Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-11, 02:13
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή Hara Jerdoni

Μετα τα Akysis Vespa τα οποια εχω λατρεψει, σημερα βρηκα αυτα τα πανεμορφα ψαρακια που δεν ειχα ξαναδει... Λεγονται Hara Jerdoni η αλλιως Moth Catfish η Asian Stone Catfish.
Ειναι πολυ ηρεμα και πολυ ντροπαλα, γυρω στ 2,5 εκατοστα και ειναι master στην παραλλαγη τουλαχιστον στο μαυρο υποστρωμα μου, μερικες φορες ειναι μπροστα μου και δεν τα βλεπω αν δεν κουνηθουν Τους αρεσει το καθαρο σχετικα κρυο νερο απο 5,6 εως 7,6ΡΗ και πολυ καλη οξυγονωση. Τα ματια τους και το σωμα τους μπορουν να αλλαξουν χρωμα αναλογα με το περιβαλλον τους απο σκουρο καφε εως ανοιχτο μπεζ. Αυριο θα προσπαθησω να τα φωτογραφησω για να βλεπω τις αλλαγες.
Αν καποιος εχει τετοια ψαρακια ας πει τις συνθηκες που τα διατηρει, διατροφη και γενικα οποια πληροφορια εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-11, 02:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπεροχα ψαρακια, τα εχω μεγαλη καψουρα
Ισως το μονο ασιατικο που μοιζει με πλεκοστομακι.'
Να σου ζησουν Πετρο. Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολα και προσαρμοζονται μια χαρα στο νερο δικτυου. Προσεξε μονο το καλοκαιρι την θερμοκρασια, θελουν δροσερο νερακι και καλη οξυγονωση.

Θα ενδιαφερομουν αν ηξερα οτι ειναι 100% shrimp-safe. Δεν μπορεσα ομως ποτε να βρω καποιον να δωσει μια πληροφορια...ειναι και σπανια γενικα σαν ψαρια.

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-11, 09:27
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Raven δεν τα έχω δει να ασχολούνται ποτέ με γαρίδα.
Μόνο με το κόκκινο σκουλήκι τρελαίνονται
Φοβερά ψαράκια αλλά πολύ ντροπαλά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-11, 10:50
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Εχω τα ιδια ψαρακια εδω και 2 μηνες κοντα.Βασικα ενω οπτικα τα ειχα αναγνωρισει για hara jerdoni γιατι το πετ δεν ηξερε ονομασια μιας και ειχαν μπει *λαθραια* σε μια παραγγελια τους με πλεκο,μετα απο ερωτηση του πετσοπα στον εμπορο μου ειπε οτι ειναι τα hara hara και ειναι σχεδον ιδια με τα jerdoni.Ολη την μερα ειναι στο *μερος* τους σχετικα κρυμμενα σε σκιερο μερος και βγαινουν ΜΟΝΟ το βραδυ.Ζουνε μια χαρα σε νερακι δικτυου με θερμοκρασια 25-26 και τρωνε bloodworms (ριχνω κατεψυγμενα ανα 2 μερες περιπου και αφου σβησουν τα φωτα) αλλα εχω δει να λενε οτι δεχονται και ετοιμες πρωτεινουχες τροφες αλλα μαρτυρας σε κατι τετοιο δεν εχω γινει.Απο την στιγμη που μπηκαν στο ενυδρειο συχνα πυκνα βρισκω αδεια κελυφοι απο ramshorn σαλιγκαρια πραγμα που σημαινει οτι τα *τιμανε* σαν τροφη.
Απωλειες απο red cherry δεν εχω παρατηρησει ουτε και απο γονο εντλερ μιας και ειναι μαζι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-11, 18:15
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Τελικα δεν ειναι οσο ντροπαλα νομιζα, ειναι πολυ πιο κοινωνικα και δραστηρια την μερα απο τα Akysis Vespa. Οι γαριδες τα πειραζουν απο περιεργια και αυτα απλα τις απωθουν, το βραδυ δεν ξερω τι γινεται με τον γονο των γαριδων, θα δειξει ο χρονος. Τα κατεψυγμενα bloodworms τα τιμανε δεόντως.

Tα δικα μου ειναι Jerdoni με τα πολυ μακρια πτερυγια. Φιλε georgis4 δεν ξερω πια ψαρακια εχεις, αλλα αν μοιαζουν με τα Α συμφωνα με τον παρακατω πινακα τοτε εχεις τα Jerdoni αν εχεις τα Β ειναι hara hara.


A. Dorsal view of head of Hara jerdoni to show occipital process reaching basal bone of dorsal fin. Longer length of pectoral spines.
B. Dorsal view of head of Hara hara to show occipital process not reaching basal bone of dorsal fin and pectoral spine shorter than head length. (Both figures after Hora, S.L. 1949. Rec.Indian Mus. 47, Plate 11, figs. 7 & 2 respectively)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hara_id.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  35,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-11, 18:52
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Τα πτερυγια ειναι σιγουρα λεπτα και μακρια οποτε τρεχα γυρευε εχουν αρκετα υποειδη που ειναι παρομοια.Παντος οντος σημερα (τυχαιο?) τα ειδα μετα απο τοσο καιρο να σουλατσερνουν απο δω και απο κει και μαλιστα σαν να ψιλοεπεσε ξυλο με σπρωξιματα μεταξυ τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γατοψαρο Hara Hara minuscula (μαλλον) georgis4 Αναγνωρίσεις ειδών 3 06-02-11 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04022 seconds with 14 queries