Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-07, 15:08
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

2 ξύλα εχω και αυτα ειναι τοσο παλαιά που εχουν πιάσει μακα επάνω τους. Οχι δεν εχω κατι αιχμηρό ,παντα την πρόσεχα αυτη την περίπτωση και κοίταζα σχολαστικά πριν βάλω κατι μέσα στο ενυδρείο
ναι και οι δυο τους ειναι χτυπημένοι. Σήμερα παίζουν... ερωτοτροπούν σαν να μην τρέχει τιποτα. Περισσότερη αγωνιά έχουμε εμεις παρα οι δράστες. Να ρίξω λιγο αλατάκι 0,3% η να το αφήσω και βλέπουμε?

..............................
μερικές σκιές έτσι για να σας παιδεύω...
(70 ημερών 120 μωρά)






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosII : 19-12-07 στις 03:01 Αιτία: μωρα 70 ημερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-07, 17:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λιγο αλατακι ναι.. οχι ομως 0.3% ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-08, 04:35
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή χρειαζομαι χωρο για τα μικρα

Αν και το ειχα πάρει να κανω sub filter.. Έκοψα το μπλε σφουγγάρι (10 cm PPI 10 coarse) για να κάνω ένα ΦΙΛΤΡΟ ΤΥΠΟΥ ΑΜΒΟΥΡΓΟΥ,

αυτό κατά λάθος μου έπεσε στην μέση του ενυδρείου και έτσι ήρθε η έμπνευση....κάπως έτσι αρχίζουν όλα εξάλλου......
3 γεννες και άλλος χώρος δεν υπάρχει πλέον. Πρέπει να χωρίσω τα 2 ενυδρεία που εχω για τα μωρά στην μέση.
Ένας από τους λόγους ειναι, οτι τα ψαράκια θα χωριστούν ανα μέγεθος γιατί τα μικρότερα δεν έχουν την ευκαιρία να τρώνε απο τα μεγαλύτερα αρπακτικά τους.
Εαν βάλω το σφουγγάρι στην μέση του ενος μέτρου ενυδρείου θα χωριστή στα δυο χωρίς να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου, και θα είναι εύκολο οταν θελήσω να το βγάλω.
Η λογικη μου λεει οτι θα δουλέψει σαν φίλτρο και απο της δυο του πλευρές το νερό θα είναι σωστό απο θέμα βιολογίας.
Στην τροποποιημένη φωτο δείχνω ενα σπραη μπαρ που οδηγείται απο εναν κυκλοφοριτη και κανει κατανομή στην έξοδο του νερού
να το βάλω σε λειτουργία η όχι ?


Εσείς τι λέτε υπάρχει κάποιο λάθος που δεν βλέπω?

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-08, 09:40
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα

Στο κεντρο του ενυδρειου θα εβαζα αλλο ενα σφουγγαρι ακριβως το ιδιο και θα τα ειχα παραλληλα. Θα μετεφερα την αντλια ενδιαμεσα στα 2 σφουγγαρια και η συνδεση της αντλιας με την μπαρα θα γινοτανε με ενα "Τ".Με αυτο το τροπο πιστευω πως η κινηση του νερου και στις 2 γυαλες θα ειχε την ιδια ροη.Στο σχεδιο που εχεις κανει πιστευω πως η δεξια γυαλα θα εχει γρηγοροτερη ανακυκλωση νερου αν και δεν ξερω αν η φιλτρανση θα ειναι καλυτερη.Το αντιθετο θα ισχυει στην αριστερη γυαλα.

Η αποψη ενος αρχαριου που δεν εχει ασχοληθει με το θεμα καθολου.απλα πεταω μια ιδεα...

Απο "μικρο" κι απο τρελλο δεν λενε....

καλημερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-08, 21:06
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Ναι ωραία η ιδεα σου δεξιά αριστερά σφουγγάρι και στην μέση θερμαντήρας και αντλία. Μονο που μπαίνουμε σε νέα έξοδα αγοράς νεου σφουγγαριού.
Οσο για το αριστερή μερια που λες εχει μεγαλύτερη ροή το νερο αυτό ηταν το ζητούμενο απο μένα γιατι ετσι πρέπει να ειναι λογικά , να εχει ΜΟΝΟΝ αριστερά η αντλία την έξοδο της, και καθόλου ροή πριν απο το σφουγγάρι, ούτως ώστε να επιστρέφει ολο το νερο στην αντλια, μεσα απο αυτο.

Αν υποθέσουμε οτι δεξιά που είναι η αντλία ήταν ένας υποτιθέμενος χώρος για υλικα sub-filter και μεσα στο sub βάζαμε τα νεογέννητα, δεν θα ήταν το ίδιο ?
Κατι σαν αυτό του Τολι λεω

http://www.tolibra.com/fish/images/p...ntitled-67.jpg

Πάνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννήσαμε... και τώρα ? jcalvs Δίσκοι 2 02-08-07 17:18
Είναι ή δεν είναι??? stydio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 10-01-07 18:35
Δεν είναι επίσημη παρουσίαση … binational Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 26 05-11-06 12:15
Και ο μονομάχος έτοιμος (σχεδον...) spirosta Bettas 12 30-08-05 23:50
Είμαι έτοιμος? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 15-01-04 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 3,38160 seconds with 15 queries