Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-09, 12:36
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή Πράσινη τριχοειδής άλγη

Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν το πρόβλημα μου: Το ενυδρείο μου (120 x 50 x 60) τρέχει απο τον Οκτώβριο και φιλοξενεί 6 Variabilichromis Moorii και 5 Calvus.
Αλλαγές νερού 30% εβδομαδιαίως
Τάισμα μα Αρτέμια
Φωτισμός: 12 ώρες με χρονοδιακόπτη με 1 36W day Light και 1 36W GroLux.
Όπως βλέπεται και στις Φώτο έχει γεμίσει το χαλίκι με πράσινη τριχοειδή άλγη. Η άλγη στα τζάμια έκανε την εμφάνιση της αλλά τώρα έχει αρχίσει να μειώνεται ενώ αυτή στα χαλίκια είναι εμφανώς σε αύξηση.
Σημείωση η άλγη αυτή είναι μόνο στα χαλίκια και δεν υπάρχει καθόλου τέτοια στις πέτρες.
Πείτε μου παρακαλώ καμια γνώμη για το πως να απαλλαγώ απο αυτήν.
Δέν μ'ενοχλέι ούτε εμένα ούτε τα ψάρια απο όσο φαίνεται απλά το θέμα είναι καθαρά αισθητικό!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01661.JPG
Εμφανίσεις:  703
Μέγεθος:  311,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01663.JPG
Εμφανίσεις:  605
Μέγεθος:  312,5 KB  
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-09, 14:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τις λάμπες σου? Πόσο καιρό τις έχεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-09, 14:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αυτη δεν ειναι πρασινη τριχοειδης, αλλα cladophora !! Aν ειχες φτεμενο θα σου ελεγα να το ξηλωσεις και να το ξαναστησεις απο την αρχη. Ισως η χειροτερη αλγη γλυκου νερου..http://www.guitarfish.org/algae
---------------------
Στο Τανγκανικα την καταστρεφεις ανετα με οξυζενε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ειναι δυσκολη αλγη αλλα και σημαδι ,βαησ του αρθρου,οτι ολα πανε ρολοι στο ενυδρειο καθως προτιμαει τις ιδιες συνθηκες με τα φυτα.Ειχα και γω τετοια αλγη και ειτε την εβγαζα με το χερι,ειτε οπως λεει και το αρθρο ενεση με οξυζενε...Με τον καιρο εφυγε μονη της.Υπομονη.Εμενα συνηθως εβγαινε στα ξυλα πανω
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-09, 17:36
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τις λάμπες σου? Πόσο καιρό τις έχεις?
Μάνο καινούργιες είναι οι λάμπες απο τον Οκτώβριο τις έχω τότε που το έστεισα αυτό το ενυδρείο. Λές μήπως να φταίει η Gro Lux επειδή μέσα δεν έχω φυτά να ευνοεί τις άλγες.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη δεν ειναι πρασινη τριχοειδης, αλλα cladophora !! Aν ειχες φτεμενο θα σου ελεγα να το ξηλωσεις και να το ξαναστησεις απο την αρχη. Ισως η χειροτερη αλγη γλυκου νερου..http://www.guitarfish.org/algae
---------------------
Στο Τανγκανικα την καταστρεφεις ανετα με οξυζενε.
Αλέξανδρε δηλαδή πώς να το κάνω με οξυζενέ; Δεν θα πάθουν τίποτε τα ψάρια.
Στο άρθρο που μου έδωσες γράφει κάτι και για excel μπορείτε να μου το κάνετε πιο λιανά για να το καταλάβω;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-09, 22:37
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
. Λές μήπως να φταίει η Gro Lux επειδή μέσα δεν έχω φυτά να ευνοεί τις άλγες.....
Έχω και εγώ παρόμοιο setup και χρησιμοποιώ και εγώ gro lux...

Αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα...

Λέτε ρε παιδιά να είναι από αυτό;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-09, 01:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλωτα, θα κανεις το εξης κολπο: παρε ενα ταπερ χωρις το καπακι του, κανε μια μικρη τρυπα στον πατο του και με αυτο καπακωσε τις αλγες. Επειτα παρε με μια συριγγα το οξυζενε και απο την τρυπουλα που εχεις ανοιξει στο ταπερ, ριξε λιγο-λιγο μεσα. Αφησε το κανα 5 λεπτο και μετα βγαλτο. Με αυτο τον τροπο δεν χρειαζεται να κλεισεις φιλτρα ουτε να μειωσεις την κυκλοφορια.
Αν χρειαστει επαναλαμβανεις μεχρι να την εξοντωσεις (δυσκολο αλλα τουλαχιστον θα την ελεγχεις).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλωτα, θα κανεις το εξης κολπο: παρε ενα ταπερ χωρις το καπακι του, κανε μια μικρη τρυπα στον πατο του και με αυτο καπακωσε τις αλγες. Επειτα παρε με μια συριγγα το οξυζενε και απο την τρυπουλα που εχεις ανοιξει στο ταπερ, ριξε λιγο-λιγο μεσα. Αφησε το κανα 5 λεπτο και μετα βγαλτο. Με αυτο τον τροπο δεν χρειαζεται να κλεισεις φιλτρα ουτε να μειωσεις την κυκλοφορια.
Αν χρειαστει επαναλαμβανεις μεχρι να την εξοντωσεις (δυσκολο αλλα τουλαχιστον θα την ελεγχεις).
Επειδή φοβήθηκα το οξυζενέ είπα να ξεκινίσω με υπερδοσολογία excel.
Εδώ και 6 ημέρς ρίχνω απο 15cc excel αλλα τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα περίμενα. Με λίγα λόγια δεν βλέπω επιπλέον ανάπτυξη αλγης αλλά και αυτή που υπάρχει (και είναι αρκετή) δεν έχει φύγει.
Τελικά πόσες μέρες θα χρειαστεί να βάζω excel ή δεν υπάρχει κάποιος κανόνας;
Και κάτι άλλο το excel το ρίχνω απλά στην στήλη νερού ή πρέπει με κάποιον τρόπο να το ρίχνω πάνω στην άλγη.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-09, 12:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Φιλοτα σε ενα ενυδρειο που τωρα στηνω εμφανιστηκε και σε μενα cladophora....το καλο ειναι οτι μαζευεται με το χερι....αλλα δε λυνεις ουσιαστικα το προβλημα...δεν ξερω αν πετυχαινει η συσκοτιση αλλα ειπα να το δοκιμασω..ειμαι στη 2ημερα...σε συνδυασμο με 2πλασια δοση εξελ..θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-09, 12:46
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Thx Πάνω. Κι εγώ μείωσα την φωτοπερίοδο απο 12 σε 9 ώρες για να δούμε...
Το excel το ρίχνεις απλά μέσα ή επάνω στην άλγη;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-09, 13:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με μια πιπετα ριχνω πανω στην αλγη....βεβαια αμεσως αραιωνεται η συγκεντρωση του εξελ αλλα...η ελπιδα πεθαινει τελευταια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-09, 13:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

με τη σύριγγα την έριχνα ακριβώς πάνω στα σημεία που ήθελα και τα αποτελέσματα ήταν εμφανή την επόμενη μέρα. Πάντως η υπερδοσολογία excel είναι πιο επικίνδυνη σε σχέση με το οξυζενέ. Το οξυζενέ το μόνο που θα σου δώσει μέσα στο νερό είναι επιπλέον οξυγόνο. χωρίς φυτά λοιπόν δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-09, 14:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παιδια ειναι δυσκολη περιπτωση η clado, θελει υπομονη και επιμονη. Βασικα ο καλυτερος τροπος ειναι να βρεις τι τρωει και να την πεθανεις της πεινας. Μετρησεις, αλλαγες νερου και μειωση των micro ειναι μια λυση.
Το excel κανει δουλεια σε 2πλη-3πλη δοσολογια αλλα ειναι πιο επικινδυνο για τα ψαρια απο το Οξυζενε.
Το Οξυζενε παλι ειναι ρισκο σε μεγαλες δοσεις στο ενυδρειο με τις αφρικανες, μιας και σε μεγαλες δοσεις γινεται τοξικο οσο μεγαλυτερο ειναι το ΡΗ.
Το καλυτερο ειναι αφαιρεση με το χερι,με προσοχη να μην διασκορπιστει!
και ταυτοχρονα τοπικη εγχυση excel η οξυζενε http://www.plantedtank.net/forums/al...oundcover.html
ριξτε μια ματια κι εδω, μπορει να βοηθησουν:
http://www.plantedtank.net/forums/al...-i-tear-2.html
http://www.gpodio.com/h2o2.asp
και ως εσχατη λυση, αλλα εγω δεν την συστηνω:
http://www.barrreport.com/general-pl...ery-cheap.html
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-09, 12:59
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θέμα γιατί μετά την ολική καταστροφή ξεστήθηκε το ενυδρείο και για λίγο καιρό είχα ησυχάσει και πο την άλγη.
Τώρα είμαι στην δεύτερη προσπάθεια αλλά η άλγη ξαναφούντωσε και άρχισε πάλι να μου την σπάει. Στην Φότο θα δείτε την είσοδο του φίλτρου πώς έγινε σε 2 μέρες (Την Κυριακή καθαρήστικε και έλαμπε). Δεν ξέρω τί να πώ. Κατα την γνώμη σας μήπως βοηθούσε μιά UV;
Μετρήσεις σημερινές
pH: 8, NO3: 10, NO2: 0, NH3/4: 0, KH: 11, GH: 15, PO4: 0,5
Κάθε βοήθεια και γνώμη δεκτή
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Alge.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  283,3 KB  
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-09, 14:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι θα κανει τιποτα η UV. Φιλωτα η cladophora στο ειχα ειπα οτι ειναι η χειροτερη και πιο επιμονη αλγη.
Μετα την τελευταια καταστροφη που επαθες και με βαση οτι το ενυδρειο σου ειναι φρεσκοστημενο, θα ελεγα να μην ριξεις τιποτα και να την ελεγχεις αφαιρωντας την με το χερι.
Με υπομονη και λιγη τυχη μπορει να φυγει και μονη της μετα απο καιρο.
Η πιο σωστη και πιο φυσικη προταση που εχω διαβασει εναντιον αυτης της αλγης ειναι να βρεις τι τρωει και να την σκοτωσεις απο ασιτια. Μαθε τις αδυναμιες του εχθρου και χτυπα τον εκει που ποναει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Αστα να πάνε δηλαδή. Θα ξεκινήσω με δραστική μείωση φωτοπεριόδου και βλέπουμε.....
Βρε μπάς και να αλλάξω και την μιά λάμπα την Gro Lux που έχω λέτε να βοηθά και αυτή την άλγη (Τώρα έχω μία Day Light και μιά Gro Lux στα 39W T5 και οι δύο).
Αν ναι τί λάμπα να βάλω;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-09, 19:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

- Αν και δεν εχω εμπειρια με τετοια αλγη,θα πω μια ιδεα που μου περασε απο το μυαλο.
-Χρηση ενυδρειακου αλατιου σε ποσοστο 0,3%(ή και παραπανω?).....τι λετε?
εδω κανονικα φυτα την "ακουνε", μηπως και η συγκεκριμενη αλγη?Το'χει δοκιμασει κανεις?

Υ.γ...Σκεφτηκα τη συγκεκριμενη λυση μια που μιλαμε για νταμαρι...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-09, 11:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Φίλε μου Αλέξανδρε, επιμένεις να αναφέρεσαι στην πράσινη τριχοειδή ως cladophora. Δε λέω, εντυπωσιακή άλγη ως θέαμα αλλά αν όντως υπάρχει αυτή στο ενυδρείο τότε τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Η cladophora εμφανίζεται σε λίμνες με υψηλά επίπεδα μόλυνσης και μάλιστα με e coli (τα κοινά κολοβακτηρίδια). Η αλήθεια είναι ότι για την cladophora δεν έχουν γίνει γνωστοί ακόμα οι παράγοντες που τη βοηθούν ώστε να μπορέσει να ελεγχθεί αλλά όπου έχει εμφανιστεί οι παράμετροι του νερού ήταν χάλια.
Τώρα ότι αφορά το ενυδρέιο του Φιλότα, μια λύση είναι η τακτικές αλλαγές νερού (μετράς φωσφωρικά και νιτρικά σε νταμάρι - δε νομίζω ότι υπάρχει λόγως ύπαρξης τους) και απομάκρυνση με το χέρι. Μια άλλη δραστική λυση (απαιτεί μεγάλη προσοχή) είναι το πλύσιμο του εξοπλισμού που έχει μολυνθεί με χλωρίνη 1/4 (ένα μέρος χλωρίνη 4 νερό). Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις το θέμα με το αλάτι που λέει ο φίλος μας παραπάνω καθώς επίσης και τις ενέσεις οξυζενέ (επειδή θα πειραματιστείς καλο θα ήταν αυτό να συμβεί στο συγκεκριμένο κομμάτι του εξοπλισμού εκτός ενυδρείου).
Θα πρότεινα να προχωρήσεις στην αρχή με τακτικές αλλαγές νερού.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-09, 13:24
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Kαλημερα. Επι 2-3 μηνες είχα εισβολή αλγης (οχι μονο ενα είδος). Το ένα είδος διαδέχετο το άλλο. Πως την αντιμετώπισα;
Συνεχείς αλλαγές νερού πέταξα τα φυτά που είχαν γεμίσει ή λιώσει... μια κ ειχαν πάρει την κάτω βόλτα. Σταμάτησα λιπάσματα. Λιγότερες ώρες φωτισμού. Εβγαλα ανακλαστήρες που είχα στις Τ5 (2) DAYLIGHT & nature. Eβαλα ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ. Μαζευε την άλγη το ξέπλενα και το ξανάβαζα μέσα και πανω απο ολα οταν εβαλα νερό οσμωσης επεσε & το ph ανεβασα θερμοκρασία λόγω δισκων και σταμάτησαν τελείως όλα τα προβληματα. Ελπίζω να σε βοηθησα. Βαλε κερατοφυλλο κ συχνες αλλαγές και που βλεπεις αλγη με μια οδοντόβουρτσα καθάριζε και μην ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. θα τα καταφέρεις.
-------------------------
Και ξεχάσα να σου πω το σημαντικότερο. Καθαρισε το φιλτρο σου. Αλλαξε το ενυδριακό βαμβάκι που πιθανόν έχεις πάνω πάνω. Και όλα αυτά μην τα κάνεις με την μία. Αλλη μέρα αλλαγή νερού άλλη καθαρισμού φίλτρου.
Μην χαλάσεις την βιολογια του φίλτρου μόνο το ενυδριακό βαμβάκι αλλαξε... και την πολύ μούργα αν εχει παραγεμίσει στο εξωτερικό φίλτρο (δηλαδή το νερό που έχει μέσα το εξωτερικό φίλτρο). Μην στύψεις τιποτα σφουγκάρια και ξεπλύνεις με νερό βρυσης κανένα βιολογικό υλικό. Ελπίζω να σε βοηθησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STAMATIA : 25-02-09 στις 13:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-09, 13:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μακη, η ονομασια πρασινη τριχοειδης ειναι γενικη και αναφερεται σε ολες τις πρασινες αλγες που ειναι πρασινες και μοιαζουν με μαλλια, νηματα, κλπ
Ομως στην ουσια υπαρχουν διαφορετικα ειδη τριχοειδους, οπως η green thread, green tufted, spirogyra, green bearded, cladophora κα.
Ολες αυτες μοιαζουν μερικες φορες, αλλα καθε μια εχει τον δικο της τροπο αντιμετωπισης, και διαφορετικους λογους που εμφανιζεται στο ενυδρειο. Γι αυτο το λογο προσπαθω παντα να επισημαινω την ακριβης ταυτοτητα της αλγης.
Αν και εχω αντιμετωπισει πολλα ειδη τριχοειδους, cladophora δεν ειχα ποτε-ευτυχως, αλλα ξερω οτι εμφανιζεται στο εδαφος και στις πετρες δημιουργωντας ενα χαλι. Μοιαζει δε πολυ με αυτη που εχει ο Φιλωτας και δεδομενης και της δυσκολιας του να απαλλαγει απο αυτη ,πιστευω οτι ειναι κατα πασα πιθανοτητα cladophora.
Aν εχω λαθος στο συλλογισμο μου, μην διστασεις να με διορθωσεις. Κι εγω ακομα μαθαινω απο το κεφαλαιο αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-09, 13:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Πάντως το ότι την έχει μόνο σε ένα σημείο και μάλιστα στην είσοδο του φίλτρου, εμένα μου κάνει περισσότερο για green thread που έχει μαζευτεί στο συγκεκριμένο σημείο. Μόλις πας να την πιάσεις γίνεται σκόνη και διαχέεται. Είμαι σίγουρος ότι κυκλοφορεί στο ενυδρείο σαν σωματίδια μόνο που ο φιλώτας δεν τα δίνει σημασία. Έτσιλοιπόν μαζεύονται στην στενή είσοδο του φίλτρου και δημιουργούν αυτό το αποτέλεσμα. Σε ένα νταμαρίσιο ενυδρείο δεν ξέρω τι λύση θα μπορούσα να προτείνω πέραν αυτών που αναφέρω παραπάνω.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-09, 15:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εγω σε ενα ενυδρειο μου υποφερω απο cladophora....το ξεστησα.....αφαιρεσα οση μπορεσα με το χερι και εβαλα επιπλεον χαλικι για να θαψω -αν ειχε απομεινει την αλγη- και να "πεθανει" χωρις φως.....
βλεπω οτι αρχισε να ξαναεμφανιζεται σε μερικα σημεια....
ειναι σαν αυτη που εχεις φιλωτα..κι εγω πιστευω οτι ειναι cladophora και να ξερεις πως η 3ημερη συσκοτιση και διπλασια δοση εξελ μονο φυτα καταφερε να μου χαλασει....οποτε καλυτερα μη το δοκιμασεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-09, 18:40
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το ότι την έχει μόνο σε ένα σημείο και μάλιστα στην είσοδο του φίλτρου, εμένα μου κάνει περισσότερο για green thread που έχει μαζευτεί στο συγκεκριμένο σημείο. Μόλις πας να την πιάσεις γίνεται σκόνη και διαχέεται. Είμαι σίγουρος ότι κυκλοφορεί στο ενυδρείο σαν σωματίδια μόνο που ο φιλώτας δεν τα δίνει σημασία. Έτσιλοιπόν μαζεύονται στην στενή είσοδο του φίλτρου και δημιουργούν αυτό το αποτέλεσμα. Σε ένα νταμαρίσιο ενυδρείο δεν ξέρω τι λύση θα μπορούσα να προτείνω πέραν αυτών που αναφέρω παραπάνω.
Μάκη και σωματίδια έχω στο νερό και δεν είναι μόνο εντοπισμένη εκεί αλλά παντού όπου υπάρχει ελέυθερο χαλίκι. Το καλό είναι οτι δεν έχω πάνω στις πέτρες....
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πράσινη τριχοειδής άλγη ? Minakki Γλυκό νερό - Γενικά 7 11-11-08 18:29
Τριχοειδής άλγη xontros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 20-03-08 14:48
Πράσινη άλγη στα τζάμια.. vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 05-04-07 13:20
Πράσινη άλγη... daukalion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-06-05 19:14
Τριχοειδής άλγη Gandalf72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 16-03-05 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08427 seconds with 16 queries