις 30 λιτρα,θα ριξεις κατευθειαν στο ενυδρειο ,αντιχλωριο ΜΟΝΟ για τα νεα 30 λιτρα που θα βαλεις...ετσι απλα.μετα θα προσθεσεις τα 30 σου λιτρα...
Κατάλαβα. Απλά κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει στο καινούριο νερό που προσθέτουμε στο ενυδρείο να προσθέσουμε το αντιχλώριο μια ώρα πριν βάλουμε το νερο στο ενυδρείο. Να το αφήσουμε δηλ μια ώρα να δράσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-07, 23:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες πατριωτάκι. Να υποθέσω ότι ψώνισες από MEGA BET έτσι; Κι αν σου κάτσει......όπως έιπαν και οι προηγούμενοι αλλαγές νερού καθημερίνες και άμεσα αγορά υγρών τεστ για τον έλεγχο των παραμέτρων. Και μένα κάπώς έτσι με παραμύθιασαν...είχα ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο για τον γιο μου και άλλαζα νερό καθε τρεις και λίγο, μυ είπαν πάρε ενυδρείο και οι αλλαγές θα γίνονται μια στο μήνα και τώρα...το παίζω μικρός επιστήμονας χε χε χε Υπομονή και ξανά καλώς ώρισες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-07, 23:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

και προσοχη,στο πλυσιμο του φιλτρου σου εε..???
να ξερεις επισης οτι δεν ισχυει ''παλιο νερο''κλπ...το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο καλα,οταν στρωμενο καλα ειναι το φιλτρο σου.
οταν θα το ξεπλενεις,ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ απο τη βρυση κλπ,αλλα ΠΑΝΤΑ με νερο του ενυδρειου σου το καθαριζεις-ξεπλενεις,και αυτο για να μην χαθει η βιολογια σου(που για εσας τις γυναικες δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο...βρωμια..).εγω σου ευχομαι καλη αρχη,υπομονη,και οσο μπορεις ριξε διαβασμα,για να γλυτωσεις απο τυχον μελλοντικα προβληματα...
και επειδη κουραστηκα να γραφω.....φτανει για σημερα....
παρε και ενα καλο σαιτ και ξεκοκκαλησε το....
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-07, 23:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα.
Να ξέρεις ότι ο μονομάχος δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο μαζί με άλλα ψάρια.
Οπότε ή κρατάς τον μονομάχο που θα είναι βασιλιάς στα 60 λίτρα του ή τον μεταφέρεις σε ένα μικρότερο ενυδρείο και στο 60αρι βάζεις άλλα ψαράκια.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-07, 10:10
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες και από εμένα.
Να ξέρεις ότι ο μονομάχος δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο μαζί με άλλα ψάρια.
Οπότε ή κρατάς τον μονομάχο που θα είναι βασιλιάς στα 60 λίτρα του ή τον μεταφέρεις σε ένα μικρότερο ενυδρείο και στο 60αρι βάζεις άλλα ψαράκια.
γιατι;;;;;; σε ενα κοινωνικο με ηρεμα ψαρακια τι προβλημα υπαρχει;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-07, 10:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν γίνει σωστή και προσεκτική επιλογή....θεωρητικά δεν υπάρχει.
Αλλά εφόσον πρόκειται για αρχάρια εγώ προτείνω να πάρει ένα μικρούλι ενυδρείο για τον μονομάχο...από εκεί που πήγε έχω πάρει και εγώ ένα...και στο 60ρι να βάλει εύκολα ψαράκια (πχ γκαπάκια) για να χαρεί και η κόρη της.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-07, 11:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Επειδή το πιο λογικό είναι να θέλεις να κάνεις μια όμορφη σύνθεση με ψάρια που να ταιριάζουν μεταξύ τους, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ετοιμάσεις ένα μικρό ενυδρείο (15 λίτρα είναι άψογα) με ένα μικρό φίλτρακι και έναν θερμοστάτη για τον μονομάχο σου (μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στην κατηγορία "Bettas").

Όσον αφορά τη σύνθεση του 60λιτρου, όταν έρθει η ώρα το συζητάμε. Κάνε μια-δυο βόλτες στα καταστήματα να δεις ποια είδη ψαριών σου αρέσουν (σημείωνε τις ονομασίες τους) και τα ξαναλέμε. Μη βιαστείς να αγοράσεις άλλα ψάρια.

Και τέλος, ΜΗΝ ρίχνεις από τώρα λιπάσματα (αργότερα θα δούμε) για τα φυτά που έχεις (αλήθεια, τι φυτά αγόρασες; ) γιατί θα σου δημιουργήσουν προβλήματα άλγης.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-07, 15:12
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marilyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα. Απλά κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει στο καινούριο νερό που προσθέτουμε στο ενυδρείο να προσθέσουμε το αντιχλώριο μια ώρα πριν βάλουμε το νερο στο ενυδρείο. Να το αφήσουμε δηλ μια ώρα να δράσει
Αυτό έχει μια λογική και μια επιστημονική εξήγηση (όχι για 1 ώρα αλλά πολύ λιγότερο) που όμως στη φάση που είσαι δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει. Αφορά εξαιρετικά ευαίσθητους οργανισμούς ή βαριά ασθένεια και βασίζεται στα διαγράμματα δέσμευσης των βαρέων μετάλλων και χλωραμινών και εξαρτάται και από το ποιο είναι το προϊόν που βάζεις.

Όπως τα παιδιά τα παιδιά είπαν, βάζεις την αναλογία σε αντιχλώριο για τα λίτρα νερού που αντικαθιστάς κάθε φορά μέσα στο ενυδρείο και μετά το νερό. Το ίδιο μπορείς να το κάνεις φυσικά με κουβά. Βεβαιώσου ότι έχεις καταλάβει την αναλογία που πρέπει να βάλεις βάσει των οδηγιών που έχει το προϊόν σου.

Περισσότερο αργότερα θα πρέπει να σε νοιάζει η θερμοκρασία του νερού που βάζεις στη περίπτωση μεγάλης αλλαγής ή διαφοράς από αυτό που έχεις ήδη μέσα.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-07, 19:43
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Τελικά άκουσα τις συμβουλές των περισσότερων και μόλις πριν από λίγο αγόρασα νέο ενυδρείο για τον μονομάχο, έτσι ώστε στο 60αρι να βάλω ψάρια της αρεσκείας μου και να μην με δεσμέυει ο μονομάχος. Το νέο ενυδρείο είναι 40 λίτρων με φίλτρο φωτισμό θερμοστάτη και θερμόμετρο. Το βρήκα προσφορά 65 ευρώ κομπλέ και με χαλικάκι μέσα. Τώρα δουλειά! Να σας πω τι έχω σκοπό να κάνω και διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος.
1. Θα αγοράσω το Σαββατο φυτά και υπόστρομα-χωμα για το μικρό ενυδρίο.
Τι φυτά να πάρω? Αυτά που έχω στο 60αρι δεν ξέρω πως τα λένε. Σας τα βάζω σε εικόνα και πειτε μου για να μάθω κι εγώ πως λέγονται.
2. Θα μεταφέρω νερό από το 6 μερων ενυδρείο (το 60αρι) και θα συμπληρώσω με νερό της βρύσης.
3. Μόλις φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία 26 βαθμούς θα βάλω μέσα τον μονομάχο.
Στο πρώτο ενυδρίο αφου θα βγάλω τον μονομάχο να πάρω και να ρίξω αμμωνία για να συνεχίσει το στρώσιμο χωρίς το ψάρι?
Το Σάββατο επίσης θα πάρω και τέστ για να μετρήσω το 60αρι να δω που βρίσκομαι.
Πάντως δεν θα βιαστώ να πάρω ψαρια μεχρι να είμαι σίγουρι ότι είναι εντάξυ.
Αυτά
Πείτε μου την γνώμη σας

Το φυτά του ενυδρείου μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092007.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  89,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092007(001).jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  107,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092007(002).jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  102,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-07, 19:45
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τέλος, ΜΗΝ ρίχνεις από τώρα λιπάσματα (αργότερα θα δούμε) για τα φυτά που έχεις (αλήθεια, τι φυτά αγόρασες; ) γιατί θα σου δημιουργήσουν προβλήματα άλγης.
Γιατί να μην ρίξω από τωρα λιπάσματα? Απο το pet shop μου έχουν δώσει λίπασμα και έχω είδη ρίξει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-07, 19:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτο το κοκκινακι αριστερα και το μεσαιο-πισω ειναι πλαστικα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-07, 19:59
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το κοκκινακι αριστερα και το μεσαιο-πισω ειναι πλαστικα ε?
ναι τα 2 ειναι πλαστικά αλλά θα τα βγάλω και θα πάρω κι άλλα ζωντανα. Προτάσεις?? Τι να πάρω? Να μην χρειάζονται πολυ φροντιδα. Αρχάρια είπαμε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marilyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο προβλημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι η ρίζα έχει αναπτυξει μυκητες. Είναι ένα στρώμα σαν γλοιώδες ζελέ σε μπέζ χρώμα.
Ξέρει κανείς να μου πει για την ρίζα?? Προς το παρόν την έβγαλα και την έπλυνα. Αλλά δεν ξέρω αν θα την ξαναβάλω ή αν θα προτιμήσω κάτι άλλο για διακόσμιση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marilyn : 19-09-07 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-07, 21:08
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Στο www.tsamisaquarium.gr είδα κάποια ψαράκια που μου άρεσαν.
Αυτά είναι: cardinal, Neon, guppy, platy, kiss gourami, Brachydanio rerio,μελανοταινια, clown (τυπου νεμο-δεν ξέρω πως λέγεται). Μπορείτε μήπως να μου πείτε ποιά από αυτά ταιριάζουν να μπούν μαζί σε ενυδρείο 60 λίτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-07, 22:12
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Σίγουρα δε μπορείς να βάλεις κλόουν σε αυτό το ενυδρείο, είναι μικρό για αυτά. Καλό είναι μετά να ξεχωρίσεις ζωοτόκα (γκάπυ, πλάτυ) απο ωοτόκα(τα υπόλοιπα). Βασικά τα ζωοτόκα είναι πιό εύκολα και θα έχεις απο μόνη σου αναπαραγωγή εύκολα, τα ωοτόκα θέλουν περισσότερο προσοχή και δε μπορείς να τα αναπαράγεις...Θα σου πούν και τα παιδιά όμως τις απόψεις τους. Τα γκαπάκια πάντως είναι πολύ συμπαθητικά, συνηθισμένα και εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-07, 13:58
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

γεια σας ειμαι η κορη της merilyn και δεχομαι συγχαρητηρια που την επεισα να παρουμε και 2ο ενυδρειο !!!!!!σκεφτομαι μαλιστα να γινω κι εγω μελος σε αυτη την υπεροχη παρεα!! να ενημερωθω κιαλο για το στησιμο του καινουριου ενυδρειου το οποιο θα ειναι στο δωματιο μου και να ρωτησω και κατι ζωοτοκα ειναι ψαρια που γεννανε κατευθειαν ψαρια κι οχι αυγα;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-07, 14:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ζωοτοκα ειναι ψαρια που γεννανε κατευθειαν ψαρια κι οχι αυγα, ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-09-07, 14:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marilyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς να μου πει για την ρίζα??
Μην ανησυχείς για τον μύκητα. Είναι σύνηθες να αναπτύσσονται σε "φρέσκα" ενυδρεία. Θα φύγει από μόνο του σε λίγες μέρες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-09-07, 15:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για το μονομαχο..
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...is/par_sgu.htm
Για την ιστορια ο ψαρης εζησε εκει για 3+ χρονια οπου και απεβιωσε στις αρχες του καλοκαιριου φετος, πληρης ημερων.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-09-07, 15:55
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

αχ μου αρεσε πολυ η διακοσμηση του ενυδρειου αυτου καλα και ο ψαρης κουκλακι ζωγραφιστο
-------------------------
θα ηθελα να μαθω για την αναπαραγωγη ζωοτοκων εχετε κατι να μου δειξετε; τι χρειαζομαι απο υλικα κι αλλες γνωσεις επ αυτου..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μελινακι : 20-09-07 στις 15:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-09-07, 16:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μελινακι Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
θα ηθελα να μαθω για την αναπαραγωγη ζωοτοκων εχετε κατι να μου δειξετε; τι χρειαζομαι απο υλικα κι αλλες γνωσεις επ αυτου..
λοιπον καλη μου φιλη δεν χρειαζονται ειδικες γνωσεις.τα βασικα ειναι,καθαρο σκληρουτσικο νερακι,συχνες αλλαγες νερου με χρηση αντιχλωριου,προσθηκη αλατιου γλυκου νερου ενυδρειακης χρησης,ποικιλια στην τροφη.
τα υπολοιπα θα σου δωσουν την υπερτατη ευχαριστηση του χομπιστα..
τις αναπαραγωγες...!!! καλη συνεχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-09-07, 17:52
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ποσα ψαρακια θα γεννηθουν απο μια αναπαραγωγη;
επεισης θελω να ρωτησω γιατι πρεπει να ξεχωρισουμε τα ζωοτοκα απο τα οωτοκα;
και θελω επεισης να σας πω οτι εμενα μου αρεσουν τα μικρα ψαρακια 5-6 εκ. οπως zebra, neon, kissgurami και τα guppy λιγο.
απο τα νεον ποσα περνεις; ειναι και τα zebra κοπαδοψαρα;
επεισης για την αναπαραγωγη δεν χρειαζονται προετοιμασια τα ψαρια; πρεπει να βγαλω τους γονεις απο το ενυδρειο με τα μικρα, αφου γεννηθουν;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-09-07, 19:54
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς για τον μύκητα. Είναι σύνηθες να αναπτύσσονται σε "φρέσκα" ενυδρεία. Θα φύγει από μόνο του σε λίγες μέρες.
Εγώ τωρα την έβγαλα την ρίζα γιατί δεν μου αρεσε που κάνει το νερό του ενυδρίου καφετί. Δεν ξέρω γιατι γίνετε αυτό αλλά μετάνοιωσα που την αγόρασα. Αν την βράσω θα σταματήσει να βγάζει καφέ χρώμα? Η να το αφήσω και να προτημήσω να βάλω πέτρες?
Αν βάλω πέτρες που θα τις βρώ? Κάνει να βάλω πέτρες από ποτάμι? Ξέρει κανείς απο που μπορώ να αγοράσω στη Θεσσαλονίκη?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-07, 13:23
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

τελικα επιστρεψαμε πισω το 40 λιτρο γιατι ηταν πολυ μαπα ποιοτητα το φιλτρο εκανε θορυβο η λαμπα δεν ειταν για ενυδρειο και δεν αναβε δεν προσφερει καμια ασφαλεια κ.α. οποτε πηραμε φυτακια για το 60 λιτρο και θα αφησουμε εκει το μονομαχο ή μονο του ή με 2-4 θηλυκιες. θα σας βαλουμε και φωτο να δειτε να μας πειτε αν το καναμε καλο
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1190459884
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1190459907
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1190460017
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22092007(001).jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  84,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22092007.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  78,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22092007(006).jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  61,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-09-07, 13:28
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

οριστε κι αλλες
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1190460295
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1190460388
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22092007(008).jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  78,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22092007(004).jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  74,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-07, 20:09
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή εεε

δεν σας αρεσει;.. γιατι δεν απαντατε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11253 seconds with 14 queries