Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-15, 00:43
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μπραβο Γιαννη! Θα με ενδιεφερε να κανω κατι τετοιο κυριως για τις διακοπες του καλοκαιριου.
Τι βαση για τα φλοτερακια την εκανες μονος με πλεξι?
Ευχαριστουμε!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-15, 00:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ενα μεγαλο μπραβο απο μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-15, 08:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστούμε Γιάννη και μπράβο για την κατασκευή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-15, 11:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Γιαννη! Θα με ενδιεφερε να κανω κατι τετοιο κυριως για τις διακοπες του καλοκαιριου.
Τι βαση για τα φλοτερακια την εκανες μονος με πλεξι?
Ευχαριστουμε!
Θανκς φιλε μου, ειναι χρησιμη η αυτοματη αναπληρωση νερου, το παρατηρω τωρα, δεν βαζω χερι στο ενυδρειο πια. Θα ειναι ακομα πιο πολυ το καλοκαιρι που εχουμε τρελες εξατμισεις.

Περιμενω παλι τα ιδια υλικα απο το eBay, για να το κανω και στο μεγαλο μου ενυδρειο τωρα μιας και βλεπω οτι παει καλα το συστηματακι.

Η βαση εγινε με πλεξιγκλας, οχι δεν την εκανα μονος μου δυστυχως, δεν ξερω να το δουλευω αυτο το υλικο, πηγα σε ενα μαγαζακι στη Θεμιστοκλεους και ζητησα απο το παιδι εκεινο να μου τη κανει με κατι ρεταλια που ειχε. μου την εκανε και στο τελος μου ζητησε 5 ευρω. αν το ηξερα δεν θα το εκανα καν, δεν το περιμενα τοσο ακριβο. θα εκανα αλλη πατεντα. δεν πειραζει ομως, παρολο που εδωσα τοσο, με εχει βολεψει παρα πολυ φαινεται και εργοστασιακο και καθεται καλα στο sump

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα μεγαλο μπραβο απο μενα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστούμε Γιάννη και μπράβο για την κατασκευή!
Να ειστε καλα κυρ Χαρη και κυρ Κλεοβουλε, χαιρομαι που σας αρεσει

Την καλημερα μου εχετε παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-15, 11:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαση εγινε με πλεξιγκλας, οχι δεν την εκανα μονος μου δυστυχως, δεν ξερω να το δουλευω αυτο το υλικο, πηγα σε ενα μαγαζακι στη Θεμιστοκλεους και ζητησα απο το παιδι εκεινο να μου τη κανει με κατι ρεταλια που ειχε. μου την εκανε και στο τελος μου ζητησε 5 ευρω. αν το ηξερα δεν θα το εκανα καν, δεν το περιμενα τοσο ακριβο. θα εκανα αλλη πατεντα. δεν πειραζει ομως, παρολο που εδωσα τοσο, με εχει βολεψει παρα πολυ φαινεται και εργοστασιακο και καθεται καλα στο sump
Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-02-15 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-15, 11:45
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

παρα που καλο κ με μικρο κωστος!τα πραγματα σε ποσο καιρο σου ηρθαν απ το e bay?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-15, 11:55
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------

Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
Οντως πολυ σωστα τα λες εδω, για εναν αρχαριο τελειως δεν θα προσεχε τις λεπτομερειες αυτες μεχρι να γινει το κακο. Το καταλαβα εγω πριν καιρο με τις αλλαγες νερου στα ενυδρεια και απο τοτε ξερω πως παει το πραγμα, οντως οπως τα λες ειναι. Προνοησα και ενεργησα αναλογως στο θεμα αυτο εδω στη αυτοματη αναπληρωση. Θανκς παντως για την επισημανση, ειναι σημαντικη.

Να εισαι καλα κυρ Τακη, σε ευχαριστω, θα σε εχω υποψην μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα που καλο κ με μικρο κωστος!τα πραγματα σε ποσο καιρο σου ηρθαν απ το e bay?
απο το eBay, τα συγκεκριμενα τα πηρα απο την Κινα, αυτα συνηθως κανουν ενα μηνα εναμιση μηνα να ερθουν, μπορει ομως και σε 3-4 μερες ( μου εχει τυχει, απιστευτο ε? και ηταν με το φτηνο και δωρεαν ταχυδρομειο ) μπορει ομως και να μην σου ερθουν ποτε. Εδω δυο φορες παραγγειλα τα φλοτερακια, απο το καλοκαιρι ηθελα να το κανω το συστημα αυτο, δεν μου ηρθαν ποτε, ευτυχως ομως μου εδωσε εδω ο Γιωργος δυο και εκανα επιτελους την δουλεια μου. Τα βρισκεις και εδω μαλλον απλως θελει λιγο ψαξιμο γενικα και λογικα θα κοστιζουν περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-15, 23:00
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ ενδειαφερον και με πολυ μικρο κοστος. Η μονη διαφορα με την αντιστοιχη της waterwaves einai to rele. Anti γι αυτο http://www.ebay.com/itm/KEMO-M158-Wa...vip=true&rt=nc που ειναι δοκιμασμενο και ακριβοτερο, εσυ αυτο που ανεβασες ειναι κατα πολυ φθηνοτερο αλλα εχει και χρονολαθυστερηση που ειναι πολυ χρησιμη αν οχι απαραιτητη. Απο αξιοπιστια προφανως ειναι νωρις για να κρινεις , αλλα ειδες κατι περιεργο μεχρι τωρα? Ο πετρος στο προτεινε το συγκεκριμενο? Και επειδη μου αρεσε πολυ και σκεφτομαι να τα παραγγειλω και να το χρησιμοποιησω χωρις την αντλια αλλα σαν συναγερμο αν κολησει η αλλη αναπληρωση, καποιες ερωτησεις αρχαριου. Στο σχεδιο σου τα + και - σε αντλια και τροφοδοτικο πως τα ξεχωρισες στην πραξη? Σε Τετοια τροφοδοτικα δεν ειδα ποτε ενδειξη στα καλωδιακια. Σε ανεμηστηρες που τα χρησιμοποιησα δοκιμαζοντας το πηγα , αλλα εδω ισως να υπαρχει κινδυνος να καψουμε το ρελε με δοκιμη? Εχω περισσευομενο 24Ω 2Α τροφοδοτικο. αραγε να κανει? ή τα εξτρα βολτ θα τα καψουν ολα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυτοματη αναπληρωση... vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-09-14 14:31
Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 11-08-13 10:22
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
αυτοματη αναπληρωση ποια??? alan boy Λοιπός εξοπλισμός 8 18-04-08 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06450 seconds with 15 queries