Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-01-13, 01:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
πως το καταλαβαίνεις αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-01-13, 09:32
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-01-13, 09:34
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!

τελικά η εμπειρία σας έπιασε τόπο
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-01-13, 09:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
καλημέρα, ευχαριστώ!
γνωρίζω περί του pedigree.
ένας κουτάβι χωρίς αυτό δεν αποκλείεται να είναι καθαρόαιμο όποιας φυλής πάντως.
αναρρωτήθηκα πως φαίνεται οτι αυτό του φίλου μας δεν είναι καθαρό.
προσωπικά είχα 100% καθαρόαιμο κόλυ αγορασμένο από ιδιώτη και έζησε 15 χρόνια ( δεν είχε pedigree).
αν οι γεννήτορες είναι βεβαιωμένα καθαροί και με pedigree και ζευγαρώσουν δεν βγάζουν καθαρόαιμα κουτάβια?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!

τελικά η εμπειρία σας έπιασε τόπο
μπράβο αυτό έπρεπε να γίνει! άντε με το καλό να το ξαναπάρεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-01-13 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-01-13, 09:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο κι απο μένα για την κίνηση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-01-13, 11:24
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!
εχουν μεινει καποια απο τα αδερφια του στον φιλο σου?
η μανα ειναι ισορροπημενη σαν χαρακτηρας?
(θα μου πεις πως να το ξερεις αυτο,αλλα εαν ειναι πχ επιθετικη,η φοβικη ,αυτα δυστυχως θα τα μεταδωσει και στα κουταβια ..)
αν για παραδειγμα πεφτει κατω μια κατσαρολα η ακουγεται ενας κεραυνος ,και η μανα τρεμει απο τον φοβο,το κουταβι βλεποντας την θα μαθει να αναπαραγει αυτη τη συμπεριφορα γιατι λεει πως για να νιωθει ετσι η μανα μου,υπαρχει καποιος λογος,αρα ετσι πρεπει να νιωθω κι εγω.
αν παλι για παραδειγμα πας να παρεις απο τη μανα κατι που παιζει η τρωει κι αυτη γρυλιζει η επιτιθεται,το ιδιο θα μαθει να κανει και το κουταβι της..
συνηθως,εκτος της αγνοιας,οσοι δινουν τα κουταβια τοσο νωρις,θελουν να ξεφορτωθουν οσο κοπο και εξοδα εχει ενα κουταβι στο σπιτι,
φαντασου 5 η 8 η 10 κουταβια τωρα! να λυσσανε,να κατουροχε@ουν οοοοπου βρουν καθε 5 λεπτα,να δαγκωνουν τα παντα,να πρεπει να τρωνε πολλες φορες τη μερα αριστης ποιοτητας τροφη,να εμβολιαστουν-αποπαρασιτωθουν,τσιπαριστουν,να μην σε αφηνουν να κοιμηθεις το βραδυ,να κλαψουριζουν συνεχως οταν τα περιοριζεις,να πρεπει να τα εκπαιδευσεις με τον τροπο σου σε πολλα πραγματακια που φαινονται ανευ ουσιας κι ομως ειναι σημαντικοτατα ,ολα αυτα μεχρι να ερθει η σωστη ωρα να φυγουν για τα νεα τους σπιτια,να βρεις σωστους ιδιοκτητες για ολα κλπ κλπ...
εεμμμ,δυσκολο πραγμα η σωστη εκτροφη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
συν το να ειναι και το ιδιο εντος προτυπου τοσο μορφολογικα,οσο και στον χαρακτηρα...δεν ειναι και λιγα αυτα που παρα το πεντιγκρι,βγαινουν εκτος,συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά είχα 100% καθαρόαιμο κόλυ αγορασμένο από ιδιώτη και έζησε 15 χρόνια ( δεν είχε pedigree).
καλα,ολοι καθαροαιμα εχουν αν τους ρωτησεις,αλλα για πες μου,εσυ ΠΩΣ ακριβως το γνωριζες αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 30-01-13 στις 11:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-01-13, 11:34
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Καλά παιδια, μην τρελαινόμαστε. Υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να έχει γέννα από γονεις με pedigree και απλώς να μην τη δηλώσει στον ΚΟΕ. Δηλαδή αυτα τα κουτάβια δεν είναι καθαρόαιμα;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-01-13, 11:46
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ναι,οπως μπορει και να εχωσε μεσα στη γεννα κι αλλα,που τα αγορασε 30 ευρω απο παπυ μιλς,ολα γινονται...
δεν τρελλανομαστε,εγω απλα ρωτησα πως γνωριζει οτι ειναι 100% καθαροαιμο.
επειδη μοιαζει?επειδη το ειπε ο ιδιωτης?πως?
εσυ δηλαδη καταλαβαινεις οτι ενας σκυλος ειναι καθαροαιμος,επειδη οι γονεις εχουν πεντιγκρι?
εχεις παει σε εκθεσεις να δεις ποσα κρινονται εκτος προτυπου?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-01-13, 11:56
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ηλικια που το πηρες,κι εφοσον δεν εμεινε με την μανα του και τα αδερφια της τοκετοομαδας ωστε να μαθει πολυ βασικα και απαραιτητα πραγματα,θα εχεις σιγουρα προβληματα στον χαρακτηρα του.συμφωνω αλλα δεν ειναι κανονας παιζεις με της μερες και την μαμα εδω.
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.τα χουμε ξαναπει δεν ειναι απολυτο,οπως επισης ειναι λιγο ποιο ευκολο να βρεις εκπαιδευτη επειδη ειναι περρισοτεροι φυσηκα εχεις και μεγαλητερες πιθανοτητες λαθους επιλογης
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.συμφωνω απολυτα
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)και εδω
επισης προσεχε το παρα μα παρα πολυ γιατι ειναι μια φυλη που χανεται πολυ ευκολα,οχι επειδη ειναι ανυπακουα,αλλα επειδη ειναι ετσι η φυση τους.συμφωνω
ποτε εξω χωρις λουρι,ουτε δευτερολεπτο!βαλε του τσιπακι,εισαι υποχρεωμενος σε αυτο ουτως η αλλως..
οχι μονο τα χασκι οποιοδηποτε σκυλι οσο καλο και εκπαιδευμαινο ναναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω και λιγα πραγματα ωστε να καταλαβεις (και καποιοι ακομη οι οποιοι παιρνουν τοσο νωρις κουταβια),ποσο σημαντικες ειναι οι πρωτες εβδομαδες.
20-28 ημερων,ειναι η περιοδος συνειδητοποιησης,που αρχιζει το κουταβι να καταλαβαινει τι σημαινει να ειναι σκυλος,αρχιζει να χρησιμοποιει την οραση την ακοη του,δοκιμαζει καποιες φωνουλες και ξεκινα να βλεπει τα αποτελεσματα ολων αυτων που κανει,πανω στα αδερφια του και στην αρχηγο-μαμα του.
αν το κουταβι αλλαξει περιβαλλον σε αυτη την συγκεκριμενη περιοδο που εχει αναγκη ενα απολυτα σταθερο περιβαλλον,τραυματιζεται ψυχικα.
τις επομενες μερες,βλεπει πιο ξεκαθαρα το τι αντικτυπο εχει η λαθος συμπεριφορα του πανω στα αδερφια του ,προπονειται σε στασεις σωματος και βλεπει πως να δειχνει ξεκαθαρα οσα θελει,παιζει κυνηγητο με τα αδερφια του και αυτο το βοηθα στον συντονισμο των κινησεων του,μαθαινει την τιμωρια και την πειθαρχια απο την μαμα του,μαθαινει να μην δαγκωνει,μαθαινει πως να κανει φωνουλα παραπονου-κλαμμα.
7η-12η εβδομαδα,ειναι η καταλληλη περιοδος να παει στην νεα του οικογενεια..
οτι μαθει ακριβως σε αυτο το διαστημα,θα ειναι μονιμη γνωση γιατι ειναι η περιοδος της πιο γρηγορης μαθησης
8η-11η εβδομαδα,οποιαδηποτε τραυματικη εμπειρια,εκφοβιστικη,η οδυνηρη,
θα εχει το πιο μονιμο αποτελεσμα στην ψυχοσυνθεση του,απο το να ειχε συμβει οποιαδηποτε αλλη περιοδο της ζωης του.
αυτα τα λιγα ,για να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι αυτη η περιοδος που το πηρες και η επομενη που ερχεται.
συμφωνω απολυτα,και να συμπληρωσω οτι οσο ποιο πολλυ μητρικο γαλα πινει τοσο ποιο δυνατο οργανισμο θα κανει αρα περα απο την ψυχηκη υγεια ειναι και η σωματικη αλλα ολα αυτα για να γινουν πρεπει να ειναι σωτη η μανα και ο ιδιοκτητης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
αντε παλλι τα ιδια....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!

τελικά η εμπειρία σας έπιασε τόπο
το εαν εκανες καλα θα δειξει ο χρονος πρωσωπικα δεν θα το εκανα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά παιδια, μην τρελαινόμαστε. Υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να έχει γέννα από γονεις με pedigree και απλώς να μην τη δηλώσει στον ΚΟΕ. Δηλαδή αυτα τα κουτάβια δεν είναι καθαρόαιμα;;;
ασφαλως και ειναι καθαροαιμα επισης οπως εχουμε ξαναπει το πεντιγκρι δεν ειναι ευαγγελιο αλλα μπουσουλας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-01-13, 11:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων

καλα,ολοι καθαροαιμα εχουν αν τους ρωτησεις,αλλα για πες μου,εσυ ΠΩΣ ακριβως το γνωριζες αυτο?
όχι όλοι, δεν είμαστε όλοι ίδιοι
προσωπικά μπορώ άνετα να έχω ένα ημίαιμο ή ένα καθαρόαιμο κάποιας φυλής που θαυμάζω. δεν αποτελεί για μένα καμμιά τάση προς αναπλήρωση το σκυλί μου.
για το συγκεκριμένο κόλυ, αφού το εντόπισα, μίλησα με τον γιατρό μου που τον γνωρίζω από έφηβη και εμπιστεύομαι απόλυτα και αυτός με την σειρά του με την κάτοχο του κουταβιού, κυρίως για θέματα υγείας και κληρονομικών προδιαθέσεων ήταν το ενδιαφέρον μου.μπορούσα να έχω χαρτιά αν το επιθυμούσα απλά μου ήταν αδιάφορο. τα κόλυ έχουν πολύ γλυκό κι ευγενικό χαρακτήρα και την περίοδο εκείνη το παιδί μου ήταν μικρό και πολλές ώρες μόνο του σπίτι και το θεώρησα κατάλληλο για παρέα.
όταν πέθανε το κόλυ , πήρα από το καταφύγιο μια ημίαιμη σκυλίτσα.
υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους διαλέγεις το σκυλί σου. εγώ προϊόντος του χρόνου δεν αντέχω να καθαρίζω την ποσότητα της τρίχας που αφήνουν τα πολύ μαλλιαρά σκυλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-01-13, 12:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,οπως μπορει και να εχωσε μεσα στη γεννα κι αλλα,που τα αγορασε 30 ευρω απο παπυ μιλς,ολα γινονται...
δεν τρελλανομαστε,εγω απλα ρωτησα πως γνωριζει οτι ειναι 100% καθαροαιμο.
επειδη μοιαζει?επειδη το ειπε ο ιδιωτης?πως?
εσυ δηλαδη καταλαβαινεις οτι ενας σκυλος ειναι καθαροαιμος,επειδη οι γονεις εχουν πεντιγκρι?
εχεις παει σε εκθεσεις να δεις ποσα κρινονται εκτος προτυπου?
ΠΕΣΤΑΑΑ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι όλοι, δεν είμαστε όλοι ίδιοι
προσωπικά μπορώ άνετα να έχω ένα ημίαιμο ή ένα καθαρόαιμο κάποιας φυλής που θαυμάζω.+1000
δεν αποτελεί για μένα καμμιά τάση προς αναπλήρωση το σκυλί μου.
για το συγκεκριμένο κόλυ, αφού το εντόπισα, μίλησα με τον γιατρό μου που τον γνωρίζω από έφηβη και εμπιστεύομαι απόλυτα και αυτός με την σειρά του με την κάτοχο του κουταβιού, κυρίως για θέματα υγείας και κληρονομικών προδιαθέσεων ήταν το ενδιαφέρον μου.μπορούσα να έχω χαρτιά αν το επιθυμούσα απλά μου ήταν αδιάφορο. τα κόλυ έχουν πολύ γλυκό κι ευγενικό χαρακτήρα και την περίοδο εκείνη το παιδί μου ήταν μικρό και πολλές ώρες μόνο του σπίτι και το θεώρησα κατάλληλο για παρέα.
όταν πέθανε το κόλυ , πήρα από το καταφύγιο μια ημίαιμη σκυλίτσα.
υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους διαλέγεις το σκυλί σου. εγώ προϊόντος του χρόνου δεν αντέχω να καθαρίζω την ποσότητα της τρίχας που αφήνουν τα πολύ μαλλιαρά σκυλιά.
να στο εξηγησω εγω εμενα ο σκυλος μου ειναι bandog η μαμα καθαροαιμη πρεσσα ο μπαμπας ας πουμε καθαροαιμο κανε κορσο με πεντιγκρυ και τα δυο η γεννα δηλωμενη και ο σκυλος μου εχε πεντιγκρι ειναι γνησιος??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 30-01-13 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-01-13, 12:03
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι όλοι, δεν είμαστε όλοι ίδιοι
προσωπικά μπορώ άνετα να έχω ένα ημίαιμο ή ένα καθαρόαιμο κάποιας φυλής που θαυμάζω. δεν αποτελεί για μένα καμμιά τάση προς αναπλήρωση το σκυλί μου.
για το συγκεκριμένο κόλυ, αφού το εντόπισα, μίλησα με τον γιατρό μου που τον γνωρίζω από έφηβη και εμπιστεύομαι απόλυτα και αυτός με την σειρά του με την κάτοχο του κουταβιού, κυρίως για θέματα υγείας και κληρονομικών προδιαθέσεων ήταν το ενδιαφέρον μου.μπορούσα να έχω χαρτιά αν το επιθυμούσα απλά μου ήταν αδιάφορο. τα κόλυ έχουν πολύ γλυκό κι ευγενικό χαρακτήρα και την περίοδο εκείνη το παιδί μου ήταν μικρό και πολλές ώρες μόνο του σπίτι και το θεώρησα κατάλληλο για παρέα.
όταν πέθανε το κόλυ , πήρα από το καταφύγιο μια ημίαιμη σκυλίτσα.
υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους διαλέγεις το σκυλί σου. εγώ προϊόντος του χρόνου δεν αντέχω να καθαρίζω την ποσότητα της τρίχας που αφήνουν τα πολύ μαλλιαρά σκυλιά.
καπου τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα...δεν καταλαβες τι σε ρωτησα.
ολα τα υπολοιπα που γραφεις,ειναι ασχετα με αυτο που ρωτησα
φυσικα και μπορουμε να εχουμε χαρτια αν το επιθυμουμε..
αν πας πχ στο πετ σοπ της αθηνας,και αγορασεις ενα "γερμανικο ποιμενικο" ,και ζητησεις πεντιγκρυ,(το πληρωνεις εξτρα) θα ακουσεις "ρε γιωργηηη,πιασε ενα χαρτι για λυκοσκυλοοοο" χαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-01-13, 12:04
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

χαχαχαχα ετσι ειναι.....εαν δεν ξερεις το προτυπο της φυλης και δεν εχει δει διαγωνησμο με τους γεννητορες ολα ειναι 50-50
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-01-13, 12:06
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΕΣΤΑΑΑ
-------------------------

να στο εξηγησω εγω εμενα ο σκυλος μου ειναι bandog η μαμα καθαροαιμη πρεσσα ο μπαμπας ας πουμε καθαροαιμο κανε κορσο με πεντιγκρυ και τα δυο η γεννα δηλωμενη και ο σκυλος μου εχε πεντιγκρι ειναι γνησιος??
επειδή δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αν ήμουν πορωμένη να τον αγοράσω και χομπίστρια του είδους, θα ρωτούσα και θα στηριζόμουν στην γνώμη κάποιου που εμπιστεύομαι και ξέρει.
αν μου τον χάριζες και απλά ήθελα ένα σκυλάκι, δεν θα ρωτούσα οτιδήποτε
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-01-13, 12:14
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αν ήμουν πορωμένη να τον αγοράσω και χομπίστρια του είδους, θα ρωτούσα και θα στηριζόμουν στην γνώμη κάποιου που εμπιστεύομαι και ξέρει.
αν μου τον χάριζες και απλά ήθελα ένα σκυλάκι, δεν θα ρωτούσα οτιδήποτε
μαρια δεν κατακρινουμε καποιον εδω απλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι,οπως ειπε και καποιος παραπανω το εαν ενα σκυλι ειναι καθαροαιμο η οχι δεν εχει να κανει εαν ο σκυλο σου σε καλυπτει απο κει αρχιζουν και τελιωνουν ολα.αλλα οταν μιλαμε για μια ρατσα πχ χασκι που ειναι μια πολλη δυσκολη ρατσα που εγω πρωσωπικα παρολα τα χρονια εμπειριας μου και ενασχολησεις με σκυλους δυσκολους και οχι ειναι μια απο της ρατσες που δεν θα επαιρνα λογω του οτι εχουν κωλοχαρακτηρα εαν λοιπον ο φιλος εδω που πηρε το χασκι εαν ειναι καθαροαιμο η οχι δεν με νοιαζει τοσο αλλα εαν εχει κληρονομισει χαρακτηρα γνησιου χασκι τοτε λογω απειριας το βλεπω να χαριζετε και στο τελος να καταληγει στον δρομο.ελπιζω μονο να ειμαι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-01-13, 12:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το μαγαρισατε το θέμα

Καλές οι γενικές πληροφορίες και οι προσωπικές απόψεις αλλα νομίζω πως πρέπει να ανοιχτεί νέο θέμα...
Τον τίτλο του, αποφασιστε τον
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-01-13, 12:21
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

+100
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-01-13, 12:28
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,οπως μπορει και να εχωσε μεσα στη γεννα κι αλλα,που τα αγορασε 30 ευρω απο παπυ μιλς,ολα γινονται...
δεν τρελλανομαστε,εγω απλα ρωτησα πως γνωριζει οτι ειναι 100% καθαροαιμο.
επειδη μοιαζει?επειδη το ειπε ο ιδιωτης?πως?
εσυ δηλαδη καταλαβαινεις οτι ενας σκυλος ειναι καθαροαιμος,επειδη οι γονεις εχουν πεντιγκρι?
εχεις παει σε εκθεσεις να δεις ποσα κρινονται εκτος προτυπου?
Καλά τώρα... θα μπει ο κάθε ιδιώτης στη λογική να πάρει κουτάβια από puppy mills και να κάνει όλο αυτό!!!!!!!!!!!!!

Ασφαλώς και όχι... αλλά είναι ένας μπούσουλας! Τωρα αυτοαναιρείσαι! Διότι παραπάνω δειυκρίνισες πότε ένα κουτάβι είναι καθαροαιμο.

Όσο για τις εκθέσεις Ληδα μου.. ναι έχω πάει... από το 1992 και μετά...πολλές φορες αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-01-13, 12:30
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τώρα... θα μπει ο κάθε ιδιώτης στη λογική να πάρει κουτάβια από puppy mills και να κάνει όλο αυτό!!!!!!!!!!!!!

Ασφαλώς και όχι... αλλά είναι ένας μπούσουλας! Τωρα αυτοαναιρείσαι! Διότι παραπάνω δειυκρίνισες πότε ένα κουτάβι είναι καθαροαιμο.

Όσο για τις εκθέσεις Ληδα μου.. ναι έχω πάει... από το 1992 και μετά...πολλές φορες αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση!
νομιζω οτι εννωουσε πως μπορει να εχει παρει κουταβι απο πετ που προερχετε απο μιλλς
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-01-13, 12:31
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

να στο εξηγησω εγω εμενα ο σκυλος μου ειναι bandog η μαμα καθαροαιμη πρεσσα ο μπαμπας ας πουμε καθαροαιμο κανε κορσο με πεντιγκρυ και τα δυο η γεννα δηλωμενη και ο σκυλος μου εχε πεντιγκρι ειναι γνησιος??[/QUOTE]

Βρε Μιχαλη, μην τα ξαναλέμε! Ο σκύλος σου δε θα έχει pedigree δίοτι προέκυψε από διασταύρωση δύο διαφορετικών φυλών.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι εννωουσε πως μπορει να εχει παρει κουταβι απο πετ που προερχετε απο μιλλς

Όμως εγω μιλούσα για ιδιώτες... Ποιος ασχολείται με τα pet shop;
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 30-01-13 στις 12:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-01-13, 12:32
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εδω ειναι που κανουν πολλη το λαθος σε πληρωφορω οτι μπορω να βγαλω πεντι εαν ειχα σκοπο το κερδος
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-01-13, 12:40
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Fake Pedigree που να γράφει τί βρε πονηρέ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-01-13, 12:42
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------



Όμως εγω μιλούσα για ιδιώτες... Ποιος ασχολείται με τα pet shop;
αμ ελα που εγω δεν μιλουσα ουτε για ιδιωτες αλλα ουτε και για πετ σοπς,
εγω μιλουσα για ...εκτροφεις!!

maxmike,ελεος,τι σημαινει "ειναι κωλοχαρακτηρες τα χασκυ"?
απλα ειναι σκυλια εργασιας,τωρα εαν δεν σου κανει η συγκεκριμενη φυλη η οποια εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και οχι κωλοχαρακτηρα,απλα παιρνεις αυτη που σε ικανοποιει περισσοτερο,ζωη να χουν ,εχουμε πανω απο 400 φυλες,σε λιγο καιρο μαγειρεψτε μαγειρεψτε,θα μπει και το μπανντογκ μεσα χεχεχεχεχεχεχεχ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-01-13, 12:44
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Ενας σωστος εκτροφεας δεν αφηνει αδήλωτη γεννα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-01-13, 12:49
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας σωστος εκτροφεας δεν αφηνει αδήλωτη γεννα
ααα,δεν συννενοουμαστε...
καταρχην μιλας για σωστο εκτροφεα?αν μιλας γι αυτο,η συζητηση εχει ηδη κλεισει.
αλλα εγω λεω κατι αλλο..
ενας εκτροφεας,δηλωνει μεσα στην γεννα και κουταβια οτι να ναι...
για παραδειγμα,γενναει η σκυλα μου 4 και λεω οτι γεννησε 8..οχι?
γενναει η σκυλα 8,πεθαινουν 3 στη γεννα,χωνω μεσα 3 ακομη..οχι?
γενναει η σκυλα 6,τα 3 ειναι προβληματικα,τα ξεπαστρευω,χωνω μεσα 3.οχι????
ακομη και με ...εποπτη γεννας !

και τωρα χαιρεται
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-01-13, 12:56
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κάποια πράγματα τα θεωρω αυτονόητα! Αλλά πέρα από αυτό ο φίλος πήρε ένα κουτάβι από φίλο του, όχι πετ σοπ όχι εκτροφεα, και αυτό το κουτάβι μπορεί κάλλιστα να είναι εντός προτυπου φυλής. Αυτά....

Και τέλος όταν το ξαναπάρει, το ξαναανοίγουμε το θέμα γιατί πάλι το τραβήξαμε από τα μαλλιά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-01-13, 13:00
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

φυσικα..αν χωσω το χερι μου μεσα σε σκουπιδοτενεκε,υπαρχει και περιπτωση να βγαλω απο μεσα ενα μπουκετο φρεσκοτατα τριανταφυλλα που καποια πριν λιγο πεταξε μετα απο καυγα με τον γκομενο
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-01-13, 13:35
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων

maxmike,ελεος,τι σημαινει "ειναι κωλοχαρακτηρες τα χασκυ"?
απλα ειναι σκυλια εργασιας,τωρα εαν δεν σου κανει η συγκεκριμενη φυλη η οποια εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και οχι κωλοχαρακτηρα,απλα παιρνεις αυτη που σε ικανοποιει περισσοτερο,ζωη να χουν ,εχουμε πανω απο 400 φυλες,σε λιγο καιρο μαγειρεψτε μαγειρεψτε,θα μπει και το μπανντογκ μεσα χεχεχεχεχεχεχεχ
+1000. Επειδή εχω χάσκι, "κωλοχαρακτηρα" δεν τον λές με τιποτα. Είναι σκυλια με πολύ ισχυρό ένστικτο ανεξαρτησίας. Δεν μπορείς να περιμένεις απο αυτά τυφλή υποταγή ούτε να σου κάνουν ολα τα χατηρια οταν το θές εσυ. Ουτε να περιμένεις απο ένα μεγαλόσωμο σκυλι εργασίας να είναι ήσυχο και μες στα μέλια οταν το εχεις αδρανες ολη την ημερα σε ένα διαμέρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-01-13, 14:45
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα..αν χωσω το χερι μου μεσα σε σκουπιδοτενεκε,υπαρχει και περιπτωση να βγαλω απο μεσα ενα μπουκετο φρεσκοτατα τριανταφυλλα που καποια πριν λιγο πεταξε μετα απο καυγα με τον γκομενο
Τελικά βρε Λήδα πότε ενα σκυλί θεωρείται καθαρόαιμο; Όταν αναποκρίνεται στα στάνταρντς που ορίζει το πρότυπο της φυλής του (βλ FCI) τόσο φαινοτυπικά - ως προς τη μορφολογία του δλδ- όσο και γονοτυπικά (καθαρόαιμοι πρόγονοι τουλαχιστον τριων γεννεων) αλλά και στη συμπεριφορά και στο χαρακτήρα. Σαφως ο γεννεαλογικός χάρτης ενός σκύλου εξασφαλίζει την καθαροαιμία (απουσία πρόσμιξης διαφορετικών φυλών) αλλά δεν είναι πάντα έτσι...

Όσο για τα χάσκυ... εξαιρετικά σκυλιά για έμπειρους όμως ιδιοκτήτες και γνώστες της φυλής

Και να θυμίσω στους παλίότερους ότι πριν χρόνια υπήρχαν και εδώ στην Ελλάδα αναγνωρίσεις σκύλων (ΒΕΑ1 = Βιβλίο Εγγραφής Αναγνωρισμένων) για σκυλιά που δεν ειχαν pedigree αλλά πληρούσαν όλα τα standrds του προτύπου της φυλής τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-01-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nieous Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000. Επειδή εχω χάσκι, "κωλοχαρακτηρα" δεν τον λές με τιποτα. Είναι σκυλια με πολύ ισχυρό ένστικτο ανεξαρτησίας. Δεν μπορείς να περιμένεις απο αυτά τυφλή υποταγή ούτε να σου κάνουν ολα τα χατηρια οταν το θές εσυ. Ουτε να περιμένεις απο ένα μεγαλόσωμο σκυλι εργασίας να είναι ήσυχο και μες στα μέλια οταν το εχεις αδρανες ολη την ημερα σε ένα διαμέρισμα.
ναι αλλά ακόμα δε μας τον έφερες στο άλσος Ιλισίων να τον δούμε... Περιμένουμε επίσκεψη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το maltese μου...τα puppy mills κ.α. debbie ¶λλα ζώα 22 08-05-10 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10359 seconds with 15 queries