Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-10, 15:04
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή Φωτισμος φυτεμενου

Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα φυτεμενο ενυδρειο,οχι φουλ φυτεμενο αλλα κατα 65-75% χωρις πολυ απαιτητικα φυτα,αλλα φυτα μεσαιων απαιτησεων,στο ενυδρειο υπαρχει co2,επισης η λιπανση του ειναι καθημερινη.
Στο ενυδρειο η ισχυς του φωτισμου θα αποτελειται κατα 40% απο led ψυχρου λευκου 6000-7000 κελβιν,περιπου 1080-1150 λουμεν.
Το υπολοιπο 60% θα ειναι 2 λαμπες φθοριου Τ5.
Θελω να μου πειτε τι λαμπες Τ5 να βαλω για να επιτυχω το καλυτερο δυνατο για τα φυτα σε συναρτηση με την φυσικοτητα του φωτισμου στην αναμιξη με τα λεντ οπως και την αναδειξη χρωματων των ψαριων.
Θα ηθελα εκτος απο το φασμα των λαμπτηρων να μου πειτε και αν εχετε αποψη και ποια συγκεκριμενη λαμπα (εταιρια-μοντελο) προτεινεται ως την ενδεδειγμενη.
Ευχαριστω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-10, 15:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δημητρη μια παρα πολυ καλη λαμπα για φυτεμενα ειναι η flora glo της hagen.Βγαζει κιτρινο φως(σε σχεση με τις αλλες για φυτα που ειναι ροζ)και κοστιζει γυρω στα 15 ευρω.Αν βαλεις και μια ροζ gro lux ή sera plant colour ο φωτισμος σου σε συνεργασια με τα led θα καλυψει πιστευω ολο το φασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-10, 13:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Φοβαμαι λιγακι τις κιτρινες λαμπες,παλαιοτερα ειχα βαλει μια μοναχη της και δεν με πηγε καλα,με τσακισε η αλγη.
Ελεγα μαζι με τα λεντ ψυχρου λευκου να εβαζα μια ροζ και μια daylight,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν καλυπτω ολο το φασμα,ειπαμε θελω και καλη αναπτυξη αλλα και να δειχνουν τα ψαρια τα εντομα χρωματα τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-10, 18:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελεγα μαζι με τα λεντ ψυχρου λευκου να εβαζα μια ροζ και μια daylight,....
Εγώ πάντως αυτό ακριβώς θα έκανα, την θεωρώ την πιο ισορροπημένη επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-10, 01:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τωρα θα ανοιξω θεμα αλλα εχω καταληξει σε μερικα συμπερασματα.
Το συμπερασμα για μενα ειναι πως οτι λαμπα και να βαλεις (απο κιτρινο-ροζε-λευκο ζεστο-λευκο ψυχρο) τα φυτα θα το εκμεταλλευτουν μια χαρα και αν ολα βρισκονται σε ισορροπια, ουτε αλγες ουτε τιποτα.
Ψαχνοντας για gro lux και αφου δεν βρισκω, αρχισα να βαζω οτι φτηνη Τ5 ή PL μπορεσα να βρω. Κατι κιτρινιαρες , ασπρουλιαρες...ο,τι ναναι ! Μεχρι στιγμης καμμια διαφορα, μην πω οτι μειωθηκε λιγο η τριχοειδης στο 200αρι.

Το πλεονεκτημα των gro lux και αλλων fluora , ειναι οτι ειναι πληρους φασματος. Αν θυμαμαι καλα, πιανει απο 4,200k-8,500k (δεν ειμαι σιγουρος) και ισως γι αυτο θεωρειται ιδανικη για τα φυτα (και ειναι !)

Σκεφτομαι και στην φυση τι γινεται... Οταν το ηλιακο φως φιλτραρεται μεσα απο τις φυλλωσιες των δεντρων και τα φυτα επιφανειας, φτανει στα φυτα σε πρασινη ή κιτρινη αποχρωση. Θυμαμαι τα λογια του Tom Barr που ελεγε οτι δεν εχει τοση σημασια το φασμα οσο η ενταση του φωτος για τα φυτα. Με λιγα λογια ηταν της γνωμης "φως ναναι κι οτι ναναι". Εννοειται οχι ακροτητες οπως μπλε-ακτινικες κλπ που κανουν για θαλασσινα.

Οπτικα τωρα αν το παρουμε, εμας μας ευχαριστει το φασμα που τονιζει τα χρωματα των ψαριων ή κανει τα κοκκινα φυτα και τα ξυλα/πετρες να φαινονται πιο εντονα (λαμπες τυπου fluora).
Αν θελουμε να τονισουμε ενα moss tank τοτε οι λευκες λαμπες ειναι καλυτερη επιλογη για να φανουν οι moss και τα γρασιδια πιο πρασινα.
Για τις γαριδες, φαινονται πιο εντονα τα χρωματα τους παλι με ψυχρο λευκο και παει λεγοντας.
Δεν ξερω, εχω αρχισει και αναθεωρω πολλα "δεδομενα" και να πειραματιζομαι. Ισως μετα απο μερικα χρονια να εχω δοκιμασει νεα πραγματα και να θεωρησω λαθος αυτα που λεω τωρα. Ετσι κι αλλιως τα φυτεμενα ενυδρεια ειναι πολυπλοκα συστηματα και αν υπαρχει ορεξη καλο ειναι να ψαχνομαστε.
Θα ηθελα να ακουσω παντως γνωμες πανω σε αυτο το θεμα του φωτισμου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-10, 02:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Tώρα Αλέξανδρε άνοιξες μεγάλο θέμα και θα μας "περιλάβουν" οι εταιρίες, που μετά από τα βακτήρια βγάζουμε άχρηστες και τις ειδικές τους λάμπες.
Γιατί και τα δικά μου συμπεράσματα είναι πολύ κοντά στα δικά σου και η ιστορία μου παρόμοια: δοκίμασα φτηνιάρες, απλές λάμπες των 3 ευρώ και δεν είδα
ουσιαστικές διαφορές στην ανάπτυξη των φυτών μου από τις πανάκριβες ενυδρειακές με τα "προσεγμένα" φάσματα και τα ψαράκια στις συσκευασίες.

Έτσι κι εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα πως μάλλον μας δουλεύουν και εδώ και μερικά χρόνια δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα σε άλλα θέματα (λίπανση,
διοξείδιο, πολύ φως, κυκλοφορία νερού, θέση φυτών κλπ) και κοιτάω κυρίως να υπάρχει επαρκής φωτισμός και να μου αρέσει το αισθητικό αποτέλεσμα.
Βέβαια ακόμη δεν έχω καταφέρει να αποτινάξω το "ταμπού της grolux" και πάντα βάζω και μια τέτοια μαζί με τις απλές, γιατί ο φόβος φυλάει τα έρμα.

Πάντως σε όσους με ρωτούν, δίνω την ίδια συμβουλή (μπορεί να είναι λάθος, αλλά αυτό εφαρμόζω κι εγώ): βάλτε 3 λάμπες, μια ροζ τύπου grolux,
μια λευκή τύπου daylight και μία τρίτη, την φθηνότερη που θα βρείτε στον ηλεκτρολόγο σας και μην ξεπερνάτε σε σύνολο τα 15 ευρώ, αρκεί να σας
αρέσει το αποτέλεσμα και να υπάρχει αρκετό φως, αν πάλι χωράνε 4 λάμπες, τότε βάλτε 2 ροζ και 2 οποιεσδήποτε λευκές και καθαρίσατε.

Φαίνεται λίγο απλουστευμένο και ζαμανφουτίστικο, αλλά κι εγώ δεν βλέπω ξεκάθαρες διαφορές που να δικαιολογούν τα 25 και 30 ευρώ την λάμπα.
Παρόμοια είναι και τα συμπεράσματά μου για τα ειδικά υποστρώματα σε σχέση με το ταπεινό χαλίκι με ταμπλετίτσες, αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-10, 03:44
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

σωστο ο μπο!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-10, 04:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μη ξαναχρησιμοποιησω υποστρωμα τυπου "χωματος" και λαμπες με κοστος ανω των 3 ευρω.
οσο κρατησα το φυτεμενο τα φυτα ηταν τουμπανο και πολλα ηταν απαιτητικα ειδη..και με 120 λιτρα καταφερα να "παραγω" λεκανες απο υγιεστατα φυτα. γρηγορα κι ευκολα. ειχα πολυ φως αλλα λαμπες 2 λευκες (cool white 6000 kelvin) και 2 κιτρινες (warm white 4500 kelvin) Τ5 απο ηλεκτρολογικο μαγαζι με κοστος οχι πολυ πανω απο 10 ευρω για 4 λαμπες.
και στο θαλασσινο εχω βρει ακτινικες "μπλε" με κοστος 3 ευρω η μια και το βλεπω να συνεχιζω ετσι.
μεγαλα λογια να μη λεω....καλη μας συνεχεια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 24-07-10 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-10, 08:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Eγω θα πω την δικια μου εμπειρια για τις λαμπες που αποκομισα τα 7 περιπου χρονια που ασχολουμε με τα φυτεμενα.Πριν 5 περιπου χρονια ειχα τοποθετησει το lilaeopsis brasilliensis στο ενυδρειο με σκοπο νσ γινει χαλι.Με μια daylight τοτε η αναπτυξη ηταν μηδαμινη.Υστερα απο προτοπη φιλου προχωρησα σε αναβαθμιση με δυο ακομα λαμπες(απλες και φθηνες) και συνολο 90 watt σε 120 μεικτα λιτρα.Η αναπτυξη βελτιωθηκε κατα 20% περιπου,μεχρι που χρησιμοποιησα τις λαμπες για φυτεμενα της sera(plant colour)και η διαφορα στην αναπτυξη αγγιξε το 100%(σχεδον καθε μερα εβλεπα το γκαζον να εξαπλωνεται).Καποια στιγμη μετα απο 3 χρονια(με τις ιδιες λαμπες) αρχισαν οι αλγες.Μην μπορωντας να τις εξαλειψω ξεστησα το ενυδρειο,εβγαλα το υποστρωμα και το ξαναεστησα απο την αρχη βαζοντας καινουριο υποστρωμα,αμμο και φυτα.Μετα απο λιγο παλι αλγες(ρε τι φταιει;;.Τελικα πριν απο 5-6 μηνες προχωρησα σε σταδιακη αλλαγη λαμπτηρων με καινουριες και συγκεκριμενα 2 30 watt sera plant colour και μια hagen flora glo(παρα πολυ καλη).Το ενυδρειο απλα βρηκε τον δρομο του,οι αλγες εξαφανιστηκαν(παρολο τον ισχυροτερο φωτισμο λογω οτι ηταν καινουριες) και αρχισε να αναπτυσεται γρηγορα,σωστα και απροβληματιστα(αν και καποια στιγμη ειχα κυανοβακτηριο αλλα ειναι ασχετο με τον φωτισμο).Γενικα εχω καταληξει στο συμπερασμα πως τα φυτεμενα θελουν ειδικες λαμπες και οι οποιες καποια στιγμη(2-3 χρονια) θελουν αλλαγμα.Τωρα το να δωσω και 30-40 ευρω στα 2-3 χρονια για λαμπες δεν νομιζω οτι τρεχει και τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-10, 10:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οταν ειχα το φυτεμενο μου, εβαζα 6 λαμπες Τ8 . Τις αλλαζα στον ενα χρονο, και απ τον πρωτο χρονο, πεταξα τις σπεσιαλ φυτα (ουτε θυμαμαι τι ειχα) κι εβαζα - λιγο για οικονομια, πιο πολυ γιατι βαριομουνα να τρεχω στα μαγαζια - 2 cool whites και 4 warm whites αγορασμενες για ασημαντο ποσο απ τον ηλεκτρολογο της γειτονιας. Τα φυτα ηταν τουμπανο για τα 4-5 χρονια που κρατηθηκε ετσι το ενυδρειο, οπως βλεπετε εδω http://www.tolibra.com/fish/60gl.htm
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-10, 10:36
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ρε για καλο σας ρωτησα η για να με μπερδεψετε?
Μιας λοιπον και απο οτι καταλαβα η πλειονοτητα θεωρει τις "ιδιαιτερες" λαμπες τιποτα το "ιδιαιτερο" για τα φυτα,θε επιλεξω βαση του με ποιο χρωμα αναδεικνυοντε καλυτερα τα χρωματα των ψαρηδων...Οποτε επειδη τα λεντ φωτιζουν πολυ "αχρωμα" θεωρω οτι η μια απο τις δυο τ5 πρεπει να εχει χρωμα,κοκκινο η κιτρινο.
Που θα παει,θα βρω την χρυση τομη...
Ευχαριστω σας!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 24-07-10 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-10, 12:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε για καλο σας ρωτησα η για να με μπερδεψετε?
Χαχαχα, ο Αλέξανδρος φταίει, αλλά καλά που το ξεκίνησε, για να πέσουν κάποια ταμπού.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-07-10, 13:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Από τότε που ξεκίνησα με τα ενυδρεία πάντα είχα στα φυτεμένα μου συνδιασμό από απλές λάμπες των 3 ευρώ (μισές-μισές Cool & Warm), αν και βλέπω στην επόμενη αλλαγή να κρατήσω μόνο τις warm.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-10, 13:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λετε να μην ξερει ο Αμανο που χρησιμοποιει απλες λευκες Power compact ;
Ενταξει, σαφως οι λαμπες για φυτα τυπου flora , εχουν πιο ευρυ φασμα και σωστα εχουν καθιερωθει ως πιο καταλληλες για τα φυτεμενα, ομως καλο ειναι να καταρριφθει ο μυθος οτι ολες οι αλλες φτηνες λαμπες δεν κανουν ή οτι προκαλουν αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-07-10, 13:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εγω ελεγα να βαλω μια JBL SOLAR ULTRA COLOR T5 και μια ARCADIA FRESHWATER για τον συνδυασμο εντονων χρωματων και αναπτυξης φυτων...Αλλα με οσα λετε ισως αναθεωρησω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-07-10, 19:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια ARCADIA FRESHWATER για τον συνδυασμο εντονων χρωματων
πολλοι χομπιστες ισχυριζονται οτι αυτη η λαμπα ειναι απο τις καλυτερες στην αναδειξη των χρωματων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-07-10, 19:41
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλοι χομπιστες ισχυριζονται οτι αυτη η λαμπα ειναι απο τις καλυτερες στην αναδειξη των χρωματων.
...η καλυτεροτερη

υ.γ....στη συγκεκριμενη ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις..."
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσιαση φυτεμενου με δισκους red rubin Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 14 11-06-11 14:23
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ ΜΕ LED stelios_ant Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 21-04-10 14:15
φωτισμος φυτεμενου gutsi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 11-09-07 12:53
Παρουσιαση Φυτεμενου thanosatha Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 18-05-07 17:26
ξεκινημα φυτεμενου GODLIGHT Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-11-06 14:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06583 seconds with 15 queries