Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-04-12, 20:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Κατι παρομοιο εχω χρησιμοποιηση στη μικρη μου λιμνουλα, στεγανωτικο δυο υλικων της sika με πολυ καλο αποτελεσμα.

Δεν ξερω για το συγκεκριμενο υλικο αλλα πανω κατω ολα τα ιδια ειναι.......
Εγω παντως συστηνω το Aquamat-Elastic για ευνοητους λογους.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-04-12, 10:44
akismixfreak Ο χρήστης akismixfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: Atalanti-fthiotidos
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεια σου Ανδρο.Το εχω δει κι εγω αυτο το υλικο και πιστευω να κανει στην περιπτωση αυτη.Πρεπει ομως πρωτα να περασω μονωτικο τσιμεντο και μετα μονωτικο υλικο που θα ερχεται σε επαφη με το νερο.Καλο το liner αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να ειναι η λιμνη με αυτα τα υλικα...Ειδωμεν...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-04-12, 16:50
akismixfreak Ο χρήστης akismixfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: Atalanti-fthiotidos
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Θα μπορουσε καποιος να μου πει πιο συστημα φιλτρανσης ειναι το καλυτερο σε μια λιμνη?Εννοω, Veggie,Bakki η καποιο αλλο?

Σας ευχαριστω
-------------------------
Συγγνωμη αν εχω γραψει σε λαθος ενοτητα.Αν ειμαι λαθος ας μεταφερετε την ερωτηση στην σωστη κατηγορια.

Ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akismixfreak : 10-04-12 στις 16:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-04-12, 17:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akismixfreak Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορουσε καποιος να μου πει πιο συστημα φιλτρανσης ειναι το καλυτερο σε μια λιμνη?Εννοω, Veggie,Bakki η καποιο αλλο?

Σας ευχαριστω
Aναλόγως της λίμνης που θα κάνεις, ανάλογο πρέπει να είναι και το είδος φίλτρανσης της.

Υπάρχουν αβαθή συστήματα με φυτά και μικρόψαρα που χρειάζονται μόνο έναν κυκλοφορητή και καθόλου φίλτρο! Τα συγκεκριμένα συστήματα θα τα βρεις σαν wild life pond, δηλαδή λίμνες άγριας ζωής. Εκεί, κύριος κάτοχος της λίμνης είναι η ίδια η φύση.

Τώρα, αν μιλάμε για συστήματα που θα υποδεκτούν nishikigoi (koi) χρειάζεται μια σοβαρή μελέτη, αλλά και καλός εξοπλισμός ώστε να τα υποστηρίξει και να τους δώσει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για να έχουμε υγιεί και μεγάλα ψάρια. Τα φίλτρα που ανέφερες πιο πάνω, είναι δύο από τα πολλά είδη που έχουμε. Υπάρχουν επίσης τα φίλτρα ανοικτού τύπου και τα πιεστικά φίλτρα.

Να τα πάμε λοιπόν με τη σειρά, όπως μπορούν να τοποθετηθούν σε ένα σύστημα, ώστε να είναι σε θέση να παράσχουν το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα με συνδυασμό μόνο μιας αντλίας, άρα χαμηλότερης κατανάλωσης:

1. Τα φίλτρα ανοικτού τύπου ή ροής, είναι σήμερα τα πλέον αξιόπιστα, τόσο στο μηχανικό, όσο και στο βιολογικό καθάρισμα του νερού. Υπάρχουν έτοιμα του εμπορείου, αλλά μπορεί να τα φτιάξουμε και μόνοι μας. Προσωπικά έχω δουλέψει αρκετά φίλτρα του εμπορείου, αλλά και άλλα που έχω φτιάξει ο ίδιος. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν είναι το ίδιο, γι' αυτό το λόγο η συντρηπτική πλεοψηφία των χομπυστών κοι δίνει ιδιαίτερη έμφαση σε αυτό το θέμα, επενδύοντας αρκετά λεφτά σε αξιόπιστο εξοπλισμό. Το συγκεκριμένο φίλτρο το τοποθετούμε πρώτο, λόγω της ικανότητας του να μας απαλλάσσει από τα στεραιά και τη σκόνη που υπάρχει στο νερό.

2.Το bakki shower για παράδειγμα είναι ένα από τα παλαιότερα φίλτρα. Εν τούτοις όμως, χρησιμοποιούνται ακόμα και σήμερα από τους πλέον απαιτητικούς φίλους των κοι. Παρέχει ταυτόχρονα μικρή υποστήριξη στο μηχανικό φιλτραρισμα, αλλά κάνει τεράστιο έργο στο βιολογικό καθαρισμό του νερού. Εγκλοβίζει οξυγόνο, αυξάνοντας τα ποσοστά του στο νερό, πράγμα πολύ σημαντικό. Αυτό το φίλτρο τοποθετείται μετά το φίλτρο του μηχανικού καθαρισμού, για ευνόητους λόγους.

3. Ακολούθως, το veggie filter μπορεί να δημιουργηθεί σε μικρή λιμνούλα παραπλεύρως της κυρίως λίμνης μας, αμέσως μετά το bakki shower. Χρησιμοποιούνται φυτά με πλούσια ριζώματα που δεν απαιτούν μεγάλο βάθος από χώμα. Μόνο λίγα εκατοστά (π.χ.5εκ) φτάνουν, ώστε αναπτυσσόμενα να καλύψουν το χώρο που τους δώσαμε. Το συγκεκριμένο φίλτρο, μπορεί να μας καλύψει πολύ λίγο στο μηχανικό φιλτράρισμα, αρκετά στο βιολογικό, αλλά το μεγαλύτερο ώφελος που αφίνει στο σύστημα μας, είναι η απορρόφηση μεγάλου μέρους των νιτρικών που παράχθηκαν κατά τη διάρκεια του βιολογικού καθαρισμού.

Ανάλογα, μπορούν να γίνουν προσθαφαιρέσεις. Απλά έδωσα το κάθε δυνατό σημείο του κάθε φίλτρου ξεχωριστά, σαν να βρίσκονται όλα συνδεδεμένα σε ένα κύκλωμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-04-12, 17:37
akismixfreak Ο χρήστης akismixfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: Atalanti-fthiotidos
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Μαλιστα.Απ οτι καταλαβα Βασιλη χρειαζονται και τα 3 που προανεφερες.Λογικα αν υπαρχει χωρος σε μια λιμνη,μπορουν να υπαρξουν και τα 3.Και χρειαζετε να υπαρχει μια αντλια(Filter pump) η και περισσοτερες?Βυθιζομενη ας πουμε θα ηταν καλυτερα νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-04-12, 17:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akismixfreak Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα.Απ οτι καταλαβα Βασιλη χρειαζονται και τα 3 που προανεφερες.Λογικα αν υπαρχει χωρος σε μια λιμνη,μπορουν να υπαρξουν και τα 3.
Όχι κατ' ανάγκη και τα 3. Αν μπορείς όμως, είναι ότι καλύτερο, γιατί καλύπτει το ένα το άλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akismixfreak Εμφάνιση μηνυμάτων
Και χρειαζετε να υπαρχει μια αντλια(Filter pump) η και περισσοτερες?Βυθιζομενη ας πουμε θα ηταν καλυτερα νομιζω.
Το Filter pump πού το διάβασες πάλι? Αν μιλάς για βυθιζόμενη αντλία, τότε δεν τοποθετείται όπως το σκέφτεσαι. Για να υπάρξει αυτός ο συνδυασμός με μια μόνο αντλία, θα χρειαστεί μια φόρμουλα, ένας σχεδιασμός ώστε η αντλία, έστω και βυθιζόμενη να τοποθετηθεί μετά το φίλτρο ανοικτού τύπου. Είχα παλαιότερα ανεβάσει σχεδιάγραμμα για μια παρόμοια περίπτωση, άσε να το βρώ να σου δώσω λίνκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-04-12, 19:50
akismixfreak Ο χρήστης akismixfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: Atalanti-fthiotidos
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το Filter pump πού το διάβασες πάλι? Αν μιλάς για βυθιζόμενη αντλία, τότε δεν τοποθετείται όπως το σκέφτεσαι. Για να υπάρξει αυτός ο συνδυασμός με μια μόνο αντλία, θα χρειαστεί μια φόρμουλα, ένας σχεδιασμός ώστε η αντλία, έστω και βυθιζόμενη να τοποθετηθεί μετά το φίλτρο ανοικτού τύπου. Είχα παλαιότερα ανεβάσει σχεδιάγραμμα για μια παρόμοια περίπτωση, άσε να το βρώ να σου δώσω λίνκ.[/QUOTE]


Ωχ λαθος εκανα για το Filter pump.Βυθιζομενη αντλια εννοουσα.Ναι μαλλον δεν εχω καταλαβει πως χρησιμοποιειται.Ψαχνω εδω και μερες σε διαφορες σελιδες για Diy φιλτρα αλλα και στο youtube αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να φτιαχτει ενα ανοικτου τυπου βημα βημα.Εννοω τις ενωσεις και την φιλοσοφια αυτου.Μαλλον ειμαι τοσο αχρηστος ...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-04-12, 08:59
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

πανεμορφη! παρα πολυ καλη δουλεια!!! αληθινα φυτα δε θα βαλεις;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-04-12, 22:35
akismixfreak Ο χρήστης akismixfreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: Atalanti-fthiotidos
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Σιγουρα καποια στιγμη θα βαλω φυτα,αλλα μονο οταν τελειωσει και η επεκταση της λιμνης και γινει σωστη δουλεια.Ετσι οπως ειναι δεν νομιζω οτι θα βαλω κατι.Δεν υπαρχει λογος νομιζω και απο την αλλη πρεπει να αποκτησω γνωση για τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04938 seconds with 16 queries