Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-05-11, 20:29
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αυτος θα σε παρει η εσυ αυτον χε χε χε
Δεν περιμενετε να ερθω να σφαχτουμε ολοι μαζι χα χα χα μεταξυ σουβλας και χαλουμιου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-05-11, 20:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι-όχι, δε μιλάμε για μεγάλο και βαθύ φράγμα Μιχάλη. Καμία σχέση με τα μεγάλα φράγματα της Λεμεσού που τροφοδοτούν τα δίκτυα υδροδότησης. Λίγα περιβόλια καλύπτει μονάχα, την περίοδο του καλοκαιριού.
ναι συμφωνω αλλα και εμενα η δεξαμενη στο χωριο μ μονο τα δικα μας περβολια εξυπηρετει ..και παλι ομως ειναι αρκετα βαθια για να ειναι λιγα χρυσοψαρα με εντονο κοκκινο και τα υπολοιπα λευκα και χλωμα ..φυσικα εκει παιζει ρολο και το γονιδιο που δεν ανανεωνεται
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων


Για προετοίμασέ με.... Θα δω κάτι καλό ή θα με πάρεις με τις πέτρες? Την UV την χρησιμοποιείς?

Την εκλεισα προσφατα στο τελευταιο καθαρισμο και ξεχασα να την αναψω αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο προς το παρων και χωρις αυτην .Βεβαια εχει ωριμασει η λιμνη και ειναι κ τα φυτα που εχουν καταλαβει ολη τη λιμνη ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτος θα σε παρει η εσυ αυτον χε χε χε
Δεν περιμενετε να ερθω να σφαχτουμε ολοι μαζι χα χα χα μεταξυ σουβλας και χαλουμιου

χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια ιντριγκαδορικα θεματα εντωμεταξυ παντα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-05-11, 20:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συμφωνω αλλα και εμενα η δεξαμενη στο χωριο μ μονο τα δικα μας περβολια εξυπηρετει ..και παλι ομως ειναι αρκετα βαθια για να ειναι λιγα χρυσοψαρα με εντονο κοκκινο και τα υπολοιπα λευκα και χλωμα ..φυσικα εκει παιζει ρολο και το γονιδιο που δεν ανανεωνεται
Να σου πω γιατί συμβαίνει αυτό Μιχάλη.

Αν πάρω σήμερα από την αγορά μια ομάδα καταλόκκινα χρυσόψαρα και τα βάλω στην δεξαμενή αυτή όπου δεν θα ταΐζονται, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα συγκεκριμένα ψάρια θα χάσουν το χρώμα τους. Η επόμενη γέννα που θα ακολουθήσει, και η επόμενη και η επόμενη όμως, θα προσαρμώσει και τους χρωματισμούς, αναλόγως όλων αυτών των παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν το χρώμα (διατροφή, ποιότητα νερού, φώς κ.λ.π.). Είναι δεδομένο ότι οι νέες συνθήκες θα επηρεάσουν της επόμενες γέννες των γόνων!

Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor? Υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι που ακολουθούνται για την σταθεροποίηση της κάθε ποικιλίας ξεχωριστά.

Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? Ούτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. ¶λλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται)

Υ.Γ. Πού' σαι βρε ¶ντρο και χάθηκες....Θα φας κίτρινη κάρτα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια "ιντριγκαδορικα" θεματα εντωμεταξυ παντα
Μα είδες? Κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-05-11, 21:20
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Η τροφη ειναι αφθονη στη δεξαμενη (για χρυσοψαρα)Και οι συνθηκες παραπανω απο τελειες αν σκεφτεις οτι καθημερινα ανανεωνεται το νερο λογω του ποτισματος .Μιλαμε για πολλους τονους νερου ισως για δεκαδες . Γινονται αιμομιξιες εδω και χρονια ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor?

Αυτο το χρυσοψαρο ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ..Εκει αν δωσουμε φωτεινοτητα εχω την εντυπωση οτι θα μαυριζει αντι να κοκκινιζει .και νομιζω οτι εχω αντιληφθει γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειναι μεγαααλη κουβεντα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? Ούτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. ¶λλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται)
Μην λετε για σουβλες γιατι με επιασε μια λιγουρα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-05-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια ιντριγκαδορικα θεματα εντωμεταξυ παντα
Εγω ωρε ; ο δικτάτωρ 2
Τολιιιιιιιιιιιιιιιι Βοήθεια με κατηγορούν χι χι χε χε
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-05-11, 22:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Kαι για να καταλαβουν με μια φωτογραφια και καποια αλλα παιδια που ενδεχομενως δεν ειχαν ποτε χρυσοψαρα ή αναπαραγωγη απο αυτα ή απλα μας παιρνανε για τρελλους με αυτα που λεμε βαζω τη πιο κατω φωτογραφια με μερικα ψαρια της λιμνης μου .Εχει μεσα στη φωτο πανω απο το χρυσο κοι ενα χρυσοψαρο (comet) το οποιο μολις τωρα αρχισε να παιρνει χρωμα και ειναι πραγματικα ενδιαφερον η συγκριση με τα υπολοιπα .

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-05-11, 06:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα Μιχάλη,

Το κοχάκου σου είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο...
Δεν λέω τίποτα για τα χρυσόψα..ξέρεις όμως ποιο λάθος κάνουμε αγαπητέ Μιχάλη? ΕΠιλέγουμε λίγα απ' όλα, ενώ θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε μόνο μια καλή ποικιλία και να επικεντρωνώμαστε στην αναπαραγωγή. Το κακό είναι ότι όταν θέλεις να κάνεις αλλαγές αργότερα, δεν μπορείς γιατί γνωρίζεις φατσούλες μία-μία. Και τα μικρά, πολύ δύσκολα τα αποχωρίζομαι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-05-11, 09:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Α δεν φαινεται πολυ στη πανω φωτο αλλα ειναι σανκε .(ειναι αυτο που ειχε χασει το μαυρο χρωμα.Με το καιρο το εβγαλε και πλεον ειναι ενα ομορφο σανκε)Δες αν και δεν ειναι καλη φωτοαλλα αυτη εχω


Δεν θα κανω επιλεκτικη αναπαραγωγη .Προτιμω να σου πω την αληθεια να βλεπω συνδιασμο χρωματων και σχγματων αν και μερικα απο αυτα τα οποια θα βαλω καποια στιγμη σε αλλες φωτος επρεπε να εχουν απογονους ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-05-11, 11:56
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Να βάλω και εγω μια μικρή φωτο απο τα δικά μου, επάνω αριστερά ξεχωρίζει ένα απο τα μικρά της τελευταίας γέννας ήδη με ζωηρό χρώμα, ενώ στη μέση, δυο καφέ κόμετ, από την προπροηγούμενη γέννα, ακόμα χωρίς χρώμα..

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-05-11, 12:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παρατήρησα κι εγώ ότι τα κομετ είναι τα τελευταία ψάρια που φέρουν το χρώμα τους. Τα κόμον σου όμως, κατακόκκινα!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-05-11, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eνα αρθρο που ισως ενδιαφερει
http://thegab.org/Goldfish/developme...-goldfish.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-09-11, 13:18
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

επανέρχομαι,
ειναι πλεον 14+ μηνων 16+ εκατοστά θρεφτάρια αλλά χρώμα ούτε ίχνος
Το ιδιο (πρόβλημα) εχει και ο ξάδερφος μου στην Λευκωσία Κυπρου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-10-11, 23:31
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
επανέρχομαι,
ειναι πλεον 14+ μηνων 16+ εκατοστά θρεφτάρια αλλά χρώμα ούτε ίχνος
Το ιδιο (πρόβλημα) εχει και ο ξάδερφος μου στην Λευκωσία Κυπρου
γεια και απο μενα γιαννη ! ολα τα χρυσοψαρα μου ειναι απο λιμνη που εχει ενας φιλος μου. η λιμνη αυτη εχει κατασκευστει το 1997 με ψαρια που αγορασε απο μαγαζι. απο τοτε μεχρι και σημερα δεν αγορασε ψαρια περα απο κοι.
τα ψαρια μου ειναι γεννημα θρεμα αυτης της λιμνης με αποτελεσμα σε χρωματισμους να μην εχουν καμια σχεση με τα χρυσοψαρα που βλεπουμε σε μαγαζια. ολα τα χρωματα ειναι βαθια και βελουδινα!!! τα κιτρινα εχουν βαθει κιτρινο τα κοκκινα βαθια κοκκινα τα μαυρα το ιδιο! αλλα και οι αντοχες τους ειναι μεγαλεις διαφορας! και το λεω αυτο γιατι το veiltail μου αλλα και τα shubunkins που ειχα και γεννα, δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα ενα comets η ενα commons! αντεξαν παγωνιες και χιονια και παρακλω πολυ σε ποιο ψηλο επιπεδο της λιμνης!!!
ολες οι γεννες μου (που δεν ειναι και πολλες) δεν εχουν διαφορες στα χρωματα τους απο ενα μεγαλο! απλος μεγαλονουν τα μπαλωματα τους. ενα sarasa εφτασε το μπαλωμα του να καλυψει το μισο σωμα! και ενα νεογεννητο shubukins δεν αλλαξε καθολου! και τα μαυρα μου χρυσοψαρα ειτε με μικρες ειτε μεγαλες ουρες εχουν παραμεινει μαυρα! η καλυτερα πρασινιζουν λιγο στον ηλιο! μην ξεχνας οτι οι προγονοι τους ηταν ετσι! και ειναι φυσικο να εχουμε και γονους που μιαζουν τους προγονους τους! ακομα εχω διαπιστωσει οτι λογο φυσικης ζωης που τους χαριζουμε μεσα σε λιμνες, με αμεση ηλιοφανεια, με τις αλλαγες των εποχων που αμεσα αντιλαμβανοντε, με τα καιρικα φενομενα που χτυπαν πρωτα αυτα και μετα εμας, με την τροφη και δε λεω για την τροφη που τους δινουμε αλλα για τις αλγες,τα εντομα, βλασταρια απο νεα φυτα και ολα αυτα, κανουν τα ενστικτα τους να τεινουν προς τα προγονικα τους ενστικτα! αρα και οι αναγκες τους να προσαρμοστουν χρωματηκα σε αυτο που ζουν ειναι μεγαλη! αρα ξαναγυριζουν πισω στο χρονο και μεταμορφονωντε! ισως γιαυτο να αγαπησα παρα πολυ και τα χρυσοψαρα και ειδικα τα χρυσοψαρα των λιμνων!!!
και το αγαπημενου μου χρωμα το μαυρο! η καλυτερα το πολυ βαθυ πρασινο! γιατι βαθυ πρασινο ειναι, οχι μαυρο! και θα τα κρατω αυτα τα χρυσοψαρα σαν θησαυρο! ο λογος ειναι γιατι μου δωσαν μια γεννα πολυ καλη! κοκκινα με μαυρα πτερυγια και ουρες, μαυρα με με ενα κοκκινο μπαλομα στο κεφαλι, κοκκινο με μαυρη ραχη, γκρι με μεγαλες ουρες και πολλα αλλα σχεδια με κυριαρχο το μαυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-03-12, 18:46
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Επανέρχομαι τα χρυσοψαρα ειναι δυο ετων το χρωμα ελαχιστα εχει αλλαξει ισως καπως ποιο ανοικτο καφε απο πριν, κατα ενα περιεργο λογο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα των γονεων τους
Οι γονεις ειναι γυρο στα 10 εως 12 εκατοστα ενω αυτα ξεπερνουν τα 15 - 17 εκατοστα,
σημερα ειδα και δυο της περυσινής γεννας γυρο στα δυο εκατοστά οι ιδιοι γονεις πιστευω γιατι δεν εχω προσθεσει κανενα χρυσοψαρο ειναι κατακόκκινα με μαυρα στιγματα στην ουρα,
τείνω να πιστεψω πως κατι στην συγκεκριμένη γεννα τα εκανε να μοιάζουν στους πρόγονους τους τα αγρια και οχι στους γονεις τους ισως αυτα που λεει ο Αποστολης ποιο πανω
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-03-12, 20:59
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι τα χρυσοψαρα ειναι δυο ετων το χρωμα ελαχιστα εχει αλλαξει ισως καπως ποιο ανοικτο καφε απο πριν, κατα ενα περιεργο λογο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα των γονεων τους
Οι γονεις ειναι γυρο στα 10 εως 12 εκατοστα ενω αυτα ξεπερνουν τα 15 - 17 εκατοστα,
σημερα ειδα και δυο της περυσινής γεννας γυρο στα δυο εκατοστά οι ιδιοι γονεις πιστευω γιατι δεν εχω προσθεσει κανενα χρυσοψαρο ειναι κατακόκκινα με μαυρα στιγματα στην ουρα,
τείνω να πιστεψω πως κατι στην συγκεκριμένη γεννα τα εκανε να μοιάζουν στους πρόγονους τους τα αγρια και οχι στους γονεις τους ισως αυτα που λεει ο Αποστολης ποιο πανω
εγω παλυ Γιαννη εχω καμια βδομαδα που ειδα ενα ψαρακι ολολευκο και σαν να εχει ενα ξεθοριασμενο κοκκινο χρωμα στις ακρες του κεφαλιου. ειναι πολυ μικρο ισως να ειναι και το τελευτεο που γεννηθηκε περυσι το καλοκαιρι.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-03-12, 21:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έχει να κάνει καθαρά με τα γονίδια τους. Συγκεκριμένα έχω πολλά-πολλά μικρά χρυσοψαράκια περσινής γέννας τα οποία είναι 5-6 εκατοστά και είναι όλα με χρώματα, κόκκινα, λευκά, δίχρωμα, ακόμα και τρίχρωμα. Έχω επίσης και μερικά μαύρα, κατά έναν περίεργο λόγο είναι και σε μένα μεγαλύτερα από τα άλλα της ίδιας χρονιάς. Κάποτε θα αποκτήσουν χρώμα Γιάννη, έτυχε σε μένα πολλές φορές.

Το "μεγαλύτερα από τους γονείς τους" ψάξε το! Έλεγξε αν δεξιά από το στόμα τους έχουν τις γνωστές κεραιούλες των κοι, ίσως πολύ μικρότερες. Αν ναι, πρόκειται μάλλον για υβρίδια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-03-12, 21:23
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει να κάνει καθαρά με τα γονίδια τους. Συγκεκριμένα έχω πολλά-πολλά μικρά χρυσοψαράκια περσινής γέννας τα οποία είναι 5-6 εκατοστά και είναι όλα με χρώματα, κόκκινα, λευκά, δίχρωμα, ακόμα και τρίχρωμα. Έχω επίσης και μερικά μαύρα, κατά έναν περίεργο λόγο είναι και σε μένα μεγαλύτερα από τα άλλα της ίδιας χρονιάς. Κάποτε θα αποκτήσουν χρώμα Γιάννη, έτυχε σε μένα πολλές φορές.

Το "μεγαλύτερα από τους γονείς τους" ψάξε το! Έλεγξε αν δεξιά από το στόμα τους έχουν τις γνωστές κεραιούλες των κοι, ίσως πολύ μικρότερες. Αν ναι, πρόκειται μάλλον για υβρίδια.
σωστοςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-03-12, 21:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

αυτο ουτε που περασε απο το μυαλο μου κολλησα στο σκουρο χρωμα θα δω μηπως πιάσω καποιο να το μελετήσω γιατι κεραίες δεν βλέπω αλλα το στόμα θυμιζει κοι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-03-12, 08:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ουτε που περασε απο το μυαλο μου κολλησα στο σκουρο χρωμα θα δω μηπως πιάσω καποιο να το μελετήσω γιατι κεραίες δεν βλέπω αλλα το στόμα θυμιζει κοι
Το κεφάλι τους γενικότερα έχεις τα σημεία όπου μπορείς να τα ξεχωρίσεις Γιάννη. Οι μικρές κεραιούλες είναι το πρώτο, αλλά και το σχήμα του κεφαλιού στα υβρίδια είναι πιο ρομβοειδές από τα χρυσόψαρα. Δηλαδή, αποκλείεις εντελώς το ενδεχόμενο να είναι κοι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-03-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Έχετε απόλυτο δίκαιο (ειμαι τουβλο) εχουν μουστακια μικρα αλλα εχουν,
Οποτε τωρα αλλαζω την ερωτηση χε χε χε χε
Ποτε παίρνουν χρώμα τα Κοι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-03-12, 13:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε απόλυτο δίκαιο (ειμαι τουβλο) εχουν μουστακια μικρα αλλα εχουν,
Οποτε τωρα αλλαζω την ερωτηση χε χε χε χε
Ποτε παίρνουν χρώμα τα Κοι
Τα κοι από πολύ μικρά 2 εκατοστών, παίρνουν συνήθως τους χρωματισμούς τους. Υπάρχουν αρκετά Γιάννη? Αν ναι και έχουν όλα τους τον σκουρόχρωμο αυτό χρωματισμό, σε συνδυασμό με τα μικρά τους μουστάκια τότε είναι υβρίδια. Ατού ο Γαβρίλης...
Αν μπορέσεις και πιάσεις κανένα και το ανεβάσεις σε φωτογραφία, θα σου πω αμέσως.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-03-12, 13:19
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ειναι 7 ολα απο την ιδια γεννα εκτος απο ενα που ειναι απο μεταγενεστερη αλλα την ιδια χρονια και ειναι μικροτερο.
Πρεπει να εχεις δικαιο οτι ειναι υβριδια γιατι γεννηθηκαν την πρωτη χρονια της λιμνης που κοι ηταν μονο η λευκη κυρια και τα χρυσοψαρα τα αλλα κοι ηταν μολις 3-4 εκατοστα δεν ξερω αν ηταν σε θεση να ..........
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-03-12, 13:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι 7 ολα απο την ιδια γεννα εκτος απο ενα που ειναι απο μεταγενεστερη αλλα την ιδια χρονια και ειναι μικροτερο.
Πρεπει να εχεις δικαιο οτι ειναι υβριδια γιατι γεννηθηκαν την πρωτη χρονια της λιμνης που κοι ηταν μονο η λευκη κυρια και τα χρυσοψαρα τα αλλα κοι ηταν μολις 3-4 εκατοστα δεν ξερω αν ηταν σε θεση να ..........
Σίγουρα, τα κοι 5 εκατοστών δεν είναι σεξουαλικά έτοιμα να γονιμοποιήσουν τα αβγά του θηλυκού. Από την άλλη βέβαια τα αρσενικά χρυσόψαρα δεν τρέχουν τα θηλυκά κόι. Τυχαία γονημοποίηση γίνεται συνήθως, καθώς γεννούν την ίδια περίοδο, στις ίδιες θερμοκρασίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-09-12, 13:00
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Επανέρχομαι,
φετος ειμουν παρον στο γεγονός της λευκής κυρίας με τα τρία αρσενικά και επαναλαμβάνω σωστα αυτη την φορα την ερώτηση
Γιατι ολα τα μικρα φετινά κοι σήμερα δυο εως τρια εκατοστα ειναι σκουρα αντίθετα με τα χρυσόψαρα παλι φετινά που εχουν κανονικά το χρωμα των γονιών τους ακομα και αυτα που ειναι ενα εκατοστο ;;;
ΥΓ. Τα πρώτα σκούρα κοι που ηταν και ο λογος που άνοιξα αυτο το ποστ εχουν ξεπεράσει τα 20 - 25 εκατοστά φέτος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-09-12, 19:07
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αααχχχ αυτα τα γονιδια....
Τα περσινα πηραν χρωμα?

Υπαρχουν πολλοι παραγοντες Γιαννη που μπορουν να επηρεασουν το χρωμα σε ενα ψαρι.
Τα παιδια πιο πανω αναφεραν καποιους λογους, αλλα ο σημαντικοτερος απ'ολους ειναι η γενετικη!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-09-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

οπως εγραψα ειναι σχεδον 25 εκατοστα αλλα σκουρα μαυρα και αραχνα ασε που δεν ξερω τι να τα κανω εχω πιξει στο ψαρι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-08-15, 13:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Περασαν τρια χρονια απο το τελευταίο ποστ ζουν και μεγαλώνουν παντα σκουρα με κάπως ασημένια κοιλιά πανε σε κοπαδι ξεχωρα απο τα αλλα κοι και χρυσοψαρα και δεν ειναι τοσο κοινωνικά γενικα και την ωρα του φαγητού αρπαζουν και φευγουν σε αντίθεση με τα αλλα ψαρια της λιμνης
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-08-15, 14:46
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .
Εγώ έβγαλα 3 black moor σε ενυδρείο εξω στο μπαλκόνι που το βλέπει αρκετές ώρες ο ήλιος το πρωί και την πρώτη βδομάδα από μαύρα έγιναν λαδι χρώμα. Τώρα γύρισαν ξανά στο μαύρο.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-08-15, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έβγαλα 3 black moor σε ενυδρείο εξω στο μπαλκόνι που το βλέπει αρκετές ώρες ο ήλιος το πρωί και την πρώτη βδομάδα από μαύρα έγιναν λαδι χρώμα. Τώρα γύρισαν ξανά στο μαύρο.
Τι θερμοκρασιες πιανει το νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-08-15, 19:41
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Και εγω αυτό πιστευω ότι τα ψάρια του Σταύρου , άλλαξαν χρώμα απο την ζέστη .
Επίσης σε ένα Αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι τα Κοι αναπαράγονται όταν η θερμοκρασία του νερού ειναι 20c , αν όμως αναπαραχθούν κατα την διάρκεια του καλοκαιριου τότε ο γόνος δεν θα έχει έντονα χρώματα .....
Πότε αναπαράγονται τα Κοι στην Ελλάδα , ποια εποχή ??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppy + Χρώμα crazyio Ζωοτόκα 6 31-12-07 03:03
Λάμπες Τ5 με χρώμα CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 09-05-07 23:02
Χρώμα φυτών leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-05-06 11:06
Χρώμα των Δίσκων? cutter Δίσκοι 11 16-02-06 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10597 seconds with 16 queries