Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-07, 00:14
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φίδια δεν επιτίθονται σε ανθρώπους, το αντίθετο ισχύει μάλιστα...
Τα φίδια αμύνονται όταν δεχτούν επίθεση. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από νερόφιδο,...

Σωστά αυτά, αλλά μπορεί να είναι και παραπλανητικά για κάποιον που δεν γνωρίζει καθόλου από φίδια.

Από μικρό παιδί έχω μανία με τα βουνά και τη φύση γενικότερα και έτσι έχω συναντήσει αμέτρητα φίδια. Οι οχιές λοιπόν μπορεί απλώς με το που θα σε δούν από απόσταση 10 μέτρα, να πάρουν επιθετική στάση και να κάνουν κατά πάνω σου. Ενώ λοιπόν πράγματι τα περισσότερα φίδια φεύγουν ή φέρονται αμυντικά, μπορεί κάποιος να κινδυνέψει αν δεν τα ξεχωρίζει.

Με την ίδια λογική ακριβώς, λέω και ότι έχω δει πολλές φορές οχιά να κολυμπάει κανονικά, οπότε πάλι μπορεί να παραπλανηθεί κανείς.

Το ότι τα ελληνικά δηλητηριώση δεν είναι κόμπρες, ισχύει, αλλά δεν είναι και γούτσου-γούτσου.

Να δηλώσω τέλος ότι τα φίδια τα συμπαθώ και ότι δεν τα λέω αυτά με προκατάληψη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-07, 08:11
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω βρε παιδια δεν εχω προβλημα με τα φιδια, σχεδον καθε χρονο εβλεπα στον κηπο μου και ποτε δεν τα κυνηγουσα.... Και οσες φορες ειχα συνάντηση με φιδι στο βουνο ή στην εξοχη ποτε δεν ενιωσα απειλη ίσα-ισα παντα προσπαθουν να ξεφυγουν πριν πλησιασεις. Σε δυο περιπτωσεις γνωστων που ισχυριζονται οτι τους δαγκωσε φιδι, εκαναν το λαθος να το πατησουν κατα λαθος. Γι αυτο και οταν εισαι σε πυκνη βλαστηση πρεπει να περπατας με βαρια βηματα.
Το οτι ο κηπος μου ειναι ενας λειτουργικος βιοτοπος που προσελκυει καθε ειδους ζωα με κανει και χαιρομαι αφανταστα. Ειδικα τα φιδια παντως ειναι πολυ ντροπαλα ζωα και αν υπαρχει συνεχης ανθρωπινη παρουσια στο χωρο, σπανια εμφανιζονται.
Το οποιο προβλημά μου με τα φιδια αφορα στους φιλους και στους επισκεπτες μου, μια και δεν ειναι και οτι καλυτερο για μενα να προπαθω να τους εξηγησω οτι καποια απο τα ζωα που περιφερονται δεν ειναι βλαβερα..

Προπερσι ηταν μια φιλικη παρεα σπιτι μου όταν ερχεται στη μαμα του ενα εξαχρονο κοριτσακι, "μαμα, μαμα έλα να δεις ένα φίδι!"
Καταλαβαινετε πώς αντεδρασε η μαμα και γιατι δεν ξαναηρθαν για επισκεψη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι οχιές λοιπόν μπορεί απλώς με το που θα σε δούν από απόσταση 10 μέτρα, να πάρουν επιθετική στάση και να κάνουν κατά πάνω σου.
Ανέβασα 2 βίντεο από τα αρκετά που έχω για να δείξω πως συμπεριφέρεται μία οχιά αν δει άνθρωπο όχι στα 10 μέτρα αλλά σε πολύ λιγότερα. Αυτό που λες δεν το έχω συναντήσει ποτέ και μόλις μπαίνει η άνοιξη μέχρι και το φθινόπωρο πηγαίνω τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα σε φιδότοπους, συνήθως γεμάτο οχιές, για παρατήρηση και φωτογραφία, οπότε έχω συναντήσει πάρα πολλές.

Παράθεση:
Με την ίδια λογική ακριβώς, λέω και ότι έχω δει πολλές φορές οχιά να κολυμπάει κανονικά, οπότε πάλι μπορεί να παραπλανηθεί κανείς.
ΟΛΑ τα φίδια κολυμπούν και κάποιες φορές μπαίνουν στο νερό για να βοηθήσουν την έκδυση. Η οχιά δεν μένει όμως ποτέ σε μία λίμνη όπως κάνουν τα νερόφιδα. Ο japetus αναγνώρισε το φίδι όπως μπορεί να αναγνωρίσει και την οχιά και εγώ αν δεις γράφω και τα λατινικά για κάθε φίδι που μιλάμε για να γίνεται πιο σωστή αναγνώριση μέσω φωτογραφιών από έρευνα στο ίντερνετ αλλά και μέσα από το άλμπουμ μου ( http://s174.photobucket.com/albums/w...les/?start=all ) αν τυχαίνει να υπάρχει εκεί μέσα το φίδι για το οποίο μιλάμε.

Σίγουρα για κάποιον που δεν μπορεί να αναγνωρίσει ένα φίδι με σιγουριά είναι επικίνδυνο να κάνει πειράματα. Γι'αυτόν το λόγο προηγουμένως (πριν την αναγνώριση) είπα ότι καλύτερα να μην το πιάσει με γυμνά χέρια. Ο japetus είναι εξοικιωμένος με τα φίδια και αναγνώρισε το Natrix natrix που βρίσκεται στον κήπο του. Το ότι λέω να το πιάσει δεν ισχύει για όποιον δει ένα φίδι στην αυλή ή στην λίμνη του. Μιλάω για το συγκεκριμένο φίδι-νερόφιδο

Παράθεση:
Το ότι τα ελληνικά δηλητηριώση δεν είναι κόμπρες, ισχύει, αλλά δεν είναι και γούτσου-γούτσου.
Κανένα άγριο ζώο δεν είναι γούτσου-γούτσου και αγκαλίτσες, κάποια από αυτά όμως είναι εντελώς άκακα και ακίνδυνα στον χειρισμό, όπως και πολλά ελληνικά φίδια μικρού μεγέθους.


ΟΧΙΕΣ - VIPERA AMMODYTES

http://www.youtube.com/watch?v=glrXbkmtMh0
http://www.youtube.com/watch?v=Z_sQYvXuLQA



Παρακάτω βάζω ένα βίντεο από νεαρό natrix natrix (νερόφιδο) να το χειρίζεται η κοπέλα μου.


NATRIX NATRIX


http://www.youtube.com/watch?v=d8jvEIMlHUI
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-07, 17:00
Το avatar του χρήστη iki28
iki28 Ο χρήστης iki28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2005
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Strahos να ρωτησω κατι ασχετο στις φωτο το χερακι που τα εχει ειναι δικο σου ? Γιατι αν ναι εχεισ τρελλααααααα κοτσια
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iki28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Strahos να ρωτησω κατι ασχετο στις φωτο το χερακι που τα εχει ειναι δικο σου ? Γιατι αν ναι εχεισ τρελλααααααα κοτσια
ναι δικό μου είναι το χέρι και δεν χρειάζεται καθόλου κότσια σε πληροφορώ. Οι μόνες περιπτώσεις που θέλει λίγα κότσια είναι όταν πρέπει να πιάσεις κάποιο επιθετικό φίδι όπως ο σαπίτης ή ο έφιος σε μεγάλο μέγεθος (>1.5m) ή οχιά (που δεν το συνιστώ). Τα φίδια για να μπορέσεις να τα φωτογραφίσεις είναι αναγκαίο να τα πιάσεις γιατί αλλιώς γίνονται καπνός!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-07, 17:08
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέβασα 2 βίντεο από τα αρκετά που έχω για να δείξω πως συμπεριφέρεται μία οχιά αν δει άνθρωπο όχι στα 10 μέτρα αλλά σε πολύ λιγότερα.
βρήκα μία πολύ καλή φώτο που αποδεικνύει , όπως έλεγα, ότι η οχιά δεν είναι και τόσο επικίνδυνη αν δεν την πατήσεις http://www.geocities.com/hartwig_del...Viperidae.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-07, 20:58
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Strahos δεν ξέρω αν στην προηγούμενη συγκέντρωση ήσουν αλλά βλέπω ότι εχεις ψώρα με τα φίδια είχα φέρει λοιπόν ένα Γερμανό φίλο μου (στη συκέντρωση) ο οποίος δουλεύει σε ζωολογικό κήπο και ασχολείται με φίδια μικρά και μεγάλα και άκρως επικύνδινα ,όποτε έρχεται εδώ πάει σε βουνα και σε λαγκάδια και ψάχνει για οχιές. Του χρόνου όταν ξαναέρθει και θέλεις και εσύ να στον γνωρίσω για να βγήτε για κυνήγι μαζί .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
όποτε έρχεται εδώ πάει σε βουνα και σε λαγκάδια και ψάχνει για οχιές. Του χρόνου όταν ξαναέρθει και θέλεις και εσύ να στον γνωρίσω για να βγήτε για κυνήγι μαζί .
εξαρτάται τι είδους "κυνήγι" κάνει, γιατί αν ψάχνει για να μαζέψει και να αιχμαλωτίσει ή να πουλήσει στην Γερμανία, καλύτερα να μην μου τον γνωρίσεις... Αν πάλι τον ενδιαφέρει ερπετολογικά ο τόπος, έχει καλώς. Εσύ ξέρεις τι ακριβώς κάνει όταν πάει στα βουνά?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Δεν τα πιάνει για να τα πάρει έχει γυρίσει ολο τον κόσμο το μάτι του έχει δει τα πάντα εξάλου αυτή είναι η δουλειά του 10 ώρες την ημέρα ζει με φίδια και κροκόδειλους .οτι πιάνει το κοιτάει και μετά το απελευθερώνει αμέσως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα πιάνει για να τα πάρει έχει γυρίσει ολο τον κόσμο το μάτι του έχει δει τα πάντα εξάλου αυτή είναι η δουλειά του 10 ώρες την ημέρα ζει με φίδια και κροκόδειλους .οτι πιάνει το κοιτάει και μετά το απελευθερώνει αμέσως.
άμα είναι έτσι ταιριάζουμε

Σ'αυτό που είμαι περίεργος είναι τι έγινε με τον απρόσκλητο επισκέπτη του japetus, έχει να μπει στο φόρουμ από τον Αύγουστο... ν'αρχίσω να φοβάμαι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05945 seconds with 13 queries