Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-12, 21:25
rocker70 Ο χρήστης rocker70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή ???Φυτα???Και Αγγελοψαρα..

Καλησπερα!!!!Το ενυδρειο μου ειναι 180 λιτρων εχω ενα ζευγαρι αγγελοψαρα και ποτε πριν δεν εχω φυτεψει....Σε ενα ενυδρειο αυτων των διαστασεων με το ζευγαρι αγγελοψαρων που εχω τι φυτα να προτιμουσα και πως ΣΥΝΤΗΡΟΥΝΤΑΙ?Και κατι αλλο οταν καποιος εχει φυτα στο ενυδρειο του τι κερδιζει απο αυτα οσο αναφορα το ενυδρειο αλλα και για τα ιδια τα ψαρια?Τι φυτα να εβαζα που να ταιριαζουν με τα αγγελοψαρα.Οταν επιχηρησω να φυτεψω Επειδη εχω ψιλο χαλικι ποσους ποντους πρεπει να ειναι?
Και κατι τελευταιο τα αγγελοψαρα υπαρχει περιπτωση να τα φανε?
Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-12, 22:06
Το avatar του χρήστη Greek_DieHard
Greek_DieHard Ο χρήστης Greek_DieHard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το ιδιο ισχυει και για μενα,σκεφτομαι να φυτεψω και εχω τις ιδιες αποριες μονο που εχω 100 λιτρων ενυδρειο και green tiger me tetra..Αναμενουμε απαντησεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-12, 22:11
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

εγω εχω valsineries anubia και τωρα παριγκειλα echinodorous.οτι βλεπω σε αυτο πο εχει διαφορα ειναι οτι το περιβαλον ειναι πιο οικιο γιατα ψαρια.
τι ακριβως φυτα θα βαλεις και διοξειδιο θα εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-12, 22:26
Το avatar του χρήστη Greek_DieHard
Greek_DieHard Ο χρήστης Greek_DieHard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Και μια ακομα απορια,δεν ειχα στο μυαλο μου να βαλω φυτα απ'τιν αρχη και το μονο που εχω κατω ειναι χαλικι,γινεται τωρα να βαλω φυτο με καποιο τροπο ή πρεπει να το ξεστησω πάλι??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-12, 22:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

αμα δεν βαλεις πολλα φυτα μπορεις να δουλεψεις με τεμπλετες.......
-------------------------
τι φυτα θα βαλεις εχεις κατι στο μυαλο σου???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 04-03-12 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-12, 23:59
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δες για εύκολα φυτά τα οπόια δεν χρείάζονται υπόστρωμα , θα μπορόυσες βεβαια να παρεις και κάποιο υπόστρμωμα για φυτά και να το αναμόιξεις με χαλίκι, τα αγγελοψαρα δεν πειράζουν τα φυτα ίσα ισα που τους αρέσουν να βόσκουν .
Παντως αν έχεις μονο 2 αγγελόψαρα ειναι πού εύκολο να ξεστηθεί...
Σκεψου πρώτα τι φυτά θές να βάλεις, αν έχεις co2 , και τι φωτισμό έχεις...
Το ΄χαλίκι πρεπει να έιναι το έλάχιτο 5 πόντοι στο σημείο οπου θα βάλεις φυτά, αν δεις το δικό μου ενυδρείο ειναι 180 λιτρα, έχω βάλει 1,5 σακουλ'ακι seachem flourite και 4-5 χαλίκι ..
Απο λ'ιπανση η θα πας σε seachem , η άν βαλεις μπουκάλα με co2 σε σκόνες λιπασμάτων .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-12, 10:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα αγγελοψαρα εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τους δισκους, με τη διαφορα οτι δεν χρειαζονται τοσο ψηλες θερμοκρασιες διατηρησης (αν και δεν εχουν προβλημα) και δεν τρεφονται απο το βυθο (οπως οι δισκοι), χωρις αυτο να ειναι κανονας.
Οποτε μπορεις να ξεκινησεις να ψαχνεις καταρχας για φυτα που αναπτυσονται σε δισκοενυδρειο.
Θα ειναι ανετη η διατηρηση των φυτων αυτων σε σκαλαροενυδρειο με ιδια pH GH, αλλα με λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες.
Πχ οι Echinodorus, που υπαρχουν πολλα ειδη με διαφορα σχηματα υψη και αποχρωσεις και οι sagittaria subulata πανε τελεια και ειναι και αυτα απο Ν Αμερικη.
Ουτε λιπασματα, ουτε co2, τρελλα φωτα κλπ
Θα κανεις και οικονομια σε τετοιους καιρους.
Επισης μπορεις να προσθεσεις και μη "ενυδρειακα" φυτα, οπως ο ποθος ή το φυλλοδεντρο που απορροφουν νιτρικα (ιδιως ο ποθος).
Καλο ειναι να βρισκονται μονο οι ριζες του φυτου στο νερο (δλδ τα φυλλα εκτος) αφου τα φυλλα μπορει να σαπισουν αλλα και γιατι περιεχουν και τοξικες για καποια ζωα ουσιες αν φαγωθουν (αποδεδειγμενα σε γατες, σκυλους κλπ).

Αν και ιδανικος θα ηταν ο αμμωδης βυθος, δεν θα εχεις προβλημα και με χαλικακι αφου τα αγγελοψαρα οπως ειπαμε δεν τρεφονται απο το βυθο.
Δεν θα μπορεις ομως να βαλεις corydoras και ramirezi (που ειναι ιδανικοι συγκατοικοι για τα αγγελοψαρα) αφου απαιτειται αμμος για τη διατηρηση τους.
Το μειονεκτημα του χαλικου θα ειναι οτι η τροφη που δεν προλαβαινει να καταναλωνεται απο τα αγγελοψαρα και που θα πεφτει στο βυθο, δεν θα υπαρχει καποιο ζωντανο να την καταναλωνει πριν εισχωρησει μεσα στο χαλικι και γινει "λασπη".
Με αμμο θα ειχες το πλεονεκτημα της παρουσιας corydoras αλλα και οτι δεν θα εισχωρει στο βυθο αμεσα η περισσια τροφη και να δημιουργει το προβλημα που θα αναφερω πιιο κατω.
(απεφυγε την εισαγωγη μικρων τετρας, αφου χρειαζεται προσοχη, τυχη, αποφυγη λαθων στο στησιμο και το ταισμα και σωστη προετοιμασια, για να πετυχει)

Τα φυτα προσφερουν
α) εμμεση απονιτροποιση (ΝΟ3) και απορροφουν και λιγα φωσφορικα (PO4), β) προσφερουν οξυγονο κατα τις ωρες της φωτοσυνθεσης (αλλα θελει προσοχη η ποσοτητα της φυτομαζας αναλογα το καθε ενυδρειο, αφου αν αυτη ειναι πολυ μεγαλη, τις νυχτερινες ωρες μπορει να παρουσιαζεται προβλημα στην επαρκεια του οξυγονου στο νερο, αφου τα φυτα καταναλωνουν και οξυγονο).
γ) με τις ριζες τους, δεν αφηνουν στο βυθο να δημιουργουνται μεγαλες περιοχες με αναεροβιες περιοχες, οπου μεσα τους μπορει απο μεγαλη συγκεντρωση ρυπων να δημιουργηθει υδροθειο (δηλητηριωδες αεριο σε μορφη φυσαλιδων που βγαινουν απο το βυθο και εχουν μυρωδια κλουβιου αυγου στη επιφανεια του νερου - για την αποφυγη αυτου του φαινομενου θα χρειαστει και βοηθεια με καλη κυκλοφορια του νερου στο βυθο και μερικη καθαριοτητα με προσοχη χωρις ανακατεματα στο βυθο ή καθαριοτητα επιτυγχανεται και χωρις σκουπα βυθου, με κυκλοφορητες που τα σπρωχουν στο φιλτρο - φυσικα το φιλτρο θα χρειαζεται πιο συχνο καθαρισμα αλλα κατα την αποψη μου ειναι πιο ευκολη και ασφαλης διαδικασια απο τη σκουπα)
δ) Επισης με την καταναλωση θρεπτικων (NO3 PO4) που θα κανουν θα ανταγωνιζονται τις (αντιαισθητικες για πολλους) αλγες.
ε) Θα προσφερουν καλυψη (κρυψωνα) ιδιως σε μικροτερους συγκατοικους.


ΥΓ1 αν εχεις ζευγαρι ελπιζω να ειναι οντως ζευγαρι. Ενα αρσενικο και ενα θηλυκο δεν ειναι απαραιτητα και ζευγαρι.
Αν δεν ταιριαξουν τα ψαρια μπορει να υπαρξουν προβληματα στην ειρηνικη συμβιωση.

ΥΓ2 Προτιμησε τα φυσικα χρωματα και οχι τα παρδαλα επιλεκτικης αναπαραγωγης. Η επιλεκτικη αναπαραγωγη εχει και αυτη τα προβληματα της. Εξαλλου τα φυσικα χρωματα ειναι πολυ ομορφα και ιδιαιτερα. (Αν φυσικα τα ψαρια εχουν τη διαθεση να τα δειξουν. Η διαθεση εξαρταται απο την υγεια τους και κατ'επεκταση με την ποιοτητα του νερου)
Με τα φυσικα χρωματα τα ψαρια μπορουν να επικοινωνουν σωστα. Πχ οι μαυρες μπαρες στα φυσικα χρωματα ειναι τροπος επικοινωνιας. (Το ιδιο ισχυει με τα χρωματα σε ολα τα ειδη ψαριων. Μιλανε με αυτα)

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Greek_DieHard
Greek_DieHard Ο χρήστης Greek_DieHard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

δηλαδη αν βαλω Echinodorus δε θελει ουτε λιπασμα ουτε τιποτα?απλα το βαζω και τελειωσε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-12, 22:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι δεν θελουν τιποτα.

Δεν απαγορευεται ομως αν θες να "παιξεις", να βαλεις λιγο λιπασμα ακομα και σε φυτα χωρις απαιτησεις.
Θα πανε ακομα καλυτερα.
Λιπασματα εννοω απλα καμια ταμπλετα βυθου (οχι κολλητα στις ριζες και τις καψει) που κραταει για μηνες (κι αυτη κομμενη στη μεση) και λιγα ιχνοστοιχεια και καλιο (potassium) αν κανουν τρυπες τα φυλλα.

Ελαχιστα λιπασματα ομως (πχ 1/5 της δοσολογιας) γιατι μετα θελει και CO2 για να μη δημιουργηθουν αλγες.
Το καλιο μονο, δεν ειναι επικινδυνο για αλγες.
Σιδηρο καθολου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
??Αγγελοψαρα?? rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 25-06-11 22:42
Αγγελοψαρα κωστας-καζας Αρχάριοι γλυκού νερού 14 07-01-11 23:12
αγγελοψαρα thanos33 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 16-04-08 21:14
Αγγελοψαρα panos84 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 18-12-06 16:38
Αγγελοψαρα panos84 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 07-11-05 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04676 seconds with 15 queries