Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-12, 22:12
nxr26 Ο χρήστης nxr26 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ψαχνω θυλικο γκαπι ετοιμο για γεννα!!

Καλησπερα ψαχνω να βρω θυλικο γκαπι ετοιμο για γεννα εχω το ενυδρειο ετοιμο στρωμενο και ψαχνω ενα θυλικο γκαπι να κανω την αρχη !!Να μου πειτε βαβαια αν ειναι και εφυκτο αυτο που λεω να παρω δηλαδη ενα γκαπι ετοιμο να γεννησει να το βαλω στο δικομου και να εχω αποτελεσμα !Αν εχει κανεις ας μου πει !!Ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-12, 10:06
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Καλύτερα είναι να προσθεσεις ένα αρσενικό και τρία θηλυκά. Αυτό γιατί έτσι θα αποφυγεις αιμομικτικα περιστατικά, κατά το δυνατό, άρα και τη γέννηση υγειων ψαριών. Ο τρόπος που σκεφτεσαι μπορει να οδηγήσει σε δημιουργία πληθυσμού ψαριών. Αυτά όμως όντας αδέλφια θα αποκτήσουν απογόνους που μπορεί να είναι μη υγιείς, δυσμορφοι κλπ. Καλό είναι, καθώς προχωρούν οι γενες και αυξάνει ο πληθυσμός αφού φυσικά φροντιζεις να τον αραιωνεις, πουλώντας χαρίζοντας κάποια από τα ψαρακια να προμηθευεσαι κατά διαστήματα και ψάρια από αλλού, ώστε να ανανεώνεται το "αίμα "και να αποφεύγεται κατά το δυνατό η αιμομηξια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-12, 10:40
nxr26 Ο χρήστης nxr26 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Το γνωριζα αυτο που μου λες και το εχω υποψιν μου γιατι κανω χρονια αναπαραγωγη με καναρινια και η διαδηκασια που ακολουθω ειναι να δινω η να ανταλασω καθε χρονο τα θυλικα η τα αρσενικα αναλογα με το χρομα τους η με τη φωνη τους .Τωρα στα ψαρια εχω υποψιν μου να δινω τα θυλικα και καποια αρσενικα ωστε να εχω συγκεκριμενο αριθμο ψαριων απο θεμα χωρο και να αποφυγω την αιμομιξια .Απλα ψαχνω καποιο ετοιμο για να μη μπω στη διαδικασια να βαλω τρια θυλικα και ενα αρσενικο και να περιμενω να γεννησουν και να βαζω μετα γεννηστρα και να αποφυθγω με λιγα λογια ενα μερος τις διαδικασιας ζευγαρωματος αφου δεν εχω και το τρελο χωρο .Σ'ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-12, 18:33
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Θα πρότεινα να μη χρησιμοποιείς πότε γενηστρα. Όσο για το χρόνο που θα χρειαστεί μέχρι την πρώτη γενα είναι ο ίδιος αφού οποίο ενήλικο θηλυκό και να προμηθευτεις θα εγκυμονει.
-------------------------
Αν έχεις δημιουργήσει αρκετές κρυψωνες στο ενυδρειο σου, ουσιαστικά θα έχεις κατασκευάσει την τέλεια γενηστρα. Οι λεγόμενες γενηστρες του εμπορίου ταλαιπωρουν πάρα πολύ τα ψάρια και λόγω αυτού του γεγονότος, η αποτελεσματικότητα τους είναι ησονος σημασίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias ts : 21-10-12 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θυλικο betta Δημητρης89 Bettas 2 23-06-09 00:48
γεννα γκαπι ΤΟΛΟΥΚΟΣ Ζωοτόκα 6 01-03-09 13:50
Ετοιμο mindlord Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 17 13-02-08 03:36
ετοιμο...... manolo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 25-04-07 10:27
ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΓΚΑΠΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΑΡΚΙΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 3 13-12-04 13:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04093 seconds with 13 queries