Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-01-03, 11:44
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα ήθελα να συμπληρώσω τα εξής βάσει της δικιάς μου εμπειρίας:

Χρησιμοποιώ συστηματικά στα μείγματα μου 2 κούπες ζάχαρη , μία κουταλιά κοφτή ξερή μαγιά. Στο μικρό το ενυδρείο από την αρχή είχα το σύστημα μα ανεπίστρεπτη βαλβίδα, φιαλίδιο από ορό για bubble counter, και για έλεγχο ροής το «φρένο» που ρυθμίζει την ροή του ορού. Προτίμησα αυτό γιατί διαπίστωσα ότι οι βαλβίδες ελέγχου ροής αέρα έχαναν. Με αυτό τον τρόπο ήταν δύσκολες οι μικρορυθμίσεις στην ροή καθώς η διαφορά από κλειστό σε πολύ ανοιχτό ήταν μερικά χιλιοστά. Με τον καιρό πάντως το έμαθα και είχα πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Στο καινούργιο ενυδρείο, καθότι μεγάλο, δοκίμασα να βάλω ένα μπουκάλι με το ίδιο σύστημα χωρίς όμως το «φρένο» για να έχω όλη την ροή ανοιχτή. Το CO2 το διοχέτευα μέσα στο φίλτρο. Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι υπήρχαν μεγάλα διαστήματα χωρίς καθόλου bubbles και μετά ένα brup πολλών μαζί. Αυτό σήμαινε ότι το σύστημα ανέβαζε πίεση μέχρι που άνοιγε το ανεπίστρεπτό και την απελευθέρωνε με μιας. Αντί να μου «κόψει» εκεί και να βάλω το «φρένο», έβαλα και δεύτερο μπουκάλι με μαγιά χωρίς όμως αποτελέσματα (μέχρι που απόρησα αν τα μείγματα μου ήταν σωστά).

Αυτό που συνέβαινε ήταν ότι η ξαφνική και μεγάλη ποσότητα CO2 δεν διαχεόταν σωστά.

Τελικά, μου έκοψε, και έβαλα το φρένο στην ροή και αμέσως το σύστημα ανέβασε πίεση ώστε να έχω διακριτά bubbles (1 κάθε sec). Βουαλά. Μέσα σε δύο μέρες το Ph στο ενυδρείο κατέβηκε τα λίγα extra points που ήθελα (καλύτερη ροή και διάχυση?). Μέσα σε δύο μέρες τα φυτά από πολύ λίγες και περιστασιακά φυσαλίδες από φωτοσύνθεση, άρχισαν να «αφρίζουν».

Σημειώνω επίσης ότι έβαλα και αλουμινόχαρτό όπου μπορούσα πίσω από τις λάμπες για καλύτερη ανάκλαση..

Συμπεράσματα:

Setup DIY: 2 μπουκάλια (2 κούπες ζάχαρη, μία κοφτή μαγιά διαλυμένη πρώτα φλιτζάνι με χλιαρό νερό), κάθε εβδομάδα αλλαγή ενός εκ των δύο.

Ανεπίστρεπτο βαλβιδάκι, φιαλίδιο από ορό για counter, βαλβίδα ελέγχου ροής ή αυτό που αποκαλώ «φρένο». Έτσι το σύστημα διατηρεί πάντα λίγη πίεση ώστε να «απορροφά» τα σκαμπανεβάσματα της παραγωγής της μαγιάς.

Ενυδρείο 200 λτ (150 καθαρά), 4 λάμπες Χ 30 watt (1 gro-lux + 1 cool X 12 ώρες, 2 daylight Χ10 ώρες)
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11947 seconds with 12 queries