Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 12-09-16, 10:45   #1
Παραμετροι
 
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04
Member
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος 12-09-16, 10:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σας.Το ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη εναι στημενο οπως θα μεινει κι αργοτερα.Η μονη προσθηκη που θα ηθελα να κανω ειναι καμμια πετρα,απλως περιμενω να μπει η καταλληλη.

Απο το σαββατο το μεσημερι εχω μπολι οπως μου ειπατε στο φιλτρο,καί οξυγονο πλεον που διαβασα πρωτον οτι κανεει καλο στα βακτηρια και δευτερον γιατι ειχα θεμα με τον παφλασμό του φιλτρου,οποτε το εβαλα ολο μεσα κι εχω οξυγονο,το οποιο κλεινει μονο τις ωρες υπνου το βραδυ,το πρωι λειτουργει.Ετσι κι αλλιως ο μονομαχος που διαβασα αναπνεει κι αερα ειδα,οποτε αυτες τις ωρες δε θα χει θεμα πιστευω,το νερο θα οξυγωνωνεται ολη μερα απο την αντλια.Εκανα τεστακι πριν λιγο και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

pH: 7,6
KH: 15
GH: 14
NO2: 0
N03: 0
CL2: 0

Πώς προχωραω απο εδω και περα;;; Απ ο τι ειδα στο χαρτακι τα kh και gh πρεπει να ειναι πιο χαμηλα,και το ph πρεπει να κατεβει κι αλλο,αν θελω να βαλω μονομαχο που σκεφτομαι.Το νερο ειναι το ιδιο απο πεμπτη που εκαναατο στησιμο με υποστρωμα φυτεματος,εβαλα κ τις ριζες,τις μος στα ξυλα και κανα δυο βαλισνεριες.Θελω να βαλω μερικα ξερα φυλλα,που ρωτησα σ αλλο θεμα,κατω,να μαλακωσει λιγο το νερο και να δωσει πιο φυσικη εικονα.Εσεις τί μου προτεινετε απο δω και περα;;;

Και μια ερωτηση,μιας που σας βρηκα. Η γενικη σκληροτητα κι η ανθρακικη σκληροτητα,τα gh κ kh, τί σχεση εχουν μεταξυ τους,πώς συνδεονται με το ph και κατα ποσο επηρεαζουν αυτο που ακουω συχνα ''μαλακο και σκληρο νερο'';;;Η σκληροτητα του νερου,σκληρο η μαλακο,δεν επηρεαζεται δλδ απο το ph μονο;;;Αν θελετε να με παραπεμψετε και καπου να τα διαβασω,οσο πιο απλα γινεται,πολυ ευχαριστως.

Φιλικα
Εμφανίσεις: 2978
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παραμετροι νερου scooby14 Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-09-10 23:29
παραμετροι νερου θαλασσινου crambro Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 1 27-12-09 17:49
παραμετροι νερου για μονομαχο Δημητρης89 Bettas 2 11-07-09 00:12
παραμετροι για malawi aris2 Malawi 14 25-03-09 17:06
Παραμετροι νερου mixalis Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-08 13:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05289 seconds with 14 queries