Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-18, 19:06
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε πρώτη φάση λοιπόν παραγγέλνω το ενυδρείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί εξυπηρετεί το φως στο ενυδρείο, αφού διάβασα ότι τα ψαράκια αυτά δεν θέλουν πολύ φως.

Αυτό είναι το ψαράκι μας ο Μόλυ. Αν νομίζετε ότι είναι η Μόλυ θα θέλαμε να μας το πείτε!

https://imgur.com/a/wUGmZ

Τί άλλο πρέπει να αγοράσω; Φαντάζομαι ένα ζωντανό φυτό, έξτρα πετρούλες για το δάπεδο και κάποιο διακοσμητικό με φωλίτσα για να κρύβετε;

Μήπως το φυτό χρειάζεται το φως του ενυδρείου τελικά και όχι το ψάρι; Για τη συντήρηση του φυτού θα χρειαστώ και τίποτα άλλο να αγοράσω;

Μέχρι να γίνει το ενυδρείο, αντιχλώριο χρειάζομαι; Γιατί στο πετσοπ δεν μας έδωσαν ίσως επειδή έχω φίλτρο στο σπίτι; Η αλλαγή του μισού νερού κάθε 3 μέρες είναι εντάξει;

Γενικά σας παρακαλώ καθοδηγήστε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται αν μπορείτε με ακριβώς τί πρέπει να αγοράσω. Αν είναι δυνατόν ακριβώς και με link του ίδιου του προϊόντος.

Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-18, 21:47
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι τέλειο για το ψαράκι. Οι μονομάχοι με τα μακριά πτερύγια και τα έντονα χρώματα είναι αρσενικοί. Οπότε είναι ο Μόλυ, είναι και κούκλος.

Το βασικό είναι να στρώσεις το φίλτρο σου. Αναγκαστικά πρέπει να διαβάσεις 5 πράγματα από την ενότητα των αρχάριων. Βρες/κατάλαβε τί είναι το μπόλι και βάλε μια αγγελία να βρεις. Αλλαγές νερού όταν το ενυδρείο μπει σε μια σειρά κάνεις περίπου 30% ανά εβδομάδα.

Θα χρειαστείς θερμαντήρα για το νερό, ο μονομάχος θέλει γύρω στους 26 βαθμούς. Ψάξε για το προφίλ του ψαριού, εξηγεί ποιές είναι οι ιδανικές συνθήκες διαβίωσης για το ψάρι καθώς και το προσδόκιμο ζωής του. Η κατηγορία Bettas στο παρόν φόρουμ εξηγεί τα πάντα.

Πάρε μαύρο/σκούρο χαλικάκι, μην πάρεις κάτι με ψεύτικο και έντονο χρώμα. Γενικά μη βάλεις τίποτα ψεύτικο μέσα. Τα φυτά μόνο καλό θα του κάνουν. Χρειάζεται μέρη να κρύβεται, να περνάει μέσα από φύλλα και να παίρνει φόρα όταν σε βλέπει και καταλαβαίνει ότι έρχεται ο σερβιτόρος

Καλή τύχη με το ψαράκι σας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-18, 10:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμενα.

Μερικες πηγες για διαβασμα νομιζω τις εγραψαν παραπανω, ωστε να κατανοησεις τα βασικα. Να επιμεινω στη σημασια του στρωμενου φιλτρου για το ψαρακι σου, ωστε να μην βρισκεται σε ενα τοξικο περιβαλλον. Χρειαζεσαι ενα χαμηλης ροης φιλτρο, με στρωμενο βιολογικο υλικο. Η καλυτερη λυση ειναι να ζητησεις μπολι σε αγγελια, οπως προταθηκε, για να λυθει το ζητημα αμεσα. Οσο το καθυστερεις, επιβαρυνεις την υγεια του ψαριου. Τοσο απλα.

Εδω και πιο συγκεκριμενα στα υπομνηματα των αρχαριων, θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για να συνεχισεις σωστα. Ρωτας οτιδηποτε δεν καταλαβαινεις ή σε μπερδευει.

Απο εκει και περα, προτιμησε χαλαζιακο χαλικακι (ειναι ουδετερο και δεν επηρεαζει τις παραμετρους του νερου) για βυθο και μερικα ευκολα φυτα. Εδω θα βρεις αρκετες πληροφοριες για μερικα απο τα πιο δημοφιλη. Πολλα μπορεις να τα βρεις και σε αγγελιες εδω στο φορουμ, σε οικονομικη τιμη ή και δωρεαν. Κρυψωνες και πλαστικα δε χρειαζεσαι, ουτε θα βοηθησουν πουθενα. Αντιθετως, μπορει να ειναι επιβλαβη για το νερο σου. Αν κανεις ενα ωραιο περιβαλλον με φυτα και φυσικη διακοσμηση (καταλληλα ξυλα, πετρες), θα ειναι το καλυτερο για το ψαρακι σου.

Για τον φωτισμο που ρωτας, σιγουρα χρειαζεται για τα φυτα, ωστε να φωτοσυνθετουν. Αλλα περα απο αυτα, μην ξεχνας οτι τα ψαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και οπως εμεις, καταλαβαινουν (και πρεπει να καταλαβαινουν) ποτε ειναι μερα ή νυχτα. Δεν θα ηθελες να μπερδεψεις το βιολογικο του ρολοι. Θα αγορασεις ενα χρονοδιακοπτη απο καταστημα με ηλεκτρολογικα ή στο ΙΚΕΑ (ειναι φθηνος) και θα ορισεις το φωτισμο να ανοιγει για 8 συνεχομενες ωρες. Ετσι θα ανοιγει και θα κλεινει αυτοματα το φως. Προτιμησε τις ωρες που θα εισαι σπιτι, ωστε να χαιρεσαι το ψαρακι σου. Για παραδειγμα στα δικα μου ενυδρεια τα φωτα ανοιγουν κατα τις 6.

Αυτα για αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-18, 10:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε πρώτη φάση λοιπόν παραγγέλνω το ενυδρείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί εξυπηρετεί το φως στο ενυδρείο, αφού διάβασα ότι τα ψαράκια αυτά δεν θέλουν πολύ φως.

Αυτό είναι το ψαράκι μας ο Μόλυ. Αν νομίζετε ότι είναι η Μόλυ θα θέλαμε να μας το πείτε!

https://imgur.com/a/wUGmZ

Τί άλλο πρέπει να αγοράσω; Φαντάζομαι ένα ζωντανό φυτό, έξτρα πετρούλες για το δάπεδο και κάποιο διακοσμητικό με φωλίτσα για να κρύβετε;

Μήπως το φυτό χρειάζεται το φως του ενυδρείου τελικά και όχι το ψάρι; Για τη συντήρηση του φυτού θα χρειαστώ και τίποτα άλλο να αγοράσω;

Μέχρι να γίνει το ενυδρείο, αντιχλώριο χρειάζομαι; Γιατί στο πετσοπ δεν μας έδωσαν ίσως επειδή έχω φίλτρο στο σπίτι; Η αλλαγή του μισού νερού κάθε 3 μέρες είναι εντάξει;

Γενικά σας παρακαλώ καθοδηγήστε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται αν μπορείτε με ακριβώς τί πρέπει να αγοράσω. Αν είναι δυνατόν ακριβώς και με link του ίδιου του προϊόντος.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα κι από μένα και καλό ξεκίνημα
Να σου ζήσει Ο μονομάχος
Το ενυδρείο που κοιτάς είναι μια χαρά για το συγκεκριμένο είδος
Και το φίλτρο και ο φωτισμός

Μόλις το αγοράσεις, προσπάθησε να βρεις το συντομότερο "μπόλι" από κάποιον συγχομπίστα
Θα πρέπει να σου δώσει βιολογικό υλικό από το δικό σου φίλτρο και να το τοποθετήσεις στο φίλτρο του ενυδρείου που θα αγοράσεις
Χρειάζεται επιπλέον
1. Αντιχλώριο (κατά προτίμηση Prime) - Το χρησιμοποιείς στο νερό της αλλαγής, πριν τη μεταφορά του νερού στο ενυδρείο. Το ιδανικό είναι, το νερό της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με εκείνη του νερού στο ενυδρείο(25-26)
2. Θερμαντήρα - Συσκευή που ζεσταίνει το νερό (έως 50 watt - μην πάρεις μεγαλύτερο) - Θα τον ρυθμίσεις στους 26 βαθμούς
3. Βυθό κατά προτίμηση σκουρόχρωμο - αλλά μη σε τρελαίνει αυτή η παράμετρος
4. Ένα ξύλο για ενυδρεία και 2-3 αληθινά φυτά, θα τα εκτιμήσει
5. Αφού προμηθευτείς τα παραπάνω, βγάλε τα ψεύτικα

Μέχρι να τα βάλεις μπόλι, συνέχισε τις αλλαγές 50% κάθε 3 μέρες, με αντιχλώριο και νερό ίδιας θερμοκρασίας και τάιζε μια φορά κάθε 3-4 μέρες
Προσπάθησε να αποφεύγεις να βάζεις συχνά τα χέρια σου στο ενυδρείο
Ρύθμισε το φωτισμό να παραμένει αναμμένος για 8-9 ώρες κάθε μέρα (πχ 12:00 - 20:00)

Προσωπική μου άποψη, αγόρασε να υπάρχουν σε κάποιο συρτάρι βιταμίνες και melafix

Καλή συνέχεια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-18, 12:11
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

To καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις κατά τις αλλαγές νερού είναι να πάρεις ένα θερμόμετρο και να μετράς τη θερμοκρασία του ενυδρείου και αυτή της βρύσης. Πχ 25 βαθμού νερού του ενυδρείου με 24.7 ή 25,5 νερού της βρύσης έτσι ώστε να μην στρεσσάρεις τον μονομάχο σου. Μετά ρίξε αντιχλώριο με τα ml που αντιστοιχούν στα λίτρα νερού που θα βάλεις στο ενυδρείο.
Φως έχει το ενυδρειάκι σου? Είναι απαραίτητα για τα φυτά αν φιλοξενήσεις και για το ψαράκι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-18, 16:05
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!

Έχω παρατηρήσει ότι όταν του ρίχνω κόκκους τροφής, αν είναι μεγάλοι ή βουλιάξουν δεν τρέχει να τους φάει αλλά ψάχνει πάλι στην επιφάνεια για να του ρίξω άλλον. (Βέβαια δεν γνωρίζω αν μετά, όταν είναι μόνος του, ψάχνει και τις βρίσκει από τον πάτο.) Τί γνωρίζετε για αυτό; τρώνε από τον πάτο; Γιατί αν δεν τρώνε θα πρέπει να ψάχνω για υπολείμματα τροφών και να τα αφαιρώ έτσι; Εγώ τέτοιο σκουπάκι που λέτε δεν έχω. Προσπαθώ με ένα καλαμάκι να βγάζω έξω τις βρομιές. θα έχω πρόβλημα λέτε;

Κάπου διάβασα για αρακά. Έβρασα έναν σήμερα, τον ξεφλούδισα και του έριξα το μισό περίπου του μισού. Τρόμαξα λίγο γιατί δεν έκοβε κομμάτι κομμάτι (όπως νόμιζα) αλλά προσπάθησε να το φάει όλο μονομιάς! Το κρατούσε όλο στο στόμα του και δεν το άφηνε μέχρι να το κάνει όλο μια μπουκιά! Μετά τον έβλεπα να το μασάει αρκετή ώρα και νόμιζα πως πνίγεται!! Είναι φυσιολογικό ή παραλίγο να πνίξω τον καημενούλη;;

Με συγχωρείτε για τις χαζές μου ερωτήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-18, 19:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!

Έχω παρατηρήσει ότι όταν του ρίχνω κόκκους τροφής, αν είναι μεγάλοι ή βουλιάξουν δεν τρέχει να τους φάει αλλά ψάχνει πάλι στην επιφάνεια για να του ρίξω άλλον. (Βέβαια δεν γνωρίζω αν μετά, όταν είναι μόνος του, ψάχνει και τις βρίσκει από τον πάτο.) Τί γνωρίζετε για αυτό; τρώνε από τον πάτο; Γιατί αν δεν τρώνε θα πρέπει να ψάχνω για υπολείμματα τροφών και να τα αφαιρώ έτσι; Εγώ τέτοιο σκουπάκι που λέτε δεν έχω. Προσπαθώ με ένα καλαμάκι να βγάζω έξω τις βρομιές. θα έχω πρόβλημα λέτε;

Κάπου διάβασα για αρακά. Έβρασα έναν σήμερα, τον ξεφλούδισα και του έριξα το μισό περίπου του μισού. Τρόμαξα λίγο γιατί δεν έκοβε κομμάτι κομμάτι (όπως νόμιζα) αλλά προσπάθησε να το φάει όλο μονομιάς! Το κρατούσε όλο στο στόμα του και δεν το άφηνε μέχρι να το κάνει όλο μια μπουκιά! Μετά τον έβλεπα να το μασάει αρκετή ώρα και νόμιζα πως πνίγεται!! Είναι φυσιολογικό ή παραλίγο να πνίξω τον καημενούλη;;

Με συγχωρείτε για τις χαζές μου ερωτήσεις!
Καλησπέρα
Θα βοηθούσε εάν έγραφες τι τροφή ταίζεις

Το ιδανικό είναι να μην παραμένει μεγάλη ποσότητα στο βυθό - άρα θα πρέπει να καταναλώνει όση του ρίχνεις

Από την άλλη, για να ορμάει με τόση λύσα στον αρακά, μάλλον πεινάει
Οπότε επανέρχομαι : πες μας τι ταίζεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-18, 20:16
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Από το petshop μας έδωσαν αυτή την τροφή και μας είπαν 2 κόκκους την μέρα. Εγώ διάβασα να γράφει επάνω ότι ταΐζουμε τόσο ώστε να φάει σε 2 λεπτά οπότε χθες εμείς του δώσαμε συνολικά γύρω στους 4.
https://www.animals-shop.sk/en/feed-...-granules.html
Τελικά παρατήρησα ότι παίρνει την τροφή αυτή στο στόμα και την κάνει σαν εμετό και μετά ψάχνει πάλι τα κομματάκια και τα τρώει κι αν είναι μεγάλα τα ξανακάνει εμετό.... βλέπω όμως τριγυρνάει στον πάτο και ψάχνει στις πετρούλες για να φάει.
Σε αντίθεση με τον αρακά που δυο φορές που του έδωσα τον καταβρόχθισε. Κάνει να του δώσω ολόκληρο αρακά σε μια μέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-18, 22:18
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή μονομάχος..

Καλησπέρα..

Καλή αρχή και από εμένα..

Την τροφή θα μπορούσες να την σπας σε μικρότερα κομματάκια..


Τώρα όσον αφορά το μπόλι που σου έλεγαν τα παιδιά εγώ μένω Αργυρούπολη κ μπορώ Παρασκευή ή Κυριακή πρωί να σου δώσω.. Αν θέλεις πες ποιες περιοχές είναι κοντά σου έτσι ώστε να σου απαντήσει κάποιος..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS Μονομάχος!!! nikolsim Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-11-17 02:00
fin rot μονομάχος maria1983 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-07-11 18:06
Μονομάχος SOS!!! dimitrak2000 Bettas 11 04-07-09 10:14
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05668 seconds with 14 queries