Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-12, 21:48   #1
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ...
 
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver
Senior Member
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-12, 21:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αφού αποφάσισα τελικά να στρώσω με μπόλι σε συνδυασμό με αμμωνία και μετά από τις υποδείξεις σας να προσέξω το PH (μήπως μου καταστρέψει το μπόλι), είπα να μετρήσω το PH.

1ο Αξιοπερίεργο
Το PH μου ήταν 7,6 ενώ το νερό της βρύσης μου ήταν 7,4. Αρχίζουν οι πρώτοι μπελάδες. Υποψιάζομαι τις πέτρες. Τις βγάζω λοιπόν και κάνω ξανά το τεστ. Οι πέτρες μου ήταν 6 ποταμίσιες (τις είχα μαζέψει και τις είχα τεστάρει) και 3 αγοραστές (αυτές δεν τις είχα τεστάρει). Ρίχνοντας λοιπόν ακουαφόρτε είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:
Ποταμίσιες

  • Οι δύο δεν αντέδρασαν καθόλου
  • Η μια αντέδρασε απειροελάχιστα. Σε κάτι σχισμές της ίσα που έβγαλε κάτι φυσαλίδες.
  • Οι δύο αντέδρασαν ελάχιστα. Και αυτές αφρίσανε σε κάποια σημεία και εκεί ήταν ελάχιστη η αντίδραση. Γι' αυτό το λόγο και τις έβαλα γιατί θεώρησα την αντίδραση μη ουσιαστική όταν τις είχα τεστάρει στην αρχή.
  • Η μια δεν αντέδρασε καθόλου αλλά στη μια πλευρά που είχε κάτι σαν επάλειψη με κάτι (πέτρωμα είναι και αυτό αλλά δεν ξέρω τι) άφρισε πάρα πολύ έντονα. Αυτή όταν την είχα τεστάρει προφανώς το ακουαφόρτε έπεσε στις πλευρές που δεν υπήρχε αυτή η επάλειψη και γι' αυτό δεν την εντόπισα ώστε να την πετάξω.
Αγοραστές

  • Οι τρείς τώρα που υποτίθεται ότι τις αγόρασα για ενυδρειακές και τις χρυσοπλήρωσα άφρισαν σαν ο διάβολος στον αγιασμό!!!! Φοβερό!!! Μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω. Η πλάκα είναι ότι ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν θα έχω θέμα με αυτές γιατί απ' ότι είδα όταν τις παρέλαβα δεν πρέπει να είναι καν πέτρες. Οι δύο μοιάζουν περισσότερο σε κάτι μεταλλικό παρά σε πέτρωμα. Η άλλη φέρνει περισσότερο σε πέτρα αλλά δεν πρέπει να είναι ούτε και αυτή. Οι πέτρες είναι δύο από αυτές και μια από αυτή.
Έβαλα τις πέτρες σε 3 ξεχωριστά δοχεία. Στο πρώτο έβαλα τις δυο που δεν αφρίσανε καθόλου και την μια που αντέδρασε απειροελάχιστα. Στο δεύτερο έβαλα τις άλλες 3 ποταμίσιες και στο τρίτο έβαλα αυτές που αγόρασα. Μέτρησα εκείνη τη στιγμή το νερό και ήταν και στα τρία δοχεία:
GH: 9
KH: 6
PH: 7,4

2ο Αξιοπερίεργο
Μέτρησα σήμερα (μετά από 24ώρες) τα δοχεία και οι μετρήσεις και στα τρία ήταν:
GH: 10
KH: 6
PH: 7,6
Πώς γίνεται αυτό; Χωρείς να έχουν ανέβει GH (ελάχιστα +1) και KH να ανέβει το PH; Μήπως τελικά δεν έφταιγαν οι πέτρες; Σήμερα έβαλα και ένα ποτήρι σκέτο νερό για να το μετρήσω και αυτό αύριο να δω τι θα μου δείξει. Λέτε να φταίει το χαλίκι;

3ο Αξιοπερίεργο
Αφού έχω αρχίσει και τρελαίνομαι με τις περίεργες μετρήσεις μετράω ξανά το ενυδρείο (έχω βγάλει τις πέτρες). Μου βγάζει πάλι 7,6. Ήθελα να επικοινωνήσω με τον Στέλιο να πάω να πάρω το μπόλι αλλά φοβόμουν για όλα αυτά που μου είπατε για διαφορά στο PH. Λέω δεν ρίχνω την αμμωνία και βλέπω τι θα μετρήσω; Ίσως και να πέσει και να πάω να πάρω το μπόλι. Ρίχνω λοιπόν την αμμωνία. Δεν ξέρω πόση έριξα γιατί την έριξα με το μπουκάλι. Πρέπει να έριξα πάνω από 20ml και κάτω από 50ml. Μετράω μετά από κάνα 4ώρο και τι να δω!!! PH=9!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι λες ρε φίλε λέω;. Αποκλείεται. Πάω να καλυμπράρω το phμετρο αλλά πριν το κάνω λέω δεν μετράω τη βρύση που ξέρω πάνω κάτω πόσο είναι; Μετράω λοιπόν το βρύσης και δυστυχώς βλέπω 7,4. Πάω και μετράω το 60άρι και βλέπω 7,1. Ξαναμετράω το 180άρι και μου δείχνει πάλι 9. Τώρα λέω; Μετράω αμμωνία. Στο Θεό. Έκανα επανειλημμένες μετρήσεις με αραιώματα του νερού του ενυδρείου με αποσταγμένο νερό και πρέπει να έχω κάπου ανάμεσα στο 30ml/l - 50ml/l. Βέβαια μπορεί να είναι και παραπάνω γιατί η απόχρωση δεν ήταν ακριβώς πράσινη αλλά πήγαινε προς το μπλε. Όπως και να έχει η ποσότητα έχει ξεφύγει. Σκέφτηκα ότι τσάμπα θα έπαιρνα το μπόλι από το φιλαράκι με τέτοιο νερό. Έβγαλα λοιπόν το βαμβάκι από το ένα εσωτερικό από το 60άρι (μη φανταστείτε καμιά ιδιαίτερη ποσότητα - σαν μανταρίνι ήταν), το έστυψα στο βιολογικό από το 180άρι, το έριξα και αυτό χύμα μέσα, έριξα και sera biostart filter (όχι πως το πιστεύω αλλά μιας και το είχα λέω τι χειρότερο να πάθει.... ) και το έβαλα ξανά εμπρός. Έτσι τρελαμένος που ήμουν έβαλα και τον θερμαντήρα στο φουλ. Ούτε καν είδα τι έγραφε. Θα δείξει....

Εσείς τι έχετε να πείτε γι' αυτές τις περίεργες μετρήσεις; Αυτό που με απογοήτευσε πιο πολύ απ' όλα ήταν που αφρίσανε οι αγορασμένες πέτρες. Και δεν φαίνονται καν για πραγματικές πέτρες. Τόσο γκαντέμης είμαι ρε γαμώτο....; Σε 2-3 μέρες θα έχω έγκυρα αποτελέσματα για το αν είναι ασβεστολιθικές λέτε;
Μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Εμφανίσεις: 7636
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-12, 21:58
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βγαλε οτι ασβεστολιθικο απο μεσα και οταν τελειωσεις τα πειραματα βαλε το μπολι γιατι θα λαλησεις ετσι οπως κανεις χαχαχα .εκτος αν το κανεις ταγκανικα ιδανικο το 9αρι

20-50 ml αμμωνιας στα 180 το παρακανες αδερφακι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλε οτι ασβεστολιθικο απο μεσα και οταν τελειωσεις τα πειραματα βαλε το μπολι γιατι θα λαλησεις ετσι οπως κανεις χαχαχα .εκτος αν το κανεις ταγκανικα ιδανικο το 9αρι

20-50 ml αμμωνιας στα 180 το παρακανες αδερφακι μου.
Φίλε δεν κατάλαβες. Δεν έχω τίποτα το ασβεστολιθικό μέσα. Τις πέτρες τις έχω βγάλει όλες. Το PH ήταν 7,6 πριν ρίξω την αμμωνία. Αφού έριξα την αμμωνία, μετά από 4 ώρες περίπου που μέτρησα ήταν στο 9!!! Δεν ανέβηκε από κάτι ασβεστολιθικό στο 9. Από 7,4 που είναι το νερό της βρύσης στο 7,6 που πήγε λες να φταίγανε οι πέτρες ή είναι φυσιολογικό για νεοστημένο ενυδρείο; Περιμένω να μετρήσω αύριο το ποτήρι που γέμισα σήμερα να δω. Αν μου δείξει 7,6 τότε σίγουρα δεν έφταιγαν οι πέτρες αλλά ανεβαίνει το PH από μόνο του 0,2. Μου κάνει εντύπωση γιατί και στα τρία δοχεία (είτε σε αυτά που αφρίσανε οι πέτρες, είτε σε αυτά που δεν αφρίσανε) το PH μετά από μια μέρα πήγε στο 7,6 ενώ GH και KH έμειναν σταθερά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-12, 22:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μην το υπολογιζεις αυτο το 0.2 του ψηφιακου βασιλη μπωρει ακομα και τα φως να επηρεαση το ph.
για το 9αρι μηπως επηρεασε η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιασ που εβαλες θα σου πει ο nick γιαυτο εγω δεν το εχω παρατηρησει ποτε να σου πω την αληθεια .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-12, 22:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και εμενα οταν εστρωνα με αμμωνια το ph ειχε εκτιναχτει στα υψη!!! Οταν εστρωσε ... επανηλθε το ph στα κανονικα επιπεδα (στα ιδια της βρυσης)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-12, 22:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αρα σου ελυσε την απορια ο γιωργης μην αγχωνεσαι ρε εισαι και σε κρισιμη ηλικια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-12, 22:53
Το avatar του χρήστη brillo
brillo Ο χρήστης brillo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2006
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Η αμμωνία ως βάση, λογικό είναι να ανεβάζει το pH.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περιεργες μετρησεις Α/Ο octania246 Γλυκό νερό - Γενικά 18 24-11-09 20:31
Περιεργες μετρησεις gmavro Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-11-09 22:20
περιεργες μετρησεις.... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 28-01-09 01:11
Περιεργες μετρησεις σε νερο προετοιμασιας delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 21-04-08 07:40
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05201 seconds with 14 queries