Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-12, 17:17
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή ΕΧΩ ΑΡΧΗ BGA

εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα(90καθαρα νερο) φουλ φυτεμενο με 15 νεον τετρα 2 σκαλαρια και 6 κορυντορακια.....

Ο φωτισμος μου ειναι 2*24 βατ γκρολουξ 7.5 ωρες και 2*24 βατ jbl 1 9000k Kai 1 4000k 4.5ωρες
Εχω co2 στα 32ppm και για λιπανση εχω τη σειρά flourish και λιπαινω συμφωνα με το εβδομαδιαιο προγραμμα (αλλα νιτρικα-φωσφορικα και σιδηρο καθε 2 μερες εναλλαξ)





οι μετρησεις του νερου μου ειναι

gh 10
kh 3
no3 9
po4 0
ammonia 0
co2 31-34ppm
θερμοκρασια 25,5
αλλαγη νερου κανω καθε κυριακη 50%

νερο κανω απο μηξη με ΑΟ 50% του νερου που αλλαζω και εχω και λαμπα UV για μην μειωση της αλγης πραγμα το οποιο με εχει βοηθησει


τωρα οσον αφορα την λιπανση....
χρησιμοποιω ολη τη σειρα της seachem με το εβδομαδιαιο προγραμμα της για καθημερινη λιπανση του ενυδρειου....


το προβλημα μου ειναι το εξης.... τα φυτα ναι μεν αναπτυσονται αλλα δεν θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο να ειναι φωσφορικα μηδεν και νιτρικα 5-9 ειδικα σε ενα φουλ φυτεμενο...



ετσι εκανα το εξης
εριξα πρωτη φορα enema phosphates botania, 4 σταγονες και τα φωσφορικα εφτασαν στο 0,1... απο εκεινη τη στιγμη εχω bga στα πισω φυτα..... το θεμα μου εμενα ειναι πως μπορω να κανω το ενυδρειο να ερθει παλι στην πρωταρχικη του κατασταση ομως εστι θα συνεχισει να εχει φωσφορικα μηδεν με ολες τις συνεχειες..... δεν μπορω να καταλαβω γιατι... εριχνα 2 ml phosphorus και δεν ειχα φωσφορικα την επομενη ημερα, το λιπασμα δεν ανεβαζε καθολου φωσφορικα.... ειναι λογικο.....


και μετα την πατατα που εκανα με τις 4 σταγονες εχθες.... μολις ειδα την bga εριξα και 6ml nitrogen για να αυξησω τα φωσφορικα.... γιατι κυριως λογος της εμφανισης της ειναι η ελλειψη νιτρικων- περισεια φωσφορικων.... το θεμα ειναι τι κανω τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-12, 18:01
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

μηχαλη ριξε εξελ ή ψεκασε την αλγη με οξυζενε αφου κλεισεις τα φιλτρα

στο εχω ξανα προτεινει.. ξεκινα προλιπτικα εξελ και μεθοδο λυπανσης ΕΙ το εξελ θα τισ μπλοκαρει μερι τα φυτα να δωσουν 100%

τι αναπτυξη εχεις τωρα?
-------------------------
τον φωσφορο και τον σιδηρο τα ριχνεις την ιδια μερα?
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 20-10-12 στις 18:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-12, 11:09
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

η αναπτυξη μου ειναι καλη με εμφανει σημεια ομως ελλειψης po4.... τα κανω αυτα που μου λες ομως για πες μου κι εσυ....
εχθες το πρωι ειχα νιτρικα 10 φωσφορικα 0,1
σημερα εχω νιτρικα 5 φωσφορικα μηδεν
και καθολου bga μονο πρασινη τριχοειδη...


ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!! ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-12, 11:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ειναι εμφανες οτι τα φυτα σου καταναλωνουν τα νιτρικα και τα φωσφορικα.Το ενυδρειο σου αυτη την στιγμη ανταποκρινεται στην λιπανση.Απλα πρεπει να βρεις την χρυση τομη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-12, 11:27
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Γ....ω τις αλγες.Εγω ξεκινησα με bba.Καλο κουραγιο και υπομονη.
Προσεξε το διοξειδιο να δινει σωστα.Εγω αυτο που παρατηρησα στο δικο μου ειναι οτι τις τρεις τελευταιες μερες το διοξειδιο ειχε χασει εστητα την δυναμη του.
δεν εβλεπα τα φυτα να βγαζουν φυσαλιδες οξυγονου.Επειδη ειχα την ρουτηνα
να το φτιαχνω καθε 15 μερες το αφησα για σημερα.Εδω και 3 μερες εμφανιστηκε η bba.Σημερα εφτιαξα καινουργιο μειγμα και θα φτιαχνω καθε εβδομαδα μεχρι να την καταπολεμησουν τα φυτα μου.Κουραγιο και υπομονη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-12, 11:29
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

υπομονη... ετσι ημουνα με το μικρο που ειχε τιγκαρει τριχοειδη bga και μια αλλη (δεν εκανα μετρισεις βεβαια).. μεχρι που το ξεστησα τα περασα ολα χλωρινη και τα εβαλα στο μεγαλο και ηρεμισε το συστημα.. σε 25 λιτρα το restart ειναι ευκολο στα 90 οχι..

καθε ποτε κλαδευεις?

κινηση α:
ψεκασμος τοπικα με κλειστα φιλτρα οξυζενε σε ολες τις προβληματικες περιοχες..
κινηση β:
ιδιος ψεκασμος με εξελ σε δοσολογια 2-3 φορες πανω (φριντισε να βγαλεις οτι ασπονδυλο εχεις μεσα-οι λαθρεπιβατες δεν θα εχουν προβλημα εμενα μου αντεξανε 4ραπλη δοση αλλα κρυφτηκαν στο υποστρωμα)
κινηση γ:καθαρισμος αφου παιθανουν οι αλγεις και οτι φυτο δεν καθαριζεται μπανακι σε χλωρινη

ουσιαστικα ενα μερικο restart

μετα απο οοολα αυτα ξεκινας ΕΙ μαζι με εξελ για προλιψη και μετα απο 2-3 εβδομαδες αμα εχεις καλητερη αναπτυξη απο τωρα κοβεις σιγα σιγα το εξελ και με τις μετρισεις που κανεις βρισκεις τισ καταναλωσεις σου και προσαρμοζεις τις δοσεις σου..

σε ενα φυτεμενο συστημα τα θρεπτικα δεν πρεπει να μηδενιζουν τελειως απο μερα σε μερα, παρα να υπαρχει μια μικρη περισσια ωστε τα φυτα να μην ριχνουν το μεταβολισμο τους και επωφελουνται οι αλγεις

ορισμενα ειδη ευδοκιμουν σε καποιες συγκεντρωσεις θρεπτικων πχ το φυτο ταδε θελει νιτρικα 20.. αν τα νιτρικα σου μεσα στην ημερα πεσουν αρκετα κατω απο 20 το φυτο αρχιζει και ριχνει το μεταβολισμο του ωστε να ανταποκριθει στο περιβαλον του..

ps:αμα ειμαι καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με γαι να διορθωσω και το setup μου
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-12, 11:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
κινηση α:
ψεκασμος τοπικα με κλειστα φιλτρα οξυζενε σε ολες τις προβληματικες περιοχες..
κινηση β:
ιδιος ψεκασμος με εξελ σε δοσολογια 2-3 φορες πανω (φριντισε να βγαλεις οτι ασπονδυλο εχεις μεσα-οι λαθρεπιβατες δεν θα εχουν προβλημα εμενα μου αντεξανε 4ραπλη δοση αλλα κρυφτηκαν στο υποστρωμα)
κινηση
Εσυ προσωπικα αντιμετωπισες bga(κυανοβακτηριο)με οξυζενε ή excel;Σε καποιο αλλο ποστ ειχε αναφερθει απο καποιον(τον οποιο δεν εχω λογο να αμφισβητησω)αυτος ο τροπος.Οποτε θα ηθελα να μου πεις αν το οξυζενε ή το excel,ως τροπος αντιμετωπισης της bga, βασιζεται στη δικη σου πειρα και οχι σε και που διαβασες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-12, 11:42
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

ωραιος εκει το εκανα το λαθος thnx μιλαγα γενικα για αλγεις και παρασυρθηκα
ερυθρομικινη για bga... και εχω διαβασει για αυτον τον τροπο οπως και εσυ(οξυζενε-εξελ)..
εγω την αντιμετωπισα με χλωρινη καθως ειχα την ευχερια του restart
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-12, 12:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοιτα εγω οταν ειχα διαβασει την απαντηση του φιλου περι οξυζενε σε εκεινο το θεμα(αφου πιο πανω ειχα γραψει για ερυθρομικινη),ηρθα σε διενεξη με τον φιλο γιατι δεν το ειχα ακουσει ποτε και τα λεγομενα του δεν με πολυ επειθαν.Μπορει και αυτος να ειχε μπερδεψει την bga με την bba.Παρολα αυτα αν ξαναεμφανιζοταν bga στο ενυδρειο μου θα δοκιμαζα και το οξυζενε ετσι απο περιεργεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-12, 12:12
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρολα αυτα αν ξαναεμφανιζοταν bga στο ενυδρειο μου θα δοκιμαζα και το οξυζενε ετσι απο περιεργεια.
+1(αλλα φτου φτου μακρυα απο μας)
παντος σε μια μικρη ερευνα διαβασα και μερικα ξενα σαιτ που προτεινουν οξυζενε.. και λογικα θα λειτουργει οσο το οξυζενε ειναι σε καλη συγκεντρωση πανω απο την αλγη αλλα δεν ξερω αν επαρκει ο χρονος γιατι ο ψεκασμος γινεται μεσα στο νερο(και η συγκεντρωση του δυαλιματος αλλαζει εκθετικα με τον χρονο που αυτο ειναι μεσα στο ενυδρειο και αν εχει το ιδιο ιξωδες με το νερο), αν γινοταν εκτως νερου ωστε να "κατσει" πανω και να δρασει θα ειχε αποτελεσμα..(ολα αυτα βασει των ιδιοτιτων του οξυζενε σαν απολυμαντικο-καθαριστικο καθως η bga ειναι βακτιριο)
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-12, 15:11
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

η ερυθρομυκηνη ειναι η τοπ για τον κυανο και το οξυζενε για ολες τις αλλες....


καλα θα τρελαθω τελειως, εχθες ειχα αφησει το ενυδρειο μου με λιγη bga.... σημερα, σηλαδη μετα απο 24 ωρες. η bga ειχε ελαττωθεί αλλα ειχα λιγη πρασινη τριχοειδη απο περισσεια σιδηρου λογικα....
και το πιο κουφο
μετρησεις
NO3 6
PO4 0 !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΗΔΕΝ!!!!!

Tα φυτα μου ειναι τα εξης:
εχινοδορος, hemianthus micranthemoides, anoubia βελισνεριες, ντοματιες, bacoppa, cuba(την παλευει οριακα,5 μηνες τωρα) και κατι αλλα κοκκινα που δεν θυμαμαι τι ειναι....



οταν μπορεσω θα βαλω φωτο....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-12, 21:43
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

λοιπον εχθες εκανα 60% αλλαγη νερου και σημερα εριξα το λιπασματα που ριχνω παντα (οχι σιδηρο ομως ) και εριξα και 2 σταγονες απο το fleet phospates... τωρα το βραδυ ειδα εμφανη λιγη πρασινη αλγη (ειναι σαν αυτη που βγαινει απο αυξηση φωτισμου)...και μετρησα φωσφορικα και εχω 0,05... καμια ιδεα για το τι να κανω???
ειναι λες και δεν θελει φωσφορικα με τπτ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλα το οτι εβαλες φωσφορο το πρωι και το βραδυ εβγαλε αλγη,μου φαινεται απιστευτο(με την εννοια,ποτε προλαβε να βγει).Εισαι σιγουρος πως δεν υπηρχε εκει αλγη και δεν την ειχες δει;Παντως οπως και να εχει,η γνωμη μου ειναι μην μετρας συνεχεια νιτρικα-φωσφορικα-σιδηρο και ριχνεις οτι χρειαζεται συμφωνα με τα τεστ.Μπορει στο φιναλε καποια τεστ να μην δειχνουν σωστα.Ριχνε συμφωνα με τι χρειαζονται τα φυτα σου(με το ματι).Αν βγαινει αλγη,τοτε αυτη την στιγμη δεν θελει φωσφορο το ενυδρειο,οποτε δεν ριχνεις.Ανεβασε και το διοξειδιο λιγο ακομα.Εγω παντως κανω ei λιπανση εδω και 1-2 χρονια και ησυχασα και απο αλγες και απο τα τεστ.Καθε Κυριακη ομως 70%αλλαγη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05432 seconds with 12 queries