Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 14-03-10, 01:33
Το avatar του χρήστη M@rios
M@rios Ο χρήστης M@rios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 8
Red face guppoενυδρείο - εξαρση πρασινης τριχοειδης αλγης

Κατ'αρχάς να χαιρετίσω ολα τα μέλη του GAB και να σας συγχαρω για την(υπομονή σας πρώτα ) και την βοήθεια που δίνετε καθημερινά σε ενυδρειόφιλους !!

Να σας πω δυο λόγια για το ενυδρείο να εχετε μια ιδέα πριν αρχίσω τις ερωτήσεις! δυστυχώς φωτογραφίες δεν ειναι εφικτές σε αυτη τη φάση

Ειμαι κάτοχος ενος 50λιτρου (μικτά), ενυδρείου (καθαρα κοντα στα 45λιτρα)
1 λάμπα 15w gro-lux sylvania

Το ενυδρείο βρισκεται σε λειτουργία 3.5-4 μήνες (ο πρώτος ηταν στρώσιμο με αμμωνία)

Οι μετρήσεις με υγρά τεστ της απι μου δίνουν ph ¬7.6 αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 , ενω τα NO3 προσπαθώ να τα εχω σταθερά στα 10 ππμ , οσο αυτό ειναι εφικτό με εβδομαδιάιες αλλαγές 30% + χρήση σκούπας βυθού.


Απο ιχθυοφόρτιση υπάρχουν 3 αρσενικοί (η μαλλον υπήρχαν) τώρα ειναι 2 καθώς τον εναν τον έχασα πρόσφατα χωρίς να καταλάβω το πως και το γιατί.... και 2 κυρίες-->η μια εχει παραφουσκώσει εδω και 15 μέρες!

Η φίλτρανση ειναι με εσωτερικό κινέζικο φιλτράκι και χρησιμοποιώ το σφουγγάρι και siporax.(ενεργός ανθρακάς εχει αφαιρεθεί προ πολλου)

Η φυτομάζα ειναι:

αρκετή java fern
2-3 συσταδες echinodorus amazonicus
camboba caroliniana (προβληματική ανάπτυξη)
4 anubies nana (μικρές)
taiwan moss
beketti
egeria densa
και καποια ακομα που δεν θυμάμαι ονομασίες :P

Χρησιμοποιώ για λίπανση το flourish της seachem καθώς και το excel , η αλήθεια ειναι οτι δεν τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή βαση η κατι παρόμοιο αλλα οποτε αλλάζω το νερό και οποτε θυμάμαι μες την εβδομάδα, σήμερα διάβασα καπου στο φορουμ οτι πρέπει να μπαίνει ιδίως το excel σε σταθερές ποσότητες και τακτικά και μάλιστα μολις ανάψουν τα φώτα , θα το τακτοποιήσω και αυτο!!

Να έλθω σιγα σιγα στο θέμα αυτο που με ανησυχεί ειναι η απότομη εξαρση της άλγης τον τελευταίο μήνα καθώς και η παρα πολυ αργή ανάπτυξη των φυτών που σιγα σιγά μου φαίνεται οτι τα χάνω(χαρακτηριστικα στην camboba η κορυφή ειναι καταπράσινη και ολο το υπόλοιπο κιτρινωπό ετοιμο να θραυθεί,δεν ξέρω κατα πόσο ειμαι κατατοπιστικός).
Απο αυτα που εψαξα και κοίταξα η διάγνωση ειναι σίγουρα τριχοειδής πράσινη αλγη (σχηματίζει και τα νημάτια αν την αφήσω πολλών εκατοστών -ακρως αντιαισθητικο) Την αφαιρώ μηχανικά καθε 3-4 μέρες αλλα επανεμφανίζεται ολο και δρυμίτερη! Δεν θέλω να την καταπολεμήσω με χημικά μέσα -οχι ακομα τουλάχιστο
Μείωσα την φωτοπερίοδο απο 10 ώρες σε 8 , μείωσα και την δόση τροφής αλλα τίποτα ..... επανεμφανίζεται σχεδόν σε ενα 24ωρο, αν πάλι την αφήσω πανω απο 4 μέρες αρχίζει και παίρνει τον έλεγχο του ενυδρείου.
Ολα πήγαιναν καλά, τωρα τι ακριβώς μπορει να έφταιξε και είχα την απώλεια του αρσενικού και την έξαρση της άλγης αδυνατώ να καταλάβω με τις τωρινές μου γνώσεις.Αν χρειάζεστε περαιτέρω διευκρινίσεις ζητήστε
Τα φώτα σας όποιος μπορει να βοηθήσει παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τριχοειδης αλγη ΓΙΑΝΝΗ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-01-10 15:49
Μαυρη τριχοειδης άλγη + Co2 με Ph Controller manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-03-09 18:00
green spot & πρασινη τριχοειδης... aaaooll Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 54 24-10-08 15:38
πρασινη τριχοειδης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 14-05-08 21:07
Τριχοειδης αλγη-Πρασινο χνουδι Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 18-04-07 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04711 seconds with 13 queries