Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-05-08, 22:55
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Talking Σχεδια για ενυδρειο 640λιτρα

Αποφασισα να στησω ενα ενυδρειο 640 λιτρων.Επελεξα το EF 180 της σειρας elite.Κατεληξα σε αυτη την επιλογη κυριως λογω του υψους που εχει (70ek) που ειναι ιδανικο για φυτεμενο.Δυστυχως λογω κοστους,χωρου αλλα και χρονου θα πρεπει να δωσω ολα τα υπολοιπα ενυδρεια μου.Με στενοχωρει ιδαιετερα γιατι μαζι με τα ενυδρεια θα αποχωριστω και πολλα αγαπημενα ψαρια...Η καινουρια ψαροσυνθεση θα αποτελειται απο το ζευγαρι των αγγελοψαρων μου,ενα ζευγαρι heckel δισκων,ενα τριο απιστογραμμα που ηδη εχω,απο τον πολυαγαπημενο μου pleco και το πιθανοτερο απο ενα ακομη ζευγαρι πλεκο.Γενικα θελω να το κρατησω οσο το δυνατον πιο χαμηλα ιχθυοφορτισμενο γινεται για να κανω αραιες αλλαγες νερου(1 ανα 20 μερες) αλλα κυριως για να ειναι οσο πιο ανετα γινεται τα ψαρια μου.Φυσικα για να μην υπαρξει ελειψη θρεπτικων στα φυτα θα υπαρχει ημερισια δοση λιπασματος με το eheim liquid doser.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.80Χ0.51Χ0.70.Απο εξοπλισμο θα εχει
2 Χ EHEIM professionel II 2028
2 Χ SCHEGO Titanium heater 300watt ρυθμιζομενοι με elliwel+8 6αρια ανεμιστηρακια
1 Χ RENA Cor -Cable heater- 100watt για να υπαρχει καλη οξυγωνοση και κυκλοφορια θρεπτικων και στο υποστρωμα
5kg φιαλη co2+ph controller
βαρελι προετοιμασιας νερου ~300λιτρων που θα προσθετω και τυρφη
αυτοματος λιπαντης της eheim
αντιστροφη οσμοση 3ων σταδιων
σκαλα διαχυσης μαλλον της jbl(ριχτε καμια ιδεα)
Πιστευω πως τα παραπανω με υπερκαλυπτουν....
Οσο αναφορα το aquascape θα ειναι με αρκετα ξυλα,λεπτοκοκη αμμο και πολλα φυτα.Ο φωτισμος βεβαια σε αυτο το ενυδρειο θα ειναι αρκετα ιδιομορφος...Εχω χωρισει το ενυδρειο σε 3 νοητα τμηματα (65εκ+50εκ+65εκ).Στα 2 ακριανα θα εχω 3Χ24watt(1daylight+2gro lux) T5 και θα εχουν περιπου 0.35watt/λιτρο,ενω στο κεντρικο θα εχω 0.91watt/λιτρο με συνολικα 6Χ24watt(5gro lux+1daylight)...Αυτο θα το κανω γιαρτι θελω και τη πιτα καλη και το σκυλο χρτατ!Συγκεκριμενα στα 2 ακρα θα βρισκονται ευκολα πλατυφυλλα φυτα οπως εχινοδοροι,java ferns,crinum,cryptocorina sps κτλ ενω στο κεντρικο θα βρισκονται τα κοκκινα αγαπημενα μου απαιτητικα φυτα μου.Υπολογιζοντας 8εκ αμμου μενουν 62εκ καθαρου υψους που το βρισκω τελειο.Δεν θα χρησιμοποιησω υποστρωμα για να μην μπλεχτει με την αμμο και γινει χαλια,αλλα ταμπλετες.Τελος για το καπακι εννοειται η υποθεση σηκωνει ιδιοκατασκευη!
Τωρα παμε στα ερωτηματα

α)Ο φωτισμος θα ειναι επαρκης?Δλδ ενω θα εχω στο κεντρο 0.91watt/λιτρο θα φτανει μεχρι κατω ωστε να μη σαπιζουν τα φυλλα των δυσκολων φυτων?
β)τη μαρκα ταμπλετες προτεινετε και τι μαρκα σκαλα διαχυσης?
γ)με καταλληλη τοποθετηση των ανεμιστηρων θα ειμαι καλυμενος με 8 6αρια?

Τελος το ενυδρειο θα αγοραστει το σεπτεμβρη..Παρολα αυτα μετα τις πανελληνιες θα ξεκινησω τη κατασκευη του καπακιου και ολος ο εξοπλισμος θα αγοραστει μες το καλοκαιρι(πανε οι διακοπες) ετσι ωστε οταν παρω το ενυδρειο να ειμαι πανετοιμος!Στο λινκ εχω τη κατοψη του καπακιου.Οι μαστορες του φορουμ εχουν να προτεινουν/επισημανουν κατι?!Το καπακι θα γινει με κοντρα πλακε!


http://i221.photobucket.com/albums/d...ytakis/jim.jpg


ΥΓ>ευχαριστω οσους διαβασαν ως εδω!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποδομη για ενυδρειο Γιάννης DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 09-10-07 19:02
σχεδια spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 14-06-07 08:31
Σχεδια για πυκνοφυτεμενο Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 61 05-01-07 16:41
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 18-12-04 01:47
σχεδια για ενυδρειο με Τανγκανικες alfacom Tanganyika 14 25-12-03 13:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06362 seconds with 13 queries