Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-13, 23:56
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Αξιοπιστο εξωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 220 lt

καλησπερα σας,

μπορειτε να προτεινετε αξιοπιστο και απροβληματιστο εξωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 220 lt?

εχω ενα jbl cristalprofi e900 και μου εχει βγαλει την ψυχη...

παρακαλω οπως μου προτεινετε μαρκες και μοντελα, βασει δικων σας εμπειριων

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-13, 00:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΠΕ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας,

μπορειτε να προτεινετε αξιοπιστο και απροβληματιστο εξωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 220 lt?

εχω ενα jbl cristalprofi e900 και μου εχει βγαλει την ψυχη...

παρακαλω οπως μου προτεινετε μαρκες και μοντελα, βασει δικων σας εμπειριων

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
Σου ειπα σε αλλο ποστ να το πας πισω περα απο αυτο ομως στο petsupermarket που πηγα την τριτη για κατι λαμπες εχει προσφορα σε φιλτρα fluval που δεν τα χει στο ιντερνετ, πηρε το ματι μου κατι 50% και λοιπα πηγαινε μια βολτα απο εκει, ετοιμος ημουν να παρω κι ας μην το χρειαζομαι
-------------------------
πρεπει να στο αλλαξουνε το jbl ειναι ελλατωματικο εγω το εχω 3 χρονια και δουλευει αριστα
-------------------------
http://www.petsupermarket.gr/5798/%C...%82-300lt.html
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 25-01-13 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-13, 00:09
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

φιλε μου ολα ειναι αξιοπιστα μεχρι αποδειξεως του αντιθετου οσον αφορα τις επωνυμες εταιριες κοιτα αυτο ειναι κομπλε http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2857
τι ψαρια εχεις μεσα;κοιτα και αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1449
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-13, 00:19
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Βάσει της εμπειρίας μου μόνο ένα εξωτερικό φίλτρο θα έπαιρνα για τα λίτρα σου. Το Rena Filstar xp 2 (νομίζω ότι πλέον η εταιρία αγοράστηκε από την API). Αθόρυβο, πανεύκολο και κυρίως αθάνατο! 13 χρόνια συνεχούς λειτουργίας (χωρίς να σταματήσει ούτε μια μέρα) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σου λέει κατι;;; Εμένα πολλά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-13, 00:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

FX5 FLUVAL
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-13, 09:03
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

με το FX5 δεν θα εχει ενυδρειο αλλα πλυντηριουπερβολη για αυτα τα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-13, 09:23
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΠΕ
ΝΙΚΟΣΠΕ Ο χρήστης ΝΙΚΟΣΠΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2013
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

με τον τυπο απο το petshop τσακωθηκαμε ... εννοειται οτι το ειχα παει πισω και μου ελεγε ασυναρτητα πραγματα... οπως ξερετε, λιγοι ειναι οι σωστοι - απο ολες τις αποψεις- επαγγελματιες

παρα να μου σπασουν τα νευρα, προτιμω να αγορασω ενα καινουργιο, οποτε περιμενω τις γνωμες σας

οσο αφορα το Rena Filstar xp 2, απο που μπορω να το αγορασω ?? τιμη ?

τα φιλτρα eheim κομπλε, εχουν τα παντα μεσα ? (σωληνακια , spraybar, βεντουζες κλπ) (διοτι το cristalprofi τα ειχε ολα μεσα)

αναμενω νεα σας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-13, 09:42
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Εγώ είχα ένα φυτεμένο 180 λτ, και ξεκίνησα με το 2215 και στην πορεία αγόρασα ενα fluval 405. Δεν μπορώ να πώ, καλό το fluval, αλλα τα eheim είναι μια κλάση επάνω. Τώρα τρέχω ένα 335 λτ με ενα 2078 και παρότι το πήρα μεταχειρισμένο είναι κλάσεις ανώτερο απο το fluval. Από όποια άποψη και αν το δεις.
Επειδή όλοι μας πάμε κάποια στιγμή σε περισότερα λίτρα, άν το σικόνει η τσέπη σου πάρε ένα eheim της σειράς 20 (2075 πχ.) που έχουν και ρυθμιστή ροής και καθάρισες.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-13, 10:06
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
με το FX5 δεν θα εχει ενυδρειο αλλα πλυντηριουπερβολη για αυτα τα λιτρα.
Συμφωνώ.
Το 2217 που προτείνεις πιο πάνω, αλλά και το 2215 θα έκαναν σωστή δουλεία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-13, 10:09
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Την σειρά 22 (2215) την σιχάθηκα. Αυτά τα βανάκια μου είχαν βγάλει την πίστη. Ευτυχώς και το fluval και το 2078 έχουν σύστημα που απομονώνουν τις σωλήνες και το καθάρισμα γίνεται σε 1 λεπτό.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-13, 10:20
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Την σειρά 22 (2215) την σιχάθηκα. Αυτά τα βανάκια μου είχαν βγάλει την πίστη. Ευτυχώς και το fluval και το 2078 έχουν σύστημα που απομονώνουν τις σωλήνες και το καθάρισμα γίνεται σε 1 λεπτό.
Το 2215 έχει 80 ευρώ...ενώ το 2078 έχει 300!!!
Οτι πληρώνεις παίρνεις.
Πάντως η σειρά 22 της eheim είναι κατα γενική ομολογία η πιο πετυχημένη στην ιστορία των ενυδρείακών φίλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-13, 10:26
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2215 έχει 80 ευρώ...ενώ το 2078 έχει 300!!!
Οτι πληρώνεις παίρνεις.
Πάντως η σειρά 22 της eheim είναι κατα γενική ομολογία η πιο πετυχημένη στην ιστορία των ενυδρείακών φίλτρων.
Συμφωνώ μαζί σου. Και έχεις απόλυτο δίκιο. ¶λλα άν το έπαιρνα από την πρώτη μέρα θα είχα κάνει οικονομία 80 ευρώ.για το 2215 και 150 για το fluval 405

Εξαρτάται κατά πόσο σίγουρος είσαι ότι θα μείνεις στα λίτρα αυτά.

Όσον αφορά το φίλο μας, στα 220 λτ, η σειρά 22 νομίζω είναι μικρή. Μάλλον πρέπει να πάει στην σειρά 20.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-13, 10:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΠΕ Εμφάνιση μηνυμάτων
με τον τυπο απο το petshop τσακωθηκαμε ... εννοειται οτι το ειχα παει πισω και μου ελεγε ασυναρτητα πραγματα... οπως ξερετε, λιγοι ειναι οι σωστοι - απο ολες τις αποψεις- επαγγελματιες

παρα να μου σπασουν τα νευρα, προτιμω να αγορασω ενα καινουργιο, οποτε περιμενω τις γνωμες σας

οσο αφορα το Rena Filstar xp 2, απο που μπορω να το αγορασω ?? τιμη ?

τα φιλτρα eheim κομπλε, εχουν τα παντα μεσα ? (σωληνακια , spraybar, βεντουζες κλπ) (διοτι το cristalprofi τα ειχε ολα μεσα)

αναμενω νεα σας
Τα eheim, εχουν διαφορεε εκδοσεις για να μπορει ο καθενας να τα προσαρμοζει για τις δικες του αναγκες.
Η σειρα classic ειναι συνηθως κομπλε απο σωληνες σπρειμπαρ, αλλα δεν εχει υλικα εκτος απο σφουγγαρια, και χωρις διπλα βανακια. Η σειρα ecco ειναι κομπλε απο ολα, χωρις το σπρειμπαρ μονο. Η σειρα pro3 ειναι κομπλε υλικα σωληνες τα παντα (εκτος του 2080 που συνηθως δεν εχει υλικα
Γενικοτερα, για τα eheim, διαβαζεις την περιγραφη του προιντος προσεκτικα.
Σαν φιλτρα ειναι κορυφαια και οικονομικα στην καταναλωση ρευματος, με μεγαλο καδο για υλικα, αναλογικα με τη ροη της αντλιας τους.
Εχω παρατηρησει οτι ειναι απο τα λιγα φιλτρα που η σχεδιαση τους ειναι τοσο καλα μελετημενη που δεν σηκωνει περαιτερω αναβαθμιση (συγκριτικα με αλλα φιλτρα).
Ωστοσο, αφηνουν περιθορεια να μπορει ο καθενας να τα φερνει στα μετρα του με τις αλλαγες του σε υλικα κλπ.
Αυτο που πρεπει να προσεξεις, οπως με ολα τα φιλτρα, ειναι οτι στις προδιαγραφες τους οταν αναφερουν για τι λιτρα ενυδρειο ειναι καταλληλα, αυτο ειναι μια ενδεικτικη αναφορα, και ισχυει για πολυ ελαφρια ιχθυοφορτωση, και η κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο χρειαζεται βοηθεια και απο κυκλοφορητη.
Οποτε οταν λεει "για ενυδρεια 100-300 λιτρα" εσυ κρατας το 100.
Επισης η ροη της αντλιας που αναφερουν ειναι "ονομαστικη". Δλδ εχει μετρηθει με αδειο φιλτρο απο υλικα και σε μηδενικο υψος.
Κι αυτο γιατι δεν μπορουν να ξερουν ποσο θα στουμπωσει ο καθενας το φιλτρο με υλικα και με τι ειδος υλικων, ουτε ποσο ψηλο ειναι το ενυδρειο του. Αυτοι οι παραγοντες μειωνουν την ονομαστικη ροη αναλογως.

Η επιλογη του φιλτρου σου, καλο θα ηταν λοιπον να υπολογιστει βαση των αναγκων του ενυδρειου σου, αναλογως την ιχθυοφορτωση, την ροη (αναλογως το ειδος των ψαριων και τις προτιμησεις τους σε ροη νερου - να ειναι 2 φορες τουλαχιστον τα λιτρα του ενυδρειου σε πραγματικη ροηκ αυτο μπορει να σημαινει 4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σε ονομαστικη ροη) και κοιτας και την καταναλωση ρευματος.
Χονδρικα για ενα μεσο τιμολογιο δεη με νυχτερινο ρευμα, αναλογει 1 ευρω ανα 1 βατ καταναλωσης απο το φιλτρο, το χρονο. Πχ ενα φιλτρο 20 βατ κοστιζει 20 ευρω το χρονο σε καταναλωση ρευματος (υπολογισμενα ολα, φπα, κι ολα α παρελκομενα εκτος το κοστος της κιλοβατωρας).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-13, 11:18
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή φιλτρα

καλημερα και απο μενα. εγω εχω ενα fluval 304 το οποιο χωρις υπερβολες δουλευει κοντα στα 12χρονια χωρις κανενα προβλημα και ειναι και αθορυβο. το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι ο καδος του δεν παιρνει πολλα υλικα. αλλα το κορυφαιο για μενα ειναι της eheim. αξιοπιστα και χωρις προβληματα και βρισκης και ανταλακτικα πολυ ευκολα. και η οικονομικη σειρα 2215-2217 ειναι μια πολυ καλη λυση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-13, 11:35
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ είχα ένα φυτεμένο 180 λτ, και ξεκίνησα με το 2215 και στην πορεία αγόρασα ενα fluval 405.
Ακριβώς τα ίδια και εγώ... Αλλά σε 270 λίτρα... Ξεκίνησα με το 2215 αλλά επειδή κάθε εβδομάδα ήθελε καθάρισμα και οι σωλήνες είχαν πιάσει μούργα (χρυσόψαρα γαρ!) πρόσθεσα και το 405! Από τότε και με τα δύο σε λειτουργία , φουλ βιολογία, + 500 γρ. τύρφη για μαλάκωμα+ από ένα σφουγγάρι στο καθένα, είμαι κομπλέ... Έφυγαν και τα χρυσόψαρα... Πάντως η σειρά 22 είναι πολύ καλή σε value4money... Το fluval παρά το ότι δεν έχει βουλώσει ποτέ και είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα, δε μου δίνει την αίσθηση της eheim...


Γενικά όπως και σε όλα τα πράγματα ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε αν το παλικάρι πάει για pro σειρά, νομίζω δε θα το μετανιώσει... Κι εγώ όταν αλλάξω λίτρα (που θα πάει, θα περάσει η κρίση, θα πάμε στο 500ρι...) για eheim θα κοιτάξω...

¶τιμοι Γερμανοί!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-13, 16:34
saxouras Ο χρήστης saxouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2012
Περιοχή: Athens, Greece
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς τα ίδια και εγώ... Αλλά σε 270 λίτρα... Ξεκίνησα με το 2215 αλλά επειδή κάθε εβδομάδα ήθελε καθάρισμα και οι σωλήνες είχαν πιάσει μούργα (χρυσόψαρα γαρ!) πρόσθεσα και το 405! Από τότε και με τα δύο σε λειτουργία , φουλ βιολογία, + 500 γρ. τύρφη για μαλάκωμα+ από ένα σφουγγάρι στο καθένα, είμαι κομπλέ... Έφυγαν και τα χρυσόψαρα... Πάντως η σειρά 22 είναι πολύ καλή σε value4money... Το fluval παρά το ότι δεν έχει βουλώσει ποτέ και είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα, δε μου δίνει την αίσθηση της eheim...


Γενικά όπως και σε όλα τα πράγματα ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε αν το παλικάρι πάει για pro σειρά, νομίζω δε θα το μετανιώσει... Κι εγώ όταν αλλάξω λίτρα (που θα πάει, θα περάσει η κρίση, θα πάμε στο 500ρι...) για eheim θα κοιτάξω...

¶τιμοι Γερμανοί!
καλησπερα..μια που μιλατε για φιλτρα.. θα μπορουσα να ρωτησω κατι...?

ποιο απο τα παρακατω φιλτρα ειναι κατα τη γνωμη σας το πιο ''καλο'' ??
ολα καλα ειναι.. απλα πιο θα συνιστουσατε..


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2854


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2972


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1455


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1444
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-13, 16:41
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

για ποσα λιτρα ενυδρειο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-13, 18:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποσα λιτρα ενυδρειο;;;
Για 1000 λιτρα.
Με ενα μονομαχο.
Φτανει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-13, 19:04
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-13, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειδες?
Δεν εχει τοσο σημασια ποσα λιτρα ειναι, αλλα ποσα και τι μεγεθος ψαρια εχει μεσα. Οπως και το αν ειναι φυτοφαγα ή σαρκοφαγα. (η πρωτεινη εχει περισσοτερους ρυπους)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-13, 20:37
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Το καλυτερο φιλτρο για τα λιτρα σου ειναι το eheim clasic 2217 κατα τη γνωμη μου.
Αξιοπιστο, λειτουργικο, διαχρονικο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-13, 21:11
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δε γνωρίζω σε ποια μαγαζια μπορεις να το βρεις. Η τιμή του σε ξένα e-shops ποικίλει. Γύρω στα 120 ευρω νομίζω. Το θέμα είναι ότι δεν έχει ούτε βανάκια ούτε τίποτα! Απομονώνονται οι σωλήνες με ένα διακόπτη! Πανεύκολο! Α, και πλέον η εταιρία αγοράστηκε από την ΑΡΙ οπότε λέγονται ΑΡΙ και όχι Rena.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικο ενυδρειο-φιλτρο κατι σαν sub POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-10-08 19:05
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-06-07 16:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06980 seconds with 15 queries