Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 19:24
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Exclamation βοηθεια-ετοιμοθανατο χρυσοψαρακι!!!

παιδια βοηθεια!!!
μου εκαναν δωρο ενα 50λιτρο ενυδρειο! του εβαλα χαλικι το οποια επλυνα και νερο(που το αφησα πρωτα 1 μερα κ 1 νυχτα να φυγει το χλωριο). μετα εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο κ το αφησα σε λειτουργια 2 μερες.. κ μετα εβαλα τα χρυσοψαρα!

3 χρυσοψαρακια μικρουτσικα, τα 2 comet και το ενα σαν κομετ στο σχημα αλλα ειναι τριχρωμο(ασημι-πορτοκαλι-μαυρες πινελιες). παντως και τα 3 ειναι χρυσοψαρα

το ενα απο αυτα(το κομετ) καθεται στη γωνια του ενυδρειου και δεν ειναι ζωηρο οπως παλια, ισα ισα που κουνιεται!! τι μπορω να κανω?

υ.γ.παρατηρησα το πρωι οτι εφαγε πιο πολυ απο τα αλλα ψαρακια (δηλ εφαγε και την μεριδα απο το αλλο κομετ). μηπως επαθε αυτο το συνδρομο που οφειλεται στο πολυ φαγητο?


κατι ακομα! χθες το αρρωστο κομετ(τοτε ηταν υγειες) τσιμπαγε το αλλο κομετ. γιαυτο το εβαλα σε μια λεκανιτσα με νερο του ενυδρειου μεσα για 2 ωρες, μεχρι να μιλησω με εναν κυριο που εχει πειρα απο ψαρια και να μ πει τι να κανω. αυτος μου ειπε οτι μαλλον επαιζαν, ή το τσιμπαγε γτ μπορει το αλλο να του φανηκε αρρωστο.το ξαναεβαλα μεσα λοιπον αλλα μετα αντιστραφηκαν οι ρολοι και αυτο που πριν τσιμπαγε(το οποιο ειναι το αρρωστο) τωρα το τσιμπαγε το αλλο.αλλα φανηκε σαν να παιζουν..

παρατηρησα λοιπον στο αρρωστο κομετ οτι το πτερυγιο που εχει στο κεφαλι μοιαζει ναναι ΣΧΙΧΜΕΝΟ-ΜΑΔΗΜΕΝΟ! υπαρχει περιπτωση να του το εκανε το αλλο ψαρι? τα χρυσοψαρα δεν ειναι φιλικα μεταξυ τους?? αχ βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 19:35
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

είναι λίγα τα λίτρα σου για τόσα ψάρια!!!Πέρα από αυτό τα έβαλες σε άστρωτο ενυδρείο. Αν διαβάσεις στο φόρουμ θα δείς πολλούς να έχουν κάνει τα ίδια λάθη οπότε μη σε παίρνει από κάτω. Διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και ρώτα οτι χρειαστείς. Για αρχή πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 2 ψάρια.
Καθόλου απίθανο να τράβηξαν ένα καυγά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 19:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατ αρχας υπαρχουν αρκετα λαθη αλλα ας δουμε πρωτα τα emergency και μετα συζηταμε και για τα λιτρα σου και για το αστρωτο ενυδρειο.
Μια ερωτηση που καλο ειναι να απαντησεις αμεσα, ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-12, 20:12
fofidi Ο χρήστης fofidi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καλησπέρα, χωρίς να ξέρω πολλά από μια πρώτη ματιά τα λίτρα είναι λίγα για 3 ψάρια. Σε τόσα λίτρα , ζούσε μόνο το ένα. Επίσης, το φίλτρο είναι άστρωτο. Υπάρχουν πολλά κείμενα εδώ μέσα, ξεκίνα τη μελέτη ( ) και περίμενε να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-12, 21:36
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συμπλήρωσε στα γρήγορα αυτό....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009 και θα βρούμε λύση.
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού, όχι πολύ τάισμα και ...κάνε και μια προσευχή.
Ζήτα στο μεταξύ από κάποιον μπόλι για να στρώσεις πιο γρήγορα το φίλτρο σου.....
Αυτά......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-12, 22:00
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπλήρωσε στα γρήγορα αυτό....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009 και θα βρούμε λύση.
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού, όχι πολύ τάισμα και ...κάνε και μια προσευχή.
Ζήτα στο μεταξύ από κάποιον μπόλι για να στρώσεις πιο γρήγορα το φίλτρο σου.....
Αυτά......
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ενυδρειο 45 επι 45. 50 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
5 μερες(τα ψαρια ειναι μεσα 2 μερες)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:προχθες
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ
):δεν ξερω, μου το εφτιαξε ενα κυριος που ασχολειται (τα δικα του τα εχει 7 χρονια)
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): δεν εχει θερμομετρο μου ειπαν οτι δεν θελουν θερμοστατη τα κρυου νερου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2 χρυσοψαρα κομετ, ενα shubukin χρυσοψαρο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): -
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:-
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 5 μερες
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα την ημερα 3 μικρα μπαλλακια απο την ψαροτροφη η 3 μικρα κομματακια βρασμενο κ αποστειρωμενο σπανακι (διαβασα σε εγκυκλοπαιδεια οτι τους κανει καλο.. εγραφε λαθος??)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ενδεχεται το ψαρι να ηταν αρρωστο απο οταν το πηρα γτ ειχα παρατηρησει οτι δεν σηκωνε το πτερυγιο του οπως τα αλλα 2! παντως ηταν ενεργητικοτατο μεχρι πριν απο 6 ωρες!

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:

Ηλεκτρονική:


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ


1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 χρυσοψαρο
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ασημενιο,χρυσο,μαυρες πιτσιλιες
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ηταν κινητικο, τωρα αδρανες στον μπατο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):δεν εχω δει τωρα! χθες ηταν σκουροχρωμα.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :εφαγε την τροφη και των αλλων 2 σημερα το πρωι (σπανακι)
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 6-7 ωρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
παιδια τη τελευταια μιση ωρα ειναι παλι πιο δραστηριο, αλλα οχι οπως στην αρχη αρχη!!

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ;
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; :ναι, σκοπευω να το θεραπετσω μεσα στο ενυδρειο... γινεται μαζι με τα αλλα??
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
τ

επισης το φιλτρο σου ειναι στρωμενο με βακτηρια?
εχεις προμηθευτει σκουπα βυθου? ενυδρειακο αλατι?
εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο εχεις?
απο φωτισμο πως πας?
το χαλικι καλο ειναι να μην ειναι πολυχρωμο..επειδη στρεσαρει τα ψαρια
αν εχεις πλαστικα φυτα βγαλτα
και βαλε αληθινα
αντιχλωριο ριχνεις?
να προμηθευτεις και τεστ αμμωνιας και παραμετρων νερου

για να σωθει το ψαρακι σου θα χρειαστει ενα φαρμακο που λεγεται μελαφιξ
εχουν τα πετ σοπ

ριξε τις πρωτες 3 μερες και πες μας πως παει
σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!!

μου εξηγεις σε παρακαλω τι ειναι ολα αυτα που μου εγραψες?? για βακτηρια ο κυριος που μου εβαλε το φιλτρο του εβαλε μεσα κατι πραγματα σαν μακαρονια βιδες σε χρωμα διαφανες τα οποια μου ειπε οτι φροντιζουν για τα βακτηρια! επισης εκανε μια πατεντα αυτος σαν αυτη που εχει στο δικο του ενυδρειο και εβαλε μια προεκταση στο φιλτρο.. και ειναι ενα τετραγωνο πραγμα στο βυθο, απο πανω μου εβαλε το χαλικι αφου το επλυνε.. και ετσι φιλτραρεται διπλα το νερο.. δεν εχω καθολου φυτα, σκοπευα να βαλω αληθινα την αλλη βδομαδα! το χαλικι ειναι σε φυσικες αποχρωσεις, δηλ μπεζ-καφε αλλα δεν ειναι ολοι οι κοκκοι ιδιοι μεταξυ τους χρωματικα.εχω εξωτερικο φιλτρο για ενυδρεια 40-80 λιτρων!

τι ειναι η σκουπα βυθου κ τι το αλατι π λες?


κανει να δωσω το φαρμακο ενω ειναι και τα αλλα μεσα?? και κανει να το δωσω αφου δεν ειμαι σιγουρη για την αρρωστεια? αν κανει θα παω αυριο κιολας να το παρω! πλιζ απαντησε μου, τοχω αγαπησει το μικρακι μ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπλήρωσε στα γρήγορα αυτό....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009 και θα βρούμε λύση.
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού, όχι πολύ τάισμα και ...κάνε και μια προσευχή.
Ζήτα στο μεταξύ από κάποιον μπόλι για να στρώσεις πιο γρήγορα το φίλτρο σου.....
Αυτά......
φιλε ποσο συχνες αλλαγες νερου? ενα παραδειγμα πλιζ... και το μπολι τι ειναι και πως το χρησιμοποιω?

Υ.Γ. δεν εχω παρει αντιχλωριο γτ ξερω οτι αν αφησεις το νερο 10 ωρες φευγει ολο το χλωριο με βαση τους νομους της χημειας.. κ φροντιζω να το αφηνω τουλαχιστον 15 ωρες για ναμαι σιγουρη! ειναι οκ αυτο, σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 11-01-12 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Καλό είναι να πάρεις αντιχλωριο το οποίο θα ρίχνεις στο νέο νερό σε δοσολογία που θα υπολογίζεις απο τις οδηγίες του μπουκαλιού. Δεν θα χρειάζεται να αφήνεις το νερό έξω για 10 ώρες έτσι.

Οταν λέμε συχνές αλλαγές νερού, εννοούμε κάθε ημέρα (τώρα που είναι άστρωτο το φίλτρο) σε ποσοστό 30% περίπου. Αυτο πρέπει να το κάνεις για να αφαιρείς τη μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας που σίγουρα θα έχει τώρα στην αρχή. Να αγοράσεις υγρά τεστ αμμωνίας και νιτρωδών για να παρακολουθείς την πορεία του στρωσίματος, τις τιμές του νερού και για να ξέρεις κάθε πότε πρέπει να αλλάξεις το νερό αναλόγως τα αποτελέσματα που θα βλέπεις.
Το στρώσιμο που λέμε είναι να αποκτήσει το φίλτρο την βιολογία εκείνη, μέσω αποικιών χρησιμων βακτηρίων έτσι ώστε να αντιμετωπίζει την αμμωνία και τα άλλα βλαβερά για τα ψάρια στοιχεία. Αυτο κανονικά θέλει ένα μήνα και βάλε για να ολοκληρωθεί. Μπορεί να υπάρξει επιτάχυνση όμως με τα υγρά βακτήρια μπουκαλιού που πουλάνε κάποιες εταιρείες (αμφίβολος τρόπος) ή με το να ρίξεις ζουμί και κομμάτι απο σφουγγάρι άλλου στρωμένου φίλτρου -το λέμε μπολι- (σίγουρος τρόπος).

Το αλάτι είναι μια ελαφριά θεραπεία για μερικές ασθένειες. Το ιδιο και το μελαφίξ. Μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο στο ίδιο ενυδρείο με τα άλλα ψάρια χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.
Αν όμως ρίξεις αντιβίωση στο ενυδρείο σου θα χαλάσει η όποια λίγη βιολογία πρόλαβε να πιάσει, και θα φάνε τσάμπα φάρμακα και τα άλλα.

Προτείνω λοιπόν 1. συχνές αλλαγες νερού, 2. προσθήκη μελαφίξ, 3. ελάχιστη τροφή και βλέπεις πως πάνε τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

το τριχρωμο ψαρι σου λεγεται shubunkin ειναι ρατσα χρυσοψαρου
ειναι ενα κομετ με πολλα χρωματα
απλα σε τελικο μεγεθος γινεται λιγο πιο μεγαλο απο κομετ
το ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 50 λιτρα αλλα οχι και τα τρια
το οτι ειναι μικρουτσικα δεν λεει κατι.....
ισως να λεει οτι μπορουν να μεινουν προσορινα σε αυτο το ενυδρειο μεχρι να βρεις χρηματα να παρεις ενα ενυδρειο 150 λιτρων.....περιπου....και για τα 3

επισης το φιλτρο σου ειναι στρωμενο με βακτηρια?
εχεις προμηθευτει σκουπα βυθου? ενυδρειακο αλατι?
εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο εχεις?
απο φωτισμο πως πας?
το χαλικι καλο ειναι να μην ειναι πολυχρωμο..επειδη στρεσαρει τα ψαρια
αν εχεις πλαστικα φυτα βγαλτα
και βαλε αληθινα
αντιχλωριο ριχνεις?
να προμηθευτεις και τεστ αμμωνιας και παραμετρων νερου

για να σωθει το ψαρακι σου θα χρειαστει ενα φαρμακο που λεγεται μελαφιξ
εχουν τα πετ σοπ
το ριχνεις στην δοσολογια που λεει απο πισω! και οχι σε αυτη που θα σου πει κανας πετ σοπας....
η ασθενεια που εχει μαλλον ειναι fin rot την παθαινουν πολλα ψαρια ειναι βακτηριακη λοιμωξη

ριξε τις πρωτες 3 μερες και πες μας πως παει

και καλο θα ειναι να συμπληρωσεις μια φορμα ασθενειων
να παρεις μια φωτο το αρρωστο ψαρι
να την βαλεις εδω και να προσεξεις να φαινεται καθαρα το σημειο που πασχει
και να ακουσεις και καποιον πιο εμπειρο απο μενα....
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-12, 21:42
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχας υπαρχουν αρκετα λαθη αλλα ας δουμε πρωτα τα emergency και μετα συζηταμε και για τα λιτρα σου και για το αστρωτο ενυδρειο.
Μια ερωτηση που καλο ειναι να απαντησεις αμεσα, ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?
παιδια ας σωθει το ψαρακι και μετα μου τα ψελνετε για το ενυδρειο!! παρακαλω πειτε λυσεις για την αρρωστεια κ μετα εχετε δικιο, θα μελετησω!!

φιλε σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.. το φιλτρο χωρις τα ψαρια ηταν σε λειτουργια 2 μερες, μαζι με τα ψαρια 5 μερες! το νερο το αφησα πρωτα να αποχλωριοποιηθει!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-12, 21:44
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

δες την δικη μου
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τη βοηθεια σας arkoudoulis Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-01-11 22:49
Ετοιμοθανατο gyppy aNe Ζωοτόκα 17 02-11-09 20:25
βοηθεια!! filipposster Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 07-05-09 10:21
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07016 seconds with 13 queries