Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-12, 16:30   #1
Φιλτρο για 160lt
pulsedia
Member
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-12, 16:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας! Ειμαι νεος στο χομπι κι εχω ενα ενυδρειο 20lt. Τωρα ομως θελω και μεγαλυτερο (οπως συμβαινει παντα απ'οτι καταλαβα) και ειπα να το φτιαξω μονος μου. Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα πως η διαφορα τιμης απο ενα ετοιμο ειναι τετοια που δεν νομιζω να αξιζει να μπω στη διαδικασια αυτη. Το θεμα ειναι οτι αλλιως τα ειχα υπολογισει και αλλιως μου βγηκαν.
Δηλαδη, ειχα υπολογισει περιπου να φταξω ενα 120lt και ολο κομπλε χωρις καπακι βγαινει 175ε. Οταν πηγα στο petshop βρηκα ενα στις διαστασεις περιπου που θελω 100χ40χ40 στα 160lt 105ε μονο τα τζαμια ετοιμο. Το προβλημα εντοπιστηκε στο φιλτρο. Ενω εγω ειχα υπολογισει περιπου 30-40ε, μου ειπαν στο μαγαζι πως θα μου στοιχισει 100ε! Δηλαδη 200ε μονο τζαμια και φιλτρο! Οταν ειπα ποσο βρηκα τα φιλτρα μου ειπαν πως αν βαλω κατι τετοιο σε ενα μηνα θα παω και θα ζητησω μονος μου αυτο που μου δινουν. Κατι τετοιο ισχυει? Φιλτρο για 160lt 100ε?
Εμφανίσεις: 2199
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-12, 16:36
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας! Ειμαι νεος στο χομπι κι εχω ενα ενυδρειο 20lt. Τωρα ομως θελω και μεγαλυτερο (οπως συμβαινει παντα απ'οτι καταλαβα) και ειπα να το φτιαξω μονος μου. Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα πως η διαφορα τιμης απο ενα ετοιμο ειναι τετοια που δεν νομιζω να αξιζει να μπω στη διαδικασια αυτη. Το θεμα ειναι οτι αλλιως τα ειχα υπολογισει και αλλιως μου βγηκαν.
Δηλαδη, ειχα υπολογισει περιπου να φταξω ενα 120lt και ολο κομπλε χωρις καπακι βγαινει 175ε. Οταν πηγα στο petshop βρηκα ενα στις διαστασεις περιπου που θελω 100χ40χ40 στα 160lt 105ε μονο τα τζαμια ετοιμο. Το προβλημα εντοπιστηκε στο φιλτρο. Ενω εγω ειχα υπολογισει περιπου 30-40ε, μου ειπαν στο μαγαζι πως θα μου στοιχισει 100ε! Δηλαδη 200ε μονο τζαμια και φιλτρο! Οταν ειπα ποσο βρηκα τα φιλτρα μου ειπαν πως αν βαλω κατι τετοιο σε ενα μηνα θα παω και θα ζητησω μονος μου αυτο που μου δινουν. Κατι τετοιο ισχυει? Φιλτρο για 160lt 100ε?
Τα εξωτερικά είναι κάπως τσιμπημένα αλλά δεν συγκρίνονται με τα εσωτερικά. Καμία σχέση. Πολύ πιο δυνατά, πολύ μεγαλύτερος όγκος βιολογίας. Μπορείς να βρεις από εδώ μέσα κάποιο μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή που θα σου κάνει άριστη δουλειά!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-12, 17:56
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Για εσωτερικο ειχα κατα νου. Τα εξωτερικα θελουν κατι ιδιαιτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-12, 18:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βασικα οτι κιαν αποφασισεις να βαλεις,ψιλοπ@π@..ες σου ειπανε.πηγαινε παρτη γυαλα αν δε βρισκεις κατι ετοιμο να σε συμφερει και παρτο φιλτρο απο αλλου.κοιταξε petcumulus και petsupermarket.το εξωτερικο παιρνει περισσοτερα υλικα,συντηρειται πιο ευκολα,δεν πιανει χωρο μεσα,κ "σηκωνει" κ πιο "βαρια" σε αριθμο και ρυπους ιχθυοσυνθεση.αναλογα τι θα παρεις βεβαια...βασικα εγω προτεινω εξωτερικο ασυζητητι...

και κοιτα κ τα μεταχειρισμενα εδω μεσα οπωσδηποτε πριν αγορασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-12, 18:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα οτι κιαν αποφασισεις να βαλεις,ψιλοπ@π@..ες σου ειπανε.πηγαινε παρτη γυαλα αν δε βρισκεις κατι ετοιμο να σε συμφερει και παρτο φιλτρο απο αλλου.κοιταξε petcumulus και petsupermarket.το εξωτερικο παιρνει περισσοτερα υλικα,συντηρειται πιο ευκολα,δεν πιανει χωρο μεσα,κ "σηκωνει" κ πιο "βαρια" σε αριθμο και ρυπους ιχθυοσυνθεση.αναλογα τι θα παρεις βεβαια...βασικα εγω προτεινω εξωτερικο ασυζητητι...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-12, 18:39
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Δεν προκειται να βαλω μεγαλα ψαρια μεσα αλλα ουτε και φυτα. Βασικα για γκαπι λεω και γενικοτερα αυτου του στυλ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-12, 20:09
Το avatar του χρήστη jocker
jocker Ο χρήστης jocker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προκειται να βαλω μεγαλα ψαρια μεσα αλλα ουτε και φυτα. Βασικα για γκαπι λεω και γενικοτερα αυτου του στυλ.
Ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω γιατί τώρα μπορεί να βάλεις λίγα ψάρια ή μικρά αλλά αργότερα που πιθανότατα θα θέλεις "το κάτι παραπάνω" θα χρειάζεσαι αναβάθμιση αλλά άσχετα με αυτό μπορείς να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο με τα μισά λεφτά που προανέφερες εξ'αρχής.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-12, 21:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μολις αρχισουν να γεννανε τα γκαπι θα το χρειαστεις το μεγαλυτερο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-12, 23:19
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Γενικότερα δεν νομίζω πως υπάρχει μέτρο σύγκρισης εσωτερικών με εξωτερικών όσο αφορά την απόδοση και την συντήρηση. Η διαφορά τιμής είναι αμελητέα μπροστά σε αυτά που σου προσφέρει ένα εξωτερικό. Το μόνο μειονέκτημα που έχει ένα εξωτερικό είναι ο χώρος (εκτός ενυδρείου φυσικά) που θα χρειαστεί και το πρόβλημα αν δεν υπάρχει. Όπως και να έχει όμως το προτιμώ ακόμη και στο πάτωμα παρά μέσα στο ενυδρείο και με μη συγκρίσιμη καν απόδοση. Δεν συζητώ φυσικά για την φασαρία του βγάλε, καθάρισε και ξαναβάλε κάθε τρείς και λίγο...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-12, 08:28
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Τι εννοεις οταν λες ο χωρος?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-12, 19:27
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις οταν λες ο χωρος?
Εννοώ ότι το εξωτερικό κανονικά θέλει ένα ντουλάπι κάτω από το ενυδρείο που να χωράει να μπει. Φυσικά αν δεν υπάρχει, πολλοί το βάζουν απλά στο πάτωμα δίπλα από τη βάση. Αυτό εννοώ όταν λέω χώρος. Εγώ για παράδειγμα θα ήθελα να πάρω το JBL 1500 αλλά δεν μου χωράει στο ντουλάπι. Αποφάσισα έτσι να πάρω το 900 και να βολευτώ μ' αυτό. Πίστευα πως θα έκανα δουλειά μ' αυτό ή το πολύ πολύ να έβαζα ένα δεύτερο στο δίπλα ντουλάπι. Τώρα που το έχω ξανασκεφτεί καλύτερα λέω να πάρω το 1500 και να το βάλω στο πάτωμα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SlimData - diy 160lt Κοινωνικό SlimData Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 12-08-11 15:40
ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-11-07 09:05
Φιλτρο CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 28-03-06 00:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04638 seconds with 13 queries