Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-12, 12:22
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή επιτελους προχωρησα..

λοιπον μετα απο τοσους μηνες με σκαμμενη την λακουβα και να βλεπω με τις βροχες να τρεχουν παλι τα χωματα και να ξαναγεμιζει η λακουβα.. το πηρα αποφαση μια μερα και εβαλα μπροστα και ειπα σημερα θα την προχωρησω!
εσκαψα παλι το σχημα, εβαλα το γεωυφασμα και το λινερ και το μηχανημα..
και εκανα μια εικονα προχειρη οπως βλεπετε για το πως περιπου θα εξεληχθει.

ε και τωρα τι γινεται? πρεπει να ριξω στο βυθο καποιο υποστωμα? τι μπορει να ειναι αυτο?
αν ριξω χωμα, τι χωμα κανει?
και στα πλαινα που θελω να φυτεψω, θα ριξω χυμα το χωμα ?η θα βαλω τα φυτα με το δικο τους χωμα σε γλαστρακια και δυχτακια?

δεν με ενδιαφερει μαλλον να βαλω ψαρια, παρ ολα αυτα εχω κανει τη μιση λιμνη 1,5 μετρο βαθος για να υπαρχει η δυνατοτητα αν το θελησω αργοτερα.

ομως θελω να γεμισει με φυτα.
τι επιλογες εχω απο φυτα? εδω γενικα κανει κρυο και εχουμε μεχρι και 0 βαθμους καποιες φορες το χειμωνα τη νυχτα.

δεν εχω μετρησει ακομα τις διαστασεις αλλα πρεπει να ειναι περιπου 2χ1,5 σε πλατος

επεισης θελω να φυτεψω και φυτα και γυρω απο τη λιμνη.
τι φυτα ειναι καλο να βαλω?

επεισης , αν ποτε βαλω ψαρακια, και εχω κολλησει τις πλακες καρυστου οπως σχεδιαζω, μπορει να εκκρινουν ουσιες βλαβερες για τα ψαρια αυτες οι πετρες?



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-12, 12:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στη μεγάλη κατηγορία των τεχνητών λιμνών.

Θα ήθελα να ρωτήσω ένα-δύο πραγματάκια ώστε να είμαι σε θέση να απαντήσω με σιγουριά.
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να γνωρίζω αν κατά το σκάψιμο της λίμνης σου έχεις αφήσει περιμετρικά βαθμίδες, ώστε να μπορούν εκεί να σταθούν όρθια τυχον γλάστρες λίμνης κλπ. Αν ναι, θα μπορούσα να γνωρίζω σε ποιά βάθη τα έχεις δημιουργήσει?

Για φυτά, υπάρχουν άφθονα, ακόμα και αυτή την στιγμή διαθέτω κάποια και εγώ. Αν θα ήθελες νυμφαίες, πρέπει να γνωρίζεις το είδος και σε ποιο βάθος ενδεικνείεται να φυτευτεί.

Για τις δεξαμενές, υπάρχουν ειδικές γλάστρες (τρυπημένες περιμετρικά και στον πάτο) όπου το χώμα μπορεί να αναπνέει, χωρίς να υπάρχουν οι προϋποθέσεις για μολύνσεις.

Χώμα ελεύθερο στη λιμνούλα σου ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ για διάφορους λόγους. Καλύτερα να το έχουμε περιορισμένο σε γλάστρες.

Οι πέτρες καρύστου είναι μια χαρά. Τις έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στη δική μου κατασκευή.

Με φίλτρο, μπορείς κάλλιστα να προχωρήσεις και στην αγορά χρυσόψαρων αν το πειθυμείς. Αν δεν θέλεις ψάρια, τότε μόνο με διαρκεί κίνηση του νερού, μπορείς να αποφύγεις τη φίλτρανση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-02-12, 08:57
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Εχω κανει γυρω γυρω στο υψος του εδαφους 20-25 εκατοστα ,δηλαδη εχω υψωσει το τοιχος πανω απο το εδαφος οπως φαινεται στη φωτογραφια.
Μετα , απο την μια πλευρα μια γωνια βαθος 50 περιπου εκατοστα και πλα τος αλλο τοσο.
Και στην απεναντι πλευρα βαθενει η μιση μεχρι το 1,5 μετρο.
Ακομα δεν εχω κτισει τους τσιμεντολιθους που την υψωσα,οποτε σκευτομαι μηπως δωσω λιγο ακομα σε καποια σημεια αν ειναι απααραιτητο.φανταζομαι,θα πρεπει να βαλω παλι γεωυφασμα απο κατω απο το λινερ ετσι?
χρειαζεται οντως να αυξησω το περιθοριο?
-------------------------
Καλημερα παρειγγειλα υλικα για να την μεγαλωσω οποτε θα γραψω μολις τελειωσει
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 29-02-12 στις 08:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-02-12, 09:05
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα την ώρα είναι το φίλτρο σου ;;

Υ.Γ ο γατούλης/η γατούλα , θα κάνει μπλούμ ;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  146,8 KB  
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-02-12, 09:53
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλημερα νομηζω οτι ο ποιο καταλληλος να σου απαντησει για την λυμνη σου ειναι ο Βασιλης[ in the pond ] απο την Κυπρο φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-02-12, 15:13
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπερα!

δεν εχω φιλτρο , ειναι απλα ενας κυκλοφορητης αυτο που εχω και μαλλον δεν θα βαλω φιλτρο , εφοσον δεν εχω σκοπο να φιλοξενησω ψαρακια (για πολλουσ λογους) παρα μονο φυτα και αν ερθει κανενα βατραχακι , μιας και εχω δει πολλα να τρυγιριζουν ειναι καλοδεχουμενο!

εξαλου εχω στο ενυδρειο ψαρακια μου ειναι αρκετα

ελπιζω να μου απαντησει ο Βασιλης λοιπον οταν θα ειμαι ετοιμη και θα εχω μεγαλωσει κι αλλο το χωρο για τα φυτα.
χτες πηρα και αλλο γεωυφασμα και την παρασκευη μαλλον θα πιασω δουλεια αν εχει καλο καιρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-02-12, 21:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μπορεί κάλλιστα να λειτουργήσει το σύστημα σου και χωρίς φίλτρο, φτάνει βέβαια να έχεις μόνημα μια αντλία σε λειτουργία και να μην βάλεις μεγάλα ψάρια (χρυσόψαρα κ.λ.π.).

Χωρίς φίλτρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μικρά ψάρια, όπως τα gambusia affinis κοινώς κουνουπόψαρα.
Τα συγκεκριμένα ψάρια είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά στις καιρικές συνθήκες της Ελλάδας.
Δεν απαιτούν συγκεκριμένες παραμέτρους χημείας του νερού.
Σε απαλλάσσουν από τα κουνούπια, πράγμα που θα συναντήσεις σίγουρα και δεν είναι ότι πιο ευχάριστο να το αντιμετωπίσεις.

Με τα ψάρια αυτά, μπορείς να βάλεις ότι φυτό νερού θέλεις, γιατί δεν τα ενοχλούν καθόλου.

Τί σκέφτεσαι για φυτά. Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα έψαξες στο διαδίκτυο.

Να, ένα σχεδιάκι μιας τομής μιας δεξαμενούλας άγριας ζωής αλιώς "wild life pond", ώστε να καταλάβεις πως μπορούμε να δημιουργήσουμε μικρά κοιλώματα κατά το σκάψημο, ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν φυτά, χωρίς τη χρήση γλάστρας. Τα κοιλώματα αυτά δεν πρέπει να είναι πολύ βαθιά 10-15 εκατοστά, ώστε να μπορείς αργότερα να αφαιρείς, να κλαδεύεις και να αραιώνεις με ευκολία. Το κυριότερο δε, είναι να μην δημιουργηθούν οι συνθήκες που να μολύνουν την περιοχή, από την αποσύνθεση της οργανικής ύλης, σε σχέση με την απουσία του οξυγόνου και της μη ικανοποιητικής ανταλλαγής αερίων.

Αυτό το είδος τεχνητού συστήματος, δεν απαιτεί ιδιαίτερα μεγάλο βάθος, ώστε να είναι ευκολότερο να κυκλοφορεί το νερό. Συνήθως χρησιμοποιούμε την επιστροφή του νερού στη λιμούλα μας με τέτοιο τρόπο, ώστε να δημιουργείται κυκλική κίνηση του νερού, γύρω-γύρω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wild life pond3.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  41,0 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-12, 15:54
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανει ακομα ερευνα για φυτα γιατι με φοβιζει το κρυο ,αλλιως θα ημουν στο ebay με τις ωρες να ψαχνω.
Απο την αλλη πλευρα θελω να την μεγαλωσω μιας και πςερισσευει πολυ λινερ περιμετρικα κι αλλο οπως ειδα και στην εικονα αλλα δεν λεει να κανει μια καλη μερα
και το σαββατοκυριακο που φτιαχνει ο καιρος θα λειπω.
Εδω παντως πιανει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες οποτε φανταζομαι καποιες μερες
θα πρεπει να σκεπαζω τη νυχτα καποια φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-12, 20:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανει ακομα ερευνα για φυτα γιατι με φοβιζει το κρυο ,αλλιως θα ημουν στο ebay με τις ωρες να ψαχνω.
Απο την αλλη πλευρα θελω να την μεγαλωσω μιας και πςερισσευει πολυ λινερ περιμετρικα κι αλλο οπως ειδα και στην εικονα αλλα δεν λεει να κανει μια καλη μερα
και το σαββατοκυριακο που φτιαχνει ο καιρος θα λειπω.
Εδω παντως πιανει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες οποτε φανταζομαι καποιες μερες
θα πρεπει να σκεπαζω τη νυχτα καποια φυτα.
Κάποια φυτά έχει ο Γιάννης59. Όταν με το καλό προχωρήσεις στην κατασκευή, θα επικοινωνήσω μαζί του μήπως και σου παραχωρήσει λίγα κλαδέματα. Το καλοκαίρι θα κατέβει προς Κύπρο, έτσι θα σου στείλω και γω με τη σειρά μου κάποια είδη.

Όπως και να' χει, τα περισσότερα από τα φυτά που έχουμε είτε έχουν προσασμωστεί στις καιρικές συνθήκες του δικού μας κλίματος, είτε αντέχουν έτσι και αλιώς. Κάποια που δεν θα αντέξουν, την άνοιξη και πάλι θα βγάλουν καινούριους βλαστούς...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-12, 20:23
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ειμαστε πολυ κοντά Αυλώνα, Καπανδρίτι , και περίπου ο ιδιος καιρος και το ιδιο χιονι τωρα εμενα η επιφανεια ειναι παγωμένη εκτός του σημείου που σκαει ο καταρρακτης.
τα φυτα (κοιμούνται) καθως και τα κοι ακομα και το οραντα
πολυ ευχαριστως την ανοιξη να του δωσω οτι θελει και μαλιστα φετος θα εχω πολυ πραμα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-12, 09:24
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Kαλημερα! Ανοιξα περιμετρικα 60-70 εκατοστα πλατος για να χωρανε οι γλαστρες και πηρα τυρφη και ελαφροπετρα και γλαστρες με κοψηματα στα πλαγια αντι για κατω.

Οποτε πιστευω ειναι ετοιμη να δεχθει φυτα.αυριο θα βαλω φωτο γιατι τωρα εχω κατεβει αθηνα

αν και η κατασταση γυρω γυρω απο τη λιμνη μονο για φωτογραφια δεν ειναι(οταν πηγα να τη μεγαλωσω εκανα μπανιο στη λασπη) ,ειναι μεσα στις λασπες και στα αγριοχορτα αλλα αυριο θα το αναλαβω και αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-12, 13:29
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλημερα!
εδω η λιμνουλα παλι αλλαζει , δυστιχως μεχρι εκει μπορω να την φτασω λογος το οτι δεν υπαρχει παραπανω λινερ περιμετρικα και οτι δεν εχει πολυ χωρο αυτο το κηπακι.

τωρα εχω να κανω μια ερωτηση πριν αρχησω να μπλεκω με τσιμεντα και πετρες...
το νερο ειναι καλο να πευτει πανω απο εκει που ειναι βαθεια η λιμνη η οχι?
δηλαδη σκευτομαι οτι αν ποτε βαλω ψαρακια , αν πεφτει το νερο στο σημειο που βαθενει η λιμνουλα ισως να μην τα αφηνει να εχουν μια σταθερη θερμοκρασια η να μην τα αφηνει να ησυχασουν γενικα.
ισχυει κατι τετοιο η αντιθετος θα ανανεωνει το νερο?

γινεται ενας πανικος εκει περα... ανυπομωνω να φτιαξει ο καιρος να μπορεσω να την τελειωσω και ισως βαλω χλωροταπητα περιμετρικα να γλυτωσω απο αυτη τη λασπη!
α! αναγκαστηκα να βγαλω και αυτη τη μικρη λεμονιτσα που ειχα διπλα γιατι σκευτικα οτι καποια στιγμη ισως δεν θα ειναι μικρη... ομως εχω βαλει γεωυφασμα, η τριανταφυλλια αριστερα πρεπει να φυγει και εκεινη?



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-12, 13:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Από το βαθύτερο σημείο συνήθως απορροφάμε νερό, γιατί εκεί ακριβώς βρίσκονται συγκεντρωμένες οι ακαθαρσίες, αλλά και τα σημεία όπου δεν επιτυγχάνεται καλή κυκλοφορία του νερού και η επιθυμητή ανταλλαγή των αερίων, προϊόντα της αποσύνθεσης της οργανικής ύλης. Επομένως, είναι καλύτερα η επιστροφή να γίνεται όσο μακρύτερα από την αναρρόφηση.

Τα ψάρια δεν τα πολυνοιάζει η ανατάραξη ή ο τρόπος επιστροφής του νερού πίσω στη λίμνη. Ακόμα και κατακόρυφος, ψηλός καταρράκτης να είναι, τα ψάρια προσαρμώζονται και δεν κινδυνεύουν καθόλου.

Τα φυτά σου περιμετρικά δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα αν εννοείς τις ρίζες τους. Σχετικά με την τριανταφυλιά όμως, επειδή χρησιμοποίησες λάινερ, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πέσουν στη λίμνη κλαδέματα με αγκάθια, κάτι που αν πατηθούν κατά τη διάρκεια κλαδεμάτων ή μέριμνας μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Είναι δική σου η επιλογή και είναι πράγματι και η καλύτερη χρονική περίοδος να παραφυτευθεί το συγκεκριμένο φυτό κάπου αλλού αν θέλεις.

Κατά τα άλλα, είσαι μια χαρά και μου αρέσει η δεξαμενούλα σου...έχει καλή προοπτική.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-12, 17:34
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ενταξη εκανα μια προσπαθεια για καταρρακτη , δεν μου φαινεται και πολυ πετυχημενο , αλλα κοπελα ειμαι , τι να κανω , δεν το εχω πολυ με τα τσιμεντα και τις στιρηξεις μαλλον... ελπιζω οταν στεγνωσουν τουλαχιστον να ειναι σταθερο και να τρεχει σωστα το νερο...

βαζω καποιες φωτογραφιες απο την κατασταση και παρακατω εχω σοβαρα ερωτηματα


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

λοιπον τωρα εχω μεγαλη απορια...
το λινερ γυρω γυρω το κοβω?
και αν ναι , σε ποιο σημειο?δηλαδη, θα γυρησω γυρω απο τους τσιμεντολιθους το λινερ και τις πλακες θα τις κολλησω πανω στο λινερ , η θα το κοψω λιγο πριν το οριζοντιο τμημα και θα συνεχησω με τσιμεντο και πετρες/πλακες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-12, 18:51
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

σημερα δοκιμασα τον καταρακτη , αλλα δεν τρεχει σωστα και ετσι το αφησα προσωρινα να τρεχει απευθιας στο νερο.
μηπως πρεπει να βαλω καποιο ειδικο εξαρτημα?
μηπως ειναι πολυ δυνατη η αντλια μου?


Uploaded with ImageShack.us

επεισης , μηπως γνωριζει καποιος κατι για αυτα τα φυτα?
τα βρηκα σε ενα ρυακι εδω κοντα...

1.


Uploaded with ImageShack.us
2.


Uploaded with ImageShack.us
3.


Uploaded with ImageShack.us

... και μιας και ημουν κοντα.. λιγο ασχετο αλλα ειπα να τραβηξω και μια φωτο μερικα απο τα ζωακια μας (οι παπιες πολυ θα ηθελαν να μπουν στη λιμνουλα αλλα εχω βαλει πλεγμα )


Uploaded with ImageShack.us

οι ερωτησεις μου στο προηγουμενο ποστ υσχυουν αν γνωριζει καποιος απο λινερ, μιας και ακομα δεν εχω ξεκινησει με τα τσιμεντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-03-12, 13:05
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλημερα!
μηπως μπορει καποιος τουλαχιστον να απαντησει σε αυτη την ερωτηση?
γιατι εφτιαξε ο καιρος και πρεπει να συνεχησω τις εργασιες , δεν μπορω να το βλεπω ετσι μισοτελειωμενο

η ερωτηση ειναι "το λινερ γυρω γυρω το κοβω?
και αν ναι , σε ποιο σημειο?δηλαδη, θα γυρησω γυρω απο τους τσιμεντολιθους το λινερ και τις πλακες θα τις κολλησω πανω στο λινερ , η θα το κοψω λιγο πριν το οριζοντιο τμημα και θα συνεχησω με τσιμεντο και πετρες/πλακες?"

η αν υπαρχει καποιο ποστ που να αναφαιρεται σε αυτο γιατι απ οσα διαβασα δεν μπορεσα να βρω κατι.

ευχαρηστω !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-03-12, 13:13
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

οπως το ειπες το γυριζεις και αγκαλιαζεις τους τσιμεντολιθους και κτιζεις πανω στο liner
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-03-12, 14:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όπως τα λέει ο Γιάννης. Το λάινερ το απλώνεις και το καλύπτεις με τις πέτρες και το χώμα. Δεν το κόβεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-03-12, 10:40
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Eυχαρηστω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-03-12, 14:24
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

επειδη δεν μπορουσα να το βλεπω ετσι, μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια , πηρα μερικα φυτα και εβαλα και μερικα κομματια χλωροταπητα που ειχα για να μπορω να παταω και να μην γεμιζω λασπες.
και επεισης πηρα και ενα δεντρο καμφορα για να το φυτεψω στο σημειο που θα πευτει ο ηλιος το μεσημερι.
ποιες ειναι οι ωρες που πρεπει να καλυψω σε σκιαση κυριως?


Uploaded with ImageShack.us



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-03-12, 02:25
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Πραγματικα η λιμνη σου μου αρεσει παρα πολυ!!μπραβο σου!κ φανταζομαι οτι ,οταν με τον καιρο τελειωσει, θα ειναι καλυτερη κ απο οτι φανταζεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-12, 12:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Τα φυτά που έχεις φυτέψει περιμετρικά είναι καλαμιές ή παμπού? Αν ναι, είναι λίγο επίφοβα στο σηγκεκριμένο σημείο, γιατί οι νέοι βλαστοί του φυτού είναι αρκετά μυτεροί και μπορούν να διαπεράσουν το λάινερ σου, αν είναι λεπτό. Γνωρίζεις το πάχος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-12, 21:23
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπερα!
ευχαρηστω για τις απαντησεις
το λινερ δεν ξερω τι παχος εχει αλλα εχει 30 χρονια εγγυηση.

ειναι μπαμπου ολα , εφερα και αλλα πιο μεγαλα και εβαλα, ολα ειναι φυτεμενα σε
γλαστρες με τυρφη και ελαφροπετρα και απο πανω πετρουλες για να μην φευγει το χωμα.

η μια γλαστρα ειχε οντως καλαμι απλο , ομως χτες το εβγαλα αφου ουτος η αλλιως ηταν ξερο και δεν ειχε προοπτικες να πρασινισει, τωρα που εμαθα οτι ειναι επικυνδινο θα το αποφυγω.

ερωτηση τωρα...
αγορασα μπαμπου και εκοψα την γλαστρα και χωρισα τις ριζες σε 4-5 γλαστρες και τα φυτεψα και εβαλα τις γλαστρες κατευτιαν στο νερο οπως φαινεται στη φωτογραφια.
τα μπαμπου δεν τα βλεπω ομως και πολυ ζωηρα
σαν να ξερενονται.
υπαρχει περιπτωση να μην πιασουν?
μηπως εκανα κατι λαθος?
το καθε κομματι που φυτεψα ειχε ολη του την ριζα σχεδον στο καθετο μερος του και περιμετρικα οσο μπορουσα.
μηπως εφταιγε που τα εβαλα κατευτιαν τις γλαστρες στο νερο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-03-12, 22:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Βιαστηκες ο καιρος στην περιοχη μας (καπανδριτι - Αυλώνα) διπλα ειμαστε δεν ειναι ακομα καταλληλος για φυτεμα τα δικα μου φυτα καθως και τα ψαρια ειναι σε ναρκη οσο για την τυρφη σε λιγο θα εχει εξαφανιστει και θα μεινει μονο η ελαφροπετρα και οι πετρουλες καλυτερα χωμα απο τον κηπο σου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-03-12, 22:31
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

τωρα αν ξεραθουν θα πεταξουν παλι η τα εχασα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-03-12, 21:24
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τι θερμοκρασιες εχετε τωρα στις περιοχες σας???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-03-12, 21:53
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τωρα 10 το βραδυ 9 C την ημερα παει και 18 αλλα αυτο ειναι τις τελευταίες 3 μερες πριν ηταν 12 την ημερα και η προβλεψη ειναι απο βδομαδα πτωση κατα σχεδον 10 βαθμους ειναι νωρις ακομα για φυτεμα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-12, 21:42
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

z weet καλησπερα και απο μενα! διαβασα ποιο πανω για κατι βατραχακια που δεν εχεις προβλημα! για μενα χιλιες φορες ψαρακια παρα βατραχια ενα με δυο ειναι καλα αλλα αν η περιοχη εχει, τοτε θελει προσοχη!!! εχουν ταση να μπενουν μεσα στο χωμα! που αυτο κανει μεγαλη θολουρα στο νερο! η περιοχη μου εχει παρα πολλα γιαυτο ειμαι παθων και φετος την εχω φραξει γυρο-γυρο με ψηλη σιτα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-03-12, 08:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
...και φετος την εχω φραξει γυρο-γυρο με ψηλη σιτα!
Αυτό είναι η λύση. Χρήση περίφραξης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-03-12, 21:41
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

εγω παντως ανυπομονω να ερθει εστω και ενα βατραχακι! μου αρεσει ο θορυβος που κανουν!

λοιπον επειδη οπως εγραψα την λιμνη την φτιαχνω μονη μου και ο ανδρας μου αρνειται πισματικα να με βοηθησει με τη δικαιολογια οτι θα το ευχαρηστηθω καλυτερα στο τελος αν το κανω μονη μου... και επειδη οπως και παλι εγραψα με τα τσιμεντα δεν τα παω καλα... αποφασισα να χρησιμοποιησω το ξυλο για να κρυψω τους τσιμεντολιθους και το λινερ γυρω γυρω.

κοβοντας και ενωνοντας λιγες αχρηστες παλετες απο υλικα που μας ειχαν φερει, μολις σημερα το ξεκινησα.

πως σας φαινεται?
ωραια το γυρω γυρω το καλυπτω ετσι.. με το πανω μερο τωρα τι να κανω?
εχετε καποια ιδεα?

αυτο ειναι το τελικο μεγεθος της δεξαμενουλας... εχει ομως ακομα δουλεια ε?



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09983 seconds with 16 queries