Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-12, 21:05
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Πετρες απο ποταμι

καλησπερα παιδια,

θα παω αρτα προσεχως και σκεφτομουν να μαζεψω τιποτα πετρες απο ενα ποταμι που εχει εκει για το ενυδρειο. Το ενυδρειο δεν εχει στηθει ακομα και δεν ειμαι σιγουρη τι θα βαλω...Θελω να μαθω σν θα εχω προβλημα με τις πετρες...Θα κανουν κακο αν τις βαλω στο ενυδρειο; Χρειαζονται βρασιμο; Ενεχεται ακομα κι ετσι κινδυνος; Μηπως συμφερει καλυτερα να δωσω 6¤ για καθε μια απο πετ σοπ;

Ευχαριστω πολυ.
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-12, 21:11
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν τα ψαράκια που θα επιλέξεις θέλουν υψηλές σκληρότητες, τοτε ναι..
Αυτό γιατί κατα πάσα πιθανότητα οι πέτρες θα είναι ασβεστολιθικές, και θα ανεβάζουν τις σκληρότητες στο ενυδρείο σου..
Μπορείς να τεστάρεις το αν είναι, ή όχι, ρίχνοντας λίγο κεζαπ πάνω τους, αν αφρίσουν είναι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-12, 22:34
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω σε ενα ενυδρειο μου που εκανα προσφατα εβαλα πετρες τις οποιες τις πηρα απο το βουνο,[Χορτιατη] της επλυνα καλα,της ετρηψα σε βουρτσα να φυγουν τυχον χώματα ,και της ξελπυνα με καυτο νερο .
Τα ψαρια που εβαλα μεσα ειναι κιχλιδες και δεν εχουν κανενα προβλημα.
Τωρα αμα εσυ θελεις να βαλεις ξυλοπετρες ,,φεγγαροπετρες κλπ αλλαζει το πραμα.
Πανε σε ενα λερουμερλιν και παρε ,,30 λεπτα το κιλο αν θυμαμε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-12, 00:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οι ξυλοπετρες ειναι ασβεστολιθικες? (οι καφε οχι οι ασπρες)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-12, 07:51
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Δε ξερω πως τις λενε, αν θα ειναι ξυλοπετρες η φεγγαροπετρες η δε ξερω κι εγω τι, ξερω μονο πως θα τις μαζεψω απο ποταμι...μπορω μετα απ' ο,τι καταλαβα να κανω το τεστ με το κεζαπ (τι ειναι αυτο?) για να δω αν ειναι οκ?

snakepanos τι κιχλιδες εχεις; ισχυει αυτο που λες για το λερουμερλιν;;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-12, 08:00
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

περα απο το αν ειναι ασβεστολιθικες ή οχι οι πετρες, κατι το οποιο δεν θα το δειξει απαραιτητα το τεστ με aqua forte, δηλαδη μπορει να ειναι ασβεστολιθικο πετρωμα και να μην αφρισει, υπαρχει και το θεμα της περιεκτικοτητας βαρεων μεταλλων που θα κανει ζημια ενδεχομενως...
γι'αυτο εγω δεν βαζω καθολου πετρες μεσα στο ενυδρειο. ειχα μαζεψει κι εγω μια φορα απο ενα ποταμι αλλα δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-12, 08:03
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

των βαρεων μεταλλων;;;;ουφ...δυσκολα ειναι! αν παρω απο το λερου μερλιν δε θα εχω προβλημα με αυτα τα μεταλλα που λες; η θα υπαρχουν και σε εκεινες τις πετρες;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-12, 10:51
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Κεζαπ, ακουα φορτε, υδροχλωρικό οξύ.. Αν πας σε οποιοδήποτε σουπερ μάρκετ θα έχει..
Και αν η πέτρα είναι ασβεστολιθική θα αφρίσει σίγουρα..
Γενικά μην το φοβάσαι..
Απλά δες τι ψάρια θέλεις για να δεις αν θέλεις ασβεστολιθικές ή όχι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-12, 12:11
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν η πέτρα είναι ασβεστολιθική θα αφρίσει σίγουρα..
Γενικά μην το φοβάσαι..
Απλά δες τι ψάρια θέλεις για να δεις αν θέλεις ασβεστολιθικές ή όχι..
Υπάρχει περίπτωση να μην αφρίσει η πέτρα, αλλά να ανεβάζει τις σκληρότητες.

Σε pet-shop έχω δει και και ασβεστολιθικές πέτρες και μη-ασβεστολιθικές...το ότι θα πάρεις πέτρα από pet-shop δε σου εγγυάται ότι δε θα σου ανεβάζει τις σκληρότητες.

Ένας άλλος τρόπος για να αποφύγεις τις πέτρες που ανεβάζουν σκληρότητες είναι να αναγνωρίσεις το πέτρωμα αλλά τελικά ο μόνος τρόπος για να είσαι 100% σίγουρος είναι οι μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-12, 12:14
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω πως τις λενε, αν θα ειναι ξυλοπετρες η φεγγαροπετρες η δε ξερω κι εγω τι, ξερω μονο πως θα τις μαζεψω απο ποταμι...μπορω μετα απ' ο,τι καταλαβα να κανω το τεστ με το κεζαπ (τι ειναι αυτο?) για να δω αν ειναι οκ?

snakepanos τι κιχλιδες εχεις; ισχυει αυτο που λες για το λερουμερλιν;;;
Δες εδω τι εχω,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59539.

Παντος καλο θα ητανε να μας πεις τι ψαρια θα βαλεις μεσα για να σου πουμε τι ακρηβως να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-12, 12:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα μη τρομαζεις.

Το ψαρια θα εχει το ενυδρειο που θα βαλεις τις πετρες?
Απο αυτα εξαρταται αν θελει τσεκαρισμα.

Αλλιως με μια απολυμανση για μια ωρα σε κουβα με νερο 95% και πρασινη απλη χλωρινη 5% ειναι ΟΚ οι πετρες.
Πριν απο αυτο θελουν καλο πλυσιμο με σκληρη βουρτσα να φυγουν τα χοντρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-12, 15:25
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Αν και δεν εχω καταληξει, σκεφτομαι σοβαρα να βαλω kribensis στο ενυδρειο. Με αυτα τα ψαρακια, για να φτιαξω κρυψωνες θα ηθελα να βαλω και μερικες πετρες...Κανουν αυτες που θα μαζεψω; Νομιζω οχι επειδη τα kribs θελουν μαλακο νερο η κανω λαθος; Αρα εγω χρειαζομαι μη ασβεστολιθικες που απ ' οτι καταλαβα δεν υπαρχουν στη φυση...το πιασα; αρα παω σε αγορα;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-07-12, 16:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχουν και σε μαντρες (στυλ Ερμης κλπ) μη ασβεστολιθικες νομιζω

Αλλα γιατι τοση μανια να βαλεις πετρες σονι και καλα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-12, 20:15
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αν θέλεις να βάλεις Krib δεν νομίζω να χρειάζονται κάπου οι πέτρες. Ίσως να έχεις δει ότι χρειάζονται "σπηλιές" αλλά αυτή τη δουλειά θα την κάνει και ο σωλήνας PVC. Πιο καλά είναι να υπάρχουν κρυψώνες από φυτά και ξύλα γιατί είναι ντροπαλό ψαράκι.
Γενικά το Krib είναι η προσωποποίηση του ουδέτερου. Ph γύρω στο 7, ούτε πολύ χαμηλή θερμοκρασία, ούτε πολύ ψηλή, ούτε χαμηλές ούτε υψηλές σκληρότητες. Αν και είναι αρκετά ευπροσάρμοστο ψαράκι...
Καλό θα είναι να έχεις ένα φίλτρο με 3Χ-4Χ τα λίτρα του ενυδρείου σου, ανά ώρα. Θα το εκτιμήσουν.
Αν μπορούσες να μας πεις κι άλλες λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό σου?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-12, 08:11
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα (100χ30χ40). Το φιλτρο ειναι αυτο το πλατης που ειχε πανω, αλλα ο κυκλοφορητης δε ξερω τωρα ποσες φορες τα λιτρα μου ειναι, θα το δω οταν παω σπιτι και θα σας πω. Μεσα εχω και θα βαλω κι αλλο πολυ βιολογικο υλικο. Θερμοστατες εχω δυο, εναν 150w και εναν 75w, θα χρησιμοποιησω τον πρωτο. Το ενυδρειο δεν εχει στηθει ακομα. Πετρες ηθελα να βαλω γιατι ειναι το πρωτο μου ενυδρειο κι ηθελα να εχω... Επισης τις θεωρω πολυ φυσικες και μου αρεσουν...Φυτα θα εχω (εχω ηδη παρει και θα παρω κι αλλα απο ικεα, πιστευω να μη μου τα φανε τα κριμπς,ε? ή θελουν ειδικα/συγκεκριμενα φυτα?), κι αφου μου λετε οτι χρειαζονται θα βαλω και ξυλα. Ο σωληνας pvc τι ειναι;;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-12, 09:49
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

δεν ξερω για το pvc,μπορεις να βαλεις μικρα πηλινα γλαστρακια και να τα βαλεις στα πλαγια ωστε να τα βλεπεις κιολας,η να κανεις πιο φυσικη φωλια απο καρυδα αυτο μπορει να σου το πει πως ακριβως ο delta66,επειδη θελω και εγω να ασχσοληθω μ'αυτα θελουν αμμο λιγα φυτα μερικες πετρουλες(μη ασβεστολιθηκες)γιατι γενικοτερα θελουν μαλακο νερο καλη συνεχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-07-12, 10:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poet Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι γενικοτερα θελουν μαλακο νερο καλη συνεχεια....
Οχι πολυ.
Μετριο.
Οπως και πεχα μετριο και θερμοκρασια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-07-12, 23:57
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

το μετριο ειναι κοντα στο 8? με την θερμοκρασια ειμαστε οκ αλλα πιστευω πως κατι θα κανουμε,ε τι λες σπυρο?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-12, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Temperature: 25-26 (23-28 )
pH: 6.5-7.0 (5.5-7.5)
Hardness: 4-7 (2-12)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-07-12, 19:45
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν λέμε ότι "χρειάζονται" τα φυτά. Είναι μια πρόταση. Θα πρέπει όταν γεννήσουν κάπως να ξεχωρίζουν οι χώροι για να μην υπάρχει επιθετικότητα μεταξύ των ψαριών. Επίσης είναι ψάρια που, αν και πανέμορφα, κρύβονται πολύ. Τα φυτά θα τα βοηθήσουν σε αυτό.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο τα φυτά από ΙΚΕΑ είναι κατάλληλα για ενυδρείο. Πιθανολογώ ότι είναι υδροχαρή και όχι υδρόβια. Καλύτερα είναι να βάλεις μια αγγελία στο forum για φυτά αρχαρίων. Δεν χάνεις τίποτα και τσάμπα είναι η αγγελία.
Τα κριμπ δεν τρώνε φυτά, μην ανησυχείς.
Όταν είπα για κυκλοφορία νερού, εννοούσα την κυκλοφορία του φίλτρου. Κάπου θα γράφει τα στοιχεία του. Ή πάνω του ή στο manual. Κυκλοφορητής δεν πολυχρειάζεται, και από θέμα κατανάλωσης ρεύματος δεν συμφέρει να έχεις 2 συσκευές. Αρκεί το φίλτρο πλάτης να έχει έχει π.χ. 400Lt/h κυκλοφορία για τα 120Lt του ενυδρείου σου και να έχει αρκετό χώρο για υλικά. Η καταγωγή των ψαριών είναι ποταμίσια οπότε θα είναι περισσότερο στα νερά τους με καλή ροή νερού και καλή οξυγόνωση.
Για τις σπηλιές μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γλαστράκια όπως είπε ο φίλος Poet. Εγώ χρησιμοποιώ σωλήνα PVC γενικά όπου περιμένω γεννητούρια σε σπηλιά, από τη δική μου εμπειρία. Αρκεί να έχουν κάτι να κάνουν το "νταραβέρι".
Κρίμπ είναι και σε φλυτζανάκι του καφέ μπορεί να σου γεννήσουν!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-07-12, 20:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

να μην ασχοληθει με φυτα αν δε φτιαξει λιγο το φωτισμο του! :P
Εδω καταφερε με αυτο το μπιχλιαρικο "φωτιστικο" (τροπος του λεγειν φωτιστικο, τεσπα) να ξεπαστρεψει μεχρι και την πιστια
(αυτο αποκλειεται να το χει καταφερει αλλος)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-07-12, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη το λες.
Η πιστια δεν πιανει παντου.
Σε κανενα μου ενυδρειο δεν επιασε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-12, 20:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω δε θυμαμαι να μην εποιασε καπου, και σ οσους εχω δωσει απ οσο εχω ακουσει ποιανει και πολλαπλασιαζεται παρα πολυ...
Αναλογα τις συνθηκες μπορει ειτε να μεινει σα φακη, ειτε να γινει τεραστιο, αλλα το να ποιασει δεν το εχω δει μεχρι τωρα προβλημα... (και παρολο που τα δικα μου τα αγορασα απο pet shop που σημαινει πως ειχαν μεγαλωσει στον ηλιο, ηταν και εμφανες αλλωστε)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-12, 21:01
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους! τα φυτακια απο το ικεα ειναι υδροβια και οχι υδροχαρη. οσο για το φιλτρο μου θα ψαξω και θα σας πω τι γραφει..
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-07-12, 21:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οπς, να ξεκαθαρισω οτι αυτο για τον "πολυελαιο" πηγαινε για τον poet, η latremena φυσικα και να βαλει φυτα.
Γενικα το ΙΚΕΑ εχει και υδροβια και υδροφιλα. Τα υδροβια φυσικα και κανουν, αλλα το θεμα ειναι πωε δεν γνωριζουμε τι διαδικασια απολυμανσης και "αποτοξινωσης" θελουν.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-07-12, 09:36
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπς, να ξεκαθαρισω οτι αυτο για τον "πολυελαιο" πηγαινε για τον poet, η latremena φυσικα και να βαλει φυτα.
Ναι το καταλαβα

Τι εννοεις διαδικασια αποτοξινωσης; Βασικα οπως μου ειπε ο Σπυρος φυτο το οποιο ειχα στο παλιο μου ενυδρειο, για να το βαλω στο καινουργιο θα το βουτηξω σε διαλυμμα νερο-χλωρινης ωστε να απολυμανθει, αλλα αυτο χρειαζεται να γινει και στα καινουργια φυτα;;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-07-12, 11:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φυτα και οτιδηποτε εχει σχεση με το ενυδρειο, ειτε ειναι απο αλλο μας ενυδρειο ειτε απο οπουδηποτε, τα απολυμαινουμε μονο οταν υπαρχει λογος.
Πχ αν στο δικο σου ενυδρειο που το ξερεις το ιστορικο του, δεν υπηρξε ποτε σοβαρη ασθενεια, δεν χρειαζεται απολυμανση. Στο κατω κατω αν συνεχιζει να λειτουγει ενα παλιο ενυδρειο στον ιδιο χωρο με ενα καινουριο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ερθουν τελικα σε "επαφη".
Οι καραντινες να φσνταστεις; σε επαγγελματικες φαρμες ειναι σε διαφορετικες πολεις, οχι σε αλλο δωματιο απλα.

Για τα ξενα "αντικειμενα" στο ενυδρειο μας, καλο ειναι να απολυμαινονται ή να μενουν καραντινα για καμποσο καιρο.
Φυσικα αυτα ειναι ημιμετρα, αν δεν τηρουνται ολοι οι τυποι και κανονες (πχ να μη βαζουμε ψαρια χωρις καραντινα κλπ) αλλα κατι θα γλυτωσουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για "αποτοξινωση" μιλησα κι οχι για απολυμανση.
Εχει υπωθει -δε ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα φυλεγε τα ρουχα σου... - πως τα φυτα του ΙΚΕΑ μπορει να περιεχουν λιπασματα και ουσιες που ΙΣΩΣ ειναι επικινδυνες για ενυδριακη χρηση, οποτε καλο θα ηταν να εμπενε καπου και να αλλαζες τακτικα νερο μεχρι να φυγει οτιδηποτε πιθανον να υπαρχει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-07-12, 22:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
για "αποτοξινωση" μιλησα κι οχι για απολυμανση.
Εχει υπωθει -δε ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα φυλεγε τα ρουχα σου... - πως τα φυτα του ΙΚΕΑ μπορει να περιεχουν λιπασματα και ουσιες που ΙΣΩΣ ειναι επικινδυνες για ενυδριακη χρηση, οποτε καλο θα ηταν να εμπενε καπου και να αλλαζες τακτικα νερο μεχρι να φυγει οτιδηποτε πιθανον να υπαρχει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πετρες linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 24-07-12 14:35
πετρες? manolikos23 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 23-01-11 00:20
Ποταμι στο Ζαγκλιβερι(Θεσσαλονιικη) jimfytakis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 9 16-06-08 21:05
πετρες.... HERBI Γλυκό νερό - Γενικά 30 07-06-08 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07974 seconds with 13 queries