Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-12-05, 14:06
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από qstavrosq
Τελείως θεωρητικά : "What scientists and mathematicians mean by chaos is very much related to the spirit of the definitions given above. We state that systems are chaotic if they:
1) are deterministic through description by mathematical rules.
2) have mathematical descriptions which are nonlinear in some way.
Επειδή μιλάμε για χημεία (ούτε μαθηματικά που είναι η επιστήμη μου ούτε φυσική που αναφέρεις ότι είναι η δικιά σου) εγώ θα αρκεστώ στην σκέψη ότι "οι κανόνες που υπάρχουν μέσα σε ένα ενυδρείο περιγράφονται από κάποιο μη γραμμικό σύστημα διαφορικών εξισώσεων" επομένως ακουμπάει εξ΄ορισμού και το 1 και το 2 του ορισμού σου.

Δοκίμασε σε μία οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης "chemical chaos aquarium"
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-12-05, 23:42
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Φοβάμαι ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα και είναι και ο λόγος που δεν έχουμε βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
Οι απόψεις σου gsa και αυτά που έχεις διαβάσει με βρίσκουν σύμφωνο αλλά δεν κατάλαβα που διαφωνούμε (όλοι μαζί);
Ισχύουν για τα φυτά αλλά όχι για όλα. Όπως και ο ίδιος είπες
Παράθεση:
Εκείνο που πρέπει να κρατήσει κάποιος είναι ότι όσο και αν φαίνεται παράξενο τα δύο πρώτα επαρκούν για τη διατήρηση των φυτών στο ενυδρείο (μιλάω πάντα για low-tech ενυδρείο).
Αυτό που χαρακτηρίζει ως «low-tech (maintains)» ενυδρείο είναι τα φυτά και οι συνθήκες, έτσι δεν είναι ;
Τα φυτά τα χωρίσαμε λοιπόν (εμείς οι χομπίστες) σε κάποιες κατηγορίες σε συνάρτηση με τον ρυθμό ανάπτυξης και με τις συνθήκες-απαιτήσεις για την διατήρηση τους.
Αυτά λοιπόν τα στοιχεία που δίνεις, μπορούν να εφαρμοστούν με επιτυχία, στα Χαμηλών απαιτήσεων συστήματα (και πάλι δύσκολο είναι , μακροπρόθεσμα .) Η κουβέντα από την άλλη πλευρά γίνεται για ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων οπότε για να δουλέψει με αυτή την λογική είναι αδύνατον.
Παράθεση:
Επιπλέον, γιατί εκτός από την επιστημονική πλευρά υπάρχει και αυτή που βλέπουν τα ματάκια μας, αν το ενυδρείο είχε εξαντληθεί με αυτές τις συνθήκες που του επιβάλω δεν θα έπρεπε αυτό να φαίνεται στο χρώμα των φυτών, στην ανάπτυξή τους, στο πόσο γρήγορα σαπίζουν φύλλα κ.α.
Τώρα έχω αποφασίσει να μην βάζω τίποτα στο ενυδρείο και να περιμένω να μου δείξουν τα φυτά τις ζητάνε και μετά να τους το προσφέρω. Αυτό όμως απαιτεί μεγάλη εμπειρία. και στον χρόνο αντίδρασης αλλά και στον τρόπο.
Αν τα φυτά σου είναι λίγο απαιτητικά αυτό που γράφεις θα το δεις με τα μάτια σου κάποια στιγμή.

Όλα καλά, αλλά ξεφύγαμε από το θέμα της άλγης.

Για αυτή την άλγη τι λένε τα βιβλία σου ;

Υ.Γ. Δες πάλι αυτό το μύνημα του Lasal αφού διαβάσεις προηγουμένος το πρόβλημα.
#30
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juan : 10-12-05 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-12-05, 00:06
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Σε ρωτησα πανω σε αυτα που λες εσυ... και οχι τα βιβλια που διαβαζεις...

Στο ενυδρειο το 54αρι σου, εχεις υποστρωμα; αν ναι ποιο; το νερο που βαζεις 1 φορα στης 3 βδομαδες τι ΡΗ ΚΗ εχει;

Τελικα τα φυτα σου τρεφοντε μονο με το φως, της πολυ μικρες αλλαγες νερου, τα παραγωγα του μεταβολισμου των ψαριων και των βακτηριδιων;; και απολυτος τιποτα αλλο; ουτε Co2; ουτε λιπασμα; ουτε....

Αν μου δωσεις μια εικονα του ενυδρειου σου θα καταλαβω καλητερα.
Τωρα για το βιβλιο που διαβασες...αστο..εχω διαβαση και εγω βιβλια πανω σε αυτα τα θεματα εχω δει αμετρητα ντοκιμαντερ γυρο απο των υδροβιο κοσμο και οχι μονο και....υπαρχουν πολλες θεωριες... γιατι η φυση συνεχως εξελησετε....
Επειδή η πείρα μου στα ενυδρεία είναι σχετικά μικρή - ελάχιστη θα έλεγα - θεωρώ ότι το σωστό είναι να μεταφέρω κυρίως αυτά που διαβάζω και όχι αυτά που πιστεύω.

Σε γενικές γραμμές το νερό της βρύσης στην Πάτρα (Αγία Σοφία γιατί όσοι ξέρουν από Πάτρα γνωρίζουν για το περίφημο δίκτυό της) είναι γύρω από τις παρακάτω τιμές:
- 8 ph
- 12-16 GH
- 6/7 ΚΗ
- 0 ΝΟ2
- διάφορες μικρές τιμές ΝΟ3

Στο 54άρι ξεκίνησα με απλό χαλίκι και πριν από ένα μήνα πρόσθεσα flourite (2 εκατοστά πάχος) για να ενισχύσω τη δράση στις ρίζες. Ο φωτισμός (ο μανίσιος της Juwel) λειτουργεί 12 ώρες με χρονοδιακόπτη και δεν έχω προσθέσει ποτέ λίπασμα.

Σήμερα έκανα μετρήσεις (πριν από λίγο τέλειωσα) και τα αποτελέσματα είναι:
- 7.2 ph
- 14 GH
- 6 ΚΗ
- 0 ΝΟ2
- 30 ΝΟ3 (αν και έχω αμφιβολία με τις σταγόνες γιατί ήτανε στα τελειώματα και λόγω πίεσης μάλλον έπεσαν παραπάνω - με τα sticks το βλέπω στις αποχρώσεις 10-25)

Χαρακτηριστικό είναι ότι τα δύο φυτά που πρόσθεσα πριν από 8 ημέρες Limnophila sessiliflora και Ceratopteris thalictroides αναπτύσσονται τάχιστα (περίπου 1 εκατοστό την ημέρα η Limnophila) ενώ το Crinum thaianum που έχει μπει πριν από 1 μήνα ακριβώς έχει διπλασιαστεί (επειδή έχει μικρό ύψος το 54άρι έχουν διασχύσει όλο το μήκος του ενυδρείου και το μεγαλύτερο από αυτά αρχίζει την επιστροφή).

Επειδή όμως όπως λες και εσύ καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι σε αυτά που διαβάζουμε και ακούμε θα πρέπει να το δούμε σε βάθος χρόνου πως θα πάει το πράγμα.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-12-05, 00:25
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Φοβάμαι ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα και είναι και ο λόγος που δεν έχουμε βγάλει κάποιο συμπέρασμα.Για αυτή την άλγη τι λένε τα βιβλία σου ;
Και εγώ δε νομίζω ότι διαφωνούμε αλλά πιανόμαστε από κουβέντα σε κουβέντα και πάμε αλλού.

Σχετικά με το ερώτημα η απάντηση που προκύπτει από τα βιβλία στο πρόβλημα της συγκεκριμένης άλγης είναι η απάντηση #14 απλά έδωσα αρχικά την απάντηση #9 επειδή νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρει κάποιος νούφαρο οπότε έβαλα τα αμέσως επόμενα "καλά" φυτά.

Επειδή έχω πολύ καλή αυτογνωσία και γνωρίζω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια ήμουν πολύ προσεκτικός ώστε να απαντήσω στο συγκεκριμένο ερώτημα συνεκτιμώντας τα φυτά που αναφέρει ότι έχει στο ενυδρείο του ο scalare και τίποτα παραπάνω. Με λίγο ψάξιμο στις απαντήσεις μου θα δεις ότι μόνο σε αυτήν τη θεματολογία - γύρω από τα φυτά δηλαδή - έχω δώσει κάποιες δειλές απαντήσεις. Δεν θέλω να το παίξω ούτε φυσικά είμαι ειδικός. Μαθηματικός είμαι ... και εκεί αν θές πάμε τις κόντρες μας.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-12-05, 10:04
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Και εγώ δε νομίζω ότι διαφωνούμε αλλά πιανόμαστε από κουβέντα σε κουβέντα και πάμε αλλού.
........
Δεν θέλω να το παίξω ούτε φυσικά είμαι ειδικός. Μαθηματικός είμαι ... και εκεί αν θές πάμε τις κόντρες μας.
Από την απαντησή σου κατάλαβα ότι κάτι σε πείραξε, πράγμα που δεν το θέλω.... όπως καταλαβαίνεις και εγώ δεν είμαι ειδικός και λεω απλά την γνώμη μου, μην το χαλάσουμε

Υ.Γ. 'Κόντρες' ειδικά στα μαθηματικά δεν θέλω να βάλω (είναι κάτι που δεν πιστευω) , αλλά είναι μια άλλη κουβέντα αυτό !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-12-05, 13:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ανασκόπηση του θέματος
αλγη γκρί μαύρη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Εχω πιασει αλγη με γκρι-μαυρο χρωμα ειναι σαν μικρα πλοκαμια γατζομενα πανω στα φυλλα των φυτων.οι οττοκικλοι δεν την τρωνε ουτε τα γκαπι. Προσπαθισα να καθαρισω απο αυτην μια ανουμπια αλλα δεν ξεκολαει απο τα φυλλα... μονο αν γδαρω τα φυλλα...
εχω και λιγη πρασσινη αλγη στο ενυδρειο. προσεχω την ποσοτητα του λιπασματος για τα φυτα, εχω φως 0.5βατ/λιτρο και DIY CO2

Τι ειναι αυτο που προκαλλη την αναπτυξη αυτου του ειδους αλγης???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Πιθανότατα Μάνο πρόκυτε για BBA=black beard algae
Για αρχή αύξησε το co2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Βασικα αυτο λυνει το προβλημα..;
Μετα απο την επεμβαση/καθαρισμο με το οξυζενε δεν θα ξαναβγει η αλγη;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Φυσικά και λύνει το πρόβλημα
Ομως οι άλγες πάντα καραδοκούν και οταν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος ξαναβγαίνουν.
Αν πρόσεξες ποιο πάνω σου πρότεινα να αυξήσεις το co2
Μάνο το βρήκες....οσο ποιο σύντομα αναπτύσεται ενα φυτό τόσο λιγότερο κινδυνεύει απο ορισμένα είδη αλγης.
ΥΓ.
Η BBA Black Beard Algae ευδοκιμεί οταν υπάρχουν αρκετά φωσφορικά, υπολλείματα των ψαριών, υπερβολική τροφή.
Μερικά ψάρια όπως
SAE (Siamese Algae Eater) τρώνε την BBA.
Γινεται κουβεντα περι οικολογικού τρόπου και χάνουμε λίγο το μπαλάκι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
και ναι ξαναβγενει αυτη η αλγη...
Καθαρισα εως και αφαιρεσα οτι ειχε αλγη επανο του απο φυτα,φυλλα,κ.λ.π..
εκανα αλλαγη νερου 50% δεν εβαλα λιπασμα για μια εβδομαδα εβγαλα μερικα ψαρια,
Οτι χειρότερο που δεν μπήκε λίπασμα για τον συγκεκριμένο τύπο άλγης.
Και εδώ μπαίνει η πρώτη λάθος συμβουλή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Νούφαρο και άνθρακας (τις πρώτες 10 ημέρες να μείνει αυτός) και νομίζω ότι θα καθαρίσεις ...
Δεν φτάνει που δεν μπήκε λίπασμα έγινε και η πρόταση να ολοκληρωθεί το total destruction γιατί ό ενεργός άνθρακας απορροφάει οτι λίπασμα εχει απομείνει.
Σε αυτό το σημείο έπρεπε να υποψιαστεί ο scalare γιατί το είπε και μόνος του πριν οτι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Το καλοκαιρι ειχα σε 80λιτρο 2 οραντα με 2 μεγαλα νουφαρα χαμηλο φως εβαζα βασικο λιπασμα Ν Ρ Κ με ιχνοστοιχεια σε χηλικη μορφη και το μονο ειδος αλγης ητανε η καφε και η πρασσινη.... της οποιες τρογανε τα ψαρακια
ουτε ιχνος γκρι-μαυρης...
Δυστυχώς δεν το υποψιάστηκε.
Αυτό όμως που του προξένησε εντύπωση ειναι οτι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
αλλα τετια αλγη πρωτη φορα εχω και ειναι απαισια...
Οπως καταλαβαίνουμε δεν την καταπολεμάμε με τις συνηθισμένες μεθόδους όπως συσκότηση, μείωση λιπασμάτων κλπ.
Και η συνέχεια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Ειχα μια λαμπα χωρις diy co2 και χωρις αυτην την αλγη, πριν ενα μηνα περιπου εβαλα την δευτερη aquarelle το diy co2 και μετα απο λιγες μερες βγηκε αυτη η αλγη,
Πριν ειχα πει 2 φορές να αυξηθεί το co2.
Η δεύτερη λάμπα βοήθησε στην φωτοσύνθεση η οποία μεταφράζεται σε
φαγωμένο λίπασμα που βοήθησε και το diy co2.
Και δω ακόμα μια πρόταση να μειωθεί το λίπασμα και να μειωθεί ακόμα ποιο πολύ με την τοποθέτηση γρήγορου φυτού.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Μείωση και στο λίπασμα και τοποθέτιση κάποιου πολύ γρήγορου φυτού.
και συνεχίζουμε οτι σύμφωνα με το Ecology of the planted aquarium
με την ίδια συμβουλή
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
- Βάζεις ένα επιπλέον φυτό γρήγορης ανάπτυξης ώστε να "τρώει" την τροφή της άλγης και σιγά σιγά να την περιορίσει
- Δίνεις χρόνο σε αυτό το φυτό να προσαρμοστεί στο ενυδρείο σου ώστε να αποδώσει καρπούς ... τοποθετόντας τον άνθρακα που "απορροφά" πολλές χημικές ουσίες (καλές και κακές)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Αλλα ολοι ξερουμε τα στοιχεια που προκαλουν αλγη στα ενυδρεια αλλα ολοι κατα καιρους οσο και να προσεχουμε της συνθηκες εχουμε αλγη....
και δεν ξερουμε απο τι βγεικε...
και στα πιο καλοσυντηριμενα ενυδρεια με φυτα γρηγορης αναπτυξης βγενη αλγη..
Ομως δυστυχως δεν πρόσεξα ατην την απάντηση
Γιατί θα απαντούσα οτι "οι περισσότεροι ΔΕΝ γνωρίζουν απο τι προκαλούνται οι άλγες αλλιώς θα γνώριζαν και πως να την περιορίσουν.
Ολες οι άλγες ΔΕΝ καπολεμούνται με τον ίδιο τρόπο γιατι οι άλγες εχουν και αυτές τις ιδιοτροπίες τους ως προς το τι χρειάζονται για να αναπτυχθούν.
Αλλες συνθήκες θέλει η BBA με άλλες συνθήκες η BGA με άλλες συνθήκες η πράσινη κλπ κλπ.
Και η κάθε μια την καταπολεμούμε με διαφορετικό τρόπο.
Και συνεχίζεται η κουβέντα με τις θεωρίες περί χάους και την θεωρία οτι αντί να κάνει αλλαγές νερού να κλαδεύεται γενναία που μόλις το διάβασα
έφερα αμέσως αντίρρηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal


Το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το αντίθετο
Φυσικα εξήγησα τον λόγο για την αντίθεση μου.
Στο δεύτερο μέρος της συζήτησης έγινε ΤΟ ΧΑΟΣ.

Για να πω την αλήθεια περίμενα να γίνει κάποια παρεξήγηση
Ευτυχως δεν έγινε και ελπίζω ούτε να γίνει
Και ευτυχώς δεν τσίμπισε (ανάποδα) ο gsa και κατάλαβε το χιούμορ
ανταποδίδοντας το.
Πραγματικά σας απόλαυσα.
Και ελπίζω να το απολαύσατε και σεις
Ξέρω ξερω έπεσε λίγο τσεκούρεμα στα ποστ αλλα δεν γινόταν αλλιως
για να βγούν κάποια συμπεράσματα.....αν βγήκαν τελικά.
Ομως εχω μια απορία
Τελικά τι έγινε με την άλγη???
Αντε γιατί κοντεύουμε να κλείσουμε μήνα
Φιλικά πάντα


ΥΓ.
http://www.thekrib.com/Plants/Algae/red-algae.html
http://www.thekrib.com/Plants/Algae/
http://faq.thekrib.com/algae.html


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 12-12-05 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-12-05, 01:52
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Έχω δύο ερωτήσεις
1) Πρότεινα στον scalare στην αρχή να μην ανεβάσει το co2 γιατί μέχρι τώρα κοίταγα τον πίνακα (ph/KH) και βάση αυτού έχει ήδη αρκετό. είναι λάθος - δεν ισχύει στην περίπτωση αυτή ;
2) Το να μειώσει το λίπασμα τελικά ήταν λάθος συμβουλή.

Δεν το τραβάω αλλά καλό είναι να μάθουμε και εμείς.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-12-05, 02:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Έχω δύο ερωτήσεις
1) Πρότεινα στον scalare στην αρχή να μην ανεβάσει το co2 γιατί μέχρι τώρα κοίταγα τον πίνακα (ph/KH) και βάση αυτού έχει ήδη αρκετό. είναι λάθος - δεν ισχύει στην περίπτωση αυτή ;
2) Το να μειώσει το λίπασμα τελικά ήταν λάθος συμβουλή.

Δεν το τραβάω αλλά καλό είναι να μάθουμε και εμείς.
Γιάννη με τιμές pH 7,5 και Kh 15 βγάζει 14 ppm μόνον.
Ξαναδές τι ειχε γράψει στο #4
Εσυ είχες νομίσει οτι ειχε pH 7.0
Στην δική του περίπτωση και οχι μόνον πρέπει να ανέβει στα 30 ppm.
Το να μειώσει το λίπασμα στην συγκεκριμένη άλγη ηταν όντως λάθος συμβουλή.
Αν ακολούθησε ολες "αυτές" τις συμβουλές λογικά θα πρέπει να εχει ακόμη bba.
Φυσικά παίζουν σημαντικό ρόλο και άλλοι παράγοντες που δεν έδωσαν σημασία ή να μην το πρόσεξαν.
Ειχα πεί κάποια στιγμή "Το παν ειναι η ισορροπία στις σχέσεις Co2-Φως-λίπασμα"
Ο φωτισμός ειναι μια πολύ βασική παράμετρο.
Για την ακρίβεια το φασμα που εκπέμπουν οι συγκεκριμένες λάμπες του.
Η παλαιότητα στις λάμπες του.
Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα με μια αλλαγή μιας λάμπας σε συνδιασμό με μείωση λιπάσματος να έρθουν τα πάνω κάτω.
Τέλος μπορεί να έχουμε αποκτήσει κάποια εμπειρία με τις άλγες αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι γνωρίζουμε όλα τα ειδη των αλγών που αριθμούν σε.......χιλιάδες στη κατηγορία ροδόφυτα και με ονομασίες όπως red algae, beard algae, bba, Brush algae.....
Σχεδόν όλοι οι χομπίστες (ανάμεσα τους και γω) έχουν φάει τα μούτρα τους
στην προσπάθεια καταπολέμησης της άλγης.
ΥΓ.
Πολλές φορές διαβάζω ενα ποστ ξανά και ξανά γιατί λόγο κεκτημένης ταχύτητας (και φόρτου εργασίας) έχω κάνει αρκετές φορές λάθος στο τι εννοούσε αυτός που το έγραψε.
Μερικές φορές ξεκινώ για να απαντήσω σε ενα ποστ και καταλήγει λόγο
φόρτου εργασίας και πάλι να το τελειώνω μετά απο 1-2 ώρες.
(Αυτά δεν μπορεί να τα υποψιαστεί κανείς)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 13-12-05 στις 02:31
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-12-05, 21:36
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Μπράβο που τα κατάφερες !(γιατί θα είχα τύψεις)
Τις συμβουλές του Lasal και εγώ τις τηρώ με προσοχή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
........
Έβαλα της ανουμπιες που είχα και ήταν γεμάτες άλγη στο ενυδρείο μου το αλλο με τα οραντα, αλλα φυτα δεν εχω εκει, ο φωτισμος του ειναι χαμηλος, εκανα αυτο με το οξυζενε (0,3%), εβαλα σε 80 λιτρα 20ml καθε μερα για 5 μερες, η αλγη δεν εφυγε απο τα φυτα ...δεν την εκανε τιποτα το οξυζενε.....
Αυτό είναι το εύκολο τώρα
Αν είναι για τις ανουμπιες μπορείς να τις βουτήξεις σε ένα διάλυμα χλωρίνης (1 μέρος χλωρίνη με 19 νερού) για περίπου 3 λεπτά. (Κρατάς τις ρίζες έξω)
Ξεπλένεις με νερό βρύσης ΚΑΛΑ και είσαι έτοιμος.
Προληπτικά εγώ την βάζω σε νερό με μπόλικο αντιχλώριο και την αφήνω λίγο, πριν την επιστρέψω στο ενυδρείο.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-12-05, 21:02
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ας απαντήσω σύντομα για να μη μου την πέσουν μετά.

Από αυτά που γράφεις το πρόβλημα στο υπόστρωμα ήταν η οξυγόνωσή του (και δεν εννοώ με μηχανικό τρόπο με την αντλία αέρα).

Σαλιγκάρια έχεις;
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη για πουλημα!!!! Pritanis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-02-05 11:42
Phosphates (PO4)- Αλγη Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 6 24-03-03 22:37
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
Algae eaters newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:59
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11681 seconds with 15 queries